Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Groch


Lary

Rekomendowane odpowiedzi

Czy Waszym zdaniem na łowisku, gdzie jest nęcone grochem gotowanym można łowić na zielony groszek konserwowy, czy to raczej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Do tej pory zawsze łowiłem m.in na kukurydzę, ale w rojenie moich zasiadek wędkarze zaczęli nęcić i łowić na groch, więc zostałem daleko z tyłu z wynikami, a chciałbym jeszcze w tym roku kilka karpi złapać, i z lekka "zagrać na nosie" moim kolegom. Może ktoś z Szanownych Kolegów doradzi mi coś ciekawego i skutecznego w tym temacie.

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 75
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jak do wszystkiego tak i do orzecha karpia wypadałoby przyzwyczaić. Skoro na zbiorniku jest nęcone grochem to już chyba na tym poprzestanę, a proponowaną zanętę zacznę stosować od przyszłego roku, zeby było na cały sezon :wink: Pewnie będzie to przebój sezonu bo na to nikt nie łapie. Ja do tej pory też nie miałem kontaktu z tą przynętą, więc za bardzo nie chce się teraz porywać na takie eksperymenty. Jak pisałem wczesniej pozostanę przy zanętach ogólnie stosowanych na odwiedzanej przeze mnie wodzie.

Proszę jeszcze o podpowiedź czy jezeli na łowisku stosowany jest groch gotowany to groszek zielony konserwowy bedzie równie skuteczny, czy też należy uruchomić kuchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tygrys jest trudnym zadaniem ,ale jak przyzwyczajasz ryby to kaplica na nic innego nie będą brać.Teraz co do groszku ,raczej ściągnie ci drobnice ,nie wiem nic o innych rybach ,nie pisaleś ,jeśli generalnie nęcone jest grochem to ryby raczej będą długo się przyzwyczajać do innej zanęty ,a jeśli nie tygrys to może zainteresuje cię groch włoski ,czyli po naszemu ciecierzyca ,ciecierzyca jest większa od normalnego polskiego grochu i też smakuje jak groch no może mniej jest mączysta [głupi wyraz ] .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Groch jest atrakcyjna przynętą i zanętą dla większości ryb karpiowatych.Przed laty był częściej stosowany niż obecnie.Starsi wędkarze zapewne pamiętają haczyki grochowe o szerokim łuku kolankowym,specjalnie przeznaczone na tą przynętę.Dzisiaj,kiedy dowolne przynęty można bez problemu kupić w sklepie,pracochłonny w przygotowaniu groch stracił na popularności.Ale warto do niego wrócić,gust ryb w tym czasie na pewno się nie zmienił.

Do gotowania nie powinno się używać mięszanek grochu.Każda z jej odmian dochodzi do pożądanej miękkości w innym czasie.Z tego samego powodu warto wybrać ziarna o podobnej wielkości.Groch przed gotowaniem należy opłukać i zalać zimną woda na 24 godziny,żeby napęczniał.Po tym czasie trzeba go przepłukać,zalać ciepłą wodą i gotować na małym ogniu przez 2-3 godziny,aż będzie wystarczająco miękki.Poznajemy to po tym,że ziarno poddaje się pod naciskiem palca,ale jego połówki się nie rozdzierają.

Wody w garnku nie może być zbyt dużo,bo ziarna będą o siebie uderzały,co powoduje pękanie łupin(nie należy go mięszać łyżką).

Wody nalewamy 1-2cm nad powierzchnię grochu.Ubytki parującej wody uzupełniamy wrzątkiem.Po ugotowaniu groch rozkładamy na ściereczce i suszymy.Największe i nie popękane ziarna wybieramy na przynętę,reszta zostaje do nęcenia.

Można też groch gotować przez kilkanaście minut,a następnie zalać go wrzącą wodą i zostawić na całą noc w termosie.

Bardzo skuteczne,ale prawie nieznane są ciasta grochowe.Najprościej sporządza się z miękkiej bułki i rozgotowanego grochu.

Na groch można łowić cały sezon od wczesnej wiosny aż do jesieni.

Najczęściej jest stosowany w rzekach,gdzie jest klasyczną przynętą na jazie,klenie i brzany,ale dobrze biorą na niego również płocie,leszcze,karpie i liny.

