Skocz do zawartości
tokarex pontony

ABU GARCIA CARDINAL 405 FR czy Okuma Travertine TRB 45


oszolom87

Rekomendowane odpowiedzi

ABU GARCIA CARDINAL 405 FR 126 plus przesyłka - czy warto za takie pieniądze kupić ten kołowrotek, co o nim sądzicie?

Chcę kupić dwa kołowrotki z wolnym biegiem, tak do 130zł za sztukę (nie oczekuje cudów za takie pieniądze).

Czy ten kołowrotek ma szpule "long cast"? Planuję używać kołowrotków do ciężkiego gruntu, do łowienia karpi na dużych odległościach i do niedalekich wywózek (150-200 m), jak i do łowienia na żywca szupaków.

Polecacie coś konkurencyjnego? Chcę znać konkrety, które przemawiają na rzecz konkretnego kołowrotka.

Jak Okuma Travertine TRB 45 ma się do ABU GARCIA CARDINAL 405 FR?

Chciałbym zamknąć sie w kosztach 250+przesyłka za dwa kołowrotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam ja polecam Spro Aggresive 740 naprawdę solidna konstrukcja ,parę rybek już wyciągnąłem i jestem naprawdę zadowolony.O Okumie tez słyszałem wiele pozytywów wiec jak dla mnie to albo Spro albo Okuma wybór należny do ciebie.

A co do Abu miałem i od razu sprzedałem nie dość że cały czas żyłka się z suwała na szpule to jeszcze kiepsko chodził

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszolom87, tutaj możesz poczytac sobie na temat Abu http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=1320

Czy ten kołowrotek ma szpule "long cast"?
Teraz prawie wszystko ma Long Cast
Planuję używać kołowrotków do ciężkiego gruntu, do łowienia karpi na dużych odległościach i do niedalekich wywózek (150-200 m),
Raczej powinieneś szukac czegoś wiecej czyli 'Big Pit'

Ale srednio przyzwoity Big Pit i jednoczesnie wolny bieg to jest już większy wydatek, najlepiej zrezygnuj z wolnego biegu, wielu karpiarzy też radzi sobie bez i wcale nie gorzej niż ci co go używaja.

Proponuje coś takiego Spro Super Long Cast

http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=9155

Chciałbym zamknąć sie w kosztach 250+przesyłka za dwa kołowrotki.
a masz dojscie do cen hurtowych? jak możesz to dołóż jeszcze,

albo spróbój wynegocjować lepszą cene przy zakupie dwóch sztuk , ten koleś obecnie ma chyba najtaniej. Spro SLC http://www.allegro.pl/item1071749586_kolowrotek_spro_super_long_cast_pro_460.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś takiego byłoby dobrym rozwiązaniem?

Z tego co pamiętam kolega Kubiak miał w tym modelu jakieś trudności z prawidłowym nawinięciem żyłki http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=5329&postdays=0&postorder=asc&start=30 [drugi post od dołu]

Może mu się taki egzemplarz trafił a może ten model tak ma :cool:

zagadaj z nim na PW czy się z tym uporał i jak sprawuje się krecioł

Ale podobno szukasz krecioła do dalekich rzutów i wywózki :wink:

Ps. nie zapominaj opisywać linków, tym razem zrobiłem to za Ciebie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszolom87, miałem cardinala 305 FR przez 3 lata, całkiem w porządku ale ja go używałem do "pseudogruntu" i tak na prawdę nie był eksploatowany, a to duża betoniarka.

trochę dziwnie chodził ze wzgl. na to przełożenie 5.6:1 pod obciążeniem zbytniego komfortu kręcenia nie było.

przypuszczam że karpie(nie karpiki) szybko by go zweryfikowały.

słuchaj co Ci koledzy wyżej radzą, wolny bieg w tym budżecie to jest zawsze jakiś kompromis jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czymś takim mieliście do czynienia?

