Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Turystyczny kącik


jaceen

Rekomendowane odpowiedzi

zzz.thumb.JPG.ff1d429381da3b32ce85e7d8d1

Witam.

Może byliście gdzieś ostatnio? Może wydarzyło się coś ciekawego na wędkarskiej wyprawie? Może są fotki i chcecie się podzielić, opowiedzieć?

Może zamieścicie fotorelacje z pieszych i rowerowych wycieczek, światowych wojaży, górskich wypraw.

Jeśli ktoś posiada fotki z wakacji i jest przekonany, że są warte odświeżenia, to może będą wskazówką do spędzenia czasu w tej formie przez innych.

Ostatnie trzy tygodnie wędki stały w kącie. Chciałem swojemu synowi pokazać parę ciekawych miejsc w rejonie dolnośląskim. Na ile się mi to udało? Czy zostanie coś w pamięci małolatowi? Czas pokaże.

Jedną z wycieczek była wyprawa w Góry Stołowe w powiecie kłodzkim, a dokładnie celem był Szczeliniec Wielki. Jadąc z Wrocławia przez Łagiewniki, Dzierżoniów, Bielawę, Nową Rudę i za Radkowem zatrzymałem się na pierwszym parkingu ( miejsc na kilka samochodów). Obraliśmy taktykę, że idziemy kawałek zielonym szlakiem do kaskad na górskiej rzece Pośna i dalej żółtym szlakiem (Szlak Papieski) do niebieskiego i nim na Szczeliniec (razem ok. 2h). Powrotna droga szlakiem czerwonym i niebieskim do parkingu (ok. 1⅓h)

9f669064fa789563m.jpg 037d7581feb1579em.jpg 6fe94feccdefee7fm.jpg

Niezwykłe wrażenia i piękne wspomnienia. Szczeliniec Wielki jest najwyższym (919m) szczytem Gór Stołowych.

Największe w Polsce "skalne miasto. W większości każda skała posiada nazwę nawiązujące do jej kształtu np. Słoń, Wiewiórka, Wielbłąd, Głowa Księżniczki Emilki, czy stanowiący chyba symbol tych gór Małpolud.

17eb4bb108319098m.jpg a533b98901d691dfm.jpg 6ad18e5e8afdfda3m.jpg

 

Chłopak pod okiem taternika miał okazję spróbować prawdziwej wspinaczki. Wyspa Opatowicka już mu się przejadła :smile:9f45bc36792f584cm.jpg

W niektórych głębokich szczelinach (np. Piekło do 30 m, Diabelska Kuchnia, Czyściec) w lecie leży jeszcze śnieg, co potwierdzam. Są labirynty, tunele i punkty widokowe, gdzie roztaczają się wspaniałe widoki. Obejmują one większość pasm górskich polskich i czeskich Sudetów.

7d3a1d2343e19882m.jpg eb128e6f7b255987m.jpg 7e44eca819aab744m.jpg

Kilka lat temu spędzałem czas w Pasterce i na Szczeliniec wchodziłem od Karłowa. Jednak opisana trasa jest według mnie b. atrakcyjna. Nie obyło się bez przygód. Na początku wędrówki syn stwierdził, że zgubił tel. komórkowy. Pół godziny poszukiwań i odezwał się znalazca, tłumacz turystów niemieckich (koszt 50zł) :smile:

Ze Szczelińca było widać niebezpiecznie zbliżającą się burzę. Powrotna droga była b. ekspresowa. Nie było czasu na podziwianie i robienie zdjęć. Obiecałem sobie, że jeszcze raz muszę wrócić i przejść tą trasę w odwrotnym kierunku. Tyle co wsiedliśmy do samochodu i zaczęło tak padać (oberwanie chmury), że niektórzy kierowcy zatrzymywali się na poboczach. W Ścinawce pod wiadukt nie zdecydowałem się wjeżdżać jak zobaczyłem przejeżdżającego Jeepa i ile wody stoi pod wiaduktem. Powrót przez Kłodzko i druga fala oberwania jeszcze gwałtowniejsza. Rzutem na taśmę dojechałem do Wrocławia, auto zachorowało i chyba, to jego koniec :smile:

Jak temat chwyci, to za dwa tygodnie dodam coś nowego, pzdr :smile:

Źródło map:

www.zumi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
przynęty na klenia   Dragon

Kudowa Zdrój-Duszniki Zdrój

Ten odcinek trasy szczególnie przypadł mi do gustu. Przeszedłem go w tamtym roku i powtórzyłem w bieżącym. To są trasy dla tych, co w spokoju potrzebują się nachodzić

i cieszyć widokami w tym: Krucza Kopa (721 m), zbocze Lewińskiej Czuby (555 m), Lewińska Przełęcz (525 m), grzbiet Grodźca, (803 m), Grzywacz (733 m), Gomole (733 m) i ruiny zamku Homole.

Na kilka dni zakwaterowałem w Dusznikach i tam była moja baza wypadowa. PKS-em dojechałem do Kudowy i godzinkę pokręciłem się po parku. Trasę rozpocząłem zgodnie z mapą od ul. Słonecznej w stronę Muzeum Żaby. Następnie trzeba pokonać wzniesienie Błonie z widokami na Góry Orlickie, aż po Karkonosze.

99bcc17eb30e19a8m.jpg e1672921b01bcaa2m.jpg c29281253e744537m.jpg

987cae769dfafc81m.jpg 01a97680dc7ba8edm.jpg 905268afc8884452m.jpg 8b8460dfaf0bcda7m.jpg

Trasa wiedzie krótkimi odcinkami asfaltem, a przeważnie polną drogą, i przez pastwiska. Być może trzeba będzie przechodzić przez płot. Wchodzimy na wzniesienie i nadal prosto, płasko, potem lekko w dół. Po ok. 20 minutach wędrówki od Jerzykowic przechodzimy przez kolejny płot i zagłębiamy się w las lekko w lewo ścieżką dość stromo w dół. Przecinając po drodze poprzeczną ścieżkę schodzimy aż do drogi gruntowej.

Droga ta doprowadza do wsi Dańczów . Tu skręcamy w główną drogę asfaltową w lewo

do centrum wsi kilkaset metrów. W Dańczowie jest kilka gospodarstw agroturystycznych oraz Ośrodek Wypoczynkowy. W centrum wsi napotykamy szlak niebieski do Darnkowa.

