Skocz do zawartości
tokarex pontony

Mały multik


ESSOX

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest ktoś na forum łowiący małym multiplikatorem czy castingowym młynkiem ?

Taki najmniejszy wielkościowo po około +/- 200 gramów. 

Nie łowiłem nigdy takim kołowrotkiem i nie mam pojęcia o łowieniu . Głównie chodzi mi o to jaka najmniejsza waga przynęty wchodzi w grę przy rzucie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
17 godzin temu, Elast93 napisał:

 Spokojnie połowisz nim już przynętami od około 10g :)

Kurna gruuuuuuuuubo :)

 

Myślałem o dużo mniejszych tym bardziej że kijki castingowe widziałem o cw 0.5-5 g nawet.

Co do kołowrotka to właśnie coś w stylu jaki podałeś , na chińskim allegro są od 70 zł  i nawet jak okaże się tylko zabawką to na początek wystarczy. Jak mnie przekona takie łowienie to pomyślę o czymś lepszym a jak ma leżeć w szufladzie nieużywany to lepiej niech kosztuje te 70-80 zł a nie 350 ;) 

Staram się łowić jak najdelikatniej, nie interesuje mnie szczupak i jerkowanie , ale jest mnóstwo filmików na youtube gdzie Azjaci właśnie  takimi delikatnymi zestawami łowią. 

Coś zamówię i zobaczymy do ilu gramów da się zejść z wagą przynęty, najwyżej zostanie zestaw na powierzchniowe łowienie popperami i gumowymi żabkami albo pod bolenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ESSOX napisał:

Kurna gruuuuuuuuubo :)

 

Myślałem o dużo mniejszych tym bardziej że kijki castingowe widziałem o cw 0.5-5 g nawet.

Co do kołowrotka to właśnie coś w stylu jaki podałeś , na chińskim allegro są od 70 zł  i nawet jak okaże się tylko zabawką to na początek wystarczy. Jak mnie przekona takie łowienie to pomyślę o czymś lepszym a jak ma leżeć w szufladzie nieużywany to lepiej niech kosztuje te 70-80 zł a nie 350 ;) 

Staram się łowić jak najdelikatniej, nie interesuje mnie szczupak i jerkowanie , ale jest mnóstwo filmików na youtube gdzie Azjaci właśnie  takimi delikatnymi zestawami łowią. 

Coś zamówię i zobaczymy do ilu gramów da się zejść z wagą przynęty, najwyżej zostanie zestaw na powierzchniowe łowienie popperami i gumowymi żabkami albo pod bolenie. 

Brat raczej lżej nie łowi, chociaż sporadycznie rzucał nawet obrotówkami nr 3 albo wobkami po 4-5 cm.. On najdelikatniejszy zestaw ma z kijem do 27g.. Do UL ma zwykły zestaw z kijem mpp2 do 10g cw, którego używa raptem kilka razy w roku..

Z tego co mówił ul castem to raczej trudne łowienie.. pisze ci to w jego imieniu a castami łowi już prawie 5 lat ;) 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie łowiłeś nigdy castem to na początek odpuść sobie łowienie na bardzo lekko. To prowadzi tylko do rozczarowań. Cast jest super ale zacznij od segmentu powiedzmy przynęt szczupakowych. Zakres gdzieś 10-30 gram. W nim jest najwięcej dostępnego sprzętu za rozsądne pieniądze. Generalnie im lżej tym trudniej i drożej. Jak opanujesz podstawy i ci się spodoba to zainwestujesz. Poniżej 2 gram już ciężko zejść z przynętą. Szczególnie mniej lotną. Zobacz na jerkbait.pl. Tam są wątki: łowienie białorybu na spinning, casting ultra light i różne inne dla początkujących. To kopalnia informacji.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 17.10.2019 o 17:40, Elast93 napisał:

...rzucał nawet obrotówkami nr 3...

U mnie numer 3 zardzewiały bo nie są używane 😜

Już zdecydowałem o kupnie zestawu, jeszcze nie wiem co konkretnie , ale delikatnie. Wszystkiego człowiek w życiu się uczy , więc i casting ultra light będzie do opanowania. Nie spodziewam się że da się aż tak delikatnie jak zwykły spinem ale będę starał się schodzić coraz niżej. Na Alli.....wcale nie jest drogo jeśli chodzi o zrobienie zestawu na początek, więc przez zimę coś się pewnie urodzi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj teraz. Do wiosny będzie czas na trening. Ze mnie sąsiedzi mieli pewnie niezły ubaw jak kupiłem pierwszy zestaw. Zimą, wody pozamarzały, na innych zakaz spinningu a do wędki ciągnie. Rzucałem na trawniku pod blokiem 😁

W poprzednim poście chodziło mi przede wszystkim o to że zbyt lekkimi przynętami ciężko się nauczyć i łatwiej o brodę na szpuli a to wku.... i zniechęca. Szkoda przez taką głupotę jak źle dobrany zestaw na początek, zrazić się do czegoś co jest tak naprawdę fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 23.10.2019 o 09:24, sq1gym napisał:

Kupuj teraz.

