Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Fotografia wędkarska


maniek

Rekomendowane odpowiedzi

Fotografią interesuję się od dziecka, stąd bliski mi ten temat i cieszę się, że zaistniał na naszym Forum. Pierwsze fotografie o „artystycznych”, jak mi się wówczas zdawało aspiracjach, wykonałem jako 12-13 sto letni chłopak. A było to bardzo dawno, kiedy niektórych z Was jeszcze nie było na świecie i łowiło się na bambusowe kije. Fotografuję do dzisiaj. Fotografia była i jest dla mnie sposobem na poznawanie świata i ciągłe dostrzeganie piękna w tym, obok czego inni przechodzą nie odwracając głowy. Wiele tracą, wierzcie mi. Stwarza też możliwość przekazania czegoś od siebie, za pomocą wspaniałego środka przekazu, jakim jest obraz. Traktowana poważnie, jest przedmiotem radości twórczej. Dla ambitnych fotografów (to na zachętę), poprzez udział w znaczących konkursach fotograficznych, może być także środkiem do odnoszenia sukcesów artystycznych, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Nie święci garnki lepią ! Trzeba tylko kochać to, co się robi, trochę talentu i dużo pracy. O jej wartości dokumentalnej nie muszę chyba wspominać. Jest nie do przecenienia, co na tym Forum wydaje się być najważniejsze. Najczęściej prezentujemy przecież relacje z zawodów wędkarskich, portrety naszych kolegów, trofeów wędkarskich i miejsca, w których udało nam się je złowić. Niewątpliwie zdjęcia te są przede wszystkim dokumentem, ale jako takie, także mogą być ciekawie fotografowane. Szczerze zachęcam do twórczego fotografowania.

Nie zamierzam tutaj pouczać nikogo, ani dawać technicznych rad dot. ustawień i obsługi aparatów. Od tego są instrukcje i doświadczenie w pracy z kamerą. Sporo zresztą już tutaj zostało napisane w tym temacie, chociaż nie ze wszystkim, do końca się zgadzam. Nie będę również podpowiadał jak i gdzie kogoś ustawić, co mu zdjąć, a co ubrać, w jakiej pozycji ustawić aparat itp. Pozostawiam to inwencji twórczej fotografującego i jego poczuciu estetyki. Zresztą, gdybym chciał rozpisywać się na ten temat, to ten tekst musiałby mieć pojemność, co najmniej broszurki, a na to sobie nie mogę pozwolić. Podam jedynie kilka podpowiedzi, których sam przestrzegam i które były i są aktualne do dzisiaj, pomimo tak ogromnego postępu technicznego w fotografii. Chcąc dobrze fotografować, warto o nich pamiętać.

- Fotografia jest sztuką głównie umiejętnego patrzenia (dostrzegania) i kompozycji. Tego nie zrobi za Ciebie żaden, nawet najdoskonalszy aparat i należy się w tym stale doskonalić. Patrząc na coś, co zwróciło Twoją uwagę, staraj się wyobrazić sobie jak można by to pokazać na zdjęciu, innymi słowy jak skadrować, aby efekt był najdoskonalszy. Po jakimś czasie takiego „treningu”, będziesz już podświadomie patrzył „fotograficznie”, nie tylko przy wykonywaniu zdjęć, ale także na spacerze, wycieczce itd.

- To nie aparat robi złe lub dobre zdjęcia, tylko Ty. To stara i znana prawda. Nie stresuj się więc, jeżeli nie dysponujesz kamerą wysokiej klasy. Być może masz mniej możliwości technicznych, ale nie jest to przeszkodą do wykonania dobrego, a nawet artystycznego zdjęcia. Bardziej o tym decyduje talent, niż sprzęt. Mój serdeczny przyjaciel, uznany krakowski fotografik, kilka swoich wysoko ocenionych prac wykonał (obecnie) średnioformatowym aparatem mieszkowym, wyprodukowanym … przed II wojną światową !! To chyba dostateczny dowód.

