Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Uwagi techniczne do forum i portalu


Rekomendowane odpowiedzi

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Can't connect to local MySQL server through socket '/usr/run/mysql' (61) in /forum/db/mysql4.php on line 48

phpBB by Przemo : Critical Error

Could not connect to the database.

Can't connect to local MySQL server through socket '/usr/run/mysql' (61)

Sobota - 2:04 GMT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Skoro Tomaszkowi po po tym błędzie udało się jeszcze o nim tu na forum napisać to może jeszcze trochę podziałamy :wink:

niemniej z tego co wiem, wielu z was pojawia się ostatnio taki lub podobny błąd. Jakby w przyszłości, odpukać, na ekranach waszych monitorów zagościł na dłużej lub zupełnie nic się nie wyświetlało, to wybaczcie jak nie zdążę napisać i was zawiadomić, że to już koniec działalności forum. Stąd jakby coś to tak to traktujcie.

Oczywiście są jakieś tego powody. Główny jest taki, że obecny serwer wirtualny nie wytrzymuje obciążeń jakie generujemy. Chodzi o oglądalność, dostępność do forum i ilość zapytań do bazy danych jakie w związku z tym są.

Sami zapewne dostrzegacie, ilu nas nieraz jest w danej chwili jednocześnie na forum, każdy coś tam pisze, przegląda, szuka w wyszukiwarce... a mnożąc to przez 24 h wychodzi nieraz 3 tys. unikalnych użytkowników dziennie i ponad 100 tys. wywołań stron.

Dodam tylko tyle, że obecny serwer mamy w czołowej firmie w kraju w najwyższej opcji... i lepszego wyboru jeżeli chodzi o standardowe serwery wirtualne już nie ma.

Można oczywiście się czarować i jeszcze łudzić, szukć jakiś innych firm, serwerów wirtualnych albo mogę po kolei wyłączać np: nieprzeczytane posty od ostatniej wizyty, prywatne wiadomości, wyszukiwarkę, ograniczyć czytanie forum tylko dla zarejestrowanych użytkowników itp itd.. aż będzie zupełnie nudno :wink:

Oczywiście jest także rozwiązanie, tego problemu, czyli głównie własny niezależny serwer dedykowany o czym już w jednym z tematów na forum napisałem. I być może mi oraz użytkownikom, którzy obecnie pomagają oraz zadeklarowali się pomóc w zebraniu pieniędzy na taki serwer, uda się zapewnić możliwość dalszej działalności haczyk.pl

Niemniej na dzień dzisiejszy jeszcze takich gwarancji nie daję, trochę nam jeszcze brakuje.

Choć oczywiście głowa do góry :!::cool:

Ponadto, jak już jest taki temat, proszę o zgłaszanie podobnych sytuacji - błędów jakie miał Tomaszek, wspólnie będziemy widzieć jak to obecnie źle wygląda. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jest także rozwiązanie, tego problemu,
Znacznie tańszym rozwiązaniem jest migracja na jeden z komercyjnych skryptów jak vBulletin, IPB czy cała gama oparta o technologie MS o których nawet nie wspominam. Koszt takiego oprogramowania to coś pomiędzy $150 a $200 + trochę pracy z migracją i konfigurowaniem. Szczerze mówiąc do wygląda na to że gołe phpBB czy phpBB3 już by rozwiązało problem, bo kolega Przemo nie raz już pokazał że marny z niego programista a sam skrypt, mimo że bradzi popularny, raczej popsuł pod względem wydajności - w stosunku do oryginału.

No ale rozumiem, jak są darczyńcy to czemu nie sprawić sobie nowiutkiego i błyszczącego dedyka :mrgreen:

Jestem "za" :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy myślałem nad migracją w inne "środowisko" obsługujące forum. Wiele również czasu spędziłem szukając i czytając na ten temat informacji w Internecie.

Wyleczyłem się jak poznałem opinie ludzi, którzy to przeszli i twierdzą, że przy określonej ogladalności i dostępności danego serwisu oraz jego systematycznym rozwoju, żadne oprogramowanie nie zapewni gwarancji jego działania bez odpowiedniej mocy serwera.

Ja nie jestem informatykiem, ale dla mnie jest to proste. Tak jak najnowsze gry nie będą chodzić na moim komputerze z przed paru lat, tak samo najlepsze oprogramowanie nie pociągnie długo forum na obecnym serwerze. Sprzęt też trzeba zmieniać i naprawdę nie ma się co czarować.

Ponadto przykład z "własnego podwórka wędkarskiego", kryzys związany z oglądalnością i wydajnością serwera, przechodzi właśnie forum "splawik"

Myślę, Tomaszku, że doskonale znasz temat tymbardziej, że z tego co widzę tam to już jest naprawdę problem.