Już kupione, czekam na dostawę . 

Kijek 180 cm cw 0,5-5 g :) wiem , masakra za delikatny ale bardzo fajnie się prezentuje wizualnie i ma 2 szczytówki. 

Młynek taki ze środka stawki, nie najtańszy ale nie szalałem cenowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2019 o 21:13, ESSOX napisał:

Już kupione, czekam na dostawę . 

Kijek 180 cm cw 0,5-5 g :) wiem , masakra za delikatny ale bardzo fajnie się prezentuje wizualnie i ma 2 szczytówki. 

Młynek taki ze środka stawki, nie najtańszy ale nie szalałem cenowo. 

Co nabyłeś jak to nie tajemnica? I daj znać jak się sprawuje, jak już dotrze do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 27.10.2019 o 08:55, sq1gym napisał:

i daj znać jak się sprawuje, jak już dotrze do Ciebie.

Co prawda jeszcze nie dotarł ale trochę podrążyłem w temacie UL casta i wiem że ten zestaw nie za dobrze będzie współpracował :) dlatego nastąpi dalsze drenowanie portfela ;) 

Niby można dokupić lżejszą bardziej nawiercaną szpulę , ale pomyślałem że może i szczupaki na jakieś małe jerki się popróbuje dostać ,dlatego do tego kołowrotka dojdzie Redwolf z 3 różnymi szczytami (miał być spin, będzie cast) 

https://pl.aliexpress.com/item/32962592732.html?spm=a2g0o.cart.0.0.782a3c00SfLz4C&mp=1

a do tego kijka do 5 g dojdzie taki młynek i powinno być lux :) 

https://pl.aliexpress.com/item/4000149949048.html?spm=a2g0o.cart.0.0.782a3c00SfLz4C&mp=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich skromnych doświadczeń cast jest niezwykle przyjemny do jerków i prowadzi mi się je o niebo lepiej niż spinningiem. Próbowałem też schodzić z przynętami na lekko i też przechodziłem podobną drogę do twojej szukając multika na alli. Ostatecznie jednak zrezygnowałem. Największa różnica dla mnie jest w ułożeniu ręki. Na spinning mogę finezyjnie prowadzić, pykając blank jednym palcem tak jakbym jednym palcem pisał na maszynie. W castingu dłoń mam ułożoną odwrotnie i tracę to czucie. Ale pewnie kwestia się przyzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołowrotek już jest na wędkę jeszcze czekam . Niestety nie jest za różowo :) 

Podczas wyciągania młynka z pudełka wypadł mały kawałek metalu, konsternacja co to może być i skąd wypadło. Oględziny dokładniejsze i próby kręcenia wszystkim czym się dało i wiem że powinno się kręcić sprawiają że stwierdzam brak możliwości przekręcenia "gwiazdy". Gdy już udało się rozruszać hamulec wysypały się kolejne 3 kawałki metalu które po złożeniu ujawniły , że są jakąś podkładką . Rozkręciłem całkowicie hamulec walki i okazało się że jest kolejna podkładka popękana na granicy kompletnego rozsypania się . Bez podkładek hamulec nie istnieje , więc kołowrotek jest niepełnowartościowy. Kontakt mailowy ze sprzedawcą , przedstawienie zdjęć i szybka diagnoza z jego strony "otwórz spór" . Otworzyłem i pieniądze za kołowrotek wróciły na konto w 24 godziny. Zostałem z kołowrotkiem który potrzebuje 2 podkładek. Udało mi się dorobić 2 takie podkładki, nie są idealne ale pewnie swoją funkcję spełnią , jak nie kołowrotek zostanie do nauki rzutów. Nie mam jeszcze plecionki więc nie wiem czy to wszystko zagra ale mam taką nadzieję , Gwiazda kręci, pod palcem na szpuli czuję zmianę oporu ale wydaje mi się że nie jest to idealne a nie mam doświadczenia z multikiem żeby wiedzieć jak powinno to wyglądać . Jak przyjdzie kijek i plecionka , złoży się całość i zobaczymy. 

