Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Teleskopowa karpiówka


KacperWer90

Rekomendowane odpowiedzi

Natknąłem się na karpiówki - teleskopowe.  Trochę mnie kusi dlatego, że czasami lubię rowerem skoczyć nad jeziorko, no i kompaktowa wędka znacznie by ułatwiła mi życie. Martwi mnie jednak ich wytrzymałość, czy teleskopowe połączenia nie będą zbyt słabe jak na duże ryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Nie sądzę, żeby największym problemem przyzwoitych teleskopowych wędek karpiowych była wytrzymałość. Raczej dyskomfort użytkowania. Może dojść do obrotu segmentu z przelotką, może pojawiać się problem ze składaniem i rozkładaniem gdy dojdzie do zabrudzenia i dostanie się do środka segmentu jakikolwiek pył/błoto itp.

3m wędka teleskopowa to około 1,m długości transportowej i sporo segmentów. Przyjrzyj się rozwiązaniu jakie zastosował np Nash, ale też widziałem w nowych wędkach Korum Opportunist x.

Nash dwarf to wędka półteleskopowa - piszę konkretnie o tej, bo używa jej mój syn. W tym roku zaliczyła kilka karpi 10+ kg i nie stanowiły one dla niej najmniejszego problemu. Konstrukcja polega na tym że mamy dwuskład o nie równych sekcjach. Sekcja szczytowa jest pełna, natomiast sekcja dolna wysuwa się teleskopowo. W ten sposób długość transportowa jest zredukowana. Dla wersji 3m wynosi 127cm. 

Zakładając że jedziesz na karpie lub inne spore ryby, to potrzebujesz też sensowny podbierak. Dlatego torba 1,3m, łatwa do założenia na plecy i zmieścisz tam 1-2 wędki wraz z podpórkami i sztycą podbieraka. I z takim pakunkiem spokojnie śmigniesz na rowerze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem ten typ wędek Nasha nie sprawdzi się w sytuacji gdy trzeba będzie osiągnąć dalsze odległości przy rzutach zestawem. Są to wędki raczej dedykowane pod łowienie '"aktywne" na bliskich dystansach. Osobiście nie sądzę, żeby nie dało się pojechać rowerem z typowymi karpiówkami na plecach. Zawsze pozostaje opcja zakupu wędek w 3-składzie, które wydają mi się o wiele lepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam ci rozważenie karpiówki w 3 składzie.. sam trzeci sezon będę łowił karpiówkami 3,6 m 3 lb w trójskładzie. Osiągałem z rzutu odległości nieco ponad 100 m a bardzo celnie rzucam na  +- 80 m ( używam kijów prologic c1a ). Lata temu zaczynałem łowienie od teleskopów i szczerze jest przepaść w komforcie łowienia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.