Skocz do zawartości
tokarex pontony

Pierwszy zestaw na karpia


rafi7105

Rekomendowane odpowiedzi

Aha, jeszcze jedno, by uzyskac taki efekt to lekki zesatw jest nieodpowiedni, musi być ciężki, ja używam 60g ale jakby były koszyki metoda o wadze 100 g to bym miał takie.

60 g to zdecydowanie za mało - tzn moze na 3kg karpie jeszcze działą ale większy moze sie nie zaciąć wg mnie min 80g.

Neon, no jak masz zamiar łowić na DS no to chyba nie bedziesz łowił na sztywno, chyba że z wolnym biegiem.

- ? (1kg kuku wystarczy ? czy może 1,5-2kg ? ) i jakiej ?

Tu pytanie czy nęcić samą kukurydzą czy z grochem i konopiami ? Może na początku spróbuję samą kuku ? Czy np. zrobić kulki typu kukurydza+zanęta sklepowa + jakaś ziemia ?

Na takim zbiorniku nie musisz nęcić kilak dni - efekty można mieć juz na 1 dniowej zasiadce i wtedy jest sens używać sypkiej zanęty, a jak nęcisz kilka dni np 3 i siadasz na 4 to sobie odpuść sypką zanęte.

Ja gotowałęm mały garnek kuku i kilkadziesiąt kulek codziennie wrzucałęm na takim stawie. Zawsze miałem jakiś efekt :)

Konopiej jak najbardziej możesz dodać.

Miejscówka - krzaki jak najbardziej :) - jeśli jest jakaś wyspa i krzaki zwisające do wody też warto spróbować - Twój staw wygląda ciekawie i na pewno znajdziesz wiele ciekawych miejsc. Zresztą na takim małym na pewni misiaczki znajdą zenęte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Oto fotki z mojego "stanowiska" :
Domyślam się że miedzy "brzozami" miejsce urocze i trochę schowane co jest też nie bez znaczenia ,zawsze powtarzam że lepiej jest być schowanym niż mają cię wszystkie ryby oglądać :mrgreen: .Woda wbrew pozorom trochę trudna jak dla hym "nowicjusza" :wink: a dlatego bo płytko ,jak sam zaznaczyłeś ok 1m ,radze blisko nie próbować ,wystarczy nie ostrożne stąpniecie nogą i karpie się wypłoszą ,a potrafią się oddalić od nęciska i stać na krawędzi i czekać aż się uspokoi.Pierwszą rzeczą przed wyborem miejsca nęcenia sprawdź ,czy jest dno muliste i ile tego mułu ,wybierz w miarę dno jak najbardziej twarde a najlepiej jak leciutko podniesione.Jeśli wszędzie dno jest muliste to pisz do mnie na PW podpowiem co zrobić .Teraz zanęta ,najlepszym wyjściem jest kupić kuku suche ziarno np koński ząb ,kup z 50kg a najlepiej 100kg z jednego źródła i patrz aby nie zalatywała stęchlizna .Takie 50 kg kuku kosztuje ok 50pln a po znajomości 30pln :wink: ,możesz ale nie musisz kupować konopi ,małe karpie są tak żarłoczne ,czytaj szybko trawią że takie dodatki jak konopi a to przesada ,możesz na samym początku nęcenia dodawać zanęty kupnej wędkarskiej ,do ugotowanej kuku na gorąco wsypujesz mieszasz i czekasz aż wystygnie ,potem ręką kleisz kule i do wody.Moje na fotce są duże bo do rakiety.

cc0e78bebe816012m.jpg

Z czasem jak ci ryba wejdzie w łowisko to zrezygnuj z zanęty kupcz ej i nęci samą kuku ,a na pewno zrób tak latem ,na płytkich wodach resztki zanęty szybko się psują.Teraz ile nęcić ,no nie wiem jaka tam obsada tych rybek i jakie wielkości ,ale 2kg suchego ziarna wystarczą ,ale wiosną możesz zaczynać od 1kg i stopniowo zwiększać dawkę jak masz wyniki.

A zwłaszcza jak wejdą linki ,bo pewnie są :wink::razz: .Teraz strategia ,ja bym nęcił co drugi dzień ,ale większą ilością ,co prawda codzienne nęcenie jest dobre ale też ma i złe strony ,np ryba nie ma kiedy zgłodnieć i wybrzydza ,a jak się przyzwyczaj do miejscówki to będzie zaglądać zawsze i chętniej będzie zerować .Podczas zasiadek skąpo nęcisz albo bardzo skąpo np.jak są brania to tylko po wyholowaniu ryby ,jak nie ma brań to np co godzinę kulkę kuku wielkości mandarynki.