- Przed naciśnięciem spustu migawki przemyśl dokładnie, co i jak, chcesz pokazać na zdjęciu i o czym ma ono opowiadać. Wiele zdjęć po prostu o niczym nie mówi i w zasadzie nie powinno ujrzeć światła dziennego. Dotyczy to bardzo często pejzaży, które wcale nie są wbrew pozorom takie proste do fotografowania, a dość często prezentowane na Forum. Że nie wspomnę już o tzw. „zdjęciach imprezowych”, gdzie ważne jest tylko by model rozpoznał się na fotce. A przecież można inaczej.

- Staraj się maksymalnie wykorzystać zastane warunki oświetleniowe do podkreślenia efektu, który chcesz osiągnąć. Eksperymentuj śmiało i wyciągaj wnioski. Operowanie oświetleniem to ogromne, przez wielu niedoceniane, możliwości twórcze. Przecież fotografia - to ”malowanie światłem”.

- Oglądnij fotografowany obiekt z wielu stron i poziomów, zanim zrobisz zdjęcie. Nie naciskaj spustu zbyt szybko, bez zastanowienia. Może się okazać, że sfotografowanie go parę kroków dalej, np. z klęczącej pozycji, da o niebo lepszy efekt, niż ujęcie, które miałeś zamiar zrobić na początku.

- Rób krótkie serie zdjęć fotografowanego obiektu z zastosowaniem różnych nastawień czasu naświetlania i wartości przysłony. Zmieniaj punkt widzenia kamery. (jak wyżej) Z kilku takich ujęć łatwiej jest wybrać to jedno, dobre technicznie, o najlepszych walorach estetycznych. Fotografując aparatem analogowym poniesiesz oczywiście większe koszta, ale przy sprzęcie cyfrowym, teraz już powszechnie używanym, nic Cię to nie będzie kosztowało, Sam się przekonasz, jakie to praktyczne.

- Opanuj do perfekcji czynności związane z obsługą aparatu, tak abyś mógł całą uwagę skupić na wykonywanym zdjęciu i nie marnował czasu na zastanawianie się, co i gdzie trzeba teraz przekręcić czy nacisnąć. O wyjątkowym zdjęciu decyduje często chwila. Nie złapiesz jej - przepadło dobre, najczęściej niepowtarzalne ujęcie.

- Noś zawsze przy sobie aparat fotograficzny. Tak już bywa, że najciekawsze zdjęcia moglibyśmy zrobić, kiedy nie mieliśmy go pod ręką. Wiele razy tego doświadczyłem.

Nie będę się więcej rozpisywał o wspaniałej przygodzie z fotografią i rządzących nią prawach, bo nie jest to przecież forum fotograficzne. Możemy jednak dyskutować i wymieniać się swoimi doświadczeniami i uwagami, popartymi prezentacją swoich prac. Może dzięki temu, poziom zdjęć na naszym Forum będzie wyższy niż na innych, czego sobie i Wam, w Nowym 2006 Roku życzę. Najważniejsze, że chcemy i mamy gdzie o tym pisać.

Poniżej 4 jesienne zdjęcia z terenów zielonych mojego miasta i okolic. Przepraszam że na razie nie o tematyce wędkarskiej, ale przyjemnie popatrzyc na kolorową jesień gdy za oknem zamieć ... brrrrr. Wędkarskie też będą !

74yf8qi4c39a4zpnm.jpg e9gk8y4wrk6nf264m.jpg pyt065n8fad3o6w0m.jpg hp8j0vrlnh799ngrm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 392
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość bogdan39

te moje jak widzisz sa zle ustawione [rozdzielczość ]jaką ty dajesz przy przegrywaniu na forum bo po kliknieciu na te zdjecia otwieraja sie strasznie duże[moje] noi oczywiscie cos trohe nabrudziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie jestem fotografikiem, ale chce Wam pokazać jedna z ciekawszych fotek, jaką udało mi sie zrobić. Pochodzi z wakacji '04 i prosze nie zwracać uwagi na brudne łapska kolegi 8) W końcu 3 tygodnie na wędkarskim kampingu zostawia swoje ślady :wink::lol:

Oto ... gad przedpotopowy, z którym często sie spotykamy, ale nie dostrzegamy jego piękna 8)

zvc0t21wnjgbnxbpm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shogun_zag - Ciekawa makrofotografia. Masz rację. Tak mało dostrzegamy wspaniałych rzeczy wokół nas, a są takie fascynujące. No a makrofotografia, zwłaszcza przyrodnicza, potrafi odkryć przed nami zupełnie nowy, prawie że nieznany świat. Podczas wędkowania mamy wiele sposobności by utrwalić go fotograficznie, trzeba się tylko troszkę rozglądnąć wokół siebie. Warto, bo efekty są często zdumiewające ...

