Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

WROCŁAWSKA ODRA


DAMIANO

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
przynęty na klenia   Dragon
Godzinę temu, jaceen napisał:

Kolejny ważny komunikat. Bardzo przykra wiadomość dla dolnośląskich wędkarzy.

https://www.pzw.org.pl/wroclaw/wiadomosci/241918/60/uwaga_wedkarze_od_dnia_dzisiejszego_11082022r_obowiazuje_calkowi

Dla wędkarzy może i przykra ale rybom to na pewno nie zaszkodzi.. Kto wie czy i tam u was za chwile nie będzie odra zasłana truchłami ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wygląda z Waszej perspektywy (Wrocławian)? W komentarzach na Facebooku i YouTube czytałem, że we Wrocławiu i Brzegu Dolnym już ten syf spłynął i normalnie lidze wędkują, a ryba jest i żeruje.

Niestety sam w okolicy ZG nie miałem na razie możliwości sprawdzić jak to wygląda, ale jak oglądam YT czy filmiki na Facebooku, to smutek ogromny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment to wygląda jak Czarnobyl w 1986 r. Niemcom zajęło jeden dzień żeby sprawdzić, że to katastrofalne zatrucie rtęcią. Nasz rząd od 3 tygodni robi wszystko żeby ukryć i przemilczeć to co się stało.

Na moje oko winnym okaże się Państwowa firma, a kolejna państwowa firma czyli Wody Polskie, zrobiła wszystko żeby to zatuszować jak długo się dało. Nie bez przyczyny w rządowym kanale TV była tylko krótka wzmianka w środku dziennika na ten temat. Jeżeli Niemcy mają rację, to mogło się zatruć wielu ludzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemieckie instytucje rządowe potwierdzają oficjalnie zatrucie Odry rtęcią. Nie lekceważcie zagrożenia, to naprawdę jedna z najgroźniejszych trucizn i nie wygląda wcale w wodzie jak ta z termometra... 

Zrezygnujcie proszę z wędkowania (nie mówiąc o zjadaniu ryb)- co najmniej do czasu aż będzie więcej wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się coraz ciekawiej. Bild pisze, że tuż przed masowym wymieraniem ryb, poziom Odry podniósł się o 30 cm z powodu upuszczania wody przez polskie zbiorniki zaporowe- mimo braku deszczy. Ktoś jeszcze ma wątpliwości, że tuszowano zatrucie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym kogoś bronił, bo nie bronię, ale.. Czytałem opinie i komentarze mające za złe, że właśnie nie upuszczono więcej wody celem rozcieńczenia tego syfu... Więc nie koniecznie musiało to być w celu zamiecienia sprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SebaZG napisał:

bo nie bronię, ale..

 

 

Wstrzymałbym się od komentarzy i politycznych podjazdów, zanim będą podane do publicznej wiadomości konkrety. Fakt, że opieszałość służb wszelkiego szczebla jest  widoczna. Nie zmienia to stanu rzeczy, że to dziadostwo, które prawdopodobnie dostało się do rzeki, ma siłę niszczenia na bardzo dużym odcinku. Specjaliści pewnie analizują wszelkie opcje, jak to mogło się stać. Tytułów się nie dorobiłem (poza sportowymi;) i tylko przez dwie dekady miałem styczność ze służbami ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Trochę mało, by coś sensownego powiedzieć. Coś tylko powiem z takiego osobistego odczucia i dreszczyku po skórze, gdy po dłuższym okresie bez opadów dochodziło właśnie do ich występowania (opadów deszczu). Z perspektywy doświadczeń i obserwacji wprowadziłbym po takim okresie (dłuższa pora bezdeszczowa – opady) zatykanie wszelkich kolektorów burzowych przynajmniej prewencyjnie słomianymi balotami i kontrolę stanu rzek w newralgicznych miejscach.  W miejscach, gdzie notorycznie bywają interwencje po zgłoszeniach zanieczyszczenia. Niekoniecznie coś mogło dostać się bezpośrednio do rzeki przez zrzut, jak część myśli za pomocą cysterny, upustu ścieków z fabryki itp. To mogło sobie leżeć i czekać na odpowiedni moment. Na deszcz.  

