Skocz do zawartości
tokarex pontony

Kupno kolowrotka gruntowego


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 months later...
przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 155
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam serdecznie:)

Moja wiedza o wędkarstwie jest znikoma, dlatego prosiłbym o porady profesjonalistów. Jestem na etapie kupna pierwszego kołowrotka gruntowego i nie chciałbym wydawać na niego zbyt dużo pieniędzy. Prosiłbym o rady:

1.Kołowrotek jakiej firmy, wybrać?

2.Ilu łożyskowy?

3.Co oznacza termin "przełożenie" i jakie ma znaczenie?

4. Czy zmieszczę się w 70zł z zakupem przyzwoitego kołowrotka?

5. Na co jeszcze zwracać uwagę?

6. Czy tego typu sprzęt jest odpowiedni np. do łowienia nad rzeką, czy tylko na jeziorze i stawach?

Jeśli o czymś nie napisałem, a powinienem wiedzieć - piszcie:)

Z góry, dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam, Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Kołowrotek jakiej firmy, wybrać?
z tańszych firm to raczej wyboru nie ma.OKUMA no może jeszcze DRAGON.Za większą kasę(od 150-200zł) masz już nieco większy wybór DAIWA,QUANTUM,SHIMANO, SPRO
2.Ilu łożyskowy?

Optymalna ilość to 5 łożysk ale to zależy od ceny kołowrotka.dobre łożysko kosztuje około 15zł-20zł,więc sobie łatwo obliczyć ile powinien kosztować dobry kołowrotek z 10 łożyskami .

3.Co oznacza termin "przełożenie" i jakie ma znaczenie?

Przełożenie to szybkość z jaką kołowrotek nawija żyłkę,a raczej ilość obrotów wodzika wokół szpuli za jednym obrotem korbki.np przełożenie 5,3;1 znaczy że na 1 obrót korbki ,wodzik zrobi aż 5,3 obrotu.Teoretycznie kołowrotki z mniejszym przełożeniem są mocniejsze i mają bardziej trwały mechanizm,ale jak to jest na prawde tego nie wiem.Ja z przyzwyczajenia kieruje sie zasadą ze kołowrotek gruntowy powinien mieć przełożenie około 4,5;1.

4. Czy zmieszczę się w 70zł z zakupem przyzwoitego kołowrotka?
Ciężko będzie,dobrze jak byś te 3-5dych dołożył.
5. Na co jeszcze zwracać uwagę?
Jakość materiału ,średnica i długość szpuli,waga kołowrotka.Jeśli kołowrotek waży około 250g to możesz być pewien że wiele ci nie posłuży bo ma części z tworzywa.Długość i głębokość szpuli ma znaczenie do dł.rzutów.
6. Czy tego typu sprzęt jest odpowiedni np. do łowienia nad rzeką, czy tylko na jeziorze i stawach?
jeśli łowisz na stawach gdzie rzucasz na odl do 50m to wybieraj krótkie i głębokie szpule,jeśli łowisz w wodach gdzie niezbędne są długie rzuty-odwrotnie,szpula dłuższa i płytsza.Ogólnie sie przyjęło że na rzeki stosujemy mocniejszy sprzęt niż na wodach stojących ale to wcale nie oznacza że sprzętu rzecznego (mocniejszego)nie powinno sie używać na jeziorach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam zamiar w tym miesiącu kupić feder i kołowrotek. Za dużo kasy na to nie chcę przeznaczyć, ok 150zł. Łowić mam zamiar na zalewie, jezioro i rzeka z wolnym nurtem. Jestem raczej amatorem i łowie dla hobby.Chce kupić coś solidnego żeby mi wystarczyło na cały sezon dwa.

