Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jakie są najodpowiedniejsze wagi batów 6-8 metrów?


Piter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów i koleżanki.

Co do tych batów. Może ktoś pokusiłby o zestawienie w jego opinii sensownych wag batów w przedziale od 6 do 8 metrów.

Przykładowo:

Bat 6 metrów, waga: 200-400g.

Bat 7 metrów, waga: 300-500g.

Bat 8 metrów, waga: 400-600g.

Oczywiście to co tu pokazałem to tylko mój wymysł, nie analizowałem tego. Chciałem tylko graficznie pokazać o co mi chodzi. Jakby ktoś zrobił to na rzeczywistych danych to bardzo mi pomoże. :wink:

Pozdrawiam. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Piter - jakie przewidziales nagrody w Swoim konkursie ? :lol:

Praca moze nie jest ciezka, ale chyba czasochlonna i IMHO nudna troche.

Wchodzisz na aledrogo szukasz batow i spisujesz sobie wagi kija o podanych dlugosciach. Albo bardziej pracochlonna, to samo tylko na podsawie katalogow roznych producentow. Pamietajac, ze sprzedawcy z portalu aukcyjnego czesto robia bledy (celowo, badz przypadkowo), katalogi beda bardziej miarodajne. Caly czas zastanawiam sie do czego moze Ci sie przydac takie zestawienie...

Z tym co napisal Piotr nie mozna sie nie zgodzic :) o wzorze sie nie wypowiadam, nie przeliczalem. Chociaz ... moj bacik Mistralla 9m wazy niby 511g, wiec z wzoru nie wychodzi poprawny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że może ktoś z własnego doświadczenia będzie znał takie skale. Myślę po prostu nad zakupem bata i chętnie poznałbym wagi od batów dobrych cenowo do średnich. Chcę wiedzieć, na które po prostu warto zwracać uwagę, żeby nie męczyły łowiąc nimi potem. ;p Różnie to bywa z ofertami, nie chciałbym się naciąć i kupić zbyt ciężki bat, a jak się domyślam przy np. 8-metrowym wagę da się już znacząco odczuć podczas kilkugodzinnego machania.

Dotychczas łowiłem na tanim bacie Jaxon Advance Pole 600 i z tego co znalazłem w internecie ma on ponad 515g. wagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowanie się samą wagą to błąd, wszystko zależy od modelu. Podam przykład- Mistrall Amundson bardzo fajny kijek przy 6m, 7m ale przy 8m zauważyłem że ludzie już go odradzają[a waży 411g]. Oczywiście odradzają na korzyść droższych modeli[ciut cięższych], być może w swojej klasie cenowej można go polecić[nie wiem, nie miałem w rękach]

Najlepiej pytaj o konkretne modele, chociaż wzór podany wyżej jest poprawny i pomocny :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wzór, który podałem jest Orientacyjny :mrgreen:

Moim zdaniem baty w takiej wadze to sprzęt, nad którym można się zacząć zastanawiać :!:

Jest to średnia klasa sprzętu "ogólnego" zastosowania .

Baty specjalistyczne wyczynowe - uklejówki to waga nawet o 1/2 lub nawet 2/3 mniejsza od wyliczonej :!:

Przy wyborze trzeba mieć na uwadze kilka spraw :

- WAGA

- Jakość

- Metoda łowienia

- Co mamy zamiar łowić :!:

- Zasobność portfela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wielkie dzięki panowie za te kilka uwag. :smile:

A teraz pytanie pod trochę innym kontem.

Byłem dziś u nas w wędkarskim i przyznam, że polecano mi bata Jaxon Perseus Dura Pole, szczególnie w wersji 7-metrowej. 7-metrowy waży 335g, a 8-metrowy 435g. Oba mają długość transportową 142cm. Trzymałem kij 7-metrowy w ręce i faktycznie sprawia bardzo dobre pierwsze wrażenie. Materiał tej serii wędzisk to włókno węglowe.

Po za tym oferowano mi też bata z serii Jaxon Crystalis Ace (przy 8 metrach waży 440g i ma długość transportową 143cm, niestety nie pamiętam parametrów siódemki, materiał - włókno węglowe).

Mają też baty z serii Jaxon Charisma Allround (7m - 476g, 120cm oraz 8m - 568g, 120cm, włókno węglowe), Jaxon Crystalis Eco Pole (7m - 485g, 120cm, włókno węglowe), Shimano Hyperloop (7m - 420g, 136cm) oraz Mikado Fishfinder (7m - 465g, 116cm oraz 8m - 605g, 116cm, materiał włókno węglowe).

