Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

parabola czy akcja szczytowa ?


dudi

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis w sklepie stałęm przed wyborem wędki i nie mogłem sie zdecydować.

A wybierałem pomiedzy TB enforcer i TB executor.

Jedna bardzo sztywna o akcji szczytowaj a druga parabola, co lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Jedna bardzo sztywna o akcji szczytowaj a druga parabola, co lepsze

ta która bardziej Ci odpowiada!!!

To proces złożony, zależny od metody połowu, łowiska, oczekiwanych ryb, umiejętnosci wędkującego i tym podobnych, odpowiedź na Twoje pytanie jest baardzo złożona i potrzeba dużo więcej szczegółów.

ja naprzykład mam wędzisko o akcji szczytowej, którego używam do łowienia wraz z plecionką do sandaczy, a z żyłką boleni i szczupaków, oraz kija parabolę z plecionką na szczupaki, a żyłką na klenie, okonie itp.

To w duzej mierze zależy od Ciebie jaką wędką łowić ci wygodniej, z jakiej mniej ryb Ci będzie spadać itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna bardzo sztywna o akcji szczytowaj a druga parabola, co lepsze ?

Dla nowicjuszy karpiarstwa 10 x lepszy na początek będzie parabolik

patbaj, z całym szacunkiem, ale "spiningowe spojrzenie" na wędki karpiowe, to nie jest chyba najlepszy pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patbaj, z całym szacunkiem, ale "spiningowe spojrzenie" na wędki karpiowe, to nie jest chyba najlepszy pomysł

byc może nie, ale nic nie było napisane na temat poziomu zaawansowania wędkarza i tym podobnych, zresztą wydaje mi się, że karp (podobie jak i szczupak) łatwiej może spaśc początkujacemu wędkarzowi ze sztywnego kija niż parabolika, wiec tu się zgodzimy - biorąc pod uwagę, że wędkarz początkujący jest niewprawiony.

według mnie akcja wędziska powinna być dobierana tylko i wylącznie pod umiejętności danej osoby, jej czucie kija i komfort łowienia nie zależnie od metody połowu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byc może nie, ale nic nie było napisane na temat poziomu zaawansowania wędkarza i tym podobnych

owszem, że nie było napisane, lecz ktoś kto zadaje tak elementarne pytanie, na pewno nie jest "starym wyjadaczem" w temacie.

według mnie akcja wędziska powinna być dobierana tylko i wylącznie pod umiejętności danej osoby, jej czucie kija i komfort łowienia nie zależnie od metody połowu.

No i prawie wszystko to się zgadza, lecz zależy to też od warunków na łowisku (odległość) ,

a czasami też od wędkarza.

Wyobraź sobie taką teoretyczną sytuacje, że miękkim parabolikiem nie rzucisz zestawem o określonej gramaturze na 110metr, i nie pomaga tu zmiana grubości żyłki, ani też kształtu ciężarka, Twój kolega to potrafi choć techniką rzutu nie dorasta Ci do pięt, ale za to On ma o 1/3 szerszy grzbiet :mrgreen:

Odpuszczasz sobie "budowanie masy" oraz zmianę przedpokoju na kręgielnie :smile: i kupujesz szybszy bardziej szczytowy patyk i po sprawie - rzucasz bez wysiłkowo,

w zamian hole ryb robią się mniej przyjemne, wzrosła też ilość "spadów" ryb z kija pomimo mistrzowskiej techniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.