Skocz do zawartości
tokarex pontony

Spinningowanie z brzegu, a dlugosc kija ???


shadow

Rekomendowane odpowiedzi

djpablox, piker ma swoje przeznaczenie i raczej do spinningu nie bardzo się nadaje, znam zapaleńców którzy tego typu kijkami (tylko c/w ~40g) łowią okonie i jakoś im to idzie. Wydaje mi się że ten kijek ma przesadnie miekką szczytówkę i sandacze są słabo zacinane, za płytko i to jest powodem spinek. Natomiast shimano, przynajmniej niższe serie kojarzą mi się z kluchowatymi kijkami więc zacięcie sandacza takim kijkiem jest bardzo trudne, jednak tego typu kij wybacza więcej błędów przy holu więc nie wiem czemu spinają Ci się z niego ryby :roll: Spróbuj może zastosować większy rozmiar haka w główce, tzn. żeby hak bardziej wystawał z gumy. A jeżeli to nie pomoże to wydaje mi się że tylko może być jakiś błąd w technice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Gość grzechuce
tyczy sie sandaczy

bardziej charakterystyka samego kija na calej dlugosci niz sama dlugosc blanku dla porownania mam 2 kije o dlugosci 1.9 i 2.1 m i sa to 2 rozne swiaty. wazniejsza jest akcja, jej szybkosc i przenoszenie przez blank informacji. dlugosc kija to bardziej do warunkow sie tyczy dlugi na duze odleglosci rzutowe a krotki na bliskie i zaczepy nad glowa. kijem 2.7 m nie raz da sie pod drzewami manewrowac. ciezko ale idzie. kwestia praktyki. ja osobiscie preferuje kije dluzsze i nie bardzo mialem problemy z zacieciem sandacza. krotkie kije mnie draznia jak trzeba czasem za sandaczem daleko poslac przynete. poza tym na srednich dystansach ok 20 metrow wydaje mi sie ze mozna precyzjniej podac przynete. a jak masz dobrze dobrany zestaw: wielkosc kolowrotka, srednica linki, waga przynety i odpowiedni kij to mozna rzucac na 50 metrow. moze to juz kwestia lat lowienia na 2.7 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak to jest picker nie feder ale i tak nie wiem czy robi to jakąś różnice!

Próbuje tym kijaszkiem bo zastanawiam się nad kupnem spiningu powyżej 3m długości a dziś wylądował kolejny sandaczyk na brzegu miał możne koło 15 cm :???: Jak tak dalej pójdzie to narybek będzie mi się zaczepiał!

Tą wędkę sprawdzam głównie pod względem amotryzacji przy cholu bo jak wiadomo plecionka nic nie amortyzuje wręcz przeciwnie niż żyłka a naczytałem się o łowieniu sumów na spining i własnie również z takiego powodu polecają długie wędki.

Przynęta jest zaopatrzona w spore haki bo to kotwice 4-6 a dodatkowo je ostrze co jakiś czas bo przy mieszanym dnie to różnie po kilku zawadach wygląda.

Może po prostu zbyt siłowo holowałem rybki do brzegu ale wydawało mi się ze wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo spięcia....????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzechuce
bo jak wiadomo plecionka nic nie amortyzuje wręcz przeciwnie niż żyłka