W centrum Dańczowa w miejscu spotkania ze szlakiem niebieskim czerwony opuszcza szosę w prawo drogą gruntową. Wędrujemy wspinając się wśród pastwisk na prawe zbocze doliny cały czas prosto. Trzymamy się tej samej polnej drogi pomijając rozwidlenia. Mijamy jedną kamienną kapliczkę.

6db4e7d8f8029beem.jpg 23d69a369a654153m.jpg 980e734b0cbfd96fm.jpg 275a1bf1cc00139fm.jpg

Idziemy leśnymi drogami, łąkami polnymi drogami, są zejścia i podejścia przez łagodne wzgórza z widokami.

Cała trasa od Kudowy to ok. 4-5 godz. wędrówki.

a61b63bafed38bb9m.jpg eccd444cb39a47d5m.jpg 99bb81baca0fdb9em.jpg 81d32f0b1576aa53m.jpg

06cadcd4b2c2ff45m.jpg e72cf746420636d2m.jpg 52c1b48ed75614a2m.jpg 535cb2fb87a9fc2am.jpg

Powoli, powoli i szlak Orłowicza może uda się mi skleić w całość :smile:

5aa4f5bbfe974313m.jpg 50b56fc2e9c3b5d8m.jpg f982d3f95eb788cam.jpg 2add3a90342ceac8m.jpg

a8ece128521dcd5em.jpg a27286b94527cb60m.jpg 2a6729bf03bb621cm.jpg ab0e4a294c1dac7bm.jpg

[scroll]Kudowa Zdrój (ul. 1 Maja) – ul. Słoneczna – Muzeum Żaby – Jerzykowice Wielkie – Dańców – Przełęcz Lewińska – Grodziec – Grodczyn ( 800m n.p.m.) – Gomoła – Zielone Ludowe – Duszniki Zdrój ( PKS)

[/scroll]

Źródło map:

www.zumi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Jedną z ostatnich tras, które przeszedłem w październiku, to trasa: Lewin Kłodzki - Krzyżanów - Taszowskie Górki – Taszów – Kocioł – Lewin Kłodzki.

97a7b2d505cf3cbdm.jpg ccec2391eb16c420m.jpg

Od pięciu lat łażę po dolnośląskich trasach turystycznych. Wiadoma rzecz, że te bardziej znane turystom przebiegają koło atrakcyjnych obiektów skalnych, sakralnych, punktów widokowych, zamków, pałaców itp. Jak jestem gdzieś dłużej, to staram się zaplanować zawsze jakąś trasę, która wydaje się mniej uczęszczana. Będąc w Tatrach zapadły mi w pamięci piękne widoki i pewnie jeszcze kiedyś tam zawitam, ale ilość turystów na szlakach na jakiś czas mnie zniechęciła do tamtego rejonu. Kotlina Kłodzka daje mi możliwość poczucia przejścia wytyczonej trasy, tak jakbym ja ten szlak przeszedł pierwszy. Jest to obszar atrakcyjny turystycznie, można tutaj znaleźć wiele wspaniałych krajobrazów. Ten rejon nie jest jeszcze naszpikowany komercją.

Jak wyczytałem, Lewin jest jedną z najstarszych (obok Kłodzka i Dusznik) miejscowością w Kotlinie Kłodzkiej.

Z Polanicy pojechałem do Lewina i zielonym szlakiem udałem się w pieszą podróż. Lewin otoczony jest Górami Orlickimi i Wzgórzami Lewińskimi, a na jego południu znajduje się granica z Czechami.

6585e04b62e41319m.jpg c709d3c643e3e7b6m.jpg 0fc5787e9a0b45e7m.jpg 7a585276533682a3m.jpg

Idąc zgodnie z oznakowaniem szlaku, po kilkuset metrach od centrum Lewina, szlak skręca

w prawo w ul. Bursztynową i prowadzi wzdłuż ładnej posesji obsadzonej tujami. Zaczyna się trasa o łagodnym wzniesieniu. Po około jednym kilometrze drogi przez łąki, wchodzimy

w drogę leśną, która daje przyjemny chłód w słoneczny i ciepły dzień.

6bc717ff0ebe79f4m.jpg 2e409610237bee3dm.jpg 1bcccd66ba9ec270m.jpg 5648d40fffaab8e5m.jpg

Wychodząc z lasu szlak wiedzie wzdłuż słupów energetycznych. Po kilkuset metrach ścieżka może się rozbiegać, bo jest grząsko, ale trzymamy się oznaczeń na słupach. Ta część trasy od lasu do drogi asfaltowej jest łagodna bez wzniesień. Prowadzi przez Taszów, niewielką wyludnioną osadę dawnych tkaczy.

Prawie na każdym skrzyżowaniu ważniejszych dróg polnych znajduje się jakaś kapliczka lub krzyż.

a628313bd86144a2m.jpg 65d4ee181cd85f73m.jpg 20369612e9b162b8m.jpg d1e1d676cb48888cm.jpg

Od momentu, gdy znajdziemy się na drodze asfaltowej ( połowa trasy) schodzimy w kierunku Lewina, po drodze mijamy miejscowość Kocioł. Dalej szlak zielony skręca w prawo do Jerzykowic Małych i dalej do trasy na Zieleniec lub Dusznik, albo na Gomołę. Ja kieruję się szosą na lewo do Lewina i po kilkuset metrach „zaliczam” Kalwarię, a po chwili zadumy, po drodze mijam zalew na rzece Klikawa, następnie cmentarz, szkołę i jestem z powrotem przy Figurze Św. Jana Nepomucena.

ebd3999e01917228m.jpg d46d673659109a8bm.jpg 1637763ee98fb21fm.jpg e7acf6d7a06ed87cm.jpg

669b80a059fe0bdcm.jpgd0f456da46a98fe8m.jpg e242032b9085dc19m.jpg 916225a59105d9f7m.jpg

ae737d0fe7964ebbm.jpg00e8b5ed23b49420m.jpg 4f56641162507095m.jpg f67ef2a4a0c44db2m.jpg

http://lewin.xon.pl/start/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=4&Itemid=10

Basen kąpielowy i zalew na rzece Klikawa.

Wybudowany w XVI wieku Kościół.

XVIII wieczna zabudowa Rynku.

