Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Feder dla początkującego -pytania i odpowiedzi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam poszukuje wędziska na rzekę na brzany.Wędka powinna spełniać dł:3,90m,cena:do 200zl co polecicie jestem totalnie zielony jeśli chodzi o brzanki.Mile widziane podpowiedzi jeśli chodzi o sposób łapania:D

Pozdrawiam

Proponuję Mikado Fishfinder

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 289
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zaproponuje kijek który mam od 2 lat i za nic go nie oddam, mianowicie Cormoran Match Master Feeder Maxim 3,60 80g. Jest leciutki i pięknie pracuje nawet pod znacznym obciążeniem kiedy to przechodzi ze swojej szczytowej akcji w parabole sięgającą prawie rękojeści, zostawiając przy tym jeszcze spory zapas mocy. Swoim nie raz holowałem karpie pod 7kg czy 4kg sandacze i sprawował się przy tym doskonale. Rzucałem nim też nie raz koszami 70g czasami nawet 100 plus zanęta oczywiście na odległości ok 30m i nawet nie jęknął. Przez te 2 lata dość intensywnego użytkowania nie zauważyłem jakiś znacznych śladów zużycia choć wyciągnęła już chyba ze 2t ryb. Jedynie wytarła się szczytówka 1,5oz której najczęściej używałem no i niefortunnie złamana 2,5oz z którą to zaliczyłem poślizg na mokrej trawie. Spękania lakieru przy omotkach jakie to widziałem w niektórych feederach zupełnie nie ma. Nie widziałem co prawda Maxima w Polsce ale widziałem je w wersjii Primos. Czym się różnią nie powiem bo nie miałem Primosa nigdy w rękach ale wyglądają(na zdjęciach) identycznie więc raczej różnic wielkich nie będzie. Za swojego w Niemczech co prawda w promocji dałem 40euro.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich .

Może i ja dołącze się do tematu,ponieważ tego sezonu chcę spróbowac feedera.

Może mi doradzicie coś na temat wyboru pierwszego feedera . Ma to byc feeder uniwersalny to znaczy na rzekę oraz jezioro.Myślę o cw. do 120g.

Mam, kilka typów na oku:

1.MIKADO Golden Bay feeder 360/140g

2.MITCHELL ELITE FEEDER 390 60-120g

3.MIKADO UV FEEDER 390/120g

4.Konger MEDALIST FEEDER 390/120g

5.Mikado TACHIBANA Feeder 390/120 g

Które z tych wędzisk polecacie?Zależy mi na wędzisku mocnym i sztywnym dla którego kontakt z 15 kg karpiem nie będzie wyzwaniem na granicy wytrzymałości.

W opisach wszędzie pisze wędzisko węglowe , jak to naprawdę jest z tą węglowością?Które z nich jest mniej a które bardziej węglowe?

Fundusze mam skromne bo ok.200 złotych i chciałbym się w tej kwocie zmieścić z zakupem feedera.

Dziekuje za wszelkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam!

Poszukuję feedera do 130~ zł ,ale jak będzie coś godnego uwagi to mogę dołożyć.

Wędziskiem zamierzam łowić na wodach stojących ,ale czasami chcę się wybrać nad Odrę (odcinki o wolnym nurcie ).

I moje pytanie czy można w tej cenie wybrać coś uniwersalnego na rzekę o wolnym nurcie i jezioro. Potrzebny mi będzie jeszcze jakiś kołowrotek też w granicach 100~ zł.

Znalazłem coś takiego Wędka Robinson Carbo Mix Feeder Expert 40-120 g

Proszę o opinie

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich .

Może i ja dołącze się do tematu,ponieważ tego sezonu chcę spróbowac feedera.

Może mi doradzicie coś na temat wyboru pierwszego feedera . Ma to byc feeder uniwersalny to znaczy na rzekę oraz jezioro.Myślę o cw. do 120g.

Mam, kilka typów na oku:

1.MIKADO Golden Bay feeder 360/140g

2.MITCHELL ELITE FEEDER 390 60-120g

3.MIKADO UV FEEDER 390/120g

4.Konger MEDALIST FEEDER 390/120g

5.Mikado TACHIBANA Feeder 390/120 g

Które z tych wędzisk polecacie?Zależy mi na wędzisku mocnym i sztywnym dla którego kontakt z 15 kg karpiem nie będzie wyzwaniem na granicy wytrzymałości.

