Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Zanęty i przynęty roślinne


maniek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam zamiar zacząć "porządnie" nęcić łubinem na wiosnę tego roku, z internetu dowiedziałem się, że najlepszy do tego jest łubin żółty (szerokolistny) słodki. Z tego co wiem to spotyka się trzy najbardziej znaczące odmiany: Dukat, Mister, Taper. Przeszukując internet były momenty, że gubiłem się w odmianach, rodzajach, itp. itd. Doszedłem do tego, że jeden z tych trzech jest najlepszy do nęcenia ryb spokojnego żeru.

Piszę tutaj, bo chciałbym się upewnić, że dobrze myślę.

Kilka pytań:

1. Każda odmiana ma inny kolor ? jeśli tak to czy mógłby ktoś napisać jakie kolory mają poszczególne odmiany ? Oczywiście tylko te trzy wymienione powyżej. Czy posiadają jakieś plamki ? itp., itd.

2. Doczytałem też, że można znaleźć łubin żółty słodki - pastewny, nadaje się do nęcenia ? Po czym poznać ten rodzaj łubinu ? Jaki posiada kolor ? Nie chciałbym w "sklepie" np. kupując łubin żółty - Mister, kupić np. tego pastewnego (niby tańszy).

3. Jakie są ceny tego łubinu żółtego na rynkach w Polsce (tak mniej więcej).

4. Czy TUTAJ są odpowiednie nasiona łubinu żółtego do nęcenia ryb ?

5. Czy może ktoś wie jaka odmiana jest najodpowiedniejsza do nęcenia ?

6. Może ktoś wie gdzie mogę kupić ww. łubin w woj. zachodniopomorskim bądź lubuskim.

7. Co to znaczy, że ziarno jest klasyfikowane ?

Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 409
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witam, wydaję mi się, że te wszystkie informacje jakie próbujesz uzyskać są zbędne, takich danych potrzebują raczej rolnicy nie wędkarze :)

Wydaję mi się ze najodpowiedniejszy będzie właśnie łubin żółty ze względu na to, że jest słodki. Na allegro jest jeden gość który sprzedaje to ziarno chyba 2zł/kg. Kiedyś na łące znalazłem rosnący dziko łubin o kwiatach fioletowych (http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ubin_trwa%C5%82y) <--- właśnie taki. Jakoś w sierpniu pozbierałem nasiona których niestety nie było za wiele, gotowej przynęty wystarczyło na jedno wędkowanie pamietam, że złowiłem na to leszczyka około 40cm i karpika kolo 50cm na jednym z łowsik sekcyjnych na Śląsku.

mały edit: Dla pewności sprawdziłem łubin na allegro kosztuje 4,50zł/1kg w ofercie jest tez bobik za 2zł/1kg który równie dobrze sie spisuje i równiez jest bardzo skuteczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz.

Witam, wydaję mi się, że te wszystkie informacje jakie próbujesz uzyskać są zbędne, takich danych potrzebują raczej rolnicy nie wędkarze :)

Hmm..... Nie chodzi tutaj o to żebym dyskutował z Tobą czy te informacje, które próbuje uzyskać (zdobyć) są dla rolników czy nie, bo wg. mnie - nie zgadzam się z Tobą. Jest forum na którym można dużo rzeczy się dowiedzieć więc napisałem i bardzo bym prosił innych forumowiczów o pomoc, tzn. w odpowiedzi na moje pytania

Wiedzy nigdy za dużo, a ja lubię dużo wiedzieć :-)

Mimo powyższego bardzo Ci dziękuję za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie teraz lepiej odpowiedziec na twoje pytania :)

1. http://granumfn.pl/lubin_zolty.html pod tym linkiem znajdziesz opis łubinu zółtego, pod opisem do wyboru są trzy odmiany po kliknięciu w nazwę jest opis a w nim zawarte informacje na temat koloru skórki, zawartości białka czy koloru miąższu.