Figura Św. Jana Nepomucena.

Kalwaria.

Budynek z wieżą zegarową.

Wiadukt kolejowy-jeden z ładniejszych na Dolnym Śląsku.

W sąsiednich wioskach kapliczki i krzyże Męki Pańskiej pochodzące z XVIII wieku.

Ciekawostka, że ponoć w Lewinie Kłodzkim mieszka piosenkarka Violetta Villas. http://pl.wikipedia.org/wiki/Violetta_Villas

Źródło map:

www.Zumi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Lanckorona

lanckoronamapa.th.jpg

Wracając z Zakopanego po trasie na Kalwarię Zebrzydowską, zauważyłem tablicę informacyjną o ruinach zamku. Decyzja, nawrót i kierunek Lanckorona. Jak to często bywa, miejsca mniej medialnie nagłaśniane potrafią bardzo mile zaskoczyć swoimi walorami. Jak ktoś będzie w pobliżu Kalwarii Zebrzydowskiej, to tylko 6km drogi, aby spędzić parę godzin w uroczej miejscowości wypoczynkowej. Ponoć gościli tam znani polscy malarze, artyści, pisarze i inni wielbiciele. Ograniczony czas pozwolił mi na przejście trasy z malowniczego zabytkowego rynku w stronę Góry Zamkowej ulicą św. Jana.

Po drodze minąłem zabytkowy XIV-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela z czasów Kazimierza Wielkiego. Pod ruinami zamku jest tablica informacyjna z planem tras spacerowych np. Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów, trasa Na Moczary,

Do Dawnego Kamieniołomu, która łączy się Dawnym Traktem Królewskim.

Od kilku lat w Lanckoronie organizowany jest festiwal „Anioł w Miasteczku”. Nie miałem okazji uczestniczyć w festiwalu,

ale z relacji wygląda atrakcyjnie i fotogenicznie.

20090812lanckoronaruiny.th.jpg 20090812lanckoronaruiny.th.jpg 20090812lanckoronaruiny.th.jpg 20090812lanckoronaruiny.th.jpg

Osada zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Czułem tam jakiś nieokreślony klimat, może dla tego, że odwiedzana jest przez tyle aniołów :smile:.

Z okien piekarni, zapach się roznosi

Wchodzisz do środka, no bo aż się prosi

Spełnić marzenie o prawdziwym chlebie

Tak śpiewa Marek Grechuta w utworze „Lanckorona”, a która wersja Wam przypadnie bardziej do gustu? Ja zauroczyłem się obydwoma, a w czas świąteczny, to anioły częściej odkrywane.

http://youtu.be/rWkBUu9d9ws

Głośno było o obsunięciach ziemi i zawaleniach domostw w tej osadzie. Więcej informacji na oficjalnej stronie Lanckorony.

Źródło mapy: www.Zumi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wałbrzych-Książ

Jeżeli ktoś mówi o dolnośląskiej perełce, to można mieć na myśli Zamek Książ. Wraz z otaczającym go parkiem jest ponoć trzecim zamkiem w Polsce po Malborku i Wawelu. Będąc kiedyś w Wałbrzychu zwiedziłem wnętrze korzystając z jednej z trzech opcji.

Ja wybrałem zwiedzanie indywidualne bez przewodnika. Druga trasa Maksymiliana przebiega przez salony, karczmę rycerską, tarasy, fontanny i rzeźby. Trzecia trasa Śladami tajemnic II wojny światowej jest okraszona o elementy historyczne związane z planem pod kryptonimem Riese. Tajemnicze windy, nieukończone pomieszczenia, betonowe sztolnie, to dodatkowe atrakcje zwiedzania.

W zamku są wystawy ceramiki i porcelany. Organizowane są wystawy kwiatów i jak się trafi

w termin, można być świadkiem pokazów walk i zwyczajów średniowiecznych. Tyle o samym zamku, bo to trzeba samemu zobaczyć.

20101111wabrzychstaryks.th.jpg 20101111wabrzychstaryks.th.jpg

___________________________________________________________________________

Tym razem, chciałem polecić piękną trasę prowadzącą przez ruiny Zamku Stary Książ i przełom Pełcznicy. Na sporym odcinku są jary dochodzące do 80m. Pełcznica w tym rejonie płynie tworząc głębokie doliny o charakterze wąwozów a zamek został wzniesiony na murach dawnego zamku Bolka I księcia świdnicko-jaworskiego.

Zacząłem trasę z ul. Podwale na osiedlu Podzamcze. Czerwony szlak prowadzi z tej ulicy przez osiedle domków jednorodzinnych, polną drogą, a następnie skrajem lasu. Po około 30 minutach dotarłem do ruin. Obecny stan prawdopodobnie jest skutkiem odwiedzin żołnierzy Armii Czerwonej i podpalony w 1945 r. W dalszym ciągu jest dewastowany przez wandali.

Mimo to same ruiny, park otaczający właściwy Książ i sam kolos, to niezapomniane wrażenia. Sugeruję przejście trasy jesienią lub wiosną, gdyż drzewa nie zasłaniają swoimi koronami widoków.

trasaksi.th.jpg 20101111wabrzychstaryks.th.jpg 20101111wabrzychstaryks.th.jpg 20101111wabrzychstaryks.th.jpg

Idąc dalej szlakiem czerwonym mijamy szczyt Skiba 433m.n.p.m i schodząc do potoku Szczawnik przechodzę przez mostek i dalej do ul. Solnej i Długiej. Po około 800m ostry nawrót w prawo i dochodzimy do szlaku zielonego, który z szlakiem czerwonym tworzy pętlę. Dalej idziemy wzdłuż potoku Pełcznica. Prawie na każdym etapie trasy możemy podziwiać widok zamku zasadniczego. Po ok. 1½ km dochodzimy ponownie do ruin starego zamku.

20101111wabrzychstaryks.th.jpg 20101111wabrzychstaryks.th.jpg 20101111wabrzychstaryks.th.jpg 20101111wabrzychstaryks.th.jpg

W tym dniu zostało mi trochę czasu, to jeszcze wracając skręciłem do Palmiarni. Po ogrzaniu się i obejrzeniu ciekawych roślin wróciłem 35-tką i ul. De Gaulle’a do osiedla Podzamcze.