Wydaje mi się, że najsensowniejsze są te Jaxony z serii Perseus Dura Pole lub Crystalis Ace. Co Wy na to? Co polecacie? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o bat 7 metrowy to polecam kupić jakiś poniżej 290 gram, ponieważ dłuższe łowienie cięższym batem niż te 290-300 gram bardzo męczy dłoń,bark itp. Wiadomo, że jak chcesz kupić już lepszy sprzęt to lepiej naprawdę coś kupić z górnej półki, bo to kupujesz na kilkanaście lat , a przyjemność łowienia jest taka jak jazda nowym Mercedesem.

Za niecałe 400 zł masz rewelacyjny bat Mikado Tournament 7m lub też za 399 zł Jaxon XT-PRO o wadze 258 gram !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wędki niezłe i super waga. Ja to jak najbardziej rozumiem, że warto dołożyć, ale nie jestem osobą pracującą i nie jest to dla mnie taka prosta sprawa wydać 200-300zł na wędkę, a co dopiero 400zł czy więcej. Dlatego pytałem bardziej o modele, które jestem w stanie kupić przy moim budżecie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piter, to jaki masz budżet ? zastanów się jeszcze nad piątką czy szóstką.

ja bym jednak przy niższym budżecie odpuścił sobie te najdłuższe. choć nie używam bata często, mnie osobiście 6m(jaxon profix) starcza - wkońcu tyle wystarczy do łapania przy brzegu, na dalsze odległości to są kije z kołowrotkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet to 200-300zł, czyli tyle ile mniej więcej kosztują wędziska, które pokazałem wyżej i proponowano mi je u nas w sklepie. W miarę sensowny wydaje mi się Jaxon Perseus Dura Pole, który przy 7 metrach waży 335g (nie jest to aż tak ogromna różnica w stosunku do tego, co proponował kolega Michał) i o tym bacie najwięcej myślałem. Kij kosztuje dokładnie coś około 250zł.

Mam 6-metrowy bat, którego używam już sporo lat. Gdy byłem młodszy kupiłem go za niewielkie pieniądze. Jest to kiepski model - Jaxon Advance Pole 600. Waży chyba coś ponad 500g, ale jest to bat z najniższej półki. Teraz myślałem o czymś ciut dłuższym i lepszym, stąd moje rozważania siódemki i ósemki, z większym nastawieniem na siódemkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piter, 6m tego samego bata waży ponad 100g mniej - w porównaniu do tego 7m to jest piórko. no ale jak Ci na tym metrze tak strasznie zależy.. twoja decyzja ;)

długość: 6,00m; waga: 230g;
długość: 7,00m; waga: 335g;

ósemka to już prawie 2x tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szóstkę tego bata posiadam, i daje radę jak za te pieniądze, chociaż po tym jak go przybrudziłem piaskiem i troszkę przerysowałem z bata schodzi jakaś folia [autentycznie]. W dodatku mam niemiłe wspomnienia z oryginalną szczytówką, ale może jakiś trefny model mi się trafił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years later...
W dniu 27.04.2010 o 07:34, Piter napisał:

Witam kolegów i koleżanki.

Co do tych batów. Może ktoś pokusiłby o zestawienie w jego opinii sensownych wag batów w przedziale od 6 do 8 metrów.

Przykładowo:

Bat 6 metrów, waga: 200-400g.

Bat 7 metrów, waga: 300-500g.

Bat 8 metrów, waga: 400-600g.

Oczywiście to co tu pokazałem to tylko mój wymysł, nie analizowałem tego. Chciałem tylko graficznie pokazać o co mi chodzi. Jakby ktoś zrobił to na rzeczywistych danych to bardzo mi pomoże. :wink:

Pozdrawiam. :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2010 o 07:34, Piter napisał:

Witam kolegów i koleżanki.

Co do tych batów. Może ktoś pokusiłby o zestawienie w jego opinii sensownych wag batów w przedziale od 6 do 8 metrów.

Przykładowo:

Bat 6 metrów, waga: 200-400g.

Bat 7 metrów, waga: 300-500g.

Bat 8 metrów, waga: 400-600g.

Oczywiście to co tu pokazałem to tylko mój wymysł, nie analizowałem tego. Chciałem tylko graficznie pokazać o co mi chodzi. Jakby ktoś zrobił to na rzeczywistych danych to bardzo mi pomoże. :wink:

Pozdrawiam. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.