Skocz do zawartości
tokarex pontony

Uprawnienia członka uczestnika 2020


RSM

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu, w relacji "jak dziś było na rybach", wspomniałem że z synem łowiliśmy na 4 wędki. Wzbudziło to oburzenie jednego z forumowiczów, z którym w kilku postach się spieraliśmy.

Całe zamieszanie wynika z nowego RAPR 2020, w którym przepisy dotyczące wędkowania nieletnich w kosmetyczny sposób uległy zmianom, względem jeszcze ubiegłorocznych. Po dyskusji na forum niemal zapomniałem o temacie, szczególnie że zaliczyliśmy kilka kontroli policji wodnej i nikt nie miał obiekcji co do ilości wędek. Sprawa zaczęła mnie ponownie nurtować, gdy nad wodą spotkałem członka SSR, który w rozmowie, nawet nie kontroli gdyż nie łowiliśmy, usilnie starał się mnie przekonać, że członek uczestnik jeżeli ma poniżej 14lat, w świetle nowych przepisów, może przy metodzie spławikowo gruntowej łowić tylko na 1 wędkę. 

Starczy tego. Treść mojego pytania wysłanego do komendy PSR:

Cytat

 

Dzień dobry,

W związku z powtarzającymi się na łowiskach sytuacjami konfliktowymi z jednostkami kontrolującymi (różne jednostki różnie interpretują przepis), chciałbym prosić o zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie ilości wędek dozwolonych do rozstawienia w ramach stanowiska CZŁONKA UCZESTNIKA w metodzie spławikowo gruntowej.
Mój syn ma 13 lat i jest członkiem uczestnikiem z opłaconymi składkami. W związku z tym obowiązuje go punkt 5 RAPR:
  
"5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować w ramach własnego łowiska, zgodnie z obowiązującymi wymiarami ochronnymi ryb, limitem ilościowym i wagowym, z następującymi ograniczeniami: 
- bez prawa do połowu na żywą i martwą rybkę; 
- wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, odpowiadającej za przestrzeganie przez niego postanowień RAPR, zasad określonych przez uprawnionego do rybactwa oraz zasad etyki wędkarskiej; 
- wędkowanie odbywać się musi przy zachowaniu ciągłego i bezpośredniego nadzoru nad wędkami;
 - członkowi PZW do 7 lat ogranicza się prawo do wędkowania do jednej wędki, przy zachowaniu pozostałych ww. uregulowań."
 
W punkcie tym nie jest jasno określone, że może ustawić 2 wędki. Jednak pośrednio użyto liczby mnogiej w stosunku do wędek przy określeniu obowiązku nadzorowania, a także ograniczono do jednej wędki tylko w przypadku wieku poniżej 7 lat.
Dlatego interpretowaliśmy, że członek uczestnik powyżej 7 lat może w ramach swojego stanowiska postawić 2 wędki, co jest standardem w przypadku stanowiska wędkarskiego przy metodzie spławikowo gruntowej w naszym kraju. Czy słusznie?
 
 Pojawia się jeszcze punkt 7 RAPR, w którym odnajdujemy kolejne ograniczenie do jednej wędki:
 
"7. Pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską mają prawo wędkować jednocześnie dwie osoby do lat 14 wymienione w pkt. 5 i 6 na jedną wędkę każda, za wyjątkiem Wód Krainy Pstrąga i Lipienia."
 
Jednak odczytywałem to jako ograniczenie w przypadku objęcia opieką dwóch osób nieletnich. Czy słusznie?
 
Proszę o jednoznaczną odpowiedź - czy członek uczestnik powyżej 7 roku życia może w metodzie spławikowo gruntowej w ramach swojego stanowiska ustawić 2 wędki?
 
Będę wdzięczny za oficjalną odpowiedź komendy, która uchroniłaby wędkarzy lub kontrolujących przed popełnianiem błędnej interpretacji. Proszę zwrócić uwagę, że ewentualne spory w tej kwestii w trakcie kontroli na łowisku, odbywają się właśnie w obecności nieletniego, co zdecydowanie nie jest zgodne z duchem propagowania wspólnoty wędkarskiej wśród młodzieży.
 
Z poważaniem,

 

 
 
Oficjalna odpowiedź:
 
Cytat

 

Dzień dobry.

 

Członek Uczestnik powyżej 7 roku życia, który ma opłaconą składkę może w metodzie spławikowo gruntowej, w ramach swojego stanowiska dokonywać połowu na 2 wędki, pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej kartę wędkarską.

 

Z poważaniem,

 

Dariusz Byra

p.o. Komendanta Wojewódzkiego

Państwowej Straży Rybackiej

 

Mam nadzieję, że rozwieje to wątpliwości zarówno wędkarzy jak i niektórych kontrolujących.

Jednocześnie zastrzegam, że nie mam pretensji ani do osoby z którą spierałem się na forum, ani do wspomnianego strażnika SSR, gdyż rzeczywiście przepisy są tak napisane, że łatwo wpędzić się w mylną interpretację.

 

  • Super 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Brawo za podejście do tematu!

Ludzie zapominają, że PSR jest też od tego żeby odpowiadać na takie pytania i pomagać a nie tylko kontrolować i karać.

Zawsze, kiedy miałem jakieś wątpliwości to dzwoniłem do PSR i zawsze uzyskiwałem konkretną odpowiedź - polecam takie podejście.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.