20101111wabrzychstaryks.th.jpg 20101111wabrzychstaryks.th.jpg 20101111wabrzychstaryks.th.jpg 20101111wabrzychstaryks.th.jpg

Wycieczka dla mnie b.atrakcyjna a dla dzieciaków, to myślę, że niezapomniane wrażenia, polecam!

Źródło mapy: www.Zumi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wypada odpowiedzieć :smile: .

Zapewniam, że jeżeli chodzi o „czas”, nie odbiegam od średniej krajowej. Moja pani czasami się denerwuje, ale dzielnie towarzyszy mi w wyprawach turystycznych, bo taką formę spędzania wolnego wypracowaliśmy. Jak gdzieś jedziemy, to zazwyczaj każdy dzień mamy zaplanowany. Ewentualne korekty robimy na miejscu. Wędkarsko też muszę się realizować, bo jestem „uzależniony”. Dopóki mój leciwy hp735 jeszcze działa, to chętnie zdam relacje z ciekawych, według mnie miejsc, a relacje z nich mam zarchiwizowane z kilku lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Międzygórze (województwo dolnośląskie) - położone w dolinie u podnóża Śnieżnika. Służy jako baza wypadowa

w Masyw Śnieżnika. W przełomie Wilczki jest wodospad o wysokości ponad 20 metrów. Ciekawostką jest to, że Kotlina Kłodzka to filmowa Syberia z filmu „Czterej pancerni i pies”. W Międzygórzu zaś, kręcono sceny do pierwszego odcinka serialu.

Z zalet należy wymienić:

- dużą ilość szlaków turystycznych

- zapora przeciwpowodziowa, udostępniona dla turystów ( ponad 29 m wysokości i 108 m długości,

w 1997r okazało się to za mało, bo woda i tak przelała się ponad górną krawędź).

- kaplica Matki Boskiej Śnieżnej

- Wodospad Wilczki, teren przy nim jest przystosowany do zwiedzania, nad wodospadem jest mostek, a wokół niego ścieżki, tarasy widokowe, tak by można było oglądać wodospad i wąwóz z każdej strony.

ogrdbajek13.th.jpgogrdbajek14.th.jpg

- Ogród bajek miejsce, które musimy koniecznie odwiedzić z dziećmi. My dorośli też możemy skorzystać i spróbować się odmłodzić pijąc kilka kropel z Źródełka Młodości, a samotnym może odmienić się los korzystając z Źródełka Miłości. Znajduje się tam mnóstwo postaci bajkowych np. Reksio, Bolek i Lolek, Koziołek Matołek, Jaś i Małgosia, Krecik, Smerfy, Shrek itd. Postacie te są zbudowane z gałęzi, głazów, czyli z tego, co natura nas obdarzyła.

Do Ogrodu Bajek można dojść z Międzygórza żółtym szlakiem przez Polanę Śnieżną w ciągu 30 minut. Od maja 2009r wytyczono dla dzieci z miejscowości Międzygórze od pętli PKS do Ogrodu Bajek "Szlak Krasnala" koloru czerwonego

i żółtego. Szlak Żółtego Krasnala polecany osobom z wózkami i na rowerach.

ogrdbajek12.th.jpg

ogrdbajek11.th.jpgogrdbajek10.th.jpg

ogrdbajek9.th.jpgogrdbajek8.th.jpgogrdbajek7.th.jpgogrdbajek6.th.jpg

ogrdbajek5.th.jpgogrdbajek4.th.jpgogrdbajek3.th.jpg

ogrdbajek2.th.jpgogrdbajek1.th.jpg

midzygrze.th.jpg

Źródło mapy: www.Zumi.pl

Ciekawe linki:

http://blog.4hotele.pl/miedzygorze-oaza-gorskiego-spokoju/

http://www.miedzygorze.com.pl/atrakcje.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zamek "Cisy".

Zachęcony poprzednią ciekawą dla mnie trasą, w kwietniową niedzielę 2011r. udałem się szlakiem zamków piastowskich.

Z osiedla Podzamcze w Wałbrzychu wszedłem na szlak niebieski i mając po prawej ręce Wąwóz Szczawnika, doszedłem do m. Pełcznica. Skręcam na lewo i idąc wzdłuż zbiornika wodnego dochodzę do szlaku zielonego i żółtego. Tym już skutecznie dotarłem do ruin zamku. Zamek znajduje się na wzniesieniu a w dolinie płynie rzeka Czyżynka. Trasa ze zwiedzaniem i postojami zajęła mi ok. 5 godz.

W powrotnej drodze widoczny szczyt Chełmca (851m n.p.m.), może następnym razem…

Poniżej ciekawa wirtualna prezentacja omawianego zamku.

http://www.im.pwr.wroc.pl/~polowcz/ZamekCisy/

kopiahpim4111.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg

20110403wabrzychruinyza.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg

20110403wabrzychruinyza.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg

20110403wabrzychruinyza.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg20110403wabrzychruinyza.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Bardo-miasto cudów.

Idealny cel weekendowych wycieczek i wypraw szlakami Miejskich Tras Turystycznych.

Wszystkie najciekawsze w atrakcje turystyczne Barda znalazły się na szlaku dwóch Miejskich Tras Turystycznych: "Kalwaria " i "Wzgórze Różańcowe ".

W ciągu jednego majowego dnia odwiedziłem:

- Bazylikę pw Nawiedzenia NMP z bogato rzeźbioną amboną, robiącymi wrażenie barokowymi organami i najcenniejszym skarbem-Cudownej Figury Matki Boskiej Bardzkiej.

20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg

- Niemiecką Drogę Krzyżową, nazwaną tak, gdyż kiedyś podążali nią głównie niemieccy pątnicy. Przy drodze na szczyt Góry Kalwarii ustawiono kapliczki, znajduje się Źródło Marii (uchodzi za cudowne a jego woda pomocna w chorobach wzroku), punkty widokowe, Obryw Skalny, Piękny Widok, relikty zamku średniowiecznego.

Do Kaplicy Górskiej na szczyt G. Kalwarii można także dojść Polską Drogą Krzyżową (przeszedłem częściowo), jest to łagodna leśna ścieżka z Janowca z zachowanymi na niej kamiennymi stacjami z 1822r.