Kołowrotek Mikado Raptor XA8000

http://allegro.pl/item1068793562_kolowrotek_mikado_raptor_xa8000_extra.html

Jest tam opis: "Wyeliminowaną sprężynę kabłąka zastąpiono zbijakiem umieszczonym na połączeniu stopki kołowrotka z korpusem." Czy jest to dobre rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś się nawet nim bawiłem , mocny kołowrotek , ale sporo waży no i gabaryty są jego dosyć spore, zbijak dobra sprawa - jednak trzeba mocniej zakręcić młynkiem aby był skuteczny, niby nic, ale wole kołowrotki bardziej finezyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Od chyba ponad 2 lat mam abu cardinal 305 fr ( 2 sztuki ). Teraz pracują z feederami mikado uv 3,9 do 120 gram. Przed zakupem w sklepie oglądałem też chwalone przez wszystkich okumy i do tej pory nie wiem czemu ktoś to poleca, dla mnie te travertime to duża lipa i byłem zawiedziony, gdy brałem to do ręki (chyba okuma stawia dwa piwa każdemu kto wyśle screena z poleceniem tego na forum :mrgreen: . :mrgreen::mrgreen: )

Tak poważnie to:

- łowiłem tym i żyłką i plecionką (obecnie nawinięta ) nawija lepiej niz dobrze

- łowiłem i metodą i z ciężarkami po 80-100 gram (przez ok sezon) dośc intensywnie, przez drugi sezon przeważnie z ciężarkami 50 albo z koszykami 20-40 + zanęta.

- hamulec jak i wolny bieg chodzą bez zarzutu, leszczyki w mojej okolicy dorastają sporych rozmiarów, a przypony często w granicach 0,08, więć przydatna informacja

- nic sie nie pląta, nie zamyka w trakcie rzutów, nie wydaje żadnych nieprzyjemnych odgłosów podczas ściągania zestawów i holowania rybek ( parę leszczy w granicach 50-60, linki z zielska w tym roku ponad 40 i karasie tego rozmiaru, karpiki do 3 kg, 2 węgorze i troche szczupłych.

Podsumowanie:

Wygląda ładnie, nawet bardzo. Pracuje płynnie, nie wydaje dziwnych odgłosów, posiada wb który działa i nie wydaje mi się, aby szybko nawalił. Pasuje dosyc dobrze rozmiarem ( wczesniej do diaflexów, teraz do uvałek ). Szpula duża, lubie takie. Rzuca sie daleko, a i przy trupku takie lubie.

Mam nadzieję, ( nie chce zapeszać, ale jestem dobrej mysli ), że wytrzyma kolejny sezon przy feederku z obciążeniami ok 25 gram ( więcej nie potrzebuje, żeby machać spokojnie na te 60-70 metrów na stawie i podnęcać tam sobie łychą.

Kupiłem zima, więć płaciłem chyba ok 150 zł ( w fajnym materiałowym pokrowcu na zamek w którym trzymam dipy. Za 2 takie z napisem fox zapłaciłbym tyle, co za kołowrotki: P ).

Nie żałuję, że nie kupiłem przez neta zachwalanej na każdym forum przez wszystkich okumy, po po złapaniu do łapy miałem mieszane uczucia.

Ale mimo wszystko moim następnym kręciołem będzie ultrega. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam to co już kiedyś w tym temacie powiedziałem.

Okumę Traveltine TRB - najlepszy kołowrotek karpiowy w swojej cenie.

Odważne stwierdzenie

abu 305FR

Tym zdecydowanie nie zaprzątaj sobie głowy. Gdyby tylko moje doświadczenia to podpowiadały można by mowić o subiektywnej ocenie. Ale z dwoma kumplami "przechodziliśmy" przez to Abu z takim samym, złym skutkiem, a jacy byliśmy szczęśliwi - " jaaaaaa takie abu, w takiej cenie, łooo."

W tym przedziale cenowym odpuść sobie też Mistralle.

