Skocz do zawartości
tokarex pontony

Troć w morzu


Supersobi

Czy próbowałes łowienia troci w morzu?  

57 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy próbowałes łowienia troci w morzu?

    • Tak
      9
    • Nie
      50


Rekomendowane odpowiedzi

Po długim poszukiwaniu i zbieraniu informacji, lekturze i śledzeniu tematu w internecie, udało mi się w końcu uzyskać "pewne pojęcie" i wybrać na morskie trociowanie.

Wyprawa byłą urocza.. nad wodą jest klimacik, piękne krajobrazy, szum morza.. Pogoda początkowo nie była idealna, lecz popołudniu morze się uspokoiło.

Miałem nawet rybę na kiju :!::!: lecz po krótkim (ok 10ciu sekundowym) holu, spięła się.

Na plaży spotkałem 6ciu innych wędkarzy, dwóch nawet aż z Wrocławia.

Podejrzewałem że spinningowaie, szukanie troci w morzu będzie fajnym przeżyciem, ale nie, że aż takim :!: :!:

Powiem krótko: zaraziłem się.. :!:

Także więc drodzy haczykowcy piszcie o waszych doświadczeniach, miejscach, technice połowu, sposobach prowadzenia i przynętach...

Metoda wędkowania w morzu za trocią jest w Polsce nowatorska i dopiero zaczyna się o niej mówić, także wymieniajmy doświadczenia i wspólnymi siłami poznajmy jej tajniki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 146
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Generalnie należy szukać troci w miejscach gdzie występuje tzw. lamparcie dno, czyli dno kamieniste, głazowiska itp. Zimą trocie podchodzą pod brzeg i możemy ich szukać w głęboczkach i rynnach pomiędzy pierwszą, a drugą rewką.

Ja wybrałem się w okolice klifów w Międzyzdrojach. Na miejscówkę położoną pomiędzy Międzyzdrojami a Wisełką (mniejwięcej w połowie odległości). Kamieni i głazów leżących na plazy i w wodzie nie trudno zauważyć - proponuję droge z międzyzdrojów.. 7km - spacerek i rozgrzewka przed łowieniem.

Przynęty: wszelkiego rodzaju blachy wachadłowe, długie i wąskie.. czyli np. popularny cefal.

Można próbować na lotne woblery. Ja miałem branie na Abu Toby 28g.

Przynętę starałem sie prowadzić w toni oraz jak najwolniej, ale tak, by nie szorowała po dnie.

Co do brania.. są delikatne, dlatego trzeba uważać i być czujnym :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można łowić na wszystko co ma trochę srebrnego koloru, najlepsza jest marchewka

Jeszcze coś udało się wygrzebać:

64b1094ea2ccffcdm.jpg

Najlepsza jest taka pogoda:

e01c62386edf7b1em.jpg

Często na blachy biorą ładne flądry:

f73c9d5c73775c39m.jpg

Podobno najlepsze są kamienie, ja znalazłem jedno fajne miejsce gdzie na dnie jest skamienialy torf i odcinek 10-15m, gdzie ok 10m od brzegu jest pionowa półka z ok. 0,5m do ponad 2m - najlepsze że po sztormach głebokość się prawie nie zmienia. :shock:

Jak ktoś nie ma w okolicy kamieni, wystarczą jakieś falochrony z pali drewnianych. Ja najbliżej kamienie mam na Rozewiu - ok. 100km. Najbliższe miejsce Łeba, przed hotelem Neptunem, kilka pasów pali i między nimi grudy torfu dobre miejsce na każda rybę. Kiedy tylko pogoda pozwala obstawione siatami , czasem rybacy przywiązuja siatki do pali.

