Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Feder dla początkującego -pytania i odpowiedzi


Rekomendowane odpowiedzi

witam,

jestem swiezo po zakupie swojego pierwszego feederka, ale mam dwa pytanka:

czy do feederka oplaca sie montowac kolowrotek z wolnym biegiem szpuli, czy lepiej zwykly kreciol?

no i jaka zyleczke/plecionke polecacie - grubosc i firma... zamierzam lowic na rzekach o srednim uciagu oraz standordowo na jeziorkach, rybka - leszczyk, lin, plotka ale moze i maly karpik sie trafic

z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 289
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

czy do feederka oplaca sie montowac kolowrotek z wolnym biegiem szpuli, czy lepiej zwykly kreciol?

musisz sam zdecydować, na ten temat jest tyle opinii co wędkarzy :wink: jeśli łowiłeś kiedyś kołowrotkiem z wolnym biegiem,bo bez wolnego biegu napewno :mrgreen: to będziesz miał porownanie.

Osobiście przy DS mam kołowrotki bez wolnego biegu z przednim hamulcem i tak mi odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy do feederka oplaca sie montowac kolowrotek z wolnym biegiem szpuli, czy lepiej zwykly kreciol?

Wystarczy zwykły kołowrotek z przednim hamulcem o płynnej regulacji. Wolnobiegi lepiej sprawdzają się przy połowie karpi,amurów, sumów i sandaczy.

no i jaka zyleczke/plecionke polecacie - grubosc i firma..

Lepsza będzie żyłka,musi być mało rozciągliwa średnica 0.2-0.22 w zupełności wystarczy. Obecnie każda szanująca się firma ma w swojej ofercie dobrą żyłke do metod gruntowych. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć ja tez mam dylemat i mam nadzieje ze mi tu pomożecie

mianowicie chce kupić sobie niezbyt drogie 2 zestawy i uważam że oba kije i kołowrotki powinny być identyczne - co o tym myślicie ?

Kiedyś łapałem na zwykłe gruntówki: nazbierałem na 1 porządną gruntówkę a że na 2 kasy już nie było to musiał go zastąpić spining i to taki badziewny i ileż to razy nowa droga wedka stała jak zaczarowana a na tego obdrapanego "patyka" wyciągałem ryby często nie małe - dlatego teraz myslę by uniknąć tego i kupić 2 tańsze kije.

Na kołowrotki upatrzyłem sobie:

KONGER CARBOMAXX IRON CARP 630

przykład: http://allegro.pl/item607101490_konger_carbomaxx_iron_carp_630_promocja_letnia.html

Kołowrotki muszą koniecznie mieć wolny bieg bo już nawet na spławik miałem tak że za wędką do wody skakałem mimo że siedziałem od niej 50 cm - dlatego właśnie taki wybór

bo ma wolny bieg i stać mnie na niego :razz:

Jesli chodzi o kije tu mam największy dylemat nie wiem jaką gramaturę wybrać. Łowię wodach stojących jednakże najczęściej jest to zalew, zbiornik odsłonięty gdzie nie ma drzew i b.często wieje dość dokuczliwy a czasem silny wiatr nie rzadko są też nie małe fale dlatego wydaje mi się że trzeba tu coś wybrać ze środkowej gramatury wyrzutu żeby kij nie był zbyt miękki, nie poddawał sie na wietrze i dawał rade większym karpiom które czasem się zdarzają a może kupić 2 różne ciężary wyrzutu zamiast 2 identyczne ?

W tym przypadku też upatrzyłem sobie coś z kongera przykład:

http://allegro.pl/item600655350_konger_carbomaxx_feder_3_60m_90g_zylka_gratis.html

nie specjalnie tylko ta jedna firma poprostu przypadkowo ceny mi pod pasowały

Czy ta długość jest w moim przypadku dobra ?

Jaki C.W. wybrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bieluch, Witaj mała uwaga ,o kołowrotkach piszemy ,pytamy w dziale o kołowrotkach.

Przepraszam ale chciałem zawrzeć w jednym poście całą informacje odnośnie interesujących mnie zestawów :) aczkolwiek co do kołowrotków jestem na 99% pewny bo na takie mnie stać i tylko nadmieniłem o nich.

