Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Konserwacja kołowrotka.


andrklim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie do kolegów - czego używacie do smarowania i konserwacji kołowrotków.

Myślę że pytanie na czasie, bo chyba szykuje się nam przerwa (nie dotyczy łowiących na lodowiskach).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 144
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Do smarowania kolowrotków używam smaru litowego klasy ep2,dodam że przed rozebraniem dokladnie go myje w wodzie z płynem do mycia naczyń,nastepnie susze i przystepuje do rozbiernia kołowrotka dokładnie myje każdy element kołowrotka żeby usunąc stary smar ponieważ niewolno mieszać starego smaru z nowym do tego używam środka esso clean sluży on do mycia częsci mechanicznych można uzyć równiez benzyny estrakcyjnej po wysuszeniu zaczynam wszystko składać dodaje że ze smarem nie należy przesadzac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko rozkładam, bebechy do słoiczka, za nimi benzyny ekstrakcyjnej, zamieszam parę razy i niech se postoi noc. Potem znowu zaszelomtać, benzyne do kibla (tylko nie siadać na nim, nie palić fajek i nie wrzucać ich do muszli :lol:8) ) a klamoty ze słoiczka na ręczni papierowy. Potem składam wszystko i teraz:

- do środka na zębatki, ślimaki, łozyska nakładam smat ... tak ciut, ciut

- oś szpuli wkładam na sucho i na końcu daje na nia kropelkę MiliTec-u

I teraz uwaga!!! do kołowrotków należu używac jedynie smaru o takiej samej konsystencji przy temperaturze + 30 st. C jak i - 30 st, C.

Chodzi o to, ze jak nawalicie jakiegos ŁT-3, to zimą korbka nie przekręcicie :lol::lol::lol:

Nie wiem, jak nazywa sie smar, który stosuję, bo "załatwił" mi go kolega, który pracuje jako mechanik na lotnisku 8) Zawsze jest taki sam, bez względu na temperature ;) Oczywiscie smar a nie kolega :mrgreen:

A kolega ... zmienia sie w zależności od stęzenia promili ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi.

Jeszcze tylko małe pytanko (nie chcę być upierdliwy :roll: ale wolę żonę oddać do "serwisanta" niż moje kręciołki :P )- czy w kołowrotkach z portami do smarowania (to

się chyba nazywa DOLP - w Stradicu i Twin P) wystarczy podać smarowidło do portu czy również zrobić rozbiórkę.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Grafit jest jedynie skladnikiem smaru ... dodatkiem. Najważniejsza bazą jest sam smar. On musi spełniac nastepujące wymogi:

- nie może reagować z metalem (korozja)

- nie może tracić swych właściwości smarnych w wysokich temperaturach i zieniać stanu skupienia ze stałego w ... ciekły wyciekać wręcz z kołowrotka jak olej

- nie może zamieniac sie w skałę w niskich temperaturach, przez co by wykonać obrót korbką konieczne będzie założenie na nią rury 0,5 m :lol:

Grafit jest jedynie wypełniaczem, który stosuje się głównie w złączach pracujących w wysokich temperaturach (np. gwinty śrub), dięki czemu, po wypaleniu sie smaru - bazy pozostaje pomiędzy elementami sam grafit

Stosuje się również molibden, który z kolei daje mazidłowi bardzą wysoką przyczepność powierzchni (np. zebatki w przekładniach pracujących "na sucho" - zębatek - wieńców koparek, dźwigów itp)

Są tez tzw. przeciw-zatarciowe z dodatkiem miedzi ... np do elementów pracujących w trudnych warunkach atmosferycznych ... ja używam go np do tłoczków w cylinderkach hamulcowych, przez co nigdy mie sie nie zapiekły, czego wcześniej nie mogłem powiedzieć jeżdżąc po budowach i innych zapylonych dziurach :mrgreen:

Reasumując ... baza smaru jest ważna, a nie to co do niej dosypano jako dodatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Słuchajcie - ja mam kołowrotek Catana 4000 FA który używałem do feedera od czerwca do października. Kręci się świetnie, nic mu nie dolega i prawdę mówiąc nie widzę powodu żeby go tak teraz rozbierać jak to przedstawiacie. Obawiam się że by mu to bardziej zaszkodziło niż pomogło. Chyba mogę sobie na razie darować taką "konserwacje"? Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Właśnie rozbebeszyłem mojego SPRO SEVIOS i mam 2 pytania :

- czy moge go wymyc w normalnej benzynie ?