20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg

20110502bardodrogakrzyoq.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyoi.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg

20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyol.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg

- Wzgórze Różańcowe (382m.n.p.m), podczas spaceru na wzgórze można podziwiać kaplice, ewenement małej sztuki sakralnej. Każda w innym stylu architektonicznym. Potwierdzam za biuletynem, że malownicze widoki w połączeniu z niesamowitą architekturą kaplic zachwycają i stwarzają niesamowitą atmosferę. Obowiązkowo, trasa wędrówki powinna znaleźć się w planie wędrówki każdego turysty.

20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg

20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg20110502bardodrogakrzyoc.th.jpg20110502bardodrogakrzyo.th.jpg

Prędzej czy później chcąc zwiedzić to miasteczko nadarzy się okazja przejść po jednej

z charakterystycznych wizytówek, czyli kamiennym moście na Nysie Kłodzkiej.

kopia20110502bardodroga.jpg

Przy wlocie drogi na szczyt Góry Kalwarii jest parking i przystań wodna z kajakami

i pontonami. Tam dzięki uprzejmości pana z przystani otrzymałem mapki i informatory, które były bardzo pomocne w ogarnięciu atrakcji i analizowaniu spędzonego czasu w Bardzie. W planie mam jeszcze przepłynięcie Przełomu Bardzkiego na Nysie Kłodzkiej, może już w lipcu.

Informacje podałem w oparciu o biuletyn ” Miejskie Trasy Turystyczne zintegrowanym produktem turystycznym miast czesko-polskiego pogranicza”

http://www.citywalk.info/index.php?option=com_content&task=view&id=94&Itemid=388

http://www.bardo.pl/asp/pl_start.asp?typ=14⊂=9&menu=64&strona=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Stronie Śląskie

Moje pierwsze poważniejsze wycieczki krajoznawcze zaczęły się kilka lat temu od miejscowości Stronie Śląskie. Czas wakacji, to może te parę informacji przyda się do podjęcia decyzji, gdzie spędzić kilka wakacyjnych dni z licznymi atrakcjami dla aktywnych.

Miasto posiada zróżnicowaną bazę noclegową. Mnie dwukrotnie udało się w cenie pokoju wynająć mieszkanie. Gmina leży w całości na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego na krańcu Kotliny Kłodzkiej.

Ciekawe miejsca, które odwiedziłem i polecam:

- Centrum Sportu i Rekreacji ( kryta pływalnia, hala sportowa, sauna, itp.)

- Huta Szkła Kryształowego „Violetta” ( nie wiem, czy obecnie jest dostępna do zwiedzania)

- Jaskinia Niedźwiedzia ( jedna z największych i najciekawszych jaskiń w Sudetach)

- Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie

- Muzeum Ziemi w Kletnie ( kolekcje minerałów i skamieniałości lokalne i z całego świata,

przy muzeum istnieje „Park Jurajski” dla dzieci, gdzie można oglądać modele dinozaurów)

hpim3026.th.jpg hpim1862j.th.jpg hpim3028n.th.jpg hpim3037.th.jpg

Dla „łazików” jest sporo tras turystycznych, gdzie można podziwiać uroki tych zakątków. Jest do zdobycia Śnieżnik (1425m n.p.m.) najwyższy szczyt w rejonie Kotliny Kłodzkiej, Czarna góra ( 1205m n.p.m.) i wiele innych.

hpim2997s.th.jpg hpim2994.th.jpg hpim2959p.th.jpg

Wędkarstwo.

- Przy ul. Sudeckiej w pięknej scenerii znajdują się stawy usytuowane kaskadowo. Na pierwszym z nich udało się mi złowić pokaźnego karasia.

- Przy ul. Nabrzeżnej znajdują się stawy koła ze Stronia Śl.

- Od 2007r (oficjalne otwarcie) dostępny jest zbiornik retencyjny w Starej Morawie

(ok. 2km od Stronia). Poniżej link do artykułu o tym zbiorniku.

http://www.ww.media.pl/?page=PArticleViewer&nid=3833

- Biała Lądecka rzeka, o której niewiele wiem. Jednak poniższy link z artykułem o niej

może być pomocny.

http://www.flyfishing.pl/web/article.php?a_id=65

hpim2909k.th.jpg hpim1561.th.jpg hpim1872a.th.jpg stronielskie.th.jpg

Zimą oczywiście można korzystać z pobliskich stoków i wyciągów narciarskich. Jeszcze planuję odwiedzić te okolice, które zdecydowanie polecam turystycznie.

Źródło informacji:

Gminne Centrum Informacji

Wiadomości Wędkarskie

Flyfishing

Google mapy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Rzadko uczęszczane, brak ograniczeń wiekowych, zgrupowanie okazałych skał wznoszących się na wys. ok. 800m n.p.m. Zielony Król, As Atu, Bubek, Zielona Dama, Kibic, Zły, to nazwy skał nadane przez wspinaczy.

20110726grystoowebiaesk.jpg

Białe Skały (G. Stołowe)-osiągają do 30m wysokości tworząc rozpadliny, wąwozy i skalne ściany. Trasa obrana przeze mnie, to pętla szlaku niebieskiego, zielonego i żółtego zaczynająca i kończąca się na parkingu w Lisiej Przełęczy. Trasa spokojnym marszem nie powinna trwać dłużej jak 3godz. Młody jest ciekawy wszystkiego, to nam zajęło przejście ponad 5godz. Piękne widoki na Orlickie Góry, Szczeliniec, trasa wśród grzęzawisk, różne formy skalne, tego można doświadczyć podczas jednej wyprawy.

20110726grystoowebiaesk.jpg

20110726grystoowebiaesk.jpg

20110726grystoowebiaesk.th.jpg 20110726grystoowebiaesk.th.jpg 20110726grystoowebiaesk.th.jpg 20110726grystoowebiaesk.th.jpg

Warto podejść jeszcze do Fortu Karola. Podejście od parkingu nie trwa dłużej jak 10min.

20110726fortkarolagryst.th.jpg 20110726fortkarolagryst.th.jpg

Jest to trasa, którą szczególnie polubiłem a jak ktoś będzie w drodze powrotnej przejeżdżał przez Duszniki, to polecam zupę gulaszową lub żurek podawany w chlebku (pierwsza knajpka przy kortach tenisowych).