Przypomnę Ci również, jeżeli nie pamiętasz, bo w podobnym czasie startowaliśmy jako fora,że forum spławika też było na phpbb i wychodzi na to, że ich migracja na jeden ze skryptów, które wskazałeś, niewiele dała i przy dużych obciążeniach, baza danych znajdująca się na zwykłym serwerze wirtualnym i tak nie udźwignie.

Stąd tak jak pisałem po co kombinować, tymbardziej, że można spokojnie funkcjonować mając moda Przemo, przykład:

http://forum.vwgolf.pl/ (Tematów jest tam więcej niż u nas postów, forum ok. 15 razy większe)

jak i zwykłe phpbb świetnie sobie daje radę, przykład

http://www.elektroda.pl/rtvforum/forums.html (ponad 4mln postów :cool: ile to razy większe forum i działa?)

Poprostu lepszy i wydajniejszy sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomik, jeśli spławik we wszystkich warstwach jest tak skonfigurowany jak w warstwie prezentacji (interfejs użytkownika i to co bezpośrednio pod nim) to nie dziwię się że ma problemy. Poza tym z tego co pamiętam wolfik tutaj gdzieś pisał że spławik działa na najtańszej opcji (przeciwnie do haczyka który jak twierdzisz działa na najwyższej) a do tego sądząc po ilości pojawiających się postów chyba jednak nadal jest tam większy ruch. Oczywiście szczegułów nie znam, bo oduczyłem się społecznie angażować w nie swoje interesy.

Ale co do jednego się zgadzam (i jak wiesz zawsze się zgadzałem) że jeśli planujesz dlaszy rozwój to zmiana skryptu jest odsunięciem problemu. Czy na rok czy na 4 lata - nie wiem. Jestem również za dedykiem tylko trochę mi przykro że stanęło na wołaniu o pomoc. Ale to już inny temat, którego raczej nie chcę podnosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomik, jeśli spławik we wszystkich warstwach jest tak skonfigurowany jak w warstwie prezentacji (interfejs użytkownika i to co bezpośrednio pod nim) to nie dziwię się że ma problemy. Poza tym z tego co pamiętam wolfik tutaj gdzieś pisał że spławik działa na najtańszej opcji (przeciwnie do haczyka który jak twierdzisz działa na najwyższej) a do tego sądząc po ilości pojawiających się postów chyba jednak nadal jest tam większy ruch. Oczywiście szczegułów nie znam, bo oduczyłem się społecznie angażować w nie swoje interesy.

No o to akurat nie będę się licytował bo też kiedyś pisałem, że wystarczy podzielić ilość postów przez ilość użytkowników, żeby przekonać się i mieć porównanie jaka jest ich wartość na poszczególnych forach.

stanęło na wołaniu o pomoc.

Napisałem w swojej prośbie czym to jest spowodowane, ponadto nie przyszło mi to z dnia nadzień, analizowałem i konsultowałem także inne rozwiązania i naprawdę żałuje, że nie znalazłem lepszego i że na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie sam zapenić i dać gwarancji dalszego dziłania haczyk.pl

Ale to już inny temat, którego raczej nie chcę podnosić.

Inny temat, niemniej kwestia zapewnienia haczykowi dalszej działalności nie została jeszcze rozwiązana, więc jeżeli masz albo ktoś ma jakieś inne pomysły na rozwiązanie tego problemy to jestem jak najbardziej na nie otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd tak jak pisałem po co kombinować, tymbardziej, że można spokojnie funkcjonować mając moda Przemo, przykład:

http://forum.vwgolf.pl/ (Tematów jest tam więcej niż u nas postów, forum ok. 15 razy większe)

jak i zwykłe phpbb świetnie sobie daje radę, przykład

http://www.elektroda.pl/rtvforum/forums.html (ponad 4mln postów :cool: ile to razy większe forum i działa?)

Może trochę zbocze z tematu ale poczytałem trochę przywołane dwa fora i nie zauważyłem "prośby o pomoc finansową" . ??

Może nie dokładnie czytam te fora.?!

Jak one działają? pralnia pieniędzy :wink: ? czy działalność charytatywna adminów??

Zastanawiające :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem, podałem te dwa fora jako przykłady dużych for działających na podobnym do naszego skrypcie.

Choć akurat np: w przypadku forum vw da się dostrzec pewne pomysły na działanie.