W opisach wszędzie pisze wędzisko węglowe , jak to naprawdę jest z tą węglowością?Które z nich jest mniej a które bardziej węglowe?

Fundusze mam skromne bo ok.200 złotych i chciałbym się w tej kwocie zmieścić z zakupem feedera.

Dziekuje za wszelkie odpowiedzi.

Mogę sie wypowiedzieć n/t feederów mikado, gdyż z każdym miałem styczność (golden bay nawet kupiłem dwie sztuki ojcu na gwiazdkę ).

Więc tak :

Golden Bay Feeder :

Mocny feederek, sztywniejszy niż UltraViolet, spokojnie można go przeciążać do 150g + zanęta. Pomimo że brak mu jakiegokolwiek oplotu z nici kevlarowej oraz niżej modułowany węgiel wybrałem go z powodu jego uniwersalności oraz przystępnej ceny( sam osobiśćie używam FishFinder Feeder c.w 160 / 200g) W komplecie są cztery sztuki szczytówek o różnym wyrzucie, tak więc teoretycznie można się nim bawić na wodzie stojącej gdzie nie potrzeba używać dużych koszyczków oraz ryby biorą bardzo delikatnie. Jednak najlepiej sprawdzi się nad wodą z dużym uciągiem i nie będzie się słaniał cały do wody kiedy nurt będzie napierał na zestaw.

Seria UltraViolet - jedna z najbardziej udanych serii wędek z Mikado, niewygórowana cena i bardzo wysoka jakość. Bardzo gęsty oplot z nici kevlarowych i najwyżej modułowany węgiel użyty przy produkcji wędzsika. Ściśle trzymające parametry wyrzutu kije. Wersja Light ma w zestawie pięć wymiennych szczytówek, Heavy - 3. Jednak dla mnie przegrywa z Golden Bay ze względu na sztywność oraz c.w (przypominam raz jeszcze że interesują mnie tylko wędziska o dużym c.w na silne nurty).

Mikazuki - nowość z tego roku - straszna klucha - pomimo c.w. podawanego przez producenta - na sucho zachowuje się jak mieszanka z kompozytu i na oko zaniżam mu wyrzut o 1/3 niż podawana. Być może fajnie się holuje średnią rybkę kiedy pracuje wędzisko praktycznie od dolnika - jednak mi nie odpowiada kiedy na zestaw napiera mocny nurt i szczytówka gnie się praktycznie do lustra wody.

Z tych wszystkich poleciłbym ....Mikado Fishfinder :) , produkowany w trzech wersjach wyrzutowych (110g / 160g oraz 200g) , bardzo gruby blank (najgrubszy ze wszystkich feederów mikado) dodatkowo na całej długości gęsty oplot z taśmy (nie nici) kevlarowej, co dodatkowo usztywnia wędzisko. trzy szczytówki w zestawie, bardzo wygodny i długi uchwyt do wyrzutu oburącz (minusem może być brak zabezpieczenia korka od podstawy). Sztywny i pod żadnym względem nie przesadzony c.w. Na pewno bardzo długo nie zamienię tego kija na żaden inny. Jedak na wodzie stojącej , nawet przy najdelikatniejszych szczytówkach, ciężko zauważyć skubanie drobnicy czy delikatne brania (tyczy się to wersji 160 / 200g - przy 110 być może , a raczej na pewno jest inaczej). Jednak te wędzisko najprędzej podoła z siła karpia o wadze 15kg nawet przy nieumiejętnym holu ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do dyspozycji ok 150 zl pozdrawiam

Na kołowrotek i kij ? To będzie raczej sprzęt prawie bazarowy :D Jeżeli chodzi o kołowrotek to polecam shimano alivio (80zł) a jeżeli chodzi o kij to nie przychodzi mi do głowy żaden feeder poniżej 200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluchaj Arek bo ja szukalem na allegro i znalazlem mikado trython feeder 360 cw 100g to taki moglby byc? Z gory dzieki za odp

Nie mam nic Mikado więc nie bardzo mogę ci pomóc :( Poza tym pisałem:

a jeżeli chodzi o kij to nie przychodzi mi do głowy żaden feeder poniżej 200zł.