Zdjęcie hotelu z falochronu:

05718c82f7b19879m.jpg

Przybliżenie:

aab9382bea912756m.jpg

Ostatnio bardziej mnie zainteresowały sandacze- od ponad roku rybacy spływają z całymi skrzyniami i mniejsze jak 3kg raczej sie nie trafiają. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Supersobi, ja tez myślałem łowieniu w tamtym miejscu, Ty już tam byłeś, więc mam dwa pytania:

1. To jest teren Wolinskiego Parku Narodowego, czy nie ma tam ograniczeń w łowieniu, tzn wystarczy zezwolenie SUMowskie?

2. Jak daleko trzeba rzucać, bo trochę o tym czytałem, i wszędzie piszą że bardzo daleko. Czy trzeba wchodzić do wody - jeśli tak to jak daleko? No i czy trzeba mieć dłuższe, 3-metrowe wędziska, czy wystarczy 2,40-2,70?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że i na haczyku znaleźli się łowcy morskich troci. Ja też się przymierzam, myślę że niedługo zrobię niezbędne opłaty i ruszę na nad morze :smile: Zainteresowanym tym tematem polecam forum fors.com.pl Tam temat morskiego trociownia rozwinął się na poand 1000 postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jak daleko trzeba rzucać, bo trochę o tym czytałem, i wszędzie piszą że bardzo daleko. Czy trzeba wchodzić do wody

Z mojego jednodniowego doświadczenia :mrgreen: odpowiem tak: na klifach przy Międzyzdrojach do drugiej rewki dorzucam spokojnie z brzegu, bądź ewentualnie wchodzę (bo mam wodery na sobie) na jakiś pobliski kamlot. Więc jeżeli się nie ma spodniobutów neoprenowych bądź gore-tex'owych też da radę, ale jeżeli się ma to jest bardziej komfortowo (i lepszy klimacik - można pobrodzić. A w jednym miejscu można się nawet "przebrodzić" na druga rewkę, no i tam rzucać dalej(za drugą rewkę))

1. To jest teren Wolinskiego Parku Narodowego, czy nie ma tam ograniczeń w łowieniu, tzn wystarczy zezwolenie SUMowskie?

Zezwolenie SUM'owskie trzeba mieć (coby móc łowić w morzu).. -z przepisami odonośnie WPN ludzie trochę porozkminiali, lecz są 2 wersje :mrgreen: że można łowić i że nie można :razz: kolega dzwonił do WPN i mu powiedzieli że "nie będą ścigać wędkarzy tam łowiących" ale podpytam jutro Lesia, podrzucę mu pare linków, może on to nam jakoś ładnie zinterpretuje.. i przedstawi..

No i czy trzeba mieć dłuższe, 3-metrowe wędziska, czy wystarczy 2,40-2,70?

Dobrze by było mieć kijka 3m - ale 2,75 dawałem radę - nie popadajmy w paranoję nabywania sprzętu " na pierwszy raz". Wg mnie najlepiej popróbować parę razy i wyciągnąć sobie samemu wnioski, czy jest mi potrzebna następna wędka, czy jednak ta co mam mi wystarcza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowanym tym tematem polecam forum fors.com.pl

Również polecam.. czytałem z wielkim zapałem.. temat ten dostarczył 60% informacji ktore posiadam..

Niemniej jednak zachęcałbym do pisania i dodawania informacji w tym temacie, bo przecież moglibyśmy zawsze przekierować na inne forum, lecz nie o to tu chyba nam chodzi :razz:

Także więc, twórzmy razem ten temat.. uzupełniajmy informacje i dzielmy się doświadczeniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobi, generalnie istnieje zakaz uprawiania amatorskiego połowu ryb na terenie parków narodowych i w rezerwatacvh przyrody, wyjątek może być uczyniony dla wyznaczonych miejsc, określonych szczegółowo w planie ochrony lub zadaniach ochronnych.

Które miejsca konkretnie są udostęnione do wędkowania - trzeba ustalić (najlepiej z dyrektorem parku), bo tylko tam można wędkować. Informacja telefoniczna, że nikt nie będzie robił problemów podczas wędkowania w miejscach niekoniecznie udostępnionych do wędkowania jest nic nie warta, bo to nie pan/pani z portierni o tym decyduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba raczej zalerzy czy park narodowy obejmuje obszar morski.

Od tego to akurat nie zależy, bo Woliński Park Narodowy obejmuje wody przybrzeżne Bałtyku i jest pierwszym w kraju parkiem morskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie WPN jest info, że: "W bliskim sąsiedztwie Parku wędkarze mogą korzystać z wód Bałtyku". Sąsiedztwo oznacza raczej, że można łowić w pobliżu, ale nie na terenie parku.