Myślałem o wędzisku Konger Carbomaxx Tele Feeder 360/80 wiem że to jest teleskop i że lepiej pracuje wędka składana, ale chodzi mi tu o wygodę w transporcie.

http://www.szczupak.pl/index.php?site=shop∂=info&id=1157

Kołowrotek to Okuma Dynadrag Pro Baitfeeder Model 30 pojemność żyłki 0,25/150 , z wolnym biegiem szpuli regulowanym mikrohamulcem, grafitowa szpula rotor i obudowa, no i niestety jedno łożysko.

http://www.okonek.com.pl/product_info.php?cPath=22_270&products_id=1003

Co do kołowrotka to nie mam zielonego pojęcia (ten wydaje mi się ok, no i OKUMA solidna firma 5lat gwarancji), a wędzisko to znajomi se chwalą. Jak jest z ta okumą czy wolny bieg w tej półce cenowej do dodatek który rozwali mi się po holu pierwszej większej ryby? Co można lepszego kupić w tym przedziale cenowym???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam wszystkich forumowiczów :grin:

Z braku doświadczenia mam nie mały dylemat przy wyborze kołowrotka do połowów gruntowych. Wędkuję od dwóch sezonów i teraz próbuję sobie zmontować jakiś konkretniejszy sprzęcik na następny. Szukam kołowrotka z wolnym biegiem do 150zł. Będzie pracował na feederku 360/90. Mam na oku kilka modeli różnych producentów:

-- MISTRALL BIG FISH 8000 lub MAXIMUS GT 6000

-- SPRO Aggressive LCS PRO 750

-- ABU GARCIA 305 FR

-- ROBINSON MAXIM 508

-- MISTRALL CARP X4

-- MITCHELL PREMIUM RUNNER 50FR

ale jednoznaczny wybór jest trudny.

Interesuje mnie przede wszystkim niezawodność, wytrzymałość oraz duża pojemność szpuli, za nieduże pieniądze.

Co sądzicie o tych modelach? Na który zwrócić większą uwagę?

A może znacie jakieś inne modele warte przemyślenia?

Proszę o opinie i porady.

Z góry dziękuję :grin:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mihau, nie wnikając w poszczególne modele, pojawia się pytanie po co Ci taki kołowrót do feedera? :shock:

Przypuszczam, że nie będziesz na niego łowił dużych karpi na kulkę proteinową. Jeżeli mam rację to w zupełności wystarczy Ci kołowrotek w rozmiarze 4 góra 5 i to bez wolnego biegu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawia się pytanie po co Ci taki kołowrót do feedera? :shock:

Konformizm ? :mrgreen: , a tak poważnie wolny bieg bywa wygodny, i to nie tylko w wędkach z zestawem karpiowym, przy feederku przydaje sie gdy odchodzisz by sie np. odlać :wink: patyk bedzie stał nadal na miejscu gdy wrócisz :wink: , nie musisz rozkręcać hamulca, druga sprawa zawsze przyda się na żywczyka przy polowaniu na szczupaka, wiatr nie wyciąga żyłki jak ma to miejsce przy otwartym kabłąku, a gdy będziesz siedział cicho to nawet nie potrzebujesz sygnalizatora bo usłyszysz terkotkę.

Choć prawda też jest taka że w tej klasie/cenie ciężko kupić coś poważnego, trwałego z wolnym biegiem.

Z wymienionych przez mihau, gdybym musiał wybrać wziąłbym Spro Aggressive, następnie Mitchell Runner.

Pooglądaj sobie jeszcze Okuma.

Lecz zastanów się poważnie nad pytaniem postawionym przez tomek1, rezygnując z wolnego biegu, będziesz miał dużo większy wybór w tej klasie cenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawia się pytanie po co Ci taki kołowrót do feedera? :shock:

no bo słyszałem że na rzekę lepszy jest solidniejszy sprzęt ...tak słyszałem,

a ten który wskazałem to mi na taki wygląda :grin:

zaznaczę, że z podanych kołowrotków w rękach miałem tylko SPRO Aggressive i przyznam, że fajnie mi leżał, a i pracuje też fajnie ...tyle, że to wrażenia na sucho :neutral:

rezygnując z wolnego biegu, będziesz miał dużo większy wybór w tej klasie cenowej.