plecionka w pewnym momencie jest rozciagliwa. przy granicznym jej przeciazeniu. dlatego kij musisz miec odpowiedni ktory bedzie bral na siebie szarpniecia ryby. bo jak masz za sztywny lub o jakiejs egzotycznej pracy (czesto spotykany przy tanich spingach zwlaszcza jaxonach) to nie dziw sie ze ryba przy pierwszym lepszym szarpnieciu sie wypnie. bo kij sie nie wygnie odpowiednio a jak sie wygnie to prostujac odstrzeli wyrywajac przynete z paszczy. jak czytamn z tego co piszesz to kij nawet nie ma jak sie rozkrecic z dynamika. to ze jest do 40g co jest jak na pickera malo to nie znaczy ze bedzie wogole dynamika kija wykorzystana. mialem w zyciu 4 kije w przedziale rzutowym 10-30 i kazdy byl inny. jeden sie nadawal tylko do duzych obrotowek bo mial inna akcje i przy gumach nawe z 20g glowka byl sztywna pala a pelna dynamika kija wychodzila przy uzyciu mocno pracujacych woblerow. bo dynamika niwelowal bicia i kazdym mocniejszym puknieciem o kij bylo branie. inny z miekka szczytowka byl genialny do opadu a do blach sie kompletnie nie nadawal, swietnie sie rzucalo woblerami ale lepiej bylo uzywac tylko tych slabo pracujacych. itd no niby to samo ale jednak roznica byla

spiningu powyżej 3m długości

tylko pytanie czy bedziesz chcial bic rekordy w rzutach przyneta. jak napisalem wyzej masz odpowiednio dobrany zestaw wielkosc szpuli + odpowiednia srednica linki + optymalna waga przynety do wyrzutu to da Ci znacznie wiecej niz ponad 3 metrowa antena z zle dobranym zestawem. jeszcze jedna kwestia jak masz high-endowa zylke to znacznie dalej nia rzucisz niz plecionka ktora na dlugosci ma wyboje o tej samej srednicy.

co do sumowego sprzetu. robie przymiarke do zakupu spiningu walsnie na sumy i bede za sumem w tym sezonie troche biegal to zauwaz jeszcze jedna kwestie: linki sumowe zylki czy plecionki zaczynaja sie od 0.30 a przynete 70-100g, ktora jest ciezka i duza przez co stawia opor w locie, czasem trzeba daleko poslac. dynamika to jedno a wlasciwosci rzutowe to drugie. idac twoim tropem to kije do morskiego big game powinny miec kilka metrow dlugosci a sa... krotkie tyle ze grube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja dalej testuje długie wędzisko a co do bicia rekordów w rzutach to zgodzić się nie mogę, żuty są raczej bardziej ograniczone ilością przelotek, ale spotkałem się w różnego rodzaju artykułach że tego typu wędziska(długie) zapewniają bezpieczniejszy hol np w tym http://www.fishing.pl/artykuly/sprzet/wybor-leciutkiego-spiningu

Tylko łowienie nie jest już tak łatwe i przyjemne bo jest to wędka sporo cięższa i przy łowieniu z plecionką żuty naprawdę się komplikują, ale chodzi mi w szczególności o wędkę skuteczną a nie śliczną czy wygodną.

Na razie sprawuje się nieźle bo i dziś udało się delikatnie zapiętego szczupaczka wyholować, pasuje mi ona jeszcze w tym względzie że łowie zza traw, trzcin a i na głębokiej wodzie na łowisku na które chodzę pomaga mi długa wędka w pokonaniu sporego uskoku zaraz przy brzegu gdzie często rwałem przynęty.

Myślałem że więcej osób łowi na długie wędki :sad:

Nie nastawiam się jeszcze na 100% pozytywnie do takiego łowienia, po prostu szukam rozwiązania skuteczniejszego łowienia.

grzechuce, jak szykujesz się skompletować wędzisko na suma to obejrzyj sobie tego oto pana http://www.tanzilli-aventures.com/movies.php?Langue=fr zresztą pewno już oglądałeś bo właśnie ktoś z haczyka podał tego linka, tylko zwróć uwagę na długość wędzisk jakimi łowi. Mnie on strasznie utkwił w pamięci...

Jeśli ma ktoś jakieś sugestie co do przycinania sandacza oraz usprawnienia holu tej ryby to serdecznie poproszę bo chyba jednak nie jest to tak łatwe jak by się mogło wydawać!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzechuce

djpablox, dzieki za link w sumie to wiem juz jakie kije na suma kupic :grin: pozostaje czekac o wyplaty. kobieta mnie zabije jak zobaczy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.