Kołowrotek dotarł porządnie zapakowany tak że wada jaka się ujawniła prawdopodobnie jest fabryczna bo nie wierzę że ktoś celowo skręcił hamulec na maksa. 

Teraz mam pytanie techniczne bo nie bardzo wiem w jakiej kolejności powinny iść te podkładki na trzpień. 

Są 2 cienkie podkładki które są dobrze osadzone , później chyba jedna z tych pękniętych powinna iść i nie wiem czy na nią druga i dopiero ten widoczny na zdjęciu "kołnierzyk" . Czy kołnierzyk pomiędzy podkładkami i dopiero gwiazdą dociskamy ? 

Jak ktoś wie to proszę o wyjaśnienie . A ja spróbuję naprowadzić forumowego speca od kołowrotków na temat :) 

IMG_20191105_135350.jpg

IMG_20191105_135411.jpg

IMG_20191106_111926.jpg

IMG_20191106_112012.jpg

IMG_20191106_112343.jpg

IMG_20191106_112421.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak patrzysz z boku na podkładki są lekko wygięte czy proste ?

Podaj model kołowrotka lub daj foto schematu - są różne systemy składania / ustawiania  podkładek , najczęściej jest tak  najpierw idą dystansowe , potem 2 lub 3 sprężynujące i na koniec ślizgowa potem podstawa terkotki , gwiazda i czasami na to sprężynująca , korba i nakrętka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 13.11.2019 o 10:41, piotr chorzów napisał:

Czy jak patrzysz z boku na podkładki są lekko wygięte czy proste ?

Podkładki są proste, jedna strona jest płaska a druga tak lekko zaokrąglona na brzegach. Na fotce może wygląda jak by była wygięta ale to przez te pęknięcia. Pęknięcia takie jak by ktoś przecinak przyłożył i młotkiem puknął. 

Na ostatnim zdjęciu widać przy czarnym korpusie 2 małe podkładeczki, te nie były ruszane i są na pewno na swoim miejscu. Później jest to co ja nazwałem kołnierzem albo koronką . Jak się przyglądam na schemat to te popękane 2 podkładki powinny być na tej koronce i dociśnięte gwiazdą . Niestety ja specem nie jestem i która jest dystansowa a która sprężynująca to nie mam pojęcia :)

Kołowrotek to BS2000 BASSER ale ta nazwa pod konkretnego sprzedawcę mogła być a nie ogólnie. Na pudełku jest tylko "Bait Casting Reel". 

IMG_20191114_184347.jpg

IMG_20191114_184630.jpg

IMG_20191114_184848.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kołowrotek chyba ogarnąłem na tyle że powinien działać dobrze, chodziło mi o kolejność złożenia tych podkładek. Jak dojdzie do niego wędka i plecionka, poskładam zestaw i zobaczymy nad wodą :)

 

Doszedł drugi młynek z lekką szpulą i ten lekki kijek 0,5-5 g.

Wedeczka wygląda bardzo fajnie , delikatna szczytówka (zapałka dla porównania gigantycznie się prezentuje) dbałość o szczegóły na całości. Sprężysta , nie lejąca akcja . Pod obciązeniem statycznym wychodzą już lekkie błędy z uzbrojeniem wędki. Zbyt mała ilość przelotek, tak że plecionka nie opiera się płynnie na samych przelotkach tylko wychodzi poza obrys blanku. Cudów nie oczekiwałem, to nie jest kij z pracowni za kilka stówek tylko tania masówka . Ze swoją ceną, z takim wyglądem , tak delikatny kijek jest godny uwagi. Zobaczymy jak sie to sprawdzi w praktyce. 

Kołowrotek wydaje mi się, że nie jest znowu do końca idealny. Po nawinięciu plecionki , nawet bez , ma takie "dziwne bicie" przy kręceniu korbką . Nie ma płynnej pracy , tylko takie skokowe kręcenie. Przy słabo skręconym hamulcu nie ma tego wcale, przy mocniejszym zaczyna wychodzić i robi sie uciążliwe przy skręceniu prawie maksymalnym. Nie mam doświadczenia z multikami i nie wiem czy to  normalne i tak ma być czy coś jest nie tak. Niestety nie znam nikogo kto łowi takimi kołowrotkami i mógłby rzucić na to okiem . W 2 najbliższych sklepach wedkarskich nie mają również pojęcia :) 

IMG_20191203_205915.jpg

IMG_20191203_210047.jpg

IMG_20191203_205844.jpg

IMG_20191203_210007.jpg

IMG_20191204_121922.jpg

IMG_20191204_121947.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.