Skocz do zawartości
tokarex pontony

Feder dla początkującego -pytania i odpowiedzi


Rekomendowane odpowiedzi

Ja sie tak wlasnie zastanawiam i co rok wlasnie to nowe modele itp. Tylko po co jesli jakis model jest solidny i spelnia swoja role to po co wymieniac. Technologia az tak szybko nie idzie do przodu, a marketingowy belkot o nowych "cudownych" materialach najlepiej nie wychodzi zwlaszcza dla klienta.

Co do Dragona to tez troche mysle, ale boje sie tej firmy... Niektore produkty maja ok, jednak IMHO znaczna czesc powinna kosztowac o polowe mniej bo duzo im brakuje do produktow w jakich usiluje je dragon uplasowac (tutaj opieram sie o Spinningi). No i jakies tam chodzace po necie informacje o malej trwalosci, lamanie sie itd. Nie wiem ile w tym prawdy, ale jak to mowia w kazdej "bajce" jest troche prawdy...

Odnosnie punktu 1 to zalezy jaka ryba :) ale jak w rozsadnej wadze do zalozonej szczytowki to nie powinno byc problemow (zakladajac ze blank jest prawidlowo wykonany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 289
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja mam Maximę, jeszcze nie była nad wodą, ale ma fajną akcję szczytową, nie jest miękka, fajnie przenosi pukania, nie to co moje poprzednie wędki.

Na moich oczach facet na zawodach złamał feedera w 2 miejscach firmy Dragon. Też się bałem ale zaryzykowałem. Moja ma 80G CW ale 120 powinna być podobna.

Kołowrotek w przedziale 300-400G dobrze ją wyważy, inaczej leci w dół lub w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filemon, Ja bym prosił nie robić z tematu "mydła i powidła" temat dotyczy wędzisk i niech takim pozostanie.

1. Czy mogę podnosić rybę na feederku do ręki żeby ją wypiąć z haka czy mam się obawiać skruszenia szczytówki

2.Jakie szczytówki są w tych kijkach

W zasadzie federy a już szczególnie te dragony,mikado itp nie nadają się do podnoszenia ryb wędką ,jest to bardzo zły nawyk .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie Dragon jak i Shimano to zaufane firmy mam spinna dragona z serii team dragon troche za niego dałem ale już 1,5 roku bez problemu na nim jadę. A co do pytania drugiego jest to pytanie dotyczące tych wędzisk i dla niektórych tak jak dla mnie dość cenne. Wydaję mi się że nacisk na tą firmę kładzie się za koszta jakie trzeba ponieść za ich sprzęt ale w ogóle jest to jedna z najlepszych firm jaką można spotkać u nas w sklepach bo jak dla mnie : mikado jaxon i tanie robinsony (tylko takie modele są u nas) są znacznie gorsze jedynie shimano konkuruje z dragonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie sa dostepne szczytowki trzeba by poczytac na stronach producenta IMHO powinien podawac takie dane (przynajmniej z jakiego sa materialu).

Natomiast mojej opini o Dragonie nie kieruje ze strony sprzetu Jaxon czy Mikado... uwazam ze sa za drogie bo mam swoje wedki St. Croix, Lamiglas, Talon i daleko im do tego sprzetu patrzac jak plasuja np. HM80... Natomiast wypowiedz Manka jak je uplasowal jak i info o polamaniu na zawodach chyba mnie w tym utwierdza :)

Tutaj jeszcze mam pytanie do Manika czy idzie we Wroclawiu przegladnac cos ciekawego z feederow tzn. cos takiego jak szukam sredniak na zaporowki i jeziorka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze mam pytanie do Manika czy idzie we Wroclawiu przegladnac cos ciekawego z feederow tzn. cos takiego jak szukam sredniak na zaporowki i jeziorka.
Dział federowy jest dobrze zaopatrzony ,zarówno na Tęczowej jak i na Więckowskiego.Jakoś Wrocław lubi na federa łowić :wink: gorzej jest z pikerami.W styczniu na Tęczowej zawsze jest rabat na sprzęt zobaczymy czy w tym roku tak będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co myśleć. To może coś polecicie do 400 zł ale jak u nas w sklepie nie będzie to i tak pewnie wezmę coś z Shimano albo Dragona.

