Skocz do zawartości
tokarex pontony

Wybór wędki/kolowrotka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem początkującym wędkarzem rozglądam się za drugą wędką myślę o karpiówce co sądzicie o takim zestawie :

https://allegro.pl/oferta/wedka-karpiowka-prologic-c1-carp-3-6m-3lbs-3cz-9439507787

albo

https://allegro.pl/oferta/wedka-daiwa-black-widow-carp-3-60m-3-00lbs-3sklady-7450403138

do tego kołowrotek

https://allegro.pl/oferta/kolowrotek-fox-eos-10000-9698153541

Dodam że głównie będę łowił na wiśle i czasem na jakieś zbiorniki a może polecicie cos innego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
przynęty na klenia   Dragon

Jak wspomniałem w innym wątku, chciałbym w tym roku zacząć uczyć się łowienia pickerem. Jakieś podstawy chyba mam, bo na feedery łowiłem już dawno temu i choć od dawna ich nie ruszałem to coś tam jeszcze w głowie i w skrzynce sprzętowej zostało. Nie mam natomiast i nigdy nie miałem pickera. Myślałem, że wybór będzie prosty, ale jak zacząłem czytać o tej metodzie, oglądać filmiki, przeglądać sprzęt to kompletnie sie pogubiłem. Podpowiedzcie proszę jak podejść do wyboru kija. Chcę łowić na wrocławskich kanałach, w odrzańskich zatokach, starorzeczach, może na rzeczkach wpadających do Odry, a może też i w samej Odrze, a raczej w jakichś spokojnych klatkach, bo na samą rzekę mam wspomniane wcześniej feedery. Chciałbym coś na szybkie wypady. Po pierwsze jaka długość? Po rozmowach z kolegami skupiłem się na 3,0m jednak w czasie oglądania wędzisk zacząłem się zastanwiać, czy jakiś leciutki feederek o długości 3,3m nie byłby bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, dającym większe możliwości. Z drugiej strony pomyslałem, że taki wybór mógłby niekorzystnie wpłynąć na moje połowy "pod nogami". Druga sprawa c.w. J.w. po wstępnych rozmowach skupiłem się na +/- 60g. To dobry kierunek? Po trzecie wygoda. Gdy już przewaliłem wszystkie strony na znanym portalu aukcyjnym, to uświadomiłem sobie jak nieporęczne musi być chodzenie po krzakach, a nawet samo przewożenie kija, który złożony ma długość 160-170cm i wtedy zauważyłem, że można znależć trójskłada. Będzie on co prawda nieco cięższy, ale czy to jedyny minus takiego rozwiązania? Ostatni aspekt, który przychodzi mi do głowy to szczytówki. Czy więcej znaczy lepiej? Dlaczego o to pytam, bo kije, które mi laikowi się podobały z reguły miały po dwie, a te które mniej do mnie przemawiały miały ich 3.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, a najchętniej poznałbym Wasze kije, których używacie na podobnych łowiskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzę ze spinningiem ale lubię też federka i odległościówkę. Za profesjonalistę się jednak w tych metodach nie uważam no ale jakieś przemyślenia mam. Nie napiszę czym łowię bo swój sprzęt kompletowałem ze 12 lat temu i mimo, że dobry już jest nie do kupienia. Odnośnie pozostałych pytań. Nie lubię krótkich wędek więc ja wybrałbym 3,3 m zamiast 3 m. Mam trzy feedery/pickery. Średni ma c.w. właśnie 60 gr i jest najbardziej uniwersalny. Z powodzeniem łowiłem nim nawet w nurcie Odry leszcze w sprzyjających warunkach ale do zastosowań o których piszesz mam lżejszy. Nawet nie ma oznaczonego c.w. Często łażę z wędkami po krzakach wiec wolę i mam trzyczęściowe i nie widzę wad. Masa wędki leżącej na widełkach raczej nie ma zbyt dużego znaczenia a tych wyśrubowanych parametrów to się nawet obawiam. W tym najlżejszym feederku/pickerku w 90% przypadków używam najdelikatniejszej szczytówki jaka jest do kupienia więc dwoma ogarnąłbym 100%. Oryginalne już dawno połamałem. I tu moja rada. Sprawdż możliwość dokupienia szczytówek. Te delikatne ja łamię często. Czasem wystarczy nawet za mocno skręcić żyłkę kołowrotkiem z zestawem zaczepionym za zaczep wędki. Idealnie jak będą pasowały jakieś standardowe, uniwersalne. Jak będziesz skazany na oryginalne to różnie może być z dostępnością a cena też będzie często kilkakrotnie większa. Ja na sezon to staram się mieć w zapasie dwie, trzy szczytówki najdelikatniejsze i nawet często mam zapasową nad wodą. Gdybym kupował pickerka w sklepie stacjonarnym to od razu przymierzałbym jakieś uniwersalne. Jak nic bym nie dopasował to szukałbym innej wędki.

  • Dzięki! 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RafalWR napisał:

I tu moja rada. Sprawdż możliwość dokupienia szczytówek.

Ta rada sprawiła, że właściwie zaczynam poszukiwania od nowa 😀 Wypisałem sobie średnice dostępnych szczytówek i teraz szukam kija z odpowiednim "adapterem" (jeśli nie jest podany to kij jest od razu dyskwalifikowany). Dziękuję.

P.S. wolę kupować spinningi 😀 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat temat wpasował w moje poszukiwania ;) 

Pół niedzieli przeglądałem allegro w poszukiwaniu pickerka i kręciołka do niego. 

Mam feder ale chciałem coś naprawdę "najdelikatniejszego" i raczej niskobudżetowego bo podejrzewam że plany które obmyślałem i tak upadną z racji tego że znowu w prawie 100% skupię się na spinningu. 

Mój wybór to Robinson Carbonic Picker ( 3 szczytówki w zestawie) 

Planowałem 3 metrowy ale ma go jakiś mało przekonujący sprzedawca więc będzie 2,7 m.

Łowienie to bardziej woda stojąca niż rzeka i raczej bliżej niż dalej, tak do zasięgu procy. 

CW wędki do 30 g , (najmniejsze sprężyny i podajniki do metody, oraz oliwkę przelotowo da radę obsłużyć ) 

A kołowrotek do niego to całkowita niewiadoma :) 

Hokkaido Vendetta 300 (coś z wolnym biegiem chciałem) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, a ja się pospieszyłem i kupiłem Fiume Parme 300/60g. A teraz znalazłem to, co by mi bardziej odpowiadało. A mianowicie to, o czym pisał RafałWr, czyli dostęp do zapasowych szczytówek. Kolejna rzecz, to wędka prawdopodobnie z włókna szklanego. Do wędki odkładanej na podpórki nie potrzebuję kosmicznych materiałów. Kolejna zaleta, to krótszy skład do transportu, bo to jest patyk trzyczęściowy + szczytówki. Długość transportowa = 108 cm. A szczytówki zapasowe chowane są w dolniku. Tak miałem w starej wędce Zebco i zapomniałem, że to fajne i przydatne rozwiązanie. W trochę droższych wersjach są nawet szczytówki UV. W dyskretnym świetle UV ładnie je widać w nocy:) Jak mi Fiume  nie podpasuje, to nie będę się długo zastanawiał:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.