Zobacz Spro Agressive i sam nie wierzę, że to mówię sporo tańszy Jaxon Vertigo FRXL

Specjalistą serwisowym niestety nie jestem, ale bardzo szybko przestał działać wolny bieg, po czterech miesiącach intensywnego użytkowania kołowrotek wyrobił się jak stary młynek do kawy.
ultrega. :grin:

Wystraszyłem się, że napiszesz, że od Ultergry też jest lepszy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od chyba ponad 2 lat mam abu cardinal 305 fr ( 2 sztuki ). Teraz pracują z feederami mikado uv 3,9 do 120 gram. Przed zakupem w sklepie oglądałem też chwalone przez wszystkich okumy i do tej pory nie wiem czemu ktoś to poleca, dla mnie te travertime to duża lipa i byłem zawiedziony, gdy brałem to do ręki (chyba okuma stawia dwa piwa każdemu kto wyśle screena z poleceniem tego na forum :mrgreen: . :mrgreen::mrgreen: )

Hubal

Nie zgodzę sie z tobą .

piszesz że masz 2 sezony.Co to jest 2 sezony?? to i niektóre jaxony tyle wytrzymają,ja posiadam te okumy trawertine tylko trb 55 już 5 sezonów ,ani raz kołowrotki nie były smarowane używam tych kołowrotków w zestwie z "karpiówkami" 2,75 lbs zestawy żyłki 0,28-0,30mm ,metody 30g + zanęta tub ciężarki 50-90g ,łowie na nie wyłącznie z rzutu i kołowrotki chodzą prawie jak nówki. Połowiłem na nie wiele karasi,leszczy ,sandacze i 2 nieduże sumy.

Na prawde nie mogę złego słowa na nie powiedzieć jasne że mają wady ale jak za tą kase to te okumy są na prawdę super kołowrotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gofer, Opisałem 2 sztuki, które posiadam i posiadać będę. Użytkuje je tak, jak można użytkować kołowrotek za 150 zł, czyli do feederka przy słabych obciążeniach. Rok użytkowałem je ostro. Był ze mna nad wodą ok 80 razy, więć coś moge o nich napisać.

Jak zapniesz mu koszyk 7x4cm kwadrat 60 gram + zanęta i będziesz rzucał, zwijał, rzucał, zwijał, rzucał, zwijał co 30 min na odległosć np. 80 metrów w zielsku nie używając kija, to ja go jestem w stanie w jeden weekend zajechać.

Pisząć że okuma to kolowrotek karpiowy.... :wink: stwierdzenie zależne od tego, jakiego karpia mamy na myśli i gdzie go chcemy poławiać, no i na co. Równie dobrze możesz napisać, że to kołowrotek dorszowy, tylko warto dodać, że masa dorsza lepiej niech nie przekracza 1 kg.

Karpie można łowić metr od brzegu na skórke od chleba jak i 300 metrów od brzegu "u mnie: na zrzucie przy ciężarku 200 gram. Mogą mieć 5 cm, bo takie też łowiłęm jak i 40 kilo, botakie to już tylko widziałem na zdjęciach.

Jeśli kołowrotek za 150 zł chcesz użytkować jak ten za 1000 zł, to dzwiwi mnie, że się dziwisz, że się popsuł ( inaczej tego nie można określić). Dziwić też może kołowrotek przy feederku za 1000, jeśli łowie nim raz na ruski rok obecnie, skoro ten sie sprawdza idealni.

Edit: 2 lata temu w grudniowy poranek w sklepie wędkasrkim wziąłem do ręki okumę ( którą chciałem kupić i abu ) Przymocowałem sobie do mojej wędki, pokręciłem, oceniłem i jasne było, że wybieram abu ( choć nikt teog nie zachwalał ).

JAxony mam w szafie juz 8 sezon, dalej kręcą, bazarówka 15 rok leży, też kręci, trzymam z sentymentu. :D

Nie chcę się kłócić, bo okumy nie kupiłem, dzielę się tylko na forum opinia użytkownika, który ma, tesotwał i póki co sobie chwali. Mam też inne kołowrotki i nie jest to mój kołowrotek główny, bo już by dawno padł ( częscto gęsto jestem nad wodą, różnie łowię )

Edit 2: Trzeba też brać pod uwagę, że w chwili zakupu byłem licealistą, inne wydatki też były, teraz póki co kręcę wlasny biznesik i studiuje, z kasą trochę lepiej, więc i wybór byłby inny. Planuję ultregę aż padnie super long cast.

