Skocz do zawartości
tokarex pontony

Co to za ryba!!?? Proszę o pomoc w identyfikacji...


trini

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Dobra :D wystarczy tych zgadywanek :D

Nie moglem usnać :D i policzylem te łuski :)

Ostatnia rybka to kleń ma 44 lub 45 łusek już mi sie pokiełbasiło ;P

Zdjęcia Klenia i Jazia o podobnych gabarytach:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/476381eee7fce840.html 25 cm kleń

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/00f074bfe6f1009e.html 35 cm jaż

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7562b2baa96fe8ed.html 48 cm jaź

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bc273bf049d3d0c3.htmlm płotka 28 cm

(Rybki złapane przezemnie zdjątka zrobione zaraz po wyjęciu z wody)

Kolejne 3 to Leszcze (ważne jest żeby autor zdjęcia powiedział czy rybki posiadały ,,ryjek'' wysuwany tak fajniutko :D, niemniej jestem przekonany na 99% po przeliczeniu łusek i własnym już jakimś skromnym doświadczeniu, że te ryby to leszcze) aczkolwiek mylące są te płetwy w odcieniach pomaranczu czy jak kto woli czerwieni :)

Przedostatnia rybka ma 57

Środkowa ,,sztuka'' 55

Największa podobnie jak środkowa 55

Jazie od tych ryb można rozróżnić kolorami i posiadaniem ,,ryjka'' bo łusek mają ,,podobną'' ilość... LESZCZ- 50-57 / JAŹ- 55-61 No i chyba najważniejsza różnica to żółtawe oko Jazia które wydaje sie być mniejsze niż leszcza.

Kleń jest zupełnie inny 44-46 łusek oraz słabe wygrzbiecenie i bardzo ładnie ubarwione płetwy ;) czerwono podobnie jak jaź...

Sprawa Krąpia ;D 44-50 wszystko tłumaczy

Sprawa Rozpióra 66-73 + zółtawe oczka

Dopisze jeszcze PŁOĆ jak już opisuje wszystko ;) 42-45 wzdłuż lini bocznej + najważniejsze czyli czerwone niepowtarzalne oko + bardzo łądne ubarwienie płetw czerwone-pomarańczowe.

Reasumując, gdyby zdjęcia były zrobone rybką nieuśmierconym + ułożonym jak należy ;) prosto naturalnie wtedy z rozpoznaniem nie byłoby najmniejszego problemu. ;)

Pozdrawiam Krzyś xD

Ps. :D jeśli mam prowadzić kolejne śledztwo pt. ,,co to za rybki/a'' to róbcie zdjęcia rybką żywym najlepiej zaraz po złapaniu, nie po przetrzymywaniu w siatce. Wtedy nasi pupile mają naturalne kolory oraz nastroszone płetwy co znacznie ułatwia rozpoznanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tołpyga ~~

Ale rozmiary jej są ogromne ~~ pod 3 metry ma jak widze ~~

No i to jest topłyga biała a gabaryty to ma jakby jedna z największych tołpyg pstrych xD

A tak na marginesie nie wierze hehehe jakis fotomontarz albo Ci ludzie to karły hehehe

Krzyś ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość omen93

Reasumując, gdyby zdjęcia były zrobone rybką nieuśmierconym + ułożonym jak należy ;) prosto naturalnie wtedy z rozpoznaniem nie byłoby najmniejszego problemu. ;)

No własnie z tym był największy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ~~ moglem zwrócić uwage odrazu na tego wietnamczyka ~~ po lewej xD

Panga ~~

Musze dodać, że :D tutaj oceniajmy ryby ~~ normalne :D a nie nienormalne :D bo taką można nazwać ta pange ;p

Jak mi mama kiedyś powiedziała co jem :D to odrazu podziękowałem ;D i jak opowiedziałem rodzince conieco :D to okazało sie, że moje dwa ,,charty'' nie mogły przejeść ~~ obiadku heh :D