Zdjęcia Wiesławka i Ker'iego tez mi się podobają. Jaki to przyjemny widok w zimie. Chciało by się już pójść nad tą wodę, a do wiosny jeszcze daleko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gemar post fajny ale bardzo ogulnikowy , powiedział bym bardzo ostrożny, wiem wiem

powiesz reszta to już praktyka , a praktyka czyni mistrza .To teraz z innej strony,

jakim aparatem robicie fotki , i bynajmniej nie chodzi mi o nazwe [ale też się przyda]

analog , czy cyfrak.Powiem tak o wiele lepsze fotki mi wychodziły zwykłym analogiem

takim kompaktem niż np. dobrym cyfrakiem [tak mi się przynajmniej wydaje że dobry]

Gdzieś czytałem ,że najlepsza cyfrówka narazie nie dorównuje zwykłym kliszakom,

pytam bo jestem na rozdrożu , w wyborze aparatu na przyszłości ,cyfrak czy analog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Maniek. Gratuluję Ci pomysłu umieszczenia tematu związanego z fotografią, na naszym Forum. Przyjemnie będzie pooglądać zdjęcia wykonane przez Koleżanki i Kolegów. zwłaszcza tak jak teraz, zimą, kiedy tęskni się za wyjściem nad wodę. Myślę także, że dyskusja i wymiana doświadczeń ze zmagań z obrazem fotograficznym, przyda się, przynajmniej niektórym z nas, w doskonaleniu swojego warsztatu.

Mój post o fotografii, o którym piszesz, nie był skierowany do mistrzów obiektywu, ale osób, które zaczynają fotografować, lub chciałyby fotografować lepiej niż dotychczas. Zawiera więc kilka podstawowych (sprawdzonych) porad, czy jak wolisz wskazówek, na co trzeba zwrócić uwagę, aby wykonać, co najmniej poprawne zdjęcie, głównie od strony estetycznej. Piszesz :

Gemar post fajny ale bardzo ogulnikowy ...
Tak jest ! Oczywiście, że ogólnikowy, bo nie może być inaczej. Szczegółowe rady mogą być odpowiedzią tylko na bardzo konkretne i dobrze sprecyzowane pytania. Fotografia, to bardzo rozległa dziedzina wiedzy. Nie można szczegółowo opisać wszystkiego. Z wędkarstwem jest podobnie.

A teraz odpowiedź na pytanie odnośnie sprzętu. Wszystko zależy od dwóch rzeczy : Zasobności portfela i podejścia do fotografii. Czy chcemy fotografować „ambitnie”, czy też wystarczają nam jedynie poprawne technicznie fotki ? Jeżeli to drugie, to prawie każdym, obecnie produkowanym aparatem, można wykonać poprawne technicznie zdjęcia, z tym, że aparaty analogowe są tańsze a eksploatacja droższa, a przy sprzęcie cyfrowym odwrotnie.

Jeżeli od naszych zdjęć wymagamy znacznie więcej, a fotografia staje się naszym hobby, to zdecydowanie wyróżniłbym tutaj lustrzanki jednoobiektywowe. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o aparaty analogowe, które obecnie w związku z opanowaniem rynku przez „cyfrówki”, bardzo potaniały. Oczywiście, chcąc w pełni wykorzystać możliwości tego sprzętu, trzeba dokupić sporo dodatkowych akcesoriów, takich jak obiektywy szerokokątne, teleobiektywy, pierścienie macro itd. A to już niestety nieco kosztuje. Jeżeli jednak ktoś już zdecyduje się na zakup tych akcesoriów i dysponuje sporą gotówką, to najkorzystniej i najwygodniej jest posiadać dwie lustrzanki, analogową i cyfrową, ale tej samej firmy, aby zakupione wyposażenie można było zastosować przy obu aparatach. To już taki „full” wypas. Dla najbardziej wymagających polecałbym srednioformatowe lustrzanki.