Źródło mapy: www.Zumi.pl

biaeskay.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaceen kolego po kiju, nie ma nawet o czym mówić, jesteś Gość, przez duże 'G'. Świetne opisy i jeszcze lepsze zdjęcia. Masz dryg do aparatu i to widać. Pozdrawiam gorąco i życzę równie udanych wypadów. Jednak są ciekawe miejsca w 'naszych' okolicznych stronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

daTeo00 dzięki, ale trochę czuję się samotny w tym temacie :roll: mimo to...

Twierdza Srebrna Góra

Jeden z najciekawszych obiektów architektury militarnej w Polsce, znacznie większa od twierdzy kłodzkiej, wybudowana przez Fryderyka II po Wojnie siedmioletniej. Jest to największa górska twierdza w Europie. Tak opisuje Wolna encyklopedia Wikipedia.

srebrnagra.jpg

Po kilku latach wróciłem zobaczyć, jakie faktycznie nastąpiły zmiany w potężnym obiekcie Donjon. Pierwsze wrażenie pozytywne. W samej miejscowości Srebrna Góra widać, że wpompowano dużo pieniędzy (chyba unijnych) w naprawę drogi, chodników, fontannę, przystanki i duży parking, co jeszcze bardziej przyjaźnie nastawiło mnie do miejscowości.

W wielu miejscach można zrobić pamiątkowe zdjęcie z żołnierzem.

20110720srebrnagratwier.jpg20110720srebrnagratwier.jpg

Z parkingu w Srebrnej Górze udałem się spacerkiem do twierdzy. Po drodze są dwa parkingi płatne. Dojście zajęło mi około 30 min. W twierdzy od 2007r turystów oprowadzają przewodnicy-żołnierze. Prezentują oni znaleziska militarne z okolic i przekazują w ciekawe informacje. Na własnej skórze można się przekonać, w jakich warunkach służyli żołnierze, zostało chyba to dokładnie odtworzone.

20110720srebrnagratwier.th.jpg20110720srebrnagratwier.th.jpg20110720srebrnagratwier.th.jpg

Nieopodal znajduje się trasa sowiogórskiej kolejki zębatej. Znajdują się na niej dwa ogromne wiadukty. 20110720srebrnagratwier.jpg

Odremontowano także zabytkowe schronisko PTTK które przyjęło teraz swoją historyczną nazwę Villa Hubertus

20110720srebrnagratwier.th.jpg20110720srebrnagratwier.th.jpg20110720srebrnagratwier.th.jpg20110720srebrnagratwier.th.jpg

Może w czerwcu jak czas pozwoli, to wrócę zobaczyć inscenizację szturmu na twierdzę

Wszelkie szczegóły dotyczące twierdzy: http://www.forty.pl/

Źródło mapy: www.Zumi.pl

Zachęcam do dzielenia się ciekawymi miejscami i wyprawami, pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

technops, dzięki.

Ilość zamków, które zwiedzałem nie jest imponująca, ale wierzę, że miałem okazję przebywać chyba w jednym

z najpiękniejszych w kraju.

Zamek Czocha, położony nad Jeziorem Leśniańskim.

Jedną z ciekawostek jest to, że sceneria warowni była wykorzystywana do realizacji filmów: Legenda, Gdzie jest generał?, Tajemnica Twierdzy Szyfrów, Wiedźmin, Dwa światy, Pierwsza miłość. Obecnie obiekt dostępny jest, jako ośrodek hotelowo-konferencyjny. Bez dodatkowych opłat dostępny dla zwiedzających jest dziedziniec, restauracja i hol zamku. Muzeum przedzamcza, sala tortur i pomieszczenia zamku są płatne ( osobno). Jest też możliwość odbycia rejsu po Jeziorze Leśniańskim. Ja zwiedziłem pomieszczenia zamku, ale życzyłbym sobie i innym, aby poziom zwiedzania był prezentowany przynajmniej w części np. jak w Grodnie lub Srebrnej Górze. Mimo to warto odwiedzić to miejsce.

20110804zamekczochamiej.jpg

20110804zamekczochamiej.th.jpg 20110804zamekczochamiej.th.jpg 20110804zamekczochamiej.th.jpg 20110804zamekczochamiej.th.jpg

Do zamku dotarłem pieszo malowniczym szlakiem przełomu Kwisy z miejscowości Leśna (żółty – niebieski - żółty przez zaporę). Zapora ta, to rewelacyjnie wkomponowana budowla z ładnymi widokami. Jednocześnie znajduje się tam najstarsza w kraju zawodowa elektrownia. Dla grzybiarzy i wędkarzy to wspaniałe tereny do korzystania z tej formy wypoczynku. W pobliżu zapory znajduje się letnisko. Dla mnie było wielką frajdą poznać te okolice. Malownicze trasy przełomem Kwisy pozostają na długo w pamięci . Wycieczka była całodniowa. Powrót szosą przez Lechów do Leśnej.

20110804zaporaleniaska3.jpg

20110804zaporaleniaska1.th.jpg 20110804zaporaleniaska1.th.jpg 20110804zaporaleniaska9.th.jpg 20110804zaporaleniaska2kwj.th.jpg

Źródło mapy: www.Zumi.pl

lenaczocha.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

ZAKOPANE-TATRY

Wstyd się przyznać (mimo słusznego już wieku), że dopiero niedawno byłem i na własne oczy podziwiałem Tatry.

Pobyt planowany był na siedem dni, to dla tego miesiąc wcześniej przeglądałem wszystkie mi dostępne mapy tras turystycznych i informacje na temat najsłynniejszego ośrodka turystycznego w Polsce.

W Zakopanem nie mogłem sobie odmówić wizyty w pierwszym powstałym w Polsce muzeum regionalnym, czyli Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego.

Ogólnie mimo ogromu turystów podziwiałem szereg domów, willi zbudowanych na styl zakopiański, stylu, którego twórcą był Stanisław Witkiewicz.

Proponuję znaleźć trochę czasu na spacer i chwilę zadumy w szczególnym miejscu Zakopanego. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku przy ul. Kościeliskiej. Nagrobki, to niepowtarzalne dzieła i na dodatek, tyle zasłużonych osób, spoczywa w jednym miejscu.