2. Łubin żółty nadaję się najlepiej do nęcenia dlaczego? ponieważ zawiera ok. 45-49% białka i 0.1% alkaloidów co czyni go nie gorzkim lecz słodkim

3.Nie wiem jakie sa ceny hurtowe, pewnie przeważnei sprzedawany jest na tony ale tak jak pisałem wyżej na allegro jest jeden sprzedawca oferujący łubin żółty w cenie ok 5zł/1kg.

4.Po dłuższej lekturze stwierdzam, że TAK nadaję sie :).

5. Wydaję mi się że najlepsza bedzie ta która ma najwieksza procentowa zawartość białka, będzie bardziej odżywcza jednak nie ma informacji która odmiana jest "NAJ"

6.http://pl.kompass.com/live/pl/g50079901w0259039rpol32/plantation-products/lupins-lupin-seeds,woj-zachodniopomorskie-1.html Ten link kieruję do kilku firm zajmujących sie sprzedaża łubiny, jednak smiem sądzić że na wysoką skalę, na twoim miejscu skupiłbym sie na wszielkiego rodzaju targach może jakieś sklepy z nasionami w supermarketach lub oczywiscie allegro :)

7. Oznacza to że ziarno jest klasyfikowane pod względem takich cech jak: wielkosci kształt ziaren, barwy ziaren, która zalezy od stopnia swiezości, warunków klimatycznych i ejst cecha charakterystyczna każdej odmiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW :-)

Dziękuję jeszcze raz za odpowiedz na moje pytania.

4.Po dłuższej lekturze stwierdzam, że TAK nadaję sie :) .

Czemu po dłuższej lekturze ? Nie rozumiem :-)

....oferujący łubin żółty w cenie ok 5zł/1kg.

Cholernie drogo.

....pod opisem do wyboru są trzy odmiany po kliknięciu w nazwę jest opis a w nim zawarte informacje na temat koloru skórki, zawartości białka czy koloru miąższu.

Kurczę niestety nie działają te linki pod opisem :-( Przynajmniej u mnie nie działa szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogę wiedzieć co chcesz powiedzieć "porządnie" ,opisze ci co wiem o łubinie ale zanim to zrobię ,podaj garść info na jakiej wodzie ,na jaką rybe.

W końcu udało mi się kupić ponton na ryby (marzenie z dzieciństwa) :-)

I w związku z tym planuję zacząć łowienie ryb spokojnego żeru (karpiowatych = LIN, LESZCZ, KARP, PŁOĆ). Najbardziej nastawiam się na LINA, ale wiadomo jak to jest z rybami, jak będą brały inne ww. to też będzie OK. Łowić te rybki będę w 90% na jeziorach (śródleśnych) 10% starorzecza i kanały odry, jeziora małe 30 - 40ha, głębokość różna - 7m, 15m, najgłębsze około 32m. Niektóre jeziorka obok siebie mają małe oczka o średnicy około 70m i głębokości do 4m połączone ze sobą króciutkim kanałem dł. 7 - 10 metrów (zdarzają się mniejsze). I właśnie na tych "oczkach" przeważnie będę robił "zasiadki" na ryby (warto ?). Jeziorka (oczka) są porośnięte od 10% do nawet 60% powierzchni jeziora, różnej odmiany grążelami.

Zamierzam w pierwszej kolejności:

1. Wybrać się na łowisko i popływać kilka godzin, może dni w celu wyszukania ciekawych miejsc (bardzo proszę o wskazówki jak mają wyglądać dobre miejsca na LINA, na co zwracać uwagę ? czego się wystrzegać ?).

2. Jak już znajdę wg. mnie odpowiednie łowisko (okaże się po 2 - 3 tyg.) wtedy zamierzam oczyścić dno na głębokości do 2 metrów o powierzchni około 7 - 10 m2 (przygotować pod nęcenie).