Widziałem, że mają stowarzyszenie, klub z rocznymi składkami, robią i jest możliwość zamówienia tablicy rejestracyjnej, kalendarzy z logo forum itp. Przy tak ogromnej społeczności być może te pomysły są wystarczające aby zapewnić działalność forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być może tak ktoś mysli ale ................ kto?

być może również przy tak dużych społecznościach prośba o pomoc widnieje na takim forum jak vw czy elektroda, krótką chwilę bo zbiórka trwa raptem dwa dni i pewnie odrazu zbierają na parę lat z góry.

Stąd jeżeli uważasz, że np: zaproponuje na forum jakieś gadżet, np: koszulki + z wliczoną kwotą np: 5 zł na serwer to... tak.

Mam to w planach na nowy sezon. I jeżeli uda się dzięki temu uzyskać jeszcze kilka procent do kwoty na serwer to super.

A kto wie być może, za kilka lat jak forum będzie kilkanaście razy większe sama akcja z koszulkami wystarczy aby pokryć koszty serwera. Niemniej do tego czasu proszę o pomoc także w formie darowizny bo chciałbym ale niesądzę aby na obecną chwilę było na forum 1000 osób zainteresowanych np: koszulką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomaszek a możesz powiedzieć co to jest?

Co prawda nie nazywam się Tomaszek ale spróbuje odpowiedzieć na Twoje pytanie wobler129

Błąd który pojawił się na ekranie, spowodowany był odwołaniem się funkcji php do niedziałającej w tamtym momencie bazy danych.

Krótko, po stronie serwera chodziły usługi, WWW, PHP, ale wyłączony(lub padł na skutek awarii) serwer bazy MYSQL .

W normalnie napisanym skrypcie PHP elementarną sprawą jest taki lub podobny kod



$sql = mysql_connect("serwer mysql", "nazwa użytkownika", "hasło użytkownika")
or die(BLAD . "Przepraszamy forum jest niedostępne ,spróbuj później.");
mysql_select_db("nazwa bazy danych")
or die(BLAD . "Nie mogę wybrać odpowiedniej bazy.");
?>

Po zamieszczeniu tak prostych warunków (or die) w kodzie skryptu, w momencie takiej jak ostatnio awarii na ekranie użytkownika, który akurat chce się dobić do serwisu, pojawia się co najwyżej taki komunikat:

Przepraszamy forum jest niedostępne ,spróbuj później.

Lecz u Nas niestety, w takim wypadku wycieka ciekawe info: typ bazy, lokalizacja plików, na podstawie której możemy domyślić się z jakim systemem operacyjnym mamy do czynienia, oraz nazwa pliku inicjującego bazę oraz numer linii kodu w której się to odbywa.

Ps.

Widziałem tekst w opisie tego tematu, przecież to jawna mizoginia :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja Unisesa jest jak najbardziej dobra i wskazana. Jednak nie chciałbym jej w ogóle wdrażać dla, żadnego komunikatu, który odpukać, informowałby o jakimkolwiek braku dostępności.

A tymbardziej, żeby wygladało to podobnie jak obecnie na:

http://www.splawik.com.pl

Wielu z was zna mój mało entuzjastyczny stosunek do spławika, niemniej nigdy aż tak, źle im nie życzyłem, tymbardziej, że wielu użytkowników forum spławika jest także użytkownikami haczyka i odwrotnie a ponadto jak to mówią: lepiej mieć takiego sąsiada którego się zna od dawna, niż poznawać nowego.

Niestety nie zmienia to faktu, że jesteśmy blisko podobnej sytuacji.

Być może uda nam się jej uniknąć i nazbieramy zawczasu na własny serwer i będziemy lepiej przygotowani a być może jednak będę musiał (też odpukać) wdrożyć propozycję Usinesa i przygotować jakiś komunikat.

W każdym razie w związku z tą sytuacją w najbliższym czasie podejmę decyzję co do ograniczeń ogladalności i dostępności do forum haczyk.pl

Gdyż jeżeli tylko jakieś ograniczynia co do dostępu do forum pozwolą zmniejszyć obciążenia obecnego serwera. Forum w niektórych przypadkach będzie niedostępne.

Krótko mówiąc, być może forum przez jakiś czas będzie dostępne tylko dla zarejestrowanych i obecnych użytkowników. Tamować to będzie trochę rozwój ale tak przynajmniej byłoby do czasu aż będziemy mieli własny serwer.