Co do zestawu końcowego ,ja bym na twoim miejscu zrezygnował wogle z koszyka zanętowego i zamiast tego na rurkę założył ciężarek ok 20-40g masz płytko nie możesz walić rybom po głowach 100g lub 80g. :roll:

Nie daj się zwieść o zestawach samo-zacinających ,może na odległościach przekraczających 100m się sprawdzają .[To tylko moje zdanie,mam do tego prawo]

Nie bardzo rozumiem dlaczego wybrałeś zestaw gruntowy ,nie lepiej zestaw spławikowy ,nie ma chyba przeciwwskazani ,chyba że są to podaj.W twoim przypadku zastosował bym typowy zestaw spławikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zestawu końcowego ,ja bym na twoim miejscu zrezygnował wogle z koszyka zanętowego i zamiast tego na rurkę założył ciężarek ok 20-40g masz płytko nie możesz walić rybom po głowach 100g lub 80g.

Nie daj się zwieść o zestawach samo-zacinających ,może na odległościach przekraczających 100m się sprawdzają .[To tylko moje zdanie,mam do tego prawo]

popieram , lowiac blisko brzegu tez nie stosuje zestawu samozacinajacego , zamiast koszyka proponuje ciezarek plaska gruszka 40g , bez zadnej rurki (jest ona zbedna) , przypon wlosowy (wezel bez wezla) z mieciutkiej tonacej plecionki i to wszystko , krotki zwis bombki i beda sie tez same zacinaly , ale wolny bieg radze i tak wlaczyc

kuku polej jakims boosterkiem , np. truskawka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak spławik... Nie lubię spławika jakoś to nie jest moja technika... Na spławik łowię TYLKO batem na "przepływankę" w mojej małej rzeczce natomiast na wszelkich wodach stojących lubię DS, ew. jak się wybiorę na nockę to zainwestuję w sygnalizator elektroniczny, ale w dzień raczej planuję łowić na DS, ew. sygnalizator + wolny bieg jeśli to miałoby być skuteczniejsze w zacinaniu karpi.

Dlatego odrzucam spławik... Więc chyba na początku spróbuję tak :

- nęcić co 2 dni kukurydzą będę ją prawdopodobnie sklejał mieszanką zanęty sklepowej z ziemią może być ? (gdzie kupić tą kukurydzę "pastewną" - tak ona się nazywa ? Na jakimś bazarze czy gdzie tego szukać ? )

- grunt jest raczej w miarę twardy - dno piasek mułu nie ma na 100%

- zestaw z ciężarkiem ok. 20g przelotowo

- haczyk 10/8/6 ? Co wybrać ? Wydaje mi się, że na karpie 2-4kg taki hak oczywiście jakiś markowy porządny 8 będzie ok ? Z tym, że i tak chyba muszę kupić nowe haki bo z "kutych" to mam tylko 6, a to są za dużo tak mi się wydaje.

Bardzo dziękuję za podpowiedzi czytam uważnie wypowiedzi wszystkich i na pewno wyciągnę wnioski :smile:

Ps. piękne ryby Maniek :wink: Stanowisko też niczego sobie takie dzikie miejscówki są najlepsze mają swój klimat i łowienie nabiera takiego wymiaru kontaktu z naturą, a nie łowisko typu "wielka kałuża" i 20 "wędkarzy" siedzi dookoła i główna rozrywka to piwo :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie chodziło mi o to, że co drugi dzień :mrgreen:

Jak jeszcze będę miał jakieś pytania to napiszę, a wiosną jak będą jakieś rezultaty to nie omieszkam poinformować was na forum jako moich nauczycieli :smile:

Co do tego zestawu co napisałem nie macie zastrzeżeń ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbierakiem ? :mrgreen: Nie no ogólnie ja zrobiłem zdjęcie stojąc NA stanowisku na którym będę rozłożony i widok łowiska. Dam radę sam podbierakiem ew. mogę wejść do wody z podbierakiem po karpisko :wink:

W sumie teraz nie wiem do kogo padło to pytanie :?: W każdym razie ja j/w .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak podbierzesz, jak sam jesteś?
_barti_, obojętnie czy jestem sam[najczęściej] czy jest nas 10 osób to wszystkie ryby podbieram sam ,wszystkich zresztą o tym uprzedzam ,zeby się nie "wpieprzali" :wink: ,podbierak mam opanowany do perfekt ,wstawiłem fotkę Tołpygi popatrz a potem luknij na fotkę klenia z podbierakiem ,tym podbierakiem ją podebrałem byłem sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyrąbałem za dużo trzcin ryby zaczęły mnie unikać

ale pojawili sie za to nowi goscie na miejscowke :)

haczyk 10/8/6 ? Co wybrać ? Wydaje mi się, że na karpie 2-4kg taki hak oczywiście jakiś markowy porządny 8 będzie ok ? Z tym, że i tak chyba muszę kupić nowe haki bo z "kutych" to mam tylko 6, a to są za dużo tak mi się wydaje.