W wodach stojących trzeba najpierw grochem parę dni nęcić,żeby przyzwyczaić ryby do nowego pożywienia.Dużą zawartość białka i węglowodanów w grochu docenili karpiarze.Ma on znaczny udział w drobno ziarnistych zanętach,służący do przyzwyczajenia ryby do miejsca.W łowiskach, gdzie ryby grochu nie znają,nęcenie trzeba rozpocząć od małych porcji i w pierwszej fazie lepiej użyć ziaren nie gotowanych,które dłużej mogą leżeć w wodzie nie psując się.Na groch gotowany przechodzimy wtedy,kiedy jest on w zanęconym łowisku przez ryby wyjadany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Może ktoś już próbował i pochwali sie doświadczeniem tego groskzu :wink:
A i owszem próbowane i łowione rybki były na rzece na "zielonego" piękne okazy leszczy się trafiały a zarówno jak i bardzo konkretne płocie :wink: Ale trzeba troszeczkę rybkę znorowić w nęcone miejsce i poświecić temu troszkę czasu :neutral:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to i ja zadam małe pytanko w tym temacie od kiedy zacząć sypać grochem w rzece po tak długiej i nudnej zimie ??? :???: BO niemam narazie pomysłu kiedy ruszyć z ziarnem nad wodę :sad: A ni cholery nie mogę się już doczekać spotkania z wodą i rybą ??? :cool::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałem się podzielić moimi doświaczeniami w połowach ryb na groch, a robie to od lat chyba 30-stu. Sprawa pierwsza gotowanie: groch wsypuje do ponczochy(najlepiej grubszej i mocniejszej, oraz sprawa bardzo ważna:już pranej) zawiązuje ją niezbyt ściśle, tak aby było troszke luzu. Ponczocha daje nam to że możemy groch gotować w większej ilości wody bez obawy o popękanie i rozsypanie się, a także bez obawy że woda nam odparuje i go przypalimy. Mocze nie dłużej niż 12 godzin, są bowiem gatunki które po dłuższym moczeniu można gotować i 5h, a nadal bedą twarde(my to nazywamy "zdębieniem"a chodzi tu o pewne przemiany fizyko-chemiczne w ziarnie) Wodę z grochem zagotowuje na dużym ogniu a następnie zmiejszam płomień do minimu, tak aby wogóle nie bulgotała. Po około 40 min. zaczynam go co jakiś czas sprwdzać, zgniatając pare ziaren w palcach, muszą się rozłazić jak masło. Ja kupuje przewaznie groch rozprowadzany przez firme NUKS, pakowany po 5kg. Bywa tak ze ziarno z jednej paczki gotuje sie 45 min. a już z następnej 2 i wiecej godzin. Dobrze jest mierzyć czas gotowania pierwszej parti z każdej paczki. wtedy nastepne gotujemy już "na pałe" przez określony z góry czas. Po uotowaniu groch rozsypuje na lnianej ścierczce lub gazecie i przykrywam, również tym samym materiałem, tak pozostawiam na pare godzin. Sprawa nęcenia: ja zaczynam nęcenie w marcu, zależnie od pogody i dostępności łowiska(jest nim rzeka Łyna w warmińsko-mazurskim), czsem już na poczatku , a czasem pod koniec. Poczatkowo nęce co trzeci dzien po pare garści, zwiększając intesywność i częstotliwość wraz ze wzrostem ilości brań, największe nasilenie w naszej rzece przypada na połowę kwietnia, wtedy nie mozna sie obronić od klenia, czesto też podchodzą ładne jazie. Oczywiście na groch można łowić do późnej jesieni i biora na tę przynęte chyba wszystkie gatunki białorybu. W tym roku nęciłem czterokrotnie, na zasiadce byłem raz i złowiłem trzy kleniki około 90dkg do 1,2kg....Pozdrawiam i życze połamania kija..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Myślę, że ok 1kg grochu wrzuconego do wody dziennie wystarczy, po 4-5 dniach powinny byc efekty, groch zaklada sie bezpośrednio na haczyk, przynajmniej ja tak robilem, tzn delikatnie za luske by sie nie rozpadł.

wrzuciłem tyle gotowanego grochy do wody dziennie jak pisałeś i nie biorą wcale na groch:/ Na kukurydze też nie biorą. A jak necic kukurydzą konserwową wystarczy napchać z zanentą do koszyczka?? z Góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Mam takie pytanko o groch.Mianowicie postanowiłem wypróbować groch jako zanętę/przynętę ale jaki groch wybrać ? W sklepie w moim mieście jest groch żółty , zielony i jakiś 3 rodzaj taki przypominający groszek ptysiowy (większy od pozostałych i porowaty) Czy może ma ktoś wiedzę w tym temacie ?Który wybrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.