3. Po przygotowaniu łowiska chciałbym właśnie zacząć nęcić, i tu mnóstwo pytań odnośnie tego nęcenia :-) Zamierzam raz dziennie nęcić, a na weekend łapać od wczesnego rana ryby. Kiedy najlepiej nęcić ? Ile sypać tego łubinu ? Sypać sam łubin czy może jakieś dodatki dodawać ? Z zapachami to będę sobie eksperymentował (warto ?).

Myślę, że chociaż troszkę udało mi się opisać to "porządne" nęcenie. W razie jakichkolwiek pytań chętnie coś dopisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Każda odmiana ma inny kolor ? jeśli tak to czy mógłby ktoś napisać jakie kolory mają poszczególne odmiany ? Oczywiście tylko te trzy wymienione powyżej. Czy posiadają jakieś plamki ? itp., itd.

Z tym kolorem łupinki nie jest tak prosto ,są odmiany z podobnymi kolorami ,poznałem ok 8 odmian ,są z jasną łupinką są i z ciemną jest tez z łupinką w plamki .Nie piszę ci o nazwach tych odmian ,ponieważ nie chcę wprowadzić w błąd .Oczywiście jak to mawiają diabeł tkwi w szczegółach ,nie bede sie tu rozwodził o alkaidach i tym podobnych danych technicznych .

Wybierz łubin z łupinką w plamki ,lepiej jasne plamki ,nie wiem do tej pory czym sie rożni od pozostałych ale ja miałem najlepsze wyniki z tym łubinem .

2. Doczytałem też, że można znaleźć łubin żółty słodki - pastewny, nadaje się do nęcenia ? Po czym poznać ten rodzaj łubinu ? Jaki posiada kolor ? Nie chciałbym w "sklepie" np. kupując łubin żółty - Mister, kupić np. tego pastewnego (niby tańszy).

Odradzam ,ta odmiana jest na kiszonki ,wiec i ziarno pewnie gorszej jakości ,choć nie zaszkodziło by sprawdzić ,ja nie sprawdzałem.

3. Jakie są ceny tego łubinu żółtego na rynkach w Polsce (tak mniej więcej).

Ceny są rożne i zalezą od wielu czynników ,

najtaniej -od rolnika ale tu może być zajawka ,nie każdy sprzedaje na kwintale [100kg]

mogą oferować dobrą cenę ale za tony :shock: na giełdach od 1,50pl do 2,50pln.

średnia cena to bazary ,targi rolne ,tu można kupić w opakowaniach po 10kg lub wielokrotność ,ale pośrednik tez chce zarobić -cena oscyluje w 4,50pln do 6pln za kilo

[sam sie na takim placu zaopatruje ,ale z powodu wysokiej ceny zrezygnowałem :cry: ]

Tu ważna uwaga zanim coś sie kupi towar trzeba sprawdzić ,macać ,wąchać bo można kupić zleżały, spleśniały ]

trzecia opcja bardzo droga ,sklepy ,hurtownie nasienne cena od 5pln do 8pln :shock: ale to materiał siewny czyli klasyfikowany .

Czy TUTAJ są odpowiednie nasiona łubinu żółtego do nęcenia ryb ?
Wszelki łubin słodki jest odpowiedni .
5. Czy może ktoś wie jaka odmiana jest najodpowiedniejsza do nęcenia ?

J.W -pytanie tylko czy rybkom będzie smakował :???:

6. Może ktoś wie gdzie mogę kupić ww. łubin w woj. zachodniopomorskim bądź lubuskim.

o to zapytaj wujka guogla

7. Co to znaczy, że ziarno jest klasyfikowane ?

To materiał siewny ,jednorodny z sprawdzona siłą kiełkowania.

Jak przygotować łubin masz na 1 stronie tego tematu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem chyba oboje pisaliśmy posty, bo moja odpowiedz jest wcześniej niż Pana. Proszę przeczytać mój wyższy post.

Na Pana prośbę opisałem co miałem na myśli pisząc "porządne" nęcenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem chyba oboje pisaliśmy posty
zgadza się ,mam prośbę nie używamy na forum zwrotu Pan bez względu na wiek .