Krzyś ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ty używasz drucianego koszyczka :?::sad::evil:

pomyśl co tym biednym rybom robisz a sam piszesz

Wtedy nasi pupile mają naturalne kolory oraz nastroszone płetwy
sorka offtopa

http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=3353&postdays=0&postorder=asc&start=60

skleroza ? :):mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Już nie mam tej siatki dla Twojego spokoju :)

Chyba zły dzień wczoraj :D kolego Sinus ;P

Pozdro

A co do Rybki Damianxtx to na 100% Jaź w tym roku złowiłem kilka sztuk

Krzyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skleroza ?

otóż nie....pamiętam że pisałem komuś o druciaku, ale nie byłem pewien czy tobie więc profilaktycznie napisałem.... poza tym to zdjęcie budzi we mnie niesmak pewien (i założę się że nie tylko we mnie) więc radzę się nim więcej nie chwalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otóż nie....pamiętam że pisałem komuś o druciaku, ale nie byłem pewien czy tobie więc profilaktycznie napisałem.... poza tym to zdjęcie budzi we mnie niesmak pewien (i założę się że nie tylko we mnie) więc radzę się nim więcej nie chwalić.

Nie miałem innego zdjęcia płotki o podobnych gabarytach i nie chwale sie tym zdjęciem, bo nie ma czym.

Ten post miał za zadanie ułatwić komus rozpoznanie ryby. Ale po co ja sie produkuje jak ktoś szuka dziury w całym i mnie atakuje.

Krzyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

(umieszczam ten post tutaj, bo jest to relatywnie chyba najliczniej odwiedzany dział)

Witam!!

Mam dylemat w rozpoznaniu pewnego gatunku ryby. Przeglądałem w necie różne przewodniki, mimo to nie za bardzo wiem co to za stwór. Obserwacji tego stworzenia zawsze dokonywałem w nocy w strefie (praktycznie tylko na piachu) brzegowej. Wygląda mniej lub więcej tak. Podłużne ciało, długość (widziałem różne egzemplarze) od 5-10cm, ciało generalnie jasne z niewielkimi ciemniejszymi plamkami, kształt mniej więcej węgorzowaty, ale układ płetw raczej jak u zwykłej ryby. Średnica przekroju poprzecznego to ok 5-7mm. Płetwy małe i delikatne i niemal przeźroczyste. Ryba ta trzyma się dna i po naświetleniu wody latarką często leży poprostu na dnie. Uciekając lub płynąc, choć najczęściej pozostaje w bezruchu zostawia esowaty ślad w piachu niczym żmija/wąż. Zaznaczę, że mieszkam w Bydgoszczy czyli łowię w wodach nizinnych i nie wiem, czy w innych wodach np górskich też występuje to stworzenie. Nigdy nie spotkałem tej ryby w rzece, a tylko w miarę czystych jeziorach i Zalewie Koronowskim. Wszystkie próby złapania kończą się niepowodzeniem. Ryba ta jest potwornie szybka. Następnym razem postaram się zrobić fotografię.

Potrafi ktoś jednoznacznie zidentyfikować ten gatunek??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to jakiś nowy gatunek :P i należy to zgłosić do National Geographic :D A tak na serio to obie foto przedstawione przez Was ukazują coś bardzo podobnego pod względem kształtu ciała i płetw, a także "ryjka". Natomiast kolor mi nie pasuje. Te zaobserwowane przeze mnie były niemal białe z niewielkimi plamami na całym ciele. W proporcji ok 70% białego ciała i 30% prawie czarnych plamek. Przypuszczam, że odcienie i kolor zależą od występowania w danej strefie geograficznej czy też w danej części Polski. Może także zależy to od jakości wody w jakiej żyją. Postaram się następnym razem zrobić fotkę i wrzucę na forum...

Dzięki za wszytkie odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.