Niemcom i ruskim nie ufam w równym stopniu. Ktoś, gdzieś, coś chlapnie, drugi powtórzy i mamy fake news. O ile sobie przypominam, bo czasami spoglądam na stany poziomu Odry po opadach, to właśnie Odra niewiele się podniosła po opadach, które wcześniej jednak były. Zastanawiałem się, czy opady spowodują duży wzrost poziomu.  Byłoby teraz trochę nie ten tego, gdyby tego czynnika nie wzięto pod uwagę. Nieumiejętna gospodarka rolna może wiele niedobrego po sobie zostawić. Tam się nie działa buteleczką muchozolu 200 ml. 

 

773781787_Opoleopad2022.thumb.jpg.a2357b751ef5fa03556d04864ac838e0.jpg

 

opady deszczu 2022.jpg

Jeszcze informacja dotycząca zbiornika Bajkał. https://www.pzw.org.pl/wroclaw/wiadomosci/241979/60/uwaga_

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja generalnie mam problem z czytaniem i oglądaniem wypocin mediów. Krew mnie zalewa gdy np. wczoraj czytałem w relacji jednego z większych portali internetowych że problem jest od tygodnia. Albo wlasnie doniesienia Bilda że wymieranie ryb poprzedzi wzrost wody o 30 cm. No bo konkretnie to gdzie ten wzrost był?

Poszukałem przed chwilą tych artykułów... 

Nie padało od kilku dni, 30 cm to ogromny wzrost. Lehmann podejrzewa: "Istnieją zbiorniki retencyjne, które można wykorzystać do regulacji poziomu Odry. Część z nich została prawdopodobnie otwarta, aby spłukać chemikalia w kierunku Bałtyku.

W oparciu o podejrzewanie i prawdopodobieństwo rzuca się oskarżenia. To że wczoraj nie padało, to nie znaczy zwiększenie poziomu wody w rzece nie jest od deszczu, a od otwarcia zbiorników retencyjnych (gdziekolwiek one są, w lubuskiem takich nie kojarzę).

I pamiętajmy, że niestety Niemcy też mogą kreować rzeczywistość na swoje potrzeby. Najpierw rtęć teraz to..

Pretensje do strony Polskiej niestety mają słuszne.

1 godzinę temu, jaceen napisał:

Wstrzymałbym się od komentarzy i politycznych podjazdów, zanim będą podane do publicznej wiadomości konkrety

Ja się boje, że konkretów to nie uświadczymy... Czemu w komunikatach WIOSiów w aktualnościach nie ma konkretów? Zbadaliśmy tyle a tyle próbek, wyniki były takie a takie i nie opisowo, tylko skany konkretnych dokumentów. Było by porsciej przejrzyściej, i mniej niedomówień. Społeczeństwo by wiedziało co konkretnie było zbadane i jakie były wyniki... 

Przykre jest to, że tak poważny temat najpierw został olany (zarówno przez media jak i władze), a teraz zaczęła się jatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, jaceen napisał:

Wstrzymałbym się od komentarzy i politycznych podjazdów, zanim będą podane do publicznej wiadomości konkrety. Fakt, że opieszałość służb wszelkiego szczebla jest  widoczna

17 godzin temu, jaceen napisał:

Niemcom i ruskim nie ufam w równym stopniu

15 godzin temu, SebaZG napisał:

I pamiętajmy, że niestety Niemcy też mogą kreować rzeczywistość na swoje potrzeby. Najpierw rtęć teraz to..

Pretensje do strony Polskiej niestety mają słuszne.

Ja niestety naszym władzom ufam jeszcze mniej. Trzeba sobie zadać pytanie kto miał interes w ukrywaniu przez dwa tygodnie tego co się dzieje. Wystarczy przeanalizować wypowiedzi urzędników w ostatnich dniach. To jest parodia.

