Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Co to za ryba!!?? Proszę o pomoc w identyfikacji...


trini

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 weeks later...
przynęty na klenia   Dragon

Daje głowę pod topór że to leszcz. Krąp miał by lekko czerwonawe płetwy piersiowe i brzuszne, rozpiór miałby symetryczną płetwę ogonową( ten ma ciut dłuższy płat dolny) a sapa ma mniejszą głowę jest jakby biało oszroniona i ma ciemno obrzeżone płetwy.

Zresztą sam łowie takie same ryby na co dzień :grin: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
witam.jestem pewny ze to jest rozpior wlasnie teraz lapie takie na odrze okolice kostrzyna ..biora na czerwone i biale robaki w sumie prawie wogole nie walcza jak mietus ..pozdrawiam

Sam jesteś jak rozpiór

Rozpór ma inny kształt ciała ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mozliwosci kupic ksiazki z pytaniami na egzamin
Ciekawe podejście :roll:

Myślę że musisz poczytać trochę literatury.

Była kiedyś taka fajna stronka Jacka Jóźwiaka "Pożegnanie z wędką" niestety została sprzedana i .................. lipa :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe podejście
Nie dziw się Artech ,Peter zdawał ostatnio egzamin na kartę w Niemczech ,książeczka z pytaniami zawierała :!: 600 pytań z czego na egzaminie musiałeś odpowiedzieć na 60 pytań i to pytań z różnego zakresu wędkarstwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich mam taki mały problem taj aj w temacie.

na Egzamin muszę potrafić rozpoznać rybki i roznice miedzy gatunkami podobnymi a nigdzie nie mogę tego zaleście proszę o pomoc

Mamy Ci wszystkie rybki opisywać? Napisz jakich rybek nie rozpoznajesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow kazali mu zdawać dobre PZW jakieś już dawno się z tym niespotkałem, aha weż sobie znajdz różnice między kleniem a boleniem, bo ja ostanio takiego bolonka złapałem że byłem pewny że to kleń to trudna ryba do rozpoznania oczywiscie w niekorych przypadakch.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karas-karaś złocisty-karaś srebrzysty-japoniec

Aż 4 gatunków karasia to nie ma, są tylko 2: :razz: Karaś pospolity (to ten złoty nasz rodzimy, którego nazywają złocisty) i karaś srebrzysty (czyli japoniec, pochodzący z Azji, wszystkie złote rybki, welony i inne tego typu formy to są właśnie formy wyselekcjonowane z karasia srebrzystego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj porpzedni post odnosił się właśnie do zdjecia tej ryby. Po karierze jaka zrobil w poprzednim temacie wnioskuje ze jednak to niewymiarowy boleń, a jego zdjęcie zostało wklejone jako ryba której autor nie zna. Mało tego, dwa kolejne pod tym posty to spekulacje czy to sieja czy sielawa.

Został złamany regulamin, ale znow nie sądzę żeby tego typu zdjęcia powinny znikać z forum, bo już nie chodzi o to akurat foto, ale zdarzają się takie przypadki, że naprawde można się zastanowić co to za gatunek i bardzo chetnie na takie - nawet niewymiarowe - popatrze, aby w przyszlosci nie miec watpliwosci co do gatunku.

edit:

Widze ze posty przemieszczaja sie i znikaja, po calym forum. Chodzi tu o zdjecie bolenia, ktore niefortunnie komentowalem. Teraz powstala nieco dziwna sytuacja, bo posty ktore jeszcze przed 5min tu byly zniknely a ja pisze jakby bez zadnego sensu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boleń

Budowa ciala -smukła wrzecionowata z wielką płetwą ogonową która jest mocno wcięta .

Paszcza szeroka ,końcowa skierowana nieco ku górze ,dolna szczęka nieco dłuższa od górnej.Łuski drobne z wyraźną linią boczną

4990d0a42cfb7181m.jpg

e3617a3c3c2aab8em.jpg

Na fotkach mamy przykład zmiennego ubarwienia ,co nie może być wyznacznikiem .

Kleń

Budowa ciała -kluskowata masywna ,z szeroką głową i dużym końcowym pyskiem ,łuski wielkie z czarnym obramowaniem ,płetwa odbytowa i pletwy brzuszne jaskrawo czerwone do blado czerwonych w zależności od wody

03c545b8f9993337m.jpgeaa5a74d3cae8e31m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w zyciu nie nie widzialem na zywo ani klenia, ani bolenia. Patrzac jednak ostatnio na skutecznosc poznawania ryb po zdjeciach (oczywiscie gdzie widac rybe) wydaje mi sie ze jestem w stanie odroznic je od siebie bez teorii o ukladzie lusek, pletw etc.

Nawet nie widzac ryby z gory (klen jest szerszy i masywniejszy) mozna je moim zdaniem odroznic po budowie pyska. Klen ma pysk neutralny, przystosowany rowniez do zerowania z dna. Bolen natomiast ma ewidentną "szufladę" i pysk skierowany ku górze, co rowniez wynika ze sposobu zerowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamil-lap - moim zdaniem powinieneś poszukać sobie odpowiedniej książki. Nie wiem jak jest teraz, ale jak ja zaczynałem wędkować, czyli parenaście lat temu, było sporo pozycji wędkarskich i prawie w każdej z nich były opisy większości naszych gatunków ryb.

Jeżeli nic nie znajdziesz w dziale wędkarstwa, możesz sięgnąć bezpośrednio po pozycje bardziej ichtiologiczne. Ja mam np. książkę "Ryby słodkowodne Polski". Z takiego opracowania dowiesz sie nie tylko jak rozróżniać poszczególne gatunki, ale tez wielu innych ciekawych rzeczy, np. zasięg występowania na świecie danego gatunku, okres i sposób tarła, pożywienie itp, itd. To będzie naprawdę dobry podkład do rozwouj wędkarskiej kariery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.