Co do Twojego problemu z kupnem aparatu, to jeżeli nie zamierzasz ze swoich zdjęć robić powiększeń o bardzo dużych, wystawowych formatach, proponuję Ci zakup kompaktowego aparatu cyfrowego, (tzw. hybrydy), jednej z dobrych firm, takich jak Canon, Nikon, Minolta, czy Fuji. Polecałbym model, z wizjerem optycznym, co najmniej sześciokrotnym zoomem optycznym (zoomem cyfrowym się nie sugeruj, to bzdura), przetwornikiem o 5 milionach pikseli i możliwością zarówno automatycznych jak i ręcznych ustawień : Ostrości, czasu naświetlania lub (i) przysłony oraz czułości ISO. Nie zaszkodziłby także Anti-Shake. Aparaty tej klasy posiadają jeszcze mnóstwo innych przydatnych funkcji, ale te najważniejsze Ci opisałem. Będziesz miał komfort pracy jak z typową lustrzanką z wymienną optyką, szerokie możliwości zastosowań i możność wykonania naprawdę dobrych zdjęć cyfrowych, nie odbiegających prawie jakością od fotografii tradycyjnej, analogowej.

Ja pracuję najczęściej lustrzanką analogową Minolta X-700, do której mam komplet optyki wymiennej i cyfrówką Minolta Dimage A1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Gemar chyle czoło i to dwa razy ,raz za wiedze , a drugi że ci się chciało taki post

klepnąci, bo ostatnio to na forum tylko odnośniki.Tak kompakt to jest dobre rozwiązanie , jest mały , poręczny , i niewiele waży co jest też zaletą, dla wędkarza.

Oczywiście że i nad lustrzanką się zastanawiam , ale cyfrówka i analog jest napewno

super ale też i duże obciążenie finansowe. Fotki zdecydowanie dla własnego użytku

ale też chciało by się technicznie poprawne , co w mojm przypadku jest jeszcze daleko.

Gemar jest jeszcze jedna wątpliwości , jak ty sobie radzisz np. z taką sytuacją - jesteś

sam nad wodą i chcesz zrobić fotke sobie np. z rybką , masz jakiś sposób lub trik

oczywiście wiem że w aparacie jest samo wyzwalacz ale nieraz jest to krutki czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek, jeżeli chodzi o „autoportret z rybką” to nie ma innego wyjścia jak dołączenie do ekwipunku wędkarskiego, statywu fotograficznego. Ale typowy statyw, to trochę waży i nie bardzo mamy ochotę dźwigać go za każdym razem na łowisko. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Proponuję Ci kupić sobie mały statyw fotograficzny, z panoramiczną głowiczką (coś w rodzaju stołowego statywu), który jednak zamiast nóżek posiada imadełko, Dodatkowo, wykręcając jego dolną część, wyjmujesz z korpusu świderek, który służy do "wkręcenia" statywu np. w drzewo, do ziemi i wszędzie tam gdzie jest szansa go wkręcić. W terenie (na łowisku), imadełkiem tym (lub świderkiem) mocujesz ów statyw (z przykręconym aparatem) np. do gałęzi, deski, burty, stołeczka i do czego się tam jeszcze da. Kadrujesz, naciskacz samowyzwalacz, biegniesz (szybko) do swojej rybki i po problemie. Macie wspólne zdjęcie. Urządzonko to nie waży więcej jak kilkadziesiąt deko i ma niewielki wymiary, ok. 15-20 cm. Takie maleństwo, to już można zabierać ze sobą na ryby. Z zakupem nie powinno być żadnego problemu. Można go kupić zarówno w każdym (chyba) sklepie Foto jak i np. na Allegro.

Co do samowyzwalacza – nic Ci nie poradzę. Tego nie przeskoczysz. Po prostu musisz się mieścić w czasie, który dała fabryka. Chyba, że Twój aparat będzie posiadał wejście na podpięcie zewnętrznego urządzenia, z regulacją czasu pracy. Są wprawdzie także aparaty, z ustawianym ręcznie czasem pracy samowyzwalacza lub pilotem, ale trzeba taki aparat mieć i z reguły, nie jest to tani aparat.