Odpowie ktoś na moje dylematy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zwykły kołowrotek z przednim hamulcem o płynnej regulacji. Wolnobiegi lepiej sprawdzają się przy połowie karpi,amurów, sumów i sandaczy.

a na feedera karpie i amury nie biorą ? Już tyle razy widziałem wędki wpadające z łomotem do wody i to swoje i znajomych że nigdy więcej do żadnej metody gruntowej nie uczepie zwykłego młynka. Wszytko zależy od łowiska i ryb jakie sie w nim znajdują i jakie są żwawe ale lepiej nie ryzykować tym bardziej że ceny często są podobne a komfort niesamowity :)

Czasem 2 - 3 kilogramowy karpik potrafi zrzucić kij z podpórek beż większego problemu szkoda stracić rybę a tym bardziej kija :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max 100 zł sztuka bo jeszcze trzeba kupić jakieś dobre plecionki lub żyłki artylerie koszyków rurek itp no jest tego od groma chce aby wszytko zmieściło sie w 400 zł , mój stary sprzęt (gruntówki) jest już zdarty na maxa nawet podbierak sie już rozwala więc prawie od zera muszę osprzętu nakupić a zbyt grubego portfela nie mam niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bieluch, kolega mój ma Carbomaxxa 3.3m do 90g. łowimy dość często razem, kupił go za mniej niż 80zł i jest z niego bardzo zadowolony, zważywszy na cenę.

Łowił nim i na jeziorach, zbiornikach zaporowych i z wiślanych główek.

Ale kupił też za moją namową feeder Kongera z serii Vega i z tego jest jeszcze bardziej zadowolony.

Pytałeś o to, czy kije powinny być identyczne.

Moim zdaniem nie. Powiedzmy tak, jeden średni, drugi mocniejszy.

I jeden n.p. 3.6m, drugi 3.9m.

Dlaczego?

zbiornik odsłonięty gdzie nie ma drzew i b.często wieje dość dokuczliwy a czasem silny wiatr nie rzadko są też nie małe fale dlatego wydaje mi się że trzeba tu coś wybrać ze środkowej gramatury wyrzutu żeby kij nie był zbyt miękki, nie poddawał sie na wietrze i dawał rade większym karpiom które czasem się zdarzają a może kupić 2 różne ciężary wyrzutu zamiast 2 identyczne ?

Sam odpowiedziałeś na to pytanie.

Dodam, że czysto technicznie łatwiej jest ustawić dwa kije równolegle do brzegu, łowiąc na wodzie stojącej, w dwóch parach podpórek, kije stoją równolegle do siebie w odległości powiedzmy 30cm i jeden jest dłuższy i tym samym jego szczytówka wystaje te 30cm.

Wygodniej wtedy obserwować obie szczytówki na raz, są wzajemnymi punktami odniesienia, szczególnie podczas wiatru przydatne, bo widzisz, czy obie uginają się równocześnie, co pomaga odróżnić branie od szarpnięć wiatru, no i nie ma problemu z plątaniem zestawów, bo widzisz jak biegnie żyłka, jedna równolegle do drugiej.

Może trochę przekroczysz budżet, ale obejrzałbym na Twoim miejscu feedery Kongera z serii Aviator, są ze 20proc. droższe od Carbomaxxa, ale wydaje mi się, że to już węglówka, a Carbomaxx to kompozyt, jeśli się mylę, to niech mnie ktoś z kolegów sprostuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie sprawą co do Aviator z tego co właśnie udało mi sie wyczytać faktycznie są to kije węglowe ale ich ceny na allegro są o minimum 70 % wyższe zaczynają sie od 140 zł wzwyż w sklepie sytuacji nie mam narazie jak sprawdzić z racji świąt ale zobaczę bo np identyczne kije Carbomaxxa które są na allegro od 80 zł w górę w sklepie widziałem za 60 zł wiec gdyby udalo mi się je dorwać w cenie nie przekraczającej 200 zł za 2 sztuki to może sie skusze ( trzeba będzie odmówić sobie kilka piw :D ) a jesli chodzi o Vega to wierze ze dobre kije ale z tego co widze nie mój pułap cenowy.