Pełną informację powinny udzielić inspektoraty sprzedające zezwolenia - Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie tel. (091) 488 38 79, oddziały terenowe w Świnoujściu tel. (091) 322 32 54, w Dziwnowie tel. (091) 381 35 01 i w Wolinie tel. (091) 326 24 66.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...§ 4. 1. Obszary Parku mogą być objęte ochroną ścisłą lub częściową, z tym że obszary o zawartej zabudowie, nieruchomości Skarbu Państwa będące przedmiotem użytkowania wieczystego oraz nieruchomości nie stanowiące własności Skarbu Państwa mogą być objęte ochroną ścisłą lub częściową wyłącznie za zgodą właściciela, użytkownika wieczystego lub zarządcy.

2. Z ochrony ścisłej wyłącza się obszary jezior Wicko Małe, Wicko Wielkie oraz Zalewu Szczecińskiego i Zatoki Pomorskiej, z wyjątkiem stref pokrytych roślinnością nawodną, a także obszary służące celom obronności państwa....koniec cytatu

Cytat...

§ 5. 1. Na obszarze Parku, z zastrzeżeniem ust. 2, zabrania się:

...

2) wędkowania poza miejscami do tego wyznaczonymi...koniec cytatu

Cytat...

2. Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:

...prowadzenia gospodarki rybackiej, wędkowania, jachtingu i żeglarstwa na jeziorze Wicko Małe, Wicko Wielkie oraz Zalewie Szczecińskim i Zatoce Pomorskiej,

Nie róbmy scen :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"jeziora należące terytorialnie do WPN objęte są ochroną i istnieje tam całkowity zakaz wędkowania ( Jeziora: Warnowskie, Rabiąż, Czajcze, Domysłowskie, Gardno, Turkusowe). W najbliższej okolicy wędkowanie możliwe jest natomiast na Jeziorach: Wisełkowskim, Zatorek, Raczym, Żółwinowskim, Kołczewskim, Koprowskim i Wicko Wielkie. Aktualnie Inspektorat Rybołóstwa w Szczecinie wprowadził zakaz dotyczący Jeziora Wicko Małe. Jednakże, aby wędkowanie było legalne należy posiadać aktualne „zezwolenie na sportowy połów ryb”. Roczny koszt takiego zezwolenia wynosi ok. 50 zł. bez ulgi oraz 30 zł z ulgą obowiązującą emerytów, rencistów i młodzież szkolną do 24 lat (dane z 2004 r.). Zezwolenia takie wydawane są przez Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie tel. (091) 488 38 79, dostępne są natomiast w sprzedaży w oddziałach terenowych w Świnoujściu tel. (091) 322 32 54, w Dziwnowie tel. (091) 381 35 01 i w Wolinie tel. (091) 326 24 66"

Nie ma nic na temat zakazu wędkowania w morzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełną informację powinny udzielić inspektoraty sprzedające zezwolenia - Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie tel. (091) 488 38 79, oddziały terenowe w Świnoujściu tel. (091) 322 32 54, w Dziwnowie tel. (091) 381 35 01 i w Wolinie tel. (091) 326 24 66.

Lesio ludzie dzwonili, lecz problem w tym, że nikt nie udzielił kompetentnej odpowiedzi. Ech te urzędasy niedouczone :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artech, jak cytujesz jakieś przepisy, to wskazuj akty prawne, z których pochodzą, bo inaczej powstaje pomieszanie z poplątaniem.

Z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1996 r. w sprawie Wolińskiego Parku Narodowego, wynika, że

§ 4.2. Z ochrony ścisłej wyłącza się obszary .. Zalewu Szczecińskiego i Zatoki Pomorskiej, z wyjątkiem stref pokrytych roślinnością nawodną, a także obszary służące celom obronności państwa.

Z faktu, że Bałtyk w tej części jest objęty cześciową ochroną, nie wynika jeszcze prawo dla wędkarzy do połowu ryb. Bynajmniej ja nic nie wiem o takiej implikacji. Cały czas mówimy o parku narodowym, który stanowi w końcu najwyższą formę ochrony przyrody.

Z jakiego aktuy prawnego pochodzi artech ten Twój pogrubiony cytat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.