Skocz do zawartości
tokarex pontony

Co to za ryba!!?? Proszę o pomoc w identyfikacji...


trini

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Orwon- dokładne zdjęcie klenia masz w avatarze. Zwróćcie uwagę na barwę płetw- u klenia tylko brzuszne i odbytowa są czerwone, U jazia wszystkie płetwy w dolnej części ciała (często z wyjątkiem piersiowych) i ogon mają czerwonawe zabarwienie. U klenia płetwa odbytowa zawsze jest wypukła, natomiast u jazia (co jest dobrze widoczne na zdjęciu)- wklęsła. To nie jedyne różnice, ale najbardziej widoczne :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mianowicie czy jest to karaś czy sazan. Oto link to zdjęcia:

http://www.fotosik.pl/pok...f1a123fc74.html

Jest to karaś srebrzysty potocznie nazwany "japoniec",najlepszym sposobem w odróżnieniu karasia od karpia to sprawdzenie czy ma wąsy jeśli ma to znaczy że jest to karp jeśli nie ma to znaczy że jest karaś.

U jazia wszystkie płetwy w dolnej części ciała (często z wyjątkiem piersiowych) i ogon mają czerwonawe zabarwienie. 

A jeśli nie mają takiego zabarwienia ,bo nie zawsze maja to co?.Barwy ryb nie są wyznacznikiem w rozpoznawaniu gatunków .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie mają takiego zabarwienia ,bo nie zawsze maja to co?.Barwy ryb nie są wyznacznikiem w rozpoznawaniu gatunków .

Jestem tego samego zdania, barwy czesto zaleza od srodowiska.

Zeby troche podywagowac bede umieszczal zdjecia ryb niewymiarowych, tylko i wylacznie w celach prezentacyjnych, ryby nie sa zlowione przeze mnie - przedstawiaja jedynie mlode osobniki gatunkow.

Postanowilem zabrac glos bo ryba bardziej przypomina mi jednak klenia niz jazia.

Oto zdjecie malego klenia:

http://www.infish.com.pl/wydawnictwo/ksiazki_image/klen2.jpg

Bolenia:

http://www.naryby.p9.pl/efferus/images/img2008/011III08.jpg

Niestety malych jazi szperajac w internecie nie znalazlem, w kazdym razie

http://foto.fishing.pl/var/foto/storage/images/kategorie/rybim_okiem/jaz__1/14581-2-pol-PL/jaz_imagelarge.jpg

Ciało jazia jest wydłużone, lecz dość wysokie i ścieśnione w płaszczyznach bocznych.
.

W tym przypadku mamy do czynienia z ryba postury raczej klenia/bolenia, nie widze zeby cialo bylo choc troche "wysokie".

Watpliwosci jednak czy to klen budzi miejsce polowu czyli staw.. Ten jednak byl kiedys polaczony z rzeka wiec mogly powstac jakies hybrydy. Nie jest wiec latwo sprecyzowac coz to w koncu jest za ryba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Watpliwosci jednak czy to klen budzi miejsce polowu czyli staw
Bezpodstawne są twoje wątpliwości ,klenie czy bolenie czy jazie mogą i żyją w stawach ,dość często tam trafiają z zarybień np karpiem :cool:
Nie jest wiec latwo sprecyzowac coz to w koncu jest za ryba.
Nie chce mi się "bawić " aby powiększyć fotkę ,ale wystarczy policzyć łuski ,jeszcze nigdy mnie ta ostateczna forma rozróżniania ryb nie zawiodła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleń to nie jest na pewno, widać od razu. Poza tym kleń zawsze ma brzeg płetwy odbytowej wypukły w przeciwieństwie do jazia.

Ale co do jazia też nie byłbym taki pewny, jak dla mnie mimo wszystko jest to wzdręga, mniejsze wzdręgi nie są tak złotawe, pysk ma wyraźnie skierowany skośnie ku górze.

PS. Po ponownym przyjrzeniu się fotce doszedłem do wniosku, że może to mały jazik jednak. :wink: Ale klenia mogę wykluczyć na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasuje jak ulał :mrgreen: PZW=karta wędkarska= rozpoznawanie ryb. :mrgreen:
Fakt :mrgreen:
Liczyłeś wzdłuż lini bocznej?
Tak.
jak masz większą fotkę to zapodaj.
Mam, i wiele lepszej jakości. Tylko że mam tak słaby internet że nie mogę jej wrzucić na fotosik, ale jeszcze popróbuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie mają takiego zabarwienia ,bo nie zawsze maja to co?.Barwy ryb nie są wyznacznikiem w rozpoznawaniu gatunków .

Masz rację, barwy nie mogą być wyznacznikiem PODSTAWOWYM, bo są zmienne zależnie od środowiska życia ryby. Najczęściej nie są to różnice, nie pozwalające na identyfikację gatunku, choć w skrajnych przypadkach oczywiście może tak się zdarzyć. Jeśli chodzi natomiast o kształt płetw, ten jest niezmienny

U klenia płetwa odbytowa zawsze jest wypukła, natomiast u jazia (co jest dobrze widoczne na zdjęciu)- wklęsła.
Poza tym liczba łusek na linii bocznej;

u klenia to najczęściej 44-46, natomiast u jazia 55-60, ale komu by się chciało liczyć- wystarczy wiedzieć, że od linii bocznej do podstawy płetw brzusznych kleń ma tylko 3-4 rzędy łusek, natomiast jaź 5-6.

Niestety malych jazi szperajac w internecie nie znalazlem, w

kazdym razie

Wysokie ciało, bocznie spłaszczone mają jazie właśnie tej wielkości :wink: Mniejsze niestety nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, i wiele lepszej jakości.
Postaraj się i wrzuć ,bo jak widać wiele kontrowersji budzi ta ryba i wiele odmiennych zdań. :mrgreen: .

A tak na szybko ,bo zaraz jadę na wieczorne spotkano.

WZDRĘGA-płetwa grzbietowa przesunięta do tyłu względem płetw piersiowych ,to odrużnia ją od płoci ,klenia jazia.

KLEŃ-płetwa grzbietowa jak i odbytowa zaokrąglone.Pysk dolny duży.

PŁOĆ-płetwa grzbietowa lekko wysunięta względem płetw piersiowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.