No jak widzisz z tym jest lekki problem, przynajmniej na to co patrzylem w necie. Jeslu chodzi o Heavy Feeder jest wspomniana Daiwa, a cos lzejszszego to juz najczesciej wybor LowCost... Jeszcze znalazlem Browning Syntec Force Feeder w okolicach 500-600zl jednak po przeczytaniu opini na forum przeszla mi juz na nia chec nawet na ogladanie...

Pozostaje pod znakiem zapytania Daiwa Aqualite Pellet Feeder, tylko pytanie ile przy tej cenie zostalo z solidnosci Daiwy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się dołożyć ok. 10zł do feedera z serii Carbomaxx Team, czy lepiej kupić zwykłego carbomaxxa? Przyznam szczerze, że zastanawiam się na Teamem, bo nie przemawiają do mnie za bardzo te jednostopkowe przelotki. Miał ktoś może do czynienia z obydwoma? Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obydwa. Carbomaxx Feeder 3.60 120g i Carbomaxx team feeder 3.90 150g. Powiem tak carbomaxx jest cieższy(mimo iż krótszy) i bardziej kluskowaty w porównaniu z team. Jednak zarówno na jednym jak i drugim rybki holuje się bez problemu. Team ma o wiele sztywniejsze szczytówki jednak nie przeszkadza to w sygnalizacji brań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i mam jedno ważne pytanko przymieżam sie do zakupu 2 feederów zastanawiam sie nad konger albion 360/120 łapie na odrze ale tez na jeziorkach czy ktoś wie cos o tych federach lub czt ktoś moze mi polecić lepsze w podobnej cenie czyli 700 zl za 2 kije z góry wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodix88, za tą kase spokojnie kupisz dwa dobre feedery, od siebie moge Ci doradzić żebyś nie kupował dwóch takich samych kijaszków, feedery to nie karpiówki i lepiej jeśli różnią się troche parametrami.

Jeśli łowisz też nad Odrą zestaw 3,6 do 120g i 3,9 do 150g bylby w sam raz.

Co do wędek to pod nosem masz dobrze wyposażony sklep nic tylko macać :wink:

może Albiona tez tam mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od siebie moge Ci doradzić żebyś nie kupował dwóch takich samych kijaszków

wojtt, zaciekawiłes mnie tym co napisałes, mogłbys blizej wyjasnic dlaczego nie warto kupowac, czy łowic na 2 takie same :?: Albo ktos inny mogłby wyjasnic i podac swoje doswiadczenia za kupnem identycznych lub przeciwnie :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od siebie moge Ci doradzić żebyś nie kupował dwóch takich samych kijaszków

wojtt, zaciekawiłes mnie tym co napisałes, mogłbys blizej wyjasnic dlaczego nie warto kupowac, czy łowic na 2 takie same :?: Albo ktos inny mogłby wyjasnic i podac swoje doswiadczenia za kupnem identycznych lub przeciwnie :?:

jaros dwa takie same kijaszki kupuje wedkarz doswiadczony ktory pomacal i wie czego chce , ale poczatkujacy musi pobrobowac , niech pobrobuje na dwoch innych kijach a wyrobi sobie zdanie pozatym niech kupi kije rozniace sie cw zeby mial mozliwosc wyboru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtt, zaciekawiłes mnie tym co napisałes, mogłbys blizej wyjasnic dlaczego nie warto kupowac, czy łowic na 2 takie same

Dlaczego nie dwa takie same kijki? Ja to widzę tak:

Federy, które różnią się od siebie parametrami (cw, długość) dają większe pole manewru na łowisku, zakładając że będziemy mieć kij ''cięższy'' i ''lżejszy'', kij z większym cw, dłuższy, może zostać użyty do łowienia na większych odległościach, cięższymi zestawami z nastawieniem na troche większe ryby.

Łowiąc w rzece ważne jest dociążenie koszyka, czasami musi być kilkukrotnie większe niż na wodzie stojącej, żeby utrzymać zestaw w danym miejscu, dlatego przyda się większe cw.