co byście mi doradzili zamiast tego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mihau, jeśli ten Twój Feeder będzie pracował zgodnie z przeznaczeniem :wink: czyli jako "cięższa" stacjonarna wędka, typowy grunciak, czasami żywczyk lub martwa rybka, weź sobie kręciołek z wolnym biegiem, wtedy kwestie wyboru masz już chyba za sobą

SPRO Aggressive i przyznam, że fajnie mi leżał, a i pracuje też fajnie
, ogólnie ta maszynka ma dobrą opinie :cool:

Natomiast jeśli zamierzasz czasami stosować ten feeder do lżejszych finezyjnych prac np. okazyjna spławikówka połów żywczyków, lub też sporadyczne czesanie na odchodne gumą lub blachą kilku miejscówek, szukaj poręczniejszego lżejszego kręciołka bez wolnego biegu , np w ofercie Shimano. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unises w zasadzie to sprzęcik ten będzie mi służył wyłącznie do gruntu, dlatego wolałbym coś z wolnym biegiem zamontować :wink:

Do "lżejszych finezyjnych prac" np. na żywczyki to mam 4 metrowego bacika...świetna zabawa dla odmiany ...na blaszkę też mam osobny sprzęt :grin:

więc jak już pisałem szukam czegoś dobrego do zestawu gruntowego :cool:

Dzięki za wszelką pomoc

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPRO Aggressive

Mam tego kręcioła. Wygląda niepozornie. Ale ma moc!

Tak jak pisałem kiedyś wolny bieg w tym kołowrotku to po prostu bajka. Nawet sandacz nie wyczuje. Wystarczy doczepić dzwonek do sygnalizatora i już podaje żyłkę czy plecionkę.

Ale ciężko go kupić. Chyba okuma jest bardziej dostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Witam. Poszukuje sprawdzonego i wytrzymałego kołowrotka do połowu na żywca oraz na grunt. Jak narazie moją uwagę przykuł kołowrotek Shimano Super GT 4000 RB. Czy ktoś posiada ten kołowrotek i jak mu się sprawuje. Ewentualnie czy możecie mi doradzić jakiś inny kołowrotek. Z góry dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jak w temacie do gruntu na duże karpie w moim stawie..... :grin: no i od świętnie wypad na wieksze wody.Szukałem troche w internecie i oto moje propozycje:

CORMORAN PRO CARP-QD-10Pi 5000 choc on ciut wiecej niz 200zł,no ale przezyje :neutral:

Okuma Epix Pro 20 RD 170zł i o nim duzo słyszałem dobre,znajomy z tych trzech tez mi tego polecał,choc zawsze marzyłem o wolnym biegu...

Okuma Travertine TRB 55 ok.120zł

Jestem oczwiscie otwartz na propozycje... w hurtownii nie kupie :cool::grin: .I jesycye jedno pytanko lepiej kupowac teraz czy sie wstrzymac tak do konca marca (moze ceny troche sie roztopia)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanie sa jakies wielki roznice miedzy kolowrotkami karpiowymi a gruntowymi.. bo według mnieto sa zblizone o ile nie takie same,przeciez do gruntu potrzeba mocnego kreciolo-tak jak i na karpie a i karpie łowi sie na grunt wiec po co dwie nazwy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedź ,czyki zostaja okumy bo 5 latek... za trb przemawia ten wolny bieg a jak doloze 45zł to wychodzi epix o ktorym tez złego słowa nie słyszalem.Ide do sklepu i nimi pokrece jeszcze a pozniej zamowie przez net...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Gość omen93

Ja Ci szczerze polecam Dragon Maxima FR np. 1050i, naprawde solidne kręciołki , mam do czynienia z kilkoma 1035i i 1040i-nie zawodzą ,solidne wykonanie, piękna praca ,9 łożysk.... :wink: zastanów się. I 5 lat gwarancji ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.