Dziwię się Wam, którzy mieszkacie blisko i łowicie w Odrze, że tak spokojnie o tym mówicie. Mnie trzęsie choć nie łowię tam ryb. Zamiast szukać winy w Niemcach, wędkarze powinni każdego dnia wywierać presję żeby wreszcie uzyskać wiedzę co się właściwie stało a następnie znaleźć winnych skażenia i zaniedbań.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie nie chodzi o to czy, czy Niemcy mają coś wspólnego z tym zatruciem. Chodzi mi o coś innego. Czy szereg komentarzy dotyczących tej bardzo smutnej sytuacji, to całkowicie samodzielne przemyślenia, czy efekt manipulowania i wciągania w bezwolną masę. Właśnie mignęła mi jakaś informacja, że Niemcy powołali fundację chroniącą Nord Stream2. Jak mam ufać komuś, kto chce handlować ze zbrodniarzami, gwałcicielami, mordercami? 👊🇵🇱

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam przekonania, że zagadka zostanie rozwiązana. W każdym razie proponuję ochłonąć. Mleko zostało rozlane. Teraz potrzeba spokoju i trzymać kciuki, żeby służby zaangażowane w usuwanie skutków zatrucia szybko się z tym uporały. Informacja z Wód Polskich pokrywa się z moimi obserwacjami. Akurat mocno się przyglądałem stanom na poszczególnych odcinkach Odry po opadach. I tak byłem mile zaskoczony, że nie było wysokich przyborów. Sytuacja z puszczeniem większej wody, bo utknęła barka na Rędzinie, też jest mi znana. Jasne, że widzącym w państwie polskim wszystko, co złe, każde takie zbiegi okoliczności sprzyjają na budowanie spiskowych teorii.  Które czytadełko kto woli, to do wyboru:)

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-wody-polskie-nie-bylo-duzych-zrzutow-ze-zbiornikow-retencyjn,nId,6220508

https://www.tvp.info/61834996/sniete-ryby-w-odrze-jest-nowy-komunikat-wod-polskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja z zatruciem Odry pokazała parę spraw. Jedna z nich jest zupełny brak działań przez służby i instytucje powołane do ochrony i obrony ludności w stanach kryzysowych czy też zagrożenia. Dwa tygodnie zwłoki w sprawie oczywistego zatrucia drugiej co do wielkości rzeki w Polsce budzą strach co by się mogło dziać, gdyby zatrucie było wywołane jakaś naprawdę groźną dla ludzi i zwierząt substancją.

Powinni polecieć ze stanowisk wszyscy, którzy powinni byli zareagować. Od stacji terenowych Sanepid, burmistrzów miast nad Odrą, Inspektoratów Ochrony Środowiska, Policji, Straży miejskich, Wojewodów po Ministrów.

Wyobrażacie sobie, że ci ludzie sa odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo a nie zrobili NIC. Sami nic nie robili i nie podejmowali działań interwencyjnych po zgłoszeniach od ludzi. Nie zbadali też próbek i ich nie zabezpieczyli, próbek które zostały pobrane do sterylnych kubeczków kupowanych w aptekach. Ponoć były nie prawidłowo pobrane i dlatego niesterylne.

No i następna sprawa, gdzie Straż Rybacka, Policja uniemożliwiająca kłusowanie ryb uciekających z Odry np. do Baryczy. Z moich informacji to tam tłuką lub tłukli  co się da . Pewnie podobnie w innych dopływach.

Miejmy nadzieją, że zatrucie nie jest totalne, sa odcinki gdzie nie było padniętych ryb i rzeka jednak w miarę szybko się odrodzi a ta sytuacja pozwoli wypracować procedury postępowania w takich sytuacjach czy też bardziej ogólnie w sytuacjach kryzysowych.

W kilku miejscach napisałem "ponoć" bo nie byłem świadkiem wydarzeń a info mam z drugiej ręki ale od osób wiarygodnych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fido Angellus napisał:

Powinni polecieć ze stanowisk wszyscy, którzy powinni byli zareagować. Od stacji terenowych Sanepid, burmistrzów miast nad Odrą, Inspektoratów Ochrony Środowiska, Policji, Straży miejskich, Wojewodów po Ministrów.

Wyobrażacie sobie, że ci ludzie sa odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo a nie zrobili NIC. 