Na wodzie stojącej zazwyczaj używa się lżejszego obciążenia, wędka tam może być delikatniejsza, bardziej ''czuła'', przeznaczona do lżejszych zadań.

Łowiąc zarówno na rzece i wodzie stojącej, dobranie wędek w ten sposób uzupełnia je wzajemnie i pozwala łowić aktywnie, bez niepotrzebnego przeciążania czy odchudzania.

A tak na marginesie gdzieś kiedyś słyszałem: żeby w 100% wykorzystać możliwości jakie daje feeder należałoby łowić na jedną wędke.

I coś prawdy w tym jest.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie gdzieś kiedyś słyszałem: żeby w 100% wykorzystać możliwości jakie daje feeder należałoby łowić na jedną wędke.

I coś prawdy w tym jest.

Zgadzam sie dotychczas lowilem na jednego federka, przez co lowienie jest skuteczniejsze gdy swoja uwage, szybkosc i dokladnosc poswiecamy jednej wedce, wiadomo przy polowie na 2 federy musimy to podzielic przez co skutecznosc spada. Przymierzam sie teraz do kupna 2 federow lepszych, bo stary feeder i picker juz nie spelniaja moich oczekiwan. Wydaje mi sie mimo wszystko ze lepiej takie same... a to dlatego ze łowiac na 2 rozne utrudniamy sobie zycie i skutecznosc, musimy w tym wypadku nauczyc sie zachowania kazdego z nich osobno, zaczynajac od zazucania po widocznosc bran, zaciecie, i hol ryby... przy obydwu roznych kijach rozni sie to mimo wszystko mniej czy wiecej... W przypadku takich samych kijkow ich praca jest podobna i nie musimy dzielic naszej skutecznosci przez dwa. Jesli chodzi o roznorodnosc łowienia tzn. woda stojaca czy rzeka, roznice mozemy wyrownac mozliwosciami jakie daje nam feeder a mianowicie wymiennymi szczytowkami czy tez gramatura koszyczkow, mozna na jednym miec ciensza zylke czy tez poprostu mniejszy hak. Jedno wiem napewno im dłuzszy feeder tym lepszy i daje nam wiecej mozliwosci. Posiadam dlugosc 3.30 i utrudnia mi on zacinanie z dalszych odleglosci, precyzje zutu, dluzszy kij rowniez daje nam wieksze pole manewru podczas holu i mniej sie spinaja. Co sadzicie w tym temacie/łowicie na takie same kije czy rozne :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku poławiam na 2 różne feedery z racji specyfiki łowiska jakim jest Odra i jej odnogi. Nie ma pomiędzy nimi dużej różnicy w cw. bo jeden ma chyba do 110 albo 120 a heavy do 150. Ciężki służy do połowu w nurcie i jego skrajach oraz różnych miejscach gdzie trzeba umieścić ciężki zestaw czyli od 80g wzwyż. Natomiast lżejszy pracuje wszędzie tam gdzie nie ma potrzeby używania heavy co nie przeszkadza mu też poławianiu w takich miejscach jak jego twardszy koleżka. Brania widać na nich doskonale a największy bałagan na szczytówce jest przy braniu jazgarza i krąpia albo bandy rozpiórów :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

witam jestem nowy na waszym forum szukam feedera w granicy 150zł

lecz tyle tego jest na rynku ze trudno wybrać wędkuje na dużym

zbiorniku zaporowym miałem jaxon orion 3.60 do 90g i york do 60g

jaxon totalna porażka, koszyczek 50g silny rzut i jaxon na drugim składzie

złamał się jak zapałka

szukam kija węglowego 3.60-3.90 ciężar wyrzutu do około 120 g

myślę kupić

Mitchell Elite Feeder 3,60m 60-120g

KONGER SPIRADO FEEDER 360 do 120g

Konger CARBOMAXX TEAM Feeder 360/120

YORK EAGLE FEEDER 360 / 30-110 GR

czekam na opinie pozdro i z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jestem nowy na waszym forum szukam feedera w granicy 150zł

lecz tyle tego jest na rynku ze trudno wybrać wędkuje na dużym

zbiorniku zaporowym miałem jaxon orion 3.60 do 90g i york do 60g

jaxon totalna porażka, koszyczek 50g silny rzut i jaxon na drugim składzie

złamał się jak zapałka

szukam kija węglowego 3.60-3.90 ciężar wyrzutu do około 120 g

myślę kupić

Mitchell Elite Feeder 3,60m 60-120g

KONGER SPIRADO FEEDER 360 do 120g

Konger CARBOMAXX TEAM Feeder 360/120

YORK EAGLE FEEDER 360 / 30-110 GR

czekam na opinie pozdro i z góry dzięki.