0d2228ce1b51c0d5m.jpg a99b65880ff645b7m.jpg beb7e97e28ead7c3m.jpg bece3e57db731bc6m.jpg

_________55fd72a3c31534b0med.jpg______

Nie opisuję szlaków turystycznych, bo jest ich taka ilość i różnorodność kombinacji, że wiele lat potrzeba, by je poznać pobieżnie. Widoki takie, że żal wracać do kwatery. Zmiana planu nastąpiła, gdy zobaczyłem ilość ludzi, oczekujących na wjazd kolejką na Kasprowy. Szybka decyzja i jedziemy na spływ tratwą, bystrzami Dunajca z Kątów do Szczawnicy. Oprócz widoków, ciekawych legend o Janosiku, do dziś potrafią przyśnić się ławice potężnych kleni.

_______368ec2d1f7942ad5med.jpg_______

_______addfb165fdfe9ce7med.jpg_______

Chochołowska Dolina, Kościeliska Dolina, Strążyska Dolina, Dolina ku Dziurze, Dolina Jaworzynka, Droga pod Reglami, Ścieżka nad Reglami (od D. Chochołowskiej do D. Bystrej), Gąsienicowa Hala, Butorowy Wierch, Gubałówka, Zakopane, przełom Dunajca, kościół św. Michała Archanioła w Dębnie (filmowy Janosik brał w nim ślub). A w drodze powrotnej Lanckorona, Kalwaria Zebrzydowska i Jezioro Żywieckie. Tyle udało się mi odwiedzić miejsc w dodatkowo przedłużonym o dwa dni urlopie. Oby dane mi było jeszcze tam wrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Polecam szczawnicę, wypożyczyc rowery i do czerwonego klasztoru ( slowacja)na rowerku wzdłuż dunajca, tam dopiero można ławice kleni podziwiac
Kto wie, wiele przemawia, że w tym roku może dojść do takiej wycieczki :smile:

Górna Głuszyca , zbiornik wodny "Kamyki"

Ostatnio poruszono temat kamieniołomu „Kamyki” w Głuszycy Górnej, a że w pobliżu przebywałem, to znalazłem czas na odwiedzenie tego uroczego miejsca. Dojazd do samej wody oceniam na „5” (droga asfaltowa). Przy samej wodzie jest gdzie postawić auto. Dla tych, co nie mają nawyku zabierać ze sobą swoich piknikowych odpadów jest niewielki pojemnik.

78b3a02a840741d5m.jpg ffff73a1d8776ebfm.jpg 7a667809fd3c40d7m.jpg eb7bfc1e97d6bc24m.jpg

Wokół zbiornika jest parę miejsc, gdzie można spocząć i podziwiać widoki. Czy w okresie wakacyjno-urlopowym można tam liczyć na oazę wędkarskiego spokoju? Z jednej kilkugodzinnej wycieczki nie odważę się wywnioskować.

a9c9aa6d2bea495bmed.jpg

W temacie wędkarstwa wiem tyle, ile znalazłem w informatorze PZW czyli, że zbiornik był zarybiany w 2009 i 2010 i dzierżawiony jest przez ZO PZW Wałbrzych.

498c39dd755c2f5dmed.jpg

Szczerze, to nigdy w takiej scenerii nie wędkowałem. Jak by udało się mi złowić rybkę, to wymiar sukcesu wędkarskiego byłby szczególny.

db75eb7f92ff1dbamed.jpg

W okresie zimowym lodospady, które się tworzą na ścianach kamieniołomu przyciągają miłośników zimowej wspinaczki.

http://gluszyca.pl/index.php/2012/01/23/lodospady-%E2%80%93-zimowa-perla-gluszycy-gornej/

Źródło mapy: www.Zumi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacje pierwsza klasa :)

Niestety daleko mamy w Wasze strony, ale przy okazji jednego ze zlotów zwiedziliśmy co nieco - właśnie Zamek Czocha :)

Tam jeszcze jest na dziedzińcu studnia z którą związana jest bardzo ciekawa legenda:

"Studnia niewiernych żon

Jest w zamku Czocha studnia całe wieki już nie używana. Opowiadają, że czasami o północy słychać wydobywające się z jej wnętrza ciche westchnienia, kobiecy płacz a nawet wzywanie o pomoc.

Podobno kiedyś jeden z panów na zamku niespodziewanie powrócił po prawie rocznym pobycie za granicą do swych włości. Powitała go służba zamkowa i dzieci, żony jednak wśród nich nie było. Zapytawszy o nią, otrzymał odpowiedź, iż źle się czuje a słabość jej się rozpoczęła w chwili otrzymania wieści o jego powrocie. Udał się zatem do jej komnaty. Zastał ją spoczywająca w łożu pod przykryciem ze skór niedźwiedzich. Nie wyglądała na zdrową - na czole i szyi dostrzegł jakieś brązowe plamy i robiła wrażenie ciężko chorej. Na pytania męża odpowiadała półsłówkami.

- Czyżby zaraza? - zapytał.

- Może...

- Czy był medyk?

- Nie. To przejdzie...

Po wyjściu z komnaty pan zaczepił jedną z dziewek służebnych. Ta rzekła mu, iż plamy na twarzy świadczą o tym, że jego żona jest brzemienna. Na wieść o tym pobladł pan a fala złości zalała jego serce. Wpadł do komnaty żony i zerwał z niej skóry, którymi była okryta a wzrok jego padł na zniekształcony ciążą brzuch. Oszalały z wściekłości złapał ją za włosy, wyciągnął na dziedziniec i doprowadził do studni.

- Skacz do wody! - rozkazał krótko.

Ponieważ nie wykonała polecenia, po krótkiej szamotaninie - sam wepchnął ją do wody. Stał potem przez chwilę jeszcze nasłuchując odgłosów wydobywających się z wnętrza studni. Następnie spokojnym tonem nakazał pachołkowi, aby przygotował konia i tego samego dnia opuścił zamek.

Dopiero na drugi dzień wydobyto zwłoki pani zamku i od tego czasu, ilekroć ktoś nocą nachylał się nad studnią i patrzył w lustro wody, dały się stamtąd słyszeć kobiece głosy.

