Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Co to za ryba!!?? Proszę o pomoc w identyfikacji...


trini

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • 2 weeks later...

U jazia brzeg płetwy odbytowej jest wklęsły, u klenia wypukły. Poza tym klenie mają delikatnie czarniawe obrzeżenia łusek. Najlepiej to pooglądać zdjęcia obu gatunków i tam bez problemu będzie widać różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka widać,że to ładny jaz. Kleń ma większą łuskę i jak piszą poprzednicy różni się budową ciała. Troche praktyki w połowie obu gatunków i nie będzie problemu z odróżnieniem. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy mówi, że ryba ze zdjęcia poniższego nie jest karasiem złocistym, bo ten wg Niego ma bardziej wygrzbiecone ciało, mnie się zdaje, że ów garb jest pochodną warunków w jakich ryba żyje. Ten został złowiony na małym stawie:

p9090225.th.jpg

W końcu jest to karaś złocisty? - Dla mnie to pytanie wydaje się być infantylnym, ale skoro mój autorytet wędkarski jest odmiennego zdania, chciałbym poradzić się jeszcze innych wyg, Was.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy mówi, że ryba ze zdjęcia poniższego nie jest karasiem złocistym, bo ten wg Niego ma bardziej wygrzbiecone ciało, mnie się zdaje, że ów garb jest pochodną warunków w jakich ryba żyje.

No faktycznie z rozróżnianiem karasia jest sporo kłopotu, bo i kształt ciała bywa mylący (np. skarłowaciały karaś srebrzysty może być wygrzbiecony jak sklar :lol: ) a tym bardziej barwa ciała, która silnie zależy od warunków w jakich żyje.

W przypadku karasia ze zdjęcia jestem skłonny przychylić się do zdania Twojego kolegi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż jak tak nad tym myślę... :roll: Ta duża głowa :roll:

Czy jest szansa że w tym stawie pojawiały się wynalazki typu kolorowe karasie?

Z tym rozróżnieniem zawsze jest kłopot. Z tego co kojarzę nawet WW zrezygnowały z rozróżniania gatunków karasia w normach medalowych.

5476276ff43adbc5m.jpg

4a62f87d24859445m.jpg

96215e32d2fa7c5em.jpg

741fbd5da2b51219m.jpg

Trzy pierwsze z tej samej wody a mimo to się różnią, ten z ostatniego zdjęcia wygrzbiecony a też srebrzysty itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest szansa że w tym stawie pojawiały się wynalazki typu kolorowe karasie?

Sądzę, że znikoma - staw, a bardziej bajoro jest zapomniane, wędkują na nim dwie osoby, ale kto wie, może kiedyś komuś przeszkadzał taki przypadek w akwarium bądź w oczku?

p8230195q.th.jpg

- Standardowe karaski z tegoż stawu, dwa typy złotego połysku.

48631348.th.jpg

- Przytargane do domu w celach "badawczych" (czyli sfotografowania), zauważcie, że przypadek w tym niby kółku ma inny odcień, zakładałem, że jest to ten właściwy złoty, ale jak widzę po rozwoju dyskusji, mogła to być tylko hybryda.

80271024.th.jpg

"Klasyczny" srebrzak.

68128475.th.jpg

"Złoty" z wanny (z zaznaczenia), duże wygrzbiecenie.

W moim regionie występuje jeszcze problem z nazewnictwem, mało zorientowany wędkarz nie dzieli karasi na złote i srebrne, ale na karasie (czyli przez Nas rozumiane jako złote) i pasztety. Po większym uproszczeniu powyższe ze zdjęć, jak rozumiem, są hybrydami? Ciężko jest je nazwać nawet japońcami, prawda?

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.