Oczywiście proszę również o wasze uwagi i propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tymbardziej, żeby wygladało to podobnie jak obecnie na:

http://www.splawik.com.pl

Wielu z was zna mój mało entuzjastyczny stosunek do spławika, niemniej nigdy aż tak, źle im nie życzyłem

:twisted: Wchodzę sobie dzisiaj na spławik a tu normalnie nie ma forum :shock: Na jerkbait.pl też ograniczenia, zdjęcia do oglądania tylko dla zarejestrowanych. Zaraz haczyk.pl cały będzie tylko dla zarejestrowanych. To jakaś epidemia chyba :mrgreen:

No co zrobić, coraz trudniej o forum wędkarskie, na mieście....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można mieć tylko nadzieję, że zmiana hosta przynajmniej na jakiś czas poprawi sytuację. Szukając przyczyn znalazłem identyczne bolączki co na splawiku w róznych forach - również różnojęzycznych. Jest to problem niezwykle irytujący i nie dziwię się że może wywołać niezdrowe reakcje.

Wczoraj z braku zajęcia :lol: oglądałem sobie inne fora. Do wielu dostęp jest niesamowicie ograniczony dla niezarejestrowanych. Rozumiem postowanie, ale oglądanie?

Ciekawi mnie jak sobie radzą z dużą liczbą logowań np na http://forum.fordclubpolska.org tylko lepszy dedykowany serwer?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie chciałbym jej w ogóle wdrażać dla, żadnego komunikatu, który odpukać, informowałby o jakimkolwiek braku dostępności.
Być może uda nam się jej uniknąć i nazbieramy zawczasu na własny serwer i będziemy lepiej przygotowani a być może jednak będę musiał (też odpukać) wdrożyć propozycję Usinesa i przygotować jakiś komunikat.

Pomijając przyczynę wywalenia bazy i wydajności, to zdarzenie trzeba obsłużyć:

i bez znaczenia czy wyślesz komunikat czy też jakiś biały znak "np spacje." byle nic nam nie wyciekało ze skryptów php na ekran podczas wyłączonej bazy.

W każdym razie w związku z tą sytuacją w najbliższym czasie podejmę decyzję co do ograniczeń ogladalności i dostępności do forum haczyk.pl

Doraźnie, sprawdź czy w skryptach jest gdzieś opcja ustawienia maksymalnej liczby automatycznego zalogowania użytkownika gość i ogranicz ich do np. 15.

Reszta użytkowników, którzy mają już konto prawdopodobnie będzie musiała się logować przez

główny ekran logowania, a nie jak dotychczas, z "automatycznego konta gościa" przelogowywać sie po chwili na siebie, bo przy ograniczonej liczbie sesji gościa, może dojść do takiej sytuacji że nie będzie miejsca by dokonać takiej przesiadki.

Będę chciał was również zapytać w osobnym temacie i poddać pod głosowanie w ankiecie zapytanie o ewentualną stałą opłatę na rzecz funkcjonowania forum od każdego użytkownika posiadającego konto na forum i nowo rejestrującego się, np: 5 - 10 zł w skali roku.

Jasne, jestem za,

zresztą rozmawialiśmy o tym przez PW [kasa nawet symboliczna od każdego nowo zakładającego konto musi płynąć] tomik niestety uświadomił mnie że, najłatwiejsza wg mnie forma płatności "sms" np. za 5 zł, bardziej utuczy operatorów, niż pomoże haczykowi, do nas dotarła by bardzo niewielka cześć z tych pieniędzy.

Co do opłaty rocznej też jestem za, płace za roczną prenumeratę czasopisma , mogę zapłacić za członkostwo na forum.

Ilu z nas wrzuciło trochę kasy w wodę i nic się nie wydarzyło?, tutaj przynajmniej mamy pewną gwarancje dalszego bycia razem.

Pozostaje jeszcze rozważenie ustalenia kilku innych drobnych opłat wspomagających haczyk.

Powiedzmy np. 5 -10 za rejestracje nowego konta i tyleż samo za przedłużenie życia konta "członkostwa" na kolejny rok, w tym powiedzmy mamy za friko:

1 podpowiedz na maila w wypadku zgubienia hasła oraz 10 ogłoszeń.

Wszystko ponadto, czyli ludzie którzy notorycznie zapominają hasło, korzystają z ogłoszeń haczyka "na poziomie handlowym" płacą np 3 zł od ogłoszenia, 5 zł od przypomnienia hasła.

Myślę, że wszystkie te działania (opłaty za rejestracje, członkostwo itp..) zmieściły by się w ramach stowarzyszenia, gdzie nawet najbardziej fanatyczni pracujący haczykowcy mogli by oddać dodatkowo 1% z podatku, który i tak poszedł by w cholerę na rządowe limuzyny i garnitury od Bossa.