Rzekomo w niepełne dwie dziesiątki lat później, kolejny pan na zamku Czocha w podobny sposób uśmiercił swą małżonkę, gdy przyłapał ją na miłości z własnym woźnicą. Po raz trzecie studnia posłużyła jako miejsce kary dla niewiernej małżonki na krótko przed pożarem zamku w 1792 roku. Śmierć tam znalazła Ulrike, która urodziła dziecko w czasie, gdy jej mąż przebywał jako poseł króla pruskiego na dworze króla Francji. Według podań właściciel zamku utopił swą żonę a dziecko kazał zamurować żywcem w kominku w sieni, gdzie do dziś ponoć znajdują się jego kości."

plus zdjęcie:

b.jpg

mam nadzieję, że nie obrazisz się za uzupełnienie relacji :)

Dodatkowo jeszcze kilka zdjęć z wystawy poświęconej Twierdzy Szyfrów i kilka innych:

IMG_18571-1.jpg

IMG_18551.jpg

IMG_18531-1.jpg

IMG_18521.jpg

IMG_18491.jpg

IMG_18471-1.jpg

c.jpg

IMG_18661.jpg

IMG_18601.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trini, fajnie uzupełniłaś temat. Staram się zostawiać jeszcze jakieś ciekawostki do zwiedzania w tych miejscach, do których będę dążył wrócić. Takim jest właśnie Zamek Czocha i przedstawiona przez Ciebie Twierdza Szyfrów. Nie da się wszystkiego ogarnąć za jednym razem, za dużo informacji w krótkim czasie doprowadza do przesytu wrażeń. Z tego co pamiętam jest jeszcze opcja zwiedzania pomieszczeń folwarcznych z wyposażonymi pomieszczeniami w przedmioty codziennego użytku. Będę w pobliżu, to na pewno będę chciał resztę zwiedzić. Może kącik się rozkręci i inni też znajdą coś ciekawego ze swoich archiwów.

Co do tych niewiernych żon, to strach się z jakiejkolwiek studni napić wodę. Co studnia, to niewierna :smile: .

Okolice Wałbrzycha cd.

Mnogość ruin średniowiecznych zamków, szlaków turystycznych, kamieniołomów, sztolni, niepowtarzalne widoki krajobrazów podczas wycieczek pieszych, to przyczyniło się do spędzenia przeze mnie kilku dni w okolicach Wałbrzycha.

Tym razem chciałem polecić niby łatwą, ale zostawiającą trochę w nogach wycieczkę do utworzonego w 1998r rezerwatu Jeziorko Daisy na stokach wzniesienia Witosza (483 m n.p.m.).

a116ae38ab966798m.jpg

Początek trasy rozpocząłem od parkingu przy Palmiarni Lubiechowskiej http://www.walbrzych.e-gory.info/index.php?kat=palmiarnia (szlak żółto-niebieski)

03da1ddaded1f24em.jpg 22a18722f9e78f62m.jpg 9c36999cc439de0fm.jpg 32c928c6008c6be1m.jpg

Z przystankami na edukację przy tablicach informacyjnych i odpoczynkiem nad jeziorkiem potrzebowałem 5godz. Trasa nadaje się na wycieczkę rowerową. Dla zainteresowanych dodaję link do charakterystyki ścieżki dydaktyczno-turystycznej http://www.dzpk.pl/pl/parki-krajobrazowe/85-ksiazanski-park-krajobrazowy/411-sciezka-przyrodniczo-dydaktyczna-jeziorko-daisy.html

0c0bb51b22606260med.jpg

5f8ecc9c5d5a7760m.jpg 9eda6a5f274034e0m.jpg 8d99daca872d14eem.jpg 313f5dad2ecea18em.jpg

W drodze powrotnej miałem okazję na wyciągnięcie ręki zaobserwować gniazdo, czyje …?

8d79a24b826c174cmed.jpg[glow=orange][/glow]

Bliskość Zamku Książ może mieć znaczenie do zaplanowania i odwiedzenia tych terenów.

Źródło mapy: www.Zumi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Czas wakacji i urlopów. Może komuś przyda się informacja, że we Wrocławiu jest park rozrywki edukacyjnej http://humanitarium.pl/

Fajna forma spędzania czasu za pomocą interaktywnych eksponatów i multimediów. Dwie godziny wspaniałej zabawy i edukacji. Dzieci mogą sprawdzić: jakie są szybkie, jak wysoko skaczą, jak zachowuje się kręgosłup podczas ruchu, w którym miejscu język wyczuwa smaki, czy przy pomocy specjalnego mikroskopu zbadamy jak zbudowana jest nasza skóra. Ogólnie, wzrok, słuch, dotyk, węch, polecam.

bd6526b42b6768c7med.jpg

167f9f14c6a4b635med.jpg

a96d4468e74c931fmed.jpg

d8c9317c7c4357f0med.jpg

3e3138d4bfaffb52med.jpg

f5c5b3749d4a650fmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

WROTA ZIEMI KŁODZKIEJ

Kiedyś obiecałem sobie, że zabiorę syna na spływ pontonowy Nysą Kłodzką. http://www.ski-raft.pl/splywy_pontonowe.html

Pogoda zapowiadała się wyśmienita, więc telefon i rezerwacja na kajak, bo więcej chętnych do pontonu w tym terminie nie znalazłem. Wcześniej, przed spływem, weszliśmy na obryw skalny, by podziwiać panoramę Barda i okolic wraz z widokiem na Szczeliniec.

75035af49e75e5f2med.jpg

79c86c47f19efed1med.jpg

Z przystani zawieziono nas autokarem do Ławicy i po krótkim instruktarzu wiosła w dłoń i ok. trzech godzin spokojnego wiosłowania przed nami. Początek spływu dość ciekawy. Trzeba wpatrywać się w wodę, aby ominąć wystające kamienie i rafy. Brzegi rzeki usłane ciekawymi formami skalnymi.

1e3fb07376a7f262med.jpg

674f8b5baadd5712med.jpg

W środkowej części spokojniej, ale chwila nieuwagi i zaliczamy głaz i kajak obraca nam w poprzek nurtu na przewężeniu, gdzie nurt znacznie przyśpiesza. Chłopakowi sprawia, to wiele radości, a mnie obawę przed wywrotką.

Końcowa faza spływu, to przenoszenie sprzętu obok progu wodnego, około 50m.

74695a8caf54320fmed.jpg

73d184dea68709f4med.jpg

i po piętnastu minutach pokazuje się nam wizytówka Barda, kamienny most. Trudno uwierzyć, że podczas powodzi w 1997 woda przelewała się górą mostu.

d2d3ff0c54c4944fmed.jpg

454b54ab0b581726med.jpg

21457d654f4eb785med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.