Może ktoś inny doradzi ci jakiegoś Feedera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

Mam pytanie, czy wędka Mikado Trython Feeder 3.9 cw. 100 g wystarczy dla początkującego wedkarza w tej metodzie. Jeśli nie to prosze o odpowiedzi jaka wedka byla najodpowiedniejsza.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

Mam pytanie, czy wędka Mikado Trython Feeder 3.9 cw. 100 g wystarczy dla początkującego wedkarza w tej metodzie. Jeśli nie to prosze o odpowiedzi jaka wedka byla najodpowiedniejsza.

Pozdrawiam

meśle zę na początek ci wystarczy:)i cena też jest nieduża:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie jakie gruntówki wybrać po widzę nad wodą że coraz więcej ludzi kupuje wędziska Kongera. Co myślicie o tym wyborze.

Moim zdaniem do łowienia rekreacyjnego wędki Kongera są dobrym wyborem ze względu na dobrą cenę i niezłą jakość wykonania. :wink:

Mam 2 feedery Konger Carbomaxx,które kupiłem na początku mojej przygody z łapaniem na feedera i nie spodziewałem się po nich żadnych wielkich rewelacji lecz pozytywnie się zaskoczyłem.

:wink:

Są dobrze wykonane i wiele wytrzymały.... :grin:,całkiem przyjemnie się holuje rybki, jedyny minus mogłyby by być nieco lżejsze ale przy tej cenie nie ma co za wiele wymagać. Nie wiem jak tam inne serie Kongera się sprawują ale ja mam pozytywne zdanie na temat wędzisk tej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tej wędce :?:

MIKADO TRYTHON FEEDER 3,6m/10

http://allegro.pl/mikado-...1515540961.html

Gdzieś na necie widziałem trochę pozytywnych opinii na temat tej serii Mikado, w tej cenie może to być dobry wybór na pewno lepszy niż jakiś no name. Za taką kasę można śmiało brać i przetestować :wink:

Sam kiedyś się zastanawiałem nad kupnem matchówki z tej serii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam!

Zdaję sobie sprawę z tego, iż jest to już kolejny podobny post. Przez kilka ostatnich dni sporo postów przejrzałem i mam spory mętlik w głowie :) .

Postanowiłem w tym sezonie spróbować swoich sił w łowieniu gruntowym. Rozglądam się za drgającą szczytówką. I tu mam problem. Będę łowił w jeziorach, najprawdopodobniej leszcze, płocie ( liny ? ). Czy wystarczy mi do takich połowów picker, powiedzmy c.w. do 40 - 50g, długości 2,70m? Co do firmy to wybiorę coś z asortymentu Mikado.

Jeszcze raz sorry za rozmywanie tematu. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Będę łowił w jeziorach, najprawdopodobniej leszcze, płocie ( liny ? ). Czy wystarczy mi do takich połowów picker, powiedzmy c.w. do 40 - 50g, długości 2,70m? Co do firmy to wybiorę coś z asortymentu Mikado.

.

Oczywiście, że wystarczy!Własnie po to sa pickery. Choc zapewne zaraz się odezwą fani feederów mówić o uniwersalności... Kupuj pickera - na jeziora , stawy sa genialne!

z mikado polecam serie pickerów NSC lub Black Draft. Ewentualnie mozesz się zainteresowac Robinsonem - Diplomat Power picker, lub ewentualnie Cormoranem Speciland Winklepicker.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Manfred1979. Właśnie o to mi chodziło, aby ktoś potwierdził to co sobie wymyśliłem. To teraz muszę śmignąć do tematu obok i wybrać kołowrotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie mi spamowanie, ale nie mogę edytować ostatniego postu.

Manfred, ciekawą notatkę napisałeś w podobnym temacie odnośnie wędeczek:

z mikado polecam serie pickerów NSC lub Black Draft.

Jestem laikiem, jeśli chodzi o połowy gruntowe, dlatego zadam pewnie dla niektórych śmieszne pytanie - Jakie znaczenie w połowie ( zarzuceniu, obserwacji brań, zacięciu, holu ryby ) ma "sztywność" wędziska? Wspomniałeś, że jeden z w/w kijków jest sztywniejszy, drugi zaś ma akcję semiparaboliczną. Jaka to różnica?

A propo, kijek 2,70m wystarczy? Na jaką odległość można ( bez narażania wędki ) posłać koszyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złoty... cięzko to tak opisac tylko słowami...