Mimo to uważam, że jeśli nie trzeba, nie należy przesadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupiłem Abu do łowienia na spławik, to raz.

Oczywiście by trzymać się kurczowo swojego zdania poszedłeś w stronę, że na pewno swój zajechałem przeciągając się z kutrami na morzu, to dwa.

Porównanie z feederem nie jest stosowne bo często zestawy feederowe są znacznie cięższe od karpiowych. Łowione ryby tymi metodami to indywidualna sprawa każdego wędkarza.

Kumpel Jaxonami Vertigo złowił więcej dwucyfrowych karpi, niż ja Ultegrą wszystkich karpi. Co z tego, że mój będzie żył 20 lat, a jego 4 lata. Czy to znaczy, że mój jest karpiowy a Jego nie? Nikt kupując kołowrotek "do zadań specjalnych" w kwocie do 200 zł nie oczekuje od niego cudów, tylko właśnie tego by żył 4 lata a nie 3 miesiące.

Pisząć że okuma to kolowrotek karpiowy...

Byłbym ostrożny z takimi stwierdzeniami. Choćby i dlatego, że jak czyta to ktoś kto nie może pozwolić sobie na coś droższego, w tej chwili myśli sobie: "Nie mogę być karpiarzem skoro mam Jaxony", "Nie mogę być spiningistą skoro nie mam Stradica".

Zanim moderatorzy po nas posprzątają, życzę Ci samych udanych zakupów, dwudziestki w nowym sezonie i do zobaczenia na Rybniku :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gofer, Nie wiem czy zauważyłeś, ale jestem daleki od forumowych sprzeczek. Opisałem tylko kołowrotek, który mam, napisałem jak nim łowię, co nim łowię, jak sie sprawuje po tym użytkowaniu i swoje zdanie na jego temat.

Bo o to chodzi w tym temacie :D

Co do opisanego jaxona, mam jeszcze i te i wcześniejsze votusy, ale to nie temat o tych kołowrotkach.

Nad zalew nie mam daleko, a i w ciuszkach z haczyka chodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząć że okuma to kolowrotek karpiowy...

Byłbym ostrożny z takimi stwierdzeniami

No tak się jakoś dziwnie utarło u nas że jak kołowrotek ma wolny bieg to sie mówi o nim karpiowy :roll: A tak naprawde mało mają z karpiowaniem wspólnego. Miałem 2 sztuki Konger Team Carp SV 660. Jednego ojciec uzywał do zwykłego gruntu (sandacz, wegorz) i kręci juz 4 rok. Drugą sztuke trzymalem nieuzywana w pudełku. zabrałem go kiedyś awaryjnie na Odre - wyciagnał 4 ryby w granicach 15kg i jest do wyrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pisząć że okuma to kolowrotek karpiowy...

Byłbym ostrożny z takimi stwierdzeniami

No tak się jakoś dziwnie utarło u nas że jak kołowrotek ma wolny bieg to sie mówi o nim karpiowy :roll: A tak naprawde mało mają z karpiowaniem wspólnego. Konger Team Carp SV 660. zabrałem go kiedyś awaryjnie na Odre - wyciagnał 4 ryby w granicach 15kg i jest do wyrzucenia.

A moze zbyt silowo holujesz ? A kolowrotek bez wolnego biegu nie moze byc karpiowym ? W w ogole jaki to jest karpiowy- musi pomiescic 1km zylki bielizniarki i miec wyglad betoniarki tak ? A jak ktos lowi karpie na splawik to juz nie mozna go nazwac karpiarzem ? Wyluzuj. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze zbyt silowo holujesz ? A kolowrotek bez wolnego biegu nie moze byc karpiowym ? W w ogole jaki to jest karpiowy- musi pomiescic 1km zylki bielizniarki i miec wyglad betoniarki tak ? A jak ktos lowi karpie na splawik to juz nie mozna go nazwac karpiarzem ? Wyluzuj.

