Skocz do zawartości
tokarex pontony

wybór spinningu


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

nieosiągalne marzenie

Witaj Valder. Moim nieosiągalnym marzeniem jest na razie naprawdę duży szczupak. Kilku wędkarzy, tylko nie pamiętam w którym dziale, pisało, że: "Najsłabszym ogniwem jest wędkarz" i inne rzeczy w tym stylu.

Łowiłem szczupaki na wędki po 100zł i nie spadały mi, łowiłem na droższe - również. To naprawdę nie ma decydującego znaczenia. Liczy się to, co liczy się w każdej dziedzinie: talent, zaangażowanie, wiedza, szczęście, inteligencja - takie rzeczy. Dobry wędkarz złowi na leszczynę, gumę od majtek i zakrzywiony gwóźdź. Ja widocznie potrzebuję takiego sprzętu :cool: Pozdrawiam

PS

Gdybyś szukał kija typu "pike" - kupuj tego Jaxona i możesz śmiało do końca życia nie wydawać na inną wędkę: jest wyśmienity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

PS 2

Nie zdążyłem dopisać: oczywiście pisząc: "do końca życia" miałem na myśli kij o zbliżonych parametrach, bo do innej metody, innych przynęt itd, możesz potrzebować wielu innych wędek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jako, że po dwóch latach przerwy postanowiłem wrócić do wędkarstwa postanowiłem nieco odswiezyc swoje zapasy sprzetu. Chce kupić nowy kij spiningowy i kołowrotek.

Co do wędki nastawiam się na Jaxon Orion Jig Spin 2,4m 3-25g

Kołowrotek to bedzie prawdopodobnie Shimano CATANA 2500FA (podobno 1000FA jest ultra maly i moge miec problem z nawinieciem i lowieniem na plecionke).

Chcę na ten sprzęt łowić pstrągi w rzece o średnim uciągu.

Preferowane przynety do przede wszystkim male twistery na 3 gramowych główkach, blaszki 0 i 1, oraz 3-4 cm woblery. Jako linki zastosuję plecionke 0,10mm (jest to 2-letnia linka, ktora przez ten czas lezala na kołowrotku w szafie, prawdopodobnie firmy jaxon, o wytrzymalosci okolo 6-7 kilogramow.)

Czy moj wybór jest trafny? Co mozecie mi doradzic? Odradzic? Polecic cos innego?

Musze sie zamknac w kwocie okolo 160zł ( na allegro mozna ten kijek i kolowrotek kupic w tych pieniadzach nowy z gwarancja).

Z góry dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yanooo, tylko nie Jaxon i tylko nie na Allegro. Wiele jest tematów na forum wyjaśniających dlaczego. Np. "zakupy w sieci", "dlaczego nie Jaxon",

http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=480

Temat Jaxona pominę bo już wystarczająco dużo zostało napisane nt. tego badziewia na forum - możesz poczytać w przytoczonym temacie i w wielu innych które łatwo znajdziesz na forum.

Co do zakupów na Allegro to pamiętaj że w sklepie zawsze możesz obejżeć wędkę. Przymierzyć do ręki i upewnić się że Ci odpowiada. Możesz też spaawdzić czy nie ma jakiś rażących wad (często nie widocznych na pierwszy rzut oka) typu odpadający czy ukruszony korek na rękojeści, krzywa szczytówka (tak tak było już) czy inne. Poza tym jak sobie ją upatrzysz to odrazu kupujesz a ejak coś nie pasuje czy się psuje to wyiana tez jest dość szybka. Przy zakupach przez sieć, kupisz coś - potem czekasz, czekasz. No i okazuje się że coś tam nie halo - więc odsyłasz, znowu czekaszm czekasz. Kasy nie ma, wędki nie ma, z łowienia nici.

Tak więc kołowrotek jest nawet ok - wędka - zdecydowanie innej firmy (raczej też nie polecał bym mikado) no i polecam zakupy w zwykłym sklepie wędkarskim. Zawsze możesz kupić wszystko w jednym i domagać się rabatu, czyli zwyczajnie targować ;):cool::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybiłeś mi Tomaszek Jaxona z głowy . Dzieki . Niestety nie mogę przekroczyć pułapu 160-170zł. Ewentualnie zastanawiam się nad :Shimano Alivio AX Spinning 240L (3 - 15 g). Zawsze to shimano.

Ewentualnie gdybym przycisnął pasa to moze byloby mnie stac na Shimano Catana BX Spinning 240ML (5-20 g).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zakupów na Allegro to pamiętaj że w sklepie zawsze możesz obejżeć wędkę. Przymierzyć do ręki i upewnić się że Ci odpowiada

Optymalna kombinacja to oglądanie w sklepie i zakup na Allegro albo w sklepie internetowym. Na karpiówkach i kołowrotkach wyszedłem 120 zł do przodu dzięki temu, na spinningu i kołowrotku zrobiłem odwrotnie (kupiłem w sklepie) a przez neta mogło być parę dych taniej, ale już miałem sprzęt w ręce i nie chciało mi się kombinować.

Także zakupy w necie tak, ale z głową.

A w temacie :mrgreen: Obadaj kije z serii Robinson Xenon, cena b. niska a wędki na prawdę dobre. Z Shimano zobacz Hyperloop AX, niższa cena niż Catany a praca jak dla mnie dużo lepsza (sztywniejszy). Mam Xenon Heavy Jig 10-38 i Hyperloop AX 10-30 g :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek dziekuje wszystkim za pomoc, swietni ludzie są na tym forum. Choc jestem tu nowy to juz wiem ze bede tu czesto zagladal.

Co do kołowrotka to zostaje przy 2500FA.