spokojnie karpiowa 4-ka , nawet 2-3 kg bezproblemowo zasysaja przynete z hakiem , kukurydze kupisz na bazarku lub u zaprzyjaznionego rolnika

będę ją prawdopodobnie sklejał mieszanką zanęty sklepowej z ziemią

po cholere ci ta ziemia ? jak chcesz robic kule to juz lepiej po ugotowaniu kukurydzy na goraco wsypac kasze manna wymieszac i pozniej lepic kule , a jak masz zamiar necic blisko brzegu to lyzke do necenia zrobisz z butelki po "fancie"

kukurdze na wlos , a nie na hak ,wiesz chyba o tym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli haczyk już wiadomo, a co do włosa to jeszcze się zastanawiałem, ale skoro na włosie jest lepiej to i będzie na włosie na pewno, ale muszę o tych zestawach włosowych jeszcze poczytać i uzbroić się w jakieś materiały i poćwiczyć produkcję przyponów z włosem. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pojawili sie za to nowi goscie na miejscowke
Pojawili ale lekko nie mieli :wink::cool: najpierw musieli wywrotkę gałęzi wytargać :mrgreen: .Cyrk był dwa sezony ,mało się nie potopili ,ale już nie połowili ,zastosowałem nęcenie blokujące :cool::razz: .
a co do włosa to jeszcze się zastanawiałem
Możesz spróbować i tak i tak ,nad wodą trzeba kombinować.
Jak zaufani ludzie, to dlaczego sam?
Jeśli to do mnie pytanie ,to lubię sam wędkować nie lubię tłoku ,lubię sam wypracować ryby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zakupiłem troszeczkę sprzętu, rozpocząłem wiązanie przyponów dlatego wrzucam fotki i przyponów może znajdziecie coś co można w nich poprawić, albo skomentujecie, że są w miarę poprawne :wink:

208fozd.jpg

2hcfh9v.jpg

wul6qh.jpg

2nlermt.jpg

Haczyki Tandem Baits Super Strong Nr 4 i Quantum Nr 4.

Włosie krótkie ze względu na to, że te 3 przypony są zrobione typowo na ziarna (kukurydza, groch).

Plecionka Balsax 0,16mm.

"Nakręciłem" się na te wiosenne karpie i już codziennie obmyślam taktykę nęcenia, szykuję przypony i ogólnie kombinuję :mrgreen:

Tu moje pytanie czy przy żyłce głównej 0,35mm używając ciężarka centrycznego powiedzmy do 100g będę musiał stosować przypon strzałowy ? Skoro ludzie używają feederów do 120g i używają ciężkich koszyków z zanętą, których masa oscyluje w granicach 100g i zestaw nie pęka bez strzałówki to chyba i tutaj nie jest ona KONIECZNA ? Problem w tym, że obawiam się węzła (mam wędzisko Mitchell Universe II Feeder 60-120g, które ma jak wiadomo malutkie przelotki szczególnie na szczytówce i obawiam się, że węzeł mógłby wręcz uszkodzić przelotki w skrajnym przypadku, albo przynajmniej mogą być problemy przy zarzucaniu...). Dlatego chyba zaryzykuję bez przypony strzałowego zestawem (mowa tu o zestawie na większa wodę bo na ten stawik już zestawik mam opracowany i co do niego nie mam wątpliwości bo w zestawach przelotowych jakieś doświadczenie mam) :

żyłka główna --> na niej ciężarek centrycznie do 100g zblokowany --> krętlik --> agrafka --> przypon

Uda się bez rwania zestawu ?

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypon strzałowy będzie zbędny chyba ze musisz uzywac b.silowego holu gdzie masz jakies kolki kamienie itp. z zyłką 0,35 spokojnie możesz machac takim zestawem na tą odległość ale mimo wszystko jesli sie nastawiasz na karpie lepsza była by karpiówka przez te małe przelotki możesz miec krótsdze rzuty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że byłaby lepsza to wiem :wink: Kupiłem to wędzisko bo bardzo lubię DS, a karpiarstwa chcę spróbować więc mogę poświęcić te 10-50m zasięgu rzutu jak na razie, a jak złapie bakcyla na dobre to będę sukcesywnie kompletował sprzęt zapewne :wink:

Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mogłby mi ktoś doradzić jakąś plecionkę przyponową na karpia?

Żyłka głowna to Dragon Millenium Karp 0,35 więc co najmniej 25 Lb będzie mi potrzebna, 35 Lb mile widziana. Mam kilka na oku ale niewiem jakie wybrać.

Najlepiej TB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja łowie na SUFIX camo skin 25 lb ta plecionka jest oki.

Plecionki karpiowe są produkowane 15 i 25lb ,35lb jeszcze nie widziałem.

25lb to 12kilo a taki przypon wytrzyma każdego miśka.Od czego w końcu amortyzacja żyłki i hamulec w kołowrotku?Zresztą ta żyłka ma podaną wytrzymałość 12,30kg a na węźle traci kilkanaście procent wytrzymałości.

Więc te 25lb ci spokojnie starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.