Karpiarz to nie ktoś kto łapie KARPIKI z "gruntu" czy na spławik a ktoś kto dał się pochłonąc tej rybie i "ceremoni" związanej z jej przechytrzeniem więc najpierw zacznij jezdzic na kilkudniowe zasiadki i łap ryby słusznych rozmiarów a później coś napisz. Sam łapłem kiedyś karpie na "zwykły" sprzęt ale spróbuj tej sztukie z prawdziwymi karpiami. Jak chcesz możemy się zmierzyć w tej kwesi a wtedy zobaczy kto zluzuje :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt."Karpiarz to nie ktoś kto łapie KARPIKI z "gruntu" czy na spławik a ktoś kto dał się pochłonąc tej rybie i "ceremoni" związanej z jej przechytrzeniem więc najpierw zacznij jezdzic na kilkudniowe zasiadki i łap ryby słusznych rozmiarów a później coś napisz. Sam łapłem kiedyś karpie na "zwykły" sprzęt ale spróbuj tej sztukie z prawdziwymi karpiami. Jak chcesz możemy się zmierzyć w tej kwesi a wtedy zobaczy kto zluzuje :cool:" koniec cytatu niejakiego SQry. Wg. kol.SQury to lowiac karpie trzeba miec sprzet za min. 4.5 zl, siedziec 8 dni nad woda, wrzucic 34kg zanety i czekac na ... no wlasnie na co ? A przyjdzie "dziadek " z bambusem i sprezyna i na kukurydze wyciagnie Ci sprzed nosa Twoja rybe zycia. Nie jest karpiarzem ? Polamania Twoich chub-uw,daiw,shimano i innych firmowek zycze. :wink: I nie na zaczepach a na prawdziwych karpiach. :cool: robin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Gość czarnodusznik

Ja karpiuje siodmy sezon.

Mimo ze zawsze mowilem ze firmy jak Abu,Shakespare czy tez Robinson namieszaja w swiecie karpiowym nikt mi nie wierzyl i pukal sie w czolo gdy o tym wspominalem.

Dzis 2012 rok ciezko przebic zanety karpiowe Marcela Van Den Eydena Robinsona i wedki Robinsona Diaflexa. Poza tym sam mam podbierak i kolowrotek karpiowy Abu Garcia i jestem zadowolony. Widzialem tez wedki Shakesparea Crypy Carp QT z uchytem do kolowrotka fuji, duwstopkowe przelotki SIC, pelne wlokno weglowe za niecale 200 zl!

Od 2005 roku wraz z przejsciem na metode wlosowa i zjezdzeniu 90 procent lowisk komercyjnych na Mazowszu nadal uwazywam sprzetu za rozsadna cene uwazajac ze liczy sie umiejetnosc czytania wody i odpowiednia technika rzutu i holu ryby. Nie raz bylem swiadkiem jak wielu karpiarzy bardziej dba o sesje zdjeciowa nad woda niz o bezpieczenstwo i komfort ryby. Male maty lub ich brak albo nie posiadania srodkow do odkazania to dzis norma. Mimo ze pare lat jezdzilem za karpiem na dzika wode nie bawie sie w sponsorowanie PZW bo to takie samo zlo w naszym kraju jak PZPN. Mimo 10 lat zabawy z karpiami na feederki z koszyczkami, srucina zamiast przelotowki wole pasty pelletowe niz modne materialy PVA. Nie uzywam srodkow plywajacych, wedkokowanie z wywozki popularne u nas tak samo jak necenie lodka zanetowa uwazam za niepotrzebne i wymyslone przez producentow sprzetu wedkarskiego. Czy Kevin Nash uzywa kamer termowizyjnych pod woda jak Danny Faibrass z Kordy? Czy Karp Max jest broszula reklamowa taka sama jak filmy Kordy reklamujace o zgrozo konkurencyjne firmy jak Daiwa czy Cormoran? Fora karpiowe, portale www, teamy, zawody, sklepy stacjonarne i internetowe, duze firmy produkujace sprzet wedkarski zapominaja ze caly ten sport to hobby a te to cale nasze zycie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.