- czy moge użyć smaru samochodowego - firmy DEA EP2 ( DIN KP 2N-30 ) - wiem że model może duzo nie mówić ale jest to smar raczej do łożysk i ogolnie maszyn raczej cięższych - baza raczej mineralna, zakres temperatur -35 - +140 ^C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam nadzieję, że jeszcze odpowiecie na ten tamat bo jest dosyć stary...

Nie chce dodawać nowego tematu bo już kiedyś za to dali ostrzeżenia...

No a więc: Swoje kołowrotki smarował ostatnio chyba 2 lata temu mój tata. Jednak teraz mu się już nie chce i to spadło na mnie. Jednak poza smarowaniem przydaloby sie je jakoś naprawić. "Dolega" im to co w starych kołowrotkach dolegać powinno/może: hamulec jest rozkręcony tzn. nie jest płynny i albo jest mega skręcony albo żyłka odkręca sie przy zarzucie :???: , poza tym są mocno poluzowane. Pewnie napiszecie żebym zmienił kołowrotki(no pewnie żebym tak zrobił jakbym miał kasę) tak więc zostaje mi naprawa tych, chociaż mają od 4 do 8 lat ;/

Kręciołków jeszcze osobiście nie rozkręcałem więc nie wiem co, jak itd. Najlepiej dałbym do konserwacji, ale nic w mojej okolic takiego nie znalazłem. Dobrze e chociaż wędki umiem konserwować :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wczoraj bawiłem się ze swoimi kołowrotkami.

Rozebrałem na czynniki pierwsze i po oczyszczeniu za pomocą benzyny ekstrakcyjnej i nasmarowaniu /smar kupiłem w sklepie wędkarskim/ złożyłem spowrotem.

Jest to na tyle proste urządzenie, że nie powinieneś mieć problemów z wykonaniem tego samodzielnie. Trzeba tylko zapamiętać gdzie co było zamontowane i jak spasowane. Jeżeli umiejętnie poukładasz wymontowane części nie będzie z tym problemu.

Luzy na kołowrotku to już nieco bardziej skomplikowana sprawa. Każdy kołowrotek a tym bardziej cztero czy ośmioletni dostaje luzów. W wyniku normalnej eksploatacji pewne elementy w wyniku tarcia ulegają zużyciu. Rozkręcając korpus bedziesz widział, które łożyska czy tuleje sa luźno spasowane. Niestety bez wymiany tych części się nie obejdzie a zakup łożysk i tuleji w porównaniu z nowym kołowrotkiem może być mało opłacalny.

Na dodatek nie masz gwarancji, że uda Ci się tak dobrać te elementy żeby były dokładnie spasowane.

Trzeba by dokładnie pomierzyć średnice wewnętrzne i zewnętrzne wałków, tuleji, gniazd łożysk itp.

Dużo zabawy i to precyzyjnej. Więc pytanie czy warto :?:

Jezeli chodzi o hamulec /nie wiem jaki jest w Twoich kołowrotkach/ sprawa jest trochę prostsza. Z reguły zasada działania jest podobna. Polega na ściskaniu elementów elastycznych - przewaznie podkładek filcowych - przekładanych stalowymi podkładkami, które dociskaja pierścień z przelotowo osadzonym trzpieniem, na którym mocowana jest szpula.