Ps. Lesio proszę, sprawdź, czy ta świetlana wizja zawarta w ostatnim zdaniu nie mija się z obecnym stanem prawnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż sprawa wygląda następująco: trzeba stać się organizacją pożytku publicznego i trafić na tą listę: http://opp.ms.gov.pl/query.php. nie będę opisywał, w jaki sposób uzyskać taki status, bo bym zdarł klawiaturę, ale są gotowe materiały - chwila sam na sam z panem googlem i proszę: http://66.102.9.104/search?q=cache:VqpvQKJGkRYJ:www.prawo.ngo.pl/files/prawo.ngo.pl/public/3w_pdf/nowsze_pdf/jakZostacOPP.pdf+Organizacji+Po%C5%BCytku+Publicznego&hl=pl&ct=clnk&cd=8&client=opera

Jak widać droga jest dosyć kręta i wyboista.

Później pozostają kwestie techniczne związane z pitami: http://www.pit.pl/1procent/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zaistniała by potrzeba założenia "Stowarzyszenia" lub -org. pożytku publicznego, co wymaga ustanowienia statusu, zarządu,komisji rewizyjnej, oraz członków (wymagane min. 15 osóB). Pozniej nadanie NIP,REGON, Stowarzyszenie (nie prowadzące działalnosci i przeznaczajace dochody na rozwój stowarzyszenia ) jest zwolnione z podatku ale trzeba rozliczac sie z US raz do roku przedstawiajac wszystkie dokumenty na co poszły pieniązki.prawdopodobnie trzeba równiez załozyc konto w banku (firmowe lub dla stowarzyszenia). Wszelkie dokumenty składa sie np. w Urzedzie Miasta wydziale dla Sportu i Rekreacji. To tak ogólnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystko się zgadza

statusu, zarządu,komisji rewizyjnej, oraz członków (wymagane min. 15 osóB)

Statutu :wink:

Stowarzyszenie (nie prowadzące działalnosci i przeznaczajace dochody

Stowarzyszenie może prowadzić działalność, ale wszystkie przychody muszą być przeznaczone na cele statutowe.

Musi też odbywać walne zgromadzenia członków lub przedstawicieli członków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byle nic nam nie wyciekało ze skryptów php na ekran podczas wyłączonej bazy.
Trochę tak ale.... To jest darmowy skrypt, którego kod można sobie pobrać, więc żadne tajemnice nie wyciekły, co najwyżej może się wydać że mamy problemy z obciążeniem serwera. Ale to jest już czerwonymi literami tu napisane - więc też nic strasznego. Bardziej chodzi o 'elegancje', choć w sumie oprawa graficzna portalu jest utrzymana w klimacie tego komunikatu :twisted:
Doraźnie, sprawdź czy w skryptach (...)ogranicz ich (...)przesiadki.

A co jest problemem? Z tego co wiem obciążenie bazy danych a nie web-u? To też mówi komunikat o błędzie. Więc jaki jest cel?

Tyle technicznych spraw, teraz off topic...

Powiedzmy np. 5 -10 za rejestracje nowego konta i tyleż samo za przedłużenie życia konta "członkostwa" na kolejny rok, w tym powiedzmy mamy za friko:

1 podpowiedz na maila w wypadku zgubienia hasła oraz 10 ogłoszeń.

Wszystko ponadto, czyli ludzie którzy notorycznie zapominają hasło, korzystają z ogłoszeń haczyka "na poziomie handlowym" płacą np 3 zł od ogłoszenia, 5 zł od przypomnienia hasła.

Unises, nie szalej, jak chcesz coś proponować to bądź poważny. Skalkulowałeś używanie ogłoszeń, „na poziomie handlowym”, prawie o połowę taniej niż przypomnienie hasła :lol: :lol: :lol:

od każdego użytkownika posiadającego konto na forum i nowo rejestrującego się, np: 5 - 10 zł w skali roku.

Ciekawe o ile spadnie w skali roku ilość nowo zarejestrowanych użytkowników? Nie wiem, ale tak bliżej 90% będzie.

i tyleż samo za przedłużenie życia konta

Ciekawe też ilu odpadnie? No chyba, że już poznaliśmy, kogo chcieliśmy i teraz prywatne i zamknięte forum będzie. Co zresztą powoli już się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz coś proponować to bądź poważny.

Za każde upomnienie 100 a za bana 1000 zł kary :lol: za każdą poradę prawną 100 a za zanętę na zawody 50 lub 100 z dopingiem.

Ciekawe też ilu odpadnie?

Przybędzie poważnych co chcę pisać a nie tylko czytać tak zwanych "gości" i nie robią tyle błędów bo za to też może być opłata. :lol: Najlepiej zamiast regulaminu taryfikator :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.