Po przeczytaniu kilku opisów i Waszych poradach zdecyduję się chyba na kijek Shimano Hyperloop AX 2,4 5-20. (opcjonalnie jezeli nie bedzie mi lezal w rece to sprawdze polecanego wyzej Kongera).

Oczywiscie sprzet musze najpierw obejzec w sklepie. Sprawdzic czy wedka mi lezy czy nie.

Nie myslalem nawet o tym zeby tak poprostu kupic na allegro kijek bez ogladania tego modelu i nie pomachania nim. Czesto tak robie z wieloma rzeczami jak piszecie, czyli ogladam w sklepie i kupuje w necie. U mnie w sklepach wedkarskich w porownaniu z cenami w necie, sprzet jest drozszy o 50%.

Jeszcze raz dziekuje wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pike, Witam

Mam ciężki orzech do zgryzienia...mianowicie wybór wędziska, są dwa które mnie interesują i oba te wędziska posiadasz w swoim arsenale mianowice team dragon 2,4 18-42 i konger world champion 2,70 10-35. Prosił bym Cię o jakąś konkretną podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!!!

Jestem mlodym wedkarzem :razz: . Łowie juz od 3 lat i zamierzam sobie skompletowac

dobry spinningowy sprzet :grin: .Napocztku wedzisko...Mam dylemat miedzy tymi

wedkammi :neutral: :

1) KONGER MAXIM Cobra 2.75m c.w. 5-20g

2)Mystery Impulse Spin 2,7m 5-25g

3)Catana BX 2,7m 5-20g

4)Perseus Spinning 2,70m, do 30g

5)Konger Tiger Cross Maxx 270L

prosilbym o rade dotyczaca tych wedzisk o raz inne wedki i ich opis :wink: ...

Zgory dzieki i pozdrawim serdecznie wszystkich zagorzalych wedkarzy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Nieee... widziałem nie raz jak catany się łamią! i na filmikach i raz w realu! Dragony i Kongerki to najczęściej wybierane spinny w tym przeciale cenowym.

Napisz coś więcej czym chcesz łowić i gdzie to Ci doradzimy :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Jestem mlodym wedkarzem :razz: . Łowie juz od 3 lat i zamierzam sobie skompletowac

dobry spinningowy sprzet :grin: .Napocztku wedzisko...Mam dylemat miedzy tymi

wedkammi :neutral: :

1) KONGER MAXIM Cobra 2.75m c.w. 5-20g

2)Mystery Impulse Spin 2,7m 5-25g

3)Catana BX 2,7m 5-20g

4)Perseus Spinning 2,70m, do 30g

5)Konger Tiger Cross Maxx 270L

prosilbym o rade dotyczaca tych wedzisk o raz inne wedki i ich opis :wink: ...

Zgory dzieki i pozdrawim serdecznie wszystkich zagorzalych wedkarzy :wink:

Witaj! Na początku musisz określić jakie ryby chcesz łowić, gdzie i jaką metodą.

1. Łowisz z brzegu, czy ze środów pływających?

(z brzegu kij powinien mieć 2,70 - łatwiej nim manewrować m.in. nad rzekami, można dalej rzucić; na łódce sprawa jest prosta kij może być krótszy - 2,10-2,40 - nie trzeba daleko rzucać).

2. Jakie gatunki ryb chcesz łowić?

(generalnie można złowić prawie każdą rybę, każdym kijem, ale szaleństwem jest wybierać się na okonia z kijem do 40 gram wyrzutu, sztywnym jak szczotka; dlatego moje propozycje:

okoń - wklejanki do 15 gram mięki dolnik i szczytówka, dobre do "bocznego troka" i paprochów (ja używam Dragona Mystery Ultra Lite),

sandacz - i tu mam dwa typy - do koguta (ciężki opad używam Kongera Cross Maxx); do gumy - (wklejanka Konger Maxim Killer),

szczupak - wędzisko, którym można łowić prawie wszystkim, co "zębol" uwielbia (gumy, woblery, błystki), powinno mieć (według mnie) do 30 gram i paraboliczną akcję (mój typ to wędki Mikado - jest ich cała masa).

3. Co do metod połowu, to nie będę się rozpisywał, bo nie jest to na temat (poszukaj na forum).

Wiem, że moje wywody moga dla Ciebie brzmieć dziwnie, ale przeczytaj je i zastanów się nad moimi pytaniami. Ułatwi Ci to start w spinningu i pozwoli zaoszczędzić nerwów nad wodą. Jak napiszesz o jaki spin (przeznaczenie wędki) Ci chodzi postaram się coś jeszcze skrobnąć (o ile będzie taka potrzeba). Połamania kija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Njaczesciej lowie z brzegu,ale lubie tez polowic z lodki na jeziorze :wink: ...poprzednio mialem wedke Jaxon Orion 10-30g 2,70 i bylem z niego zadowolony ale zlamal mi sie rok temy na jesien :sad: potrzebuje troche delikatniejszej wedki 5-20 lub 5-25...Njaczesciej lowilem okonie i szcupaki,a na jesien sandacze.....Njablizsza memu sercu jest catana lecz jestem otwarty na propozycje:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

wybrałem sobie już kołowrotek : SHIMANO NEXAVE 4000 FA do niego plecionke : BERKLEY WHIPLASH PRO 0,24 MM i zastanawiam sie nad wędką spinningową do tego sprzętu

najwazniejsze zeby była wytrzymała, zeby nie połamała sie ciągnąc 30 kg suma i najlepiej zyby nie była za gruba zybym mogł rzucać 20g woblerem

prosze o pomoc w wybraniu wędki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie to tylko w erze.... smutna prawda ale za 200zyla nie kupisz kija na suma .

Jeśli nastawiasz sie na takie osobniki to poczytaj nieco i przemyśl........ dziadowski kij strzeli na rybie życia i potem bedzie tylko żal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.