Wymiana tych podkładek filcowych /stare są cieńsze na skutek ściskania/ na nowe, nieco grubsze powinna załatwić sprawę.

Podkładki możesz wyciąc sam wzorując się na starych.

Ja zrobiłem to z kupionego grubego i twardego filcu /taki pod meble, zeby nie rysowały podłogi/. Najpierw żyletką rozcinasz filc uzyskując interesującą Cię grubość, a później za pomocą małych nożyczek /np do paznokci/ wycinasz kształt podkładki.

po ponownym złożeniu powinno hulać jak nówka.

Nie zapomnij także sprawdzić rolki kabłonka która powinna się swobodnie obracać. Dzieki temu nie będzie Ci się skręcała żyłka na szpuli.

P.s.

Nie sprawdzałem ale być może gotowe podkładki można kupić w wędkarskim.

Udanej zabawy.

Ja siedziałem wczoraj /dzisiaj/ prawie do pierwszej w nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź

Nie zapomnij także sprawdzić rolki kabłonka która powinna się swobodnie obracać. Dzieki temu nie będzie Ci się skręcała żyłka na szpuli.

A to może z tego powodu mi się tak żyłka skręca. Lubie różne rzeczy rozkręcać. Gorzej ze skręcanie z powrotem :oops: sprawdziłem dokładniej kołowrotki jeszcze bez rozkręcania i sobie przypomniałem, że hamulec po ustawieniu się szybko luzuje.

Czy wymiana tych wkładek załatwi sprawę??

namówiłem ojca to już większego problemu nie będzie :)

PS. Tomii czy przypadkowo nie pisałeś na splawik.com.pl ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wymiana tych wkładek załatwi sprawę??

Zwiększenie grubości wkładek pozwoli zwiększyć docisk na hamulcu czyli bedzie po pierwsze mocniej hamował a po drugie /ze względu na elastyczność podkładkii/ płynniej będziesz mógł regulować hamulec.

Jak już rozkręcicie mechanizm hamulca sprawdźcie jeszcze sprężynę dociskającą wkładki. Może być mocno ściśnięta mimo iz jest wykonana z grubego grutu. Najprościej jest ją trochę rozprostować i sprawdzić jak się zachowuje pod naciskiem - czy jest sprężysta czy tylko się ściska. Jeżeli nie sprężynuje to trzeba ją wymienić bo wymiana podkładek może niewiele pomóc.

Przy skręcaniu mechanizmu hamulca musisz zwrócic uwagę na prawidłowe azłożenie pokrętła regulacji hamulca. Jeżeli zrobisz to nieprawidłowo hamulca albo nie da się całkowicie popuścić albo nie będziesz mógł go dokręcić na maxa. Ja pierwszy raz składałem to metodą prób i błedów. Udało się za trzecim razem.

Lepiej jest zostawić większy zapas po stronie luzu - niech hamulec się nie rozkręca do końca bo po kilku dokręceniach na maxa podkładki się ścisną i ten zapas się zgubi.

Tomii czy przypadkowo nie pisałeś na splawik.com.pl ??

Czytam od czasu do czas ale piszę tylko na "Haczyku"

bo mam 2 kołowrotki które nie mają rolki

Niemożliwe. Rolki były nawet w starych DDR-owskich Rexach.

Ten segment jest nieruchomy

Rozkręć i sprawdź co się dzieje. Albo zapiekły się od zanieczyszczeń które tam wlazły albo łożysko się rozsypało.

Niektóre kołowrotki miały rolke wykonaną z tworzywa osadzonego na nieruchomum, stalowym trzpieniu. Może u Ciebie brak tego tworzywa.

Rolka musi się kręcić. Bo jak nie kręci się rolka to kręci się żyłka. :wink:

czy ta rolka to rotor?

Rolka to element kabłonka a rotor to ten element który obraca się razem z kabłonkiem jak kręcisz korbką. Kabłonk jest mocowany do rotora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.