No ale spróbujmy:

Potoczna sztywność (choc lepiej ten parametr opisuje tzw. "akcja wędziska") to sposób w jaki wedzisko wygina się pod okreslonym obciążeniem. Wyobraż sobie teraz dwie wędki o tej samej długości i takim samym cieżarze wyrzutu. Obie obciażasz takim samym ciężarkiem. Na jednej ugnie się powiedzmy tylko sam szczyt wędki (ta ma akcje szczytową) a druga zacznie się uginać wczesniej - ta ma akcje paraboliczną. To duże uproszczenie, bo akcje wędki zazwyczaj się okresla w odniesieniu wygięcia przy holu ryby, ale zasada jest zawsze ta sama. Przy wędkach o akcji szczytowej (a więc tych sztywniejszych) pracuje sama szczytówka. Przy parabolicznych pracuje cały blank, czyli wędziska pracują na całej długości.

Jakie znaczenie w połowie ( zarzuceniu, obserwacji brań, zacięciu, holu ryby ) ma "sztywność" wędziska?

Co do zarzucania nie będę się wypowiadał - bo mam trochę inną opinie niż cała reszta wędkarzy ;)

Obserwacja brań: w obserwacji kluczową rolę odgrywa delikatnośc (a więc miękkość) szczytówki. Ale zauważ, że mówię tu o delikatności szczytówki a nie wędziska - to dwie różne sprawy! Wędka może być sztywna, a szczytówkę może mieć czułą. Inna sprawa że nie wszystkie wędki, nawet pickery tak mają. Np. wspomniane wcześniej pickery Mikado NSC i Black draft - jeden jest o akcji szczytowej a drugi to semiparabolik, jednak oba mają bardzo czułe szczytówki. Jednak inny picker z serii mikado - SHT jest bardzo szczywny o akcji szczytowej i ma mało delikatne szczytówki.

Trzeba też zwrócić uwagę, że teoretycznie wędkami o akcji szczytowej łatwiej jest zaciąć, jednak więcej ryb może się spinac podczas holu. Ale to taka ogólna teoria dot. wędek i ich akcji - moim zdaniem bardziej odnosi ise do spinningu, a bardzo mało do wędek typu DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Moje pytanie może się wydać dosyć banalne, jednak wracam do wędkowania po przerwie około 5 letniej, a z nią z kolei wiąże się wymiana starego sprzętu na nowy.

Do rzeczy. Dotychczas łowiłem tradycyjną metodą gruntową, a więc dwa wędziska ( Dam, 3.6m CW >120 z tego co pamiętam ) podparte na elektronicznych sygnalizatorach brań. Zestaw też tradycyjny, a więc hak o rozmiarze, którego nie pamiętam, przypon z plecionki, i sprężynka lub koszyczek z rurką antysplontaniową, a wszystko to na żyłce 0.25 (lub 0.275).

Jak wspomniałem, noszę się z zamiarem wymiany starego sprzętu na nowy, a zatem rozchodzi mi się o zakup dwu wędzisk.

Zainteresowałem się właśnie feederami, jednak zastanawia mnie kilka kwestii. Po pierwsze czy przy tzw. drgającej szczytówce ma jakąkolwiek rację bytu elektroniczny sygnalizator? Czy na ową szczytówkę można założyć przynajmniej dzwonek do sygnalizacji? Oraz jak to wygląda przy nocnym wędkowaniu. Co ze świetlikiem, gdzie się go montuje? :P

Jeszcze jedno, czy można do feedera zapiąć pękaty spławik z żywcem lub trupka?

edit.

Jeszcze jedno. Moje omal 12 letnie DAM'y o ciężarze wyrzutu 120-180 (taki chyba tam jest) są chyba bardzo sztywnymi wędziskami. Wyczytałem, że w przypadku sztywnego kija ( :oops: ) zestaw można posłać dalej, jednak kosztem efektywności holu.

Ja skłaniałbym się ku umiarkowanej twardości wędziska, w celu 'wyważenia proporcji' pomiędzy odległością rzutu a zadowoleniem z holu ( jeśli tak można to nazwać ;-)) Jaki model w tym wypadku wędki polecacie? (długość jaka mnie interesuje to 3.9, cena maks 100 zł za sztukę) Łowię na wodach stojących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.