 

Ci na samym dole drabinki zareagowali właściwie, reakcja była od razu, komunikat pokazał się praktycznie w momencie zatrucia . 27 lipca zauważono pierwsze padnięte ryby i wtedy poszły pierwsze zgłoszenia. 

Tylko że zamiast sprawę nagłośnić ktoś zarządził żeby problem zatuszować i wyciszyć . Od tego momentu powinny zacząć się czystki na stanowiskach, decyzje przyszły z góry, nikt samodzielnie nie podejmie decyzji na dole , zawsze to góra decyduje.

Nie przewidziano tylko jak potężne jest zatrucie, myśleli że w rzece im dalej to pójdzie to bardziej się rozmyje i da się sprawę wyciszyć, próba rozcieńczenia zatrucia większą ilością wody (zrzuty ze zbiorników retencyjnych )

Myślicie że do premiera doszło to dopiero 10 sierpnia ? Mateuszek się zarzeka że o niczym nie wiedział :) teraz jakieś milionowe nagrody wyznaczyli za informacje kto zatruł Odrę , a tu aż sie prosi żeby pod odpowiednie paragrafy pociągnąć tych którzy wyciszali problem i mataczyli po fakcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by wiele wyjaśniało...

Martwe ryby już w marcu, utajnione śledztwo i tajemnicza kontrola. Co się dzieje wokół Odry i Bumaru - Wiadomości (onet.pl)

Cytat

nasze prośby o kontakt z kimkolwiek zaangażowanym w prowadzone postępowanie, jak i przesłane śledczym pytania — w tym te o kontrolę w Bumarze — pozostały bez reakcji. Nikt nie odbierał też telefonu pod numerami, które zostały przed weekendem podane do wiadomości publicznej w celu zbierania informacji o katastrofie od obywateli. Próbowaliśmy kilkanaście razy.

🤮😒

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz uważał, że jesteś po tej samej stronie, co autor petycji, to zapraszam do zapoznania się i poparcia, pzdr., jaceen.

____________________________________________
Czy wiesz że na rzece Odrze, od Wrocławia do jej ujścia, zostało odciętych od głównego jej koryta ponad dwadzieścia starorzeczy?
To tak jakby dwadzieścia ośrodków zarybieniowych zostało zlikwidowanych!
Przez dekady takie miejsca jak starorzecza i kanały, będące tarliskami, matecznikami dla ryb i organizmów z dorzecza Odry, były zupełnie zapomniane. Ich rola była niedoceniana, zostały porzucone i skazane na powolne obumieranie.
Przy tej tragedii jaka dzieje się na tej pięknej rzece, czas przywrócić tym miejscom swoją pierwotną funkcję. Odra tego potrzebuje jak nigdy wcześniej.
Rzeka nie ma głosu, płynie po cichu, dlatego nasz głos to jedyne co jej pozostało.

https://www.petycjeo...rze?uv=44430057

 

 

  • Lubię to 1
  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem świadkiem czegoś podobnego na Ślęzie ponad trzydzieści lat temu. Tego nie zapomnę, bo to był mój pierwszy kontakt z tą rzeczką poza granicami Wrocławia. Widok tego dramatu tak mi utkwił, że na dość długo Ślęza była postrzegana przeze mnie, jako rów odprowadzający ścieki. Czytałem komentarz "przytyk" do prywatnych dużych firm. Udostępnienie niewielkich basenów, napowietrzaczy i akcja odławiania najcenniejszych okazów, by je przetransportować do bezpiecznych odcinków, mogło by uratować setki ryb. Wszystkich się nie da, ale w takim przypadku wchodzi w grę selekcja, tak jakby system S.T.A.R.T.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=384625630523152&id=100001105449775

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj kontrolnie jako gospodarz " mojego " kanału zobaczyć jak się sprawy mają , co prawda woda kawa z mlekiem przy brzegu pełno rzęsy , ale boleń bije jak zwariowany , drobnica oczkuje , sieczki przy brzegu od groma , może nie będzie tak źle ? byle do końca września p.s. macie może jakiś pomysł gdzie na spining w weekend ? pozdrawiam Wasyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.