Co do twoich pytań na temat miejscówek na lina ,zadaj je na http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?p=189341&sid=5cb2def2581410f2e25c32963c75884d#189341

Tu rozmawiamy li tylko o zanętach typu ziarno i wszelkich związanych zagadnieniach.

łubin to trudne ziarno do nęcenia ,i nie chodzi mi już o przygotowanie bo to łatwizna ,ale nawet sama waga ziarna ,łubin jest ciężkim ziarnem ,co z tym sie wiąże ,ano trzeba pamiętać że nie w każdym miejscu [dnie] można go sypać .Ja bym sie nie odważył sypać na dnie mulistym ,bo wiem że zapadnie się w mule głęboko ,a znając fizjonomie i sposób żerowania lina wręcz się wyklucza ,lin nie ma typowego ryjka jak leszcz i nie ryje w mule.

łubin jest też trudnym ziarnem z powodu przyzwyczajania ryb do tego ziarna ,trwa to po prostu długo ,to tak w zasadzie generalnie bo każdy zbiornik jest osobną enklawą wodna .

trzecia sprawa to ekonomia [niestety] licząc skromnie 1kg na dzień to w tygodniu potrzeba nam ok 5-6kg licząc tylko dwa miesiące to wychodzi nam ok 50kg łubinu ,wszystko fajnie jak mamy dojście do taniego ziarna gorzej jak cena jest wysoka .Ja zrezygnowałem w pewnym monecie z łubinu bo sumaryczna cena przekraczała już max limit ,a dodam że rocznie kupowałem ok 200kg łubinu.

Oczywiście nie namawiam do zmiany planów ,tylko sugeruje pewne wątpliwości o których powinieneś wiedzieć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK zrozumiałem.

Właśnie okazało się, że szukałem tego łubinu wszędzie, ale nie "pod lampą" (Wszędzie jasno, ale pod lampą najjaśniej) :-) tzn. w mojej miejscowości. Mam już pewne źródło łubinu w cenie 1,5 zł za kilogram, więc chyba jest tanio. Więc warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,50zł/1kg ;o to wręcz niewyobrażalna okazja spróbuj na start kupić więcej to może sprzedawca jeszcze bardziej zejdzie z ceny :)

Ten sprzedawca to mojego bardzo dobrego znajomego jakiś wujek, więc pewnie dlatego tak tanio On nie zajmuje się sprzedażą detaliczną i pewnie dlatego jak dla mnie dał taką cenę. O taniej to aż głupio się prosić :-) Mnie bardzo satysfakcjonuj ta cena.

Cudak, tak to dobra cena jeśli nie musisz kupic tony :mrgreen: 50-100kg powinno ci styknąć ,sprawdź tylko jakość no i gatunek .

Dokładnie, zamierzam kupić 100 kg. Właśnie, a jak sprawdzić jakość i gatunek ? Chodzi tu o wizualno - zapachowe sprawy ? Bo o odmianę to zapytam się jego wujka w sumie to i tak nie będę wiedział czy jest to ta odmiana o jakiej mi mówi. Ważne żeby był łubin żółty, a co za tym idzie słodki. Po przygotowaniu małej porcji nasiona przy spróbowaniu powinny być słodkie ? Jak kupię ww. łubin zrobie parę fotek i rzucę na forum.

Przy sporządzaniu zanęty dodawać jakieś inne składniki ? Czy tylko sam łubin (byłbym za tym) ? Jakie zapachy polecacie na wiosenne i letnie połowy (LIN, ogólnie karpiowate) ? Może ktoś w kilku zdaniach opisać jak najlepiej, aby nęcony łubin przesiąkł zapachem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tamtym roku kupowalem lubin slodki w sklepie ogrodniczym taki w plamki musze przyznac ze byl dobrej jakosci brania na niego tez byly dobre tyle ze drogi 6zl kg przy wiekszej ilosci mozna zbankrutowac :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, a jak sprawdzić jakość i gatunek ?
Generalnie sprawdź czy nie śmierdzi pleśnią stęchlizną ,bo nie wiem w jakich warunkach jest przechowywany ten łubin .O gatunek zapytaj sprzedawcę. po kupnie zrób test np o,5kg zalej wodą na 24g potem pogotuj ok 1godz i zostaw do ostygnięcia w wodzie ,na końcu odcedź .łubin nie powinien się rozpadać ,powinien nie znacznie zwiększyć objętość ,słodyczy jako takiej nie wyczujesz ,powinien mieć posmak lekko orzechowy.