Oto jeden z najprostszych statywów z imadełkiem.

j44c6qq584rli45wm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gemar wielkie dzięki za wskazówki, ja statyw dorobiłem sobie z podpurki wędkarskiej

takiej karpiowej wysokiej i wkręcanej w podłoże , dorobić trzeba było tylko "śrubunek"

do mocowania aparatu w głowicy podpurki i jakoś idzie całości ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, sprytnie to sobie wymysliłeś, ale koniecznie przydałaby się jeszcze głowica panoramiczna. Same głowiczki też są osiągalne. Kadrować ze sztywnej podpórki jest chyba bardzo niewygodnie. Chcąc cokolwiek zmienić, trzeba ją ponownie wbijać. Pomyśl o tym, bo jak widzę, masz dryg do majsterkowania. Pomijam już fakt, że nie wszędzie da się wbić podpórkę. Ale, jak by na to nie patrzyć, pomysł nie najgorszy. Może wymyślisz jakieś lekarstwo na moje buzz-bary ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wymyślisz jakieś lekarstwo na moje buzz-bary ?

Gemar pamiętam o buzz-bary nawet się umuwiłem z jednym z speców karpiowych

ale czekam na telefon od niego narazie szykują się na targi i nie wiele mają czasu.

Ale pamiętam.Z tą głowiczką to dobry pomysł i będe coś w tym kierunku majstrował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pachnie, Jacku ... Niestety. To zdjęcie jest zrobione w Wigierskim Parku Narodowym, więc o łowieniu tutaj, można było tylko pomarzyć. Ale myślę że przyjemnie popatrzyć na taką wodę ... Zwłaszcza zimą.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj, to już troche machałem kijami ...

pzvorgywhps3p3l8.jpg

... chociaż, ze smutkiem muszę przyznać, że z większymi nadziejami jechałem nad te wody. To już nie jest takie wędkarskie eldorado, jak nam sie tutaj, w Małopolsce wydaje. No, ale też nie to, co krakowskie Bagry ... :)

Aż nie chce się wierzyć, że niektóre jeziora mogą być tak doszczętnie skłusowane. Np. jez. Dowcień (PZW), gdzie nawet okoliczni mieszkańcy, znający tą wodę jak własną kieszeń, nic ciekawego nie mogą już z niej wyciągnąć. I co na to nasz Związek :?: Zbiera statystki połowów, od nas ... wędkarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiera statystki połowów, od nas ... wędkarzy

Witam Gemar , i wydaje się że koniczy się ich rola tylko na zbieraniu tej suchej statystyki ,i pobieraniu opłat i nic więcej. Ale foty są super zwłaszcza teraz zimą ,

przy pierwszej fotce nie wiem dlaczego poczułem leśne powietrze z grzybkami ,

a druga fotka to zapachniało mi południowym zefirkiem w Czerwcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bogdan39

Gemar fotki powalają noi Maniek mi zabłysną niewspomne o innych no może wreście doda>my życia temu forum [narazie pracuje nadtym] obraz0986ha.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety

Bogdan, czy możesz zmniejszyć zdjęcie zanim wpakujesz je do imageshack? przewijanie ekranu jest z lekka upi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bogdan39

co prawda ja mam image shack i ładuje zdjęcia odrazu na forum ale dzięki SZOGUN za naprowadzenie chodziło właśnie o wymiary. już to opanowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tegorocznej włóczęgi po pojezierzu.

Burdyniszki. Poranna mgła od jez. Dowcień ...

Ten lekko, oliwkowy odcień nie jest niezamierzonym zafarbem. Wtedy przez moment, tak to właśnie wyglądało. Od jasnego błekitu nieba, do czerni w zacienionej części kadru. Wszystko pięknie stonowane. Za dosławnie minutę widok się diametralnie zmienił, ale był już bardziej "normalny".

dlh96cve3k491dxp.jpg

Zachęcam do wstawiania zdjęć. Na Forum zarejestrowanych jest kilkuset użytkowników, a zdjęć jak na lekarstwo. Do roboty Panowie (i Panie) ... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.