ja mogę polecic tobie dragon maxima feeder http://allegro.pl/item1080961423_maxima_heavy_feeder_3_3m_40_120g_dragon_24_24_331b.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam!

Moje doświadczenie z feederem jest bardzo małe, choć mój wujek jest pasjonatem tej metody i wiele razy będąc z nim na rybach widziałem jak łowił to sam na "gruncie" byłem zaledwie dwa-trzy razy z czego mój zestaw był złożony z resztek jakie zostały od innych wędek :oops:

Chciałbym przez zimę skompletować sobie niedrogi zestaw który będzie mi od czasu do czasu zastępował moją ukochaną metodę spinningową, jako forma czystego relaksu lub po prostu przed sezonem :wink:

Głownie będę łowił jak zawsze na Bzurze, raz na jakiś czas Wisłą okolice Wyszogrodu (sporadycznie raczej) do tego może czasem jakieś małe rzeczki - Rafka, Pisia no i oczywiście zalewy w okolicach Sochaczewa. Jednak jak w temacie - główny nacisk kładę na Bzurę, czyli nie dużą rzekę o średnim uciągu(zdarzają się jednak miejsca gdzie prą jest naprawdę mocny) , gdzie raczej jest dość płytko(1-3m, bardzo rzadko większe głębie).

Ryby jakie chce łowić... powiem szczerze, nawet nie znam sie dobrze na białorybie! Moja przygoda z nim zaczęła się w sumie dopiero w tym roku kiedy to zacząłem też dla odmiany łowić czasem metodą spławikową. Jednakże chciał bym na pewno połowić karasia i płoć - z tymi rybami maiłem kontakt nad wodą. No i oczywiście na pewno gdy już troszkę się "ogarnę" z nauką metody gruntowej - bardzo chciałbym złowić klenia którego w tej rzece pod dostatkiem.

Czyli ryby które będę łowił na pewno nie będą olbrzymami - jednak zapas mocy wiadome, zawsze się przyda.

Na cały zestaw nie chciałbym wydać więcej niż 100zł z tym, że kołowrotek zasadniczo mam - Konger spirado 330rd, nie jest to może młynek marzeń :roll: ale z tego co widzę i czytam, ma podstawowe rzeczy ważne dla gruntu - ma dużą pojemność oraz jest mocny(używam go czasem do połowów na ciężki spining z plecionką do 15kg, gdzie wielokrotnie z wody wyciągałem wielkie kawały drewna). Oczywiście prosze o wszelkie sugestie. Dobra:

Jak wędka? I jak ma wyglądać cały zestaw gruntowy głownie na opisaną prze zemnie rzekę? Czytając pomyślałem na swoją niedoświadczoną logikę, że najodpowiedniejszy będzie kij o długości około 3.30/60 i z wyrzutem 30-60g. Potrzebuje raczej zestawu który będzie zarzucany niedaleko mnie(do 20m zapewne w 75% przypadków) bo taka jest ta rzeka. A z mojego kilku wypadowego doświadczenia z DS wyniosłem to, że nie chce wyciągać za każdym razem z wody ciężarka 100g i do ostatniej chwili nie mieć pewności czy na końcu nie ma np. małego okonka.

Jaka tania wędka spełnia te wymagania i jakie parametry były by jednak lepsze?

Pickery były odradzane na rzekę z wielu powodów, ale jednak może?

A no i może ktoś zna w internecie dobry schemat jak zmatować cały zestaw(te koszyczki, ciężarki itp itp)

Czy Mikado TRYTHON FEEDER 360 / 100g da rade?

z góry dziękuje za pomoc :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.