Te ziarno na górze po lewej to łubin ,nie mogę odszukać lepszej fotki :???:

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ziarno na górze po lewej to łubin ,nie mogę odszukać lepszej fotki :???:

Gatunek: Łubin żółty ?

A wiesz może jaka to odmiana ?

Jeśli nie to czy mógłbyś zrobić bliższe zdjęcia tego łubinu (2 - 4 nasionka w przybliżeniu) ? No chyba, że to zdjęcie z internetu, pokazowe. Kompletuje zdjęcia i opisy różnych odmian łubinu żółtego, aby umieścić na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może jaka to odmiana ?
Nie ,niestety jak juz pisałem kupuje na targu u pośrednika i jeśli nawet podawał jakąś nazwe to tylko na odczepnego :lol:

Co do lepszej fotki to poszukam ,ale nie obiecuje ,ta zamieszczona jest jakaś "przyciemniona"tak jak pisałem łubin w plamki jest też ciemny i jasny i nie zamieszczam fotek z netu są moje.Akurat ta z sezonu 2007. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Czytałem różne teorie o nęceniu surowym ziarnem i zastanawiam się co sądzicie o nęceniu ziarnami bez żadnej obróbki w końcu natura nie gotuje, praży, smaży, mieli itp. tylko podaje ziarna tak jak wyrosły. A my cudujemy i próbujemy poprawić naturę może nie warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem różne teorie o nęceniu surowym ziarnem i zastanawiam się co sądzicie o nęceniu ziarnami bez żadnej obróbki w końcu natura nie gotuje, praży, smaży, mieli itp. tylko podaje ziarna tak jak wyrosły. A my cudujemy i próbujemy poprawić naturę może nie warto?

Sam sobie odpowiedziałeś.

Mało tego można spotkać się z dwiema teoriami nęcenia ziarnem. Osobiście znam kilka płatnych łowisk gdzie właściciele karmią surowa pszenicą lub kukurydzą rybki a one są w zajebi... kondycji już kilka lat.

Ichtiolodzy i zwolennicy drugiej teorii stosowania jedynie rozmiękniętego-śrutowanego ziarna uważają, iż surowe ziarno nie służy rybkom. Podobno to surowe którego się rybka na je pęcznieje jej w brzuchu rozrywając wnętrzności. Podobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Mi się wydaje, że wędkując trzeba nęcić gotowanym bo zależy nam na efekcie natychmiastowym. Suche ziarno wabi słabiej zanim namoknie, co trwa jakiś czas. Ludzie karmiący we własnych stawach nie przejmują się tym bo ziarno sobie może nasiąkać ile tam chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomi karpiarze mi opowiadali, że czasami karpie kładą sie na boku na dnie, jak najedzą się surowej kukurydzy. Ile w tym prawdy nie wiem, ponoc udało im sie takie cos zobaczyc pare razy na kamerze, jak patrzyli czy ryby wyjadły zanęte. Mówili, że wygląda to tak, jakby bolały je brzuchy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje słodkiego i szybkiego w przygotowaniu ziarna.
A konkretnie na jaką rybę :?:

Konkretnie to w stawie jest lin i płoć głównie ta pierwsza.

Dziś zakupiłem kuku konserwową w zalewie słodkiej, w cerfure wyszło 5 z groszem na kilu to taniej jak surowa u mnie bo za surową na targu chcę 7zł/kg

Jak masz jakiś inne słodkie ziarno to daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.