Ogolnie widzę że konger to chyba dobra firma w swoim przedziale cenowym, kupiłem tydzień temu jeden kij ale z racji że raz dopiero był ze mną na rybach nie mam jeszcze zdania o tej firmie.

Powiecie mi jeszcze jakie jest lepsze łączenie grafitowe czy takie zwykłe ? Dotychczas miałem same teleskopy ale w tamtym sezonie pożyczyłem składaną gruntówkę to był chyba jakiś D-A-M i bardzo mi sie spodobalo bo całkiem inaczej ten kij pracuje i jest jakiś taki poręczniejszy ale nie znam sie jeszcze na nich :(

Czyli reasumując jak by nie było coś do ok 90 gram wyrzutu sprawdzi się w mojej sytuacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bieluch, nie wiem dokladnie o co ci chodzi ale wedki ze wzgledu na laczenia kalsyfikujemy tak:

- teleskopowe - porownywalnie najgorsza akcja ze wzgledu na duza liczbe laczen,

- skladowe - dwu, trzy, cztero(i wiecej wersje travel) w wersji tradycyjnej put over ktora sprawdza sie przy sztywnych kijach nie powodujac strat w akcji(i w tych tanszych to juz kwestja kosztow) a takze czopowe ktore lepiej wydobywaja akcje kija przy glebszym ugieciu(generalnie stosowane w drozszych kijach choc i trafiaja sie w srednio-nizszej polce cenowej tj. do 200zl)

- jednoczesciowe - nie tzreba opisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bieluch, kołowrotek polecam. Mam go przy karpiówce (Carbomaxx Tele Carp Premium), jeszcze nimi nie łowiłem, ale młynek jest bardzo fajny i myślę, że spełni moje oczekiwania . Trochę mały, ale do feedera będzie w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian21, mam na mysli składowe np z 2 albo 3 części i takie właśnie kije mają różne typy łączeń poszczególnych elementów

właśnie niedawno spotkałem sie z łączeniami grafitowymi ale nie wiem co one warte

Kubiak, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar wedkowac federkiem na wodach stojacych,mam pytanko czym sie róznia te kolorowe końcówki,czy w tej metodzie sygnalizatorem jest tylko koncówka wedziska czy mozna tez stosowac inne sygnalizatory np elektroniczne jak ustawic wedke w stosunku do wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar wedkowac federkiem na wodach stojacych,mam pytanko czym sie róznia te kolorowe końcówki,czy w tej metodzie sygnalizatorem jest tylko koncówka wedziska czy mozna tez stosowac inne sygnalizatory np elektroniczne jak ustawic wedke w stosunku do wody

Koncowki roznia sie delikatnoscia.

Grubsze stosuje sie na lowiska o szybszym nurcie (rzeki), a ciensze tam gdzie nurt jest slaby albo nie ma go w ogole (jeziora, stawy).

Tak to tylko w teorii. Ja uzywam delikatnej szczytowki wszedzie.

W metodzie tej jako wskaznik bran stosuje sie szczytowke. Moim zdaniem sygnalizator potrzebny tu jak swini siodlo.

Wedke ustawiamy sztywno (najlepiej na solidnych podporkach), tak aby brania jej nie poruszaly. Kiedy wiaterek wieje, wedke mozna ustawic rownolegle do wody.

Kiedy wiatru nie ma, lepiej ustawic kija prostopadle do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

witam

Mozecie mi doradzic czy jest, sens kupic federa na grunt, lecz nie uzywajac drgajacej szczytowki?

Łowie glownie na stawach i jeziorach, Aktualnie posiadam wedke uniwersalna dragon mystery telecarp 20-60 g, robie karte wedkarksa i chce sobie kupic druga wedke na grunt.

I zglupialem. Podbno federy sa najlepsze na grunt, ale skoro nie bede uzywal drgajacej szczytowki to czy jest sens?

Jestem mlodym wedkarzem , wiec prosze o wyrozumialosc

z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, czyli radzisz mimo wszystko federa niz jakas teleskopowke czy karpiowke? wedka ma byc w miare uniwersalna na stawy i jeziora?

czy taki sygnalizator elektroczniny bedzie sie zachowywal identycznie na federze jak i zwyklej telskopowce/karpiowce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.