Skocz do zawartości
tokarex pontony

Okoń 2021 - liga haczyk.pl


jaceen

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, michalvcf napisał:

Wkoncu wybrałem się na okonie, pierwszy raz w tym roku. Stara sprawdzona miejscówka dała kilka rybek, brania były jedynie na główki 4-5gramow. 

Dla rozpoczęcia mojej tabeli dodam jednego okonia 24cm.large.20210206_140957.jpg.eca28130ef4e8fca3abc195119dabb92.jpg

Gratulacje  :) w końcu ktoś się przełamał. Biorąc pod uwagę tą zamieć za oknem to za szybko na ryby się nie wybierzemy  😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
3 godziny temu, MarianoItaliano85 napisał:

A coś się działo na Oławce? 

Na cztery wyjścia przy pomostach (2 x styczeń, 2 x luty) trafiłem dwa okonie palczaki i dwa inne przyłowy. Na obecną chwilę, biorąc pod uwagę sytuację i rozpoznanie w boju, zapożyczając słynną wypowiedź przez laureata "Krzesła Roku", mogę stwierdzić, że ryb tam nie ma i nie będzie:)))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dziś wystartowałem i ja :) Matamiara zamarznięta na kość przez co trochę pofałdowana. Myślę że 35 oraz 39 to uczciwe wymiary. Prosze dodać do tabeli.

 

Aaa bym zapomniał o opisie. Jezioro dzikie i ściśle tajne w jednym. Ryby wyjechały stosunkowo blisko trzcin na ostrym spadzie, gdzieś 6-7m. Nie mam echo więc łowię trochę w ciemno ale ja wiem że one tam są i kropka ;) Chodziło o odpowiednią dziurę, opuszczałeś i od razu walił przy dnie. Przez 2h, trzy brania, trzy okonie. Trafiały blaszki jak również balansówki, godzina 14:30-16:00. Czegoś się nauczyłem, zmieniam taktykę. Pozdrawiam.

3.thumb.jpg.2bff33288e12fe69732fdb8d0523a9fe.jpg4.thumb.jpg.79e4f69812a81f071b94e74fc4f2a1a2.jpg

 

  • Super 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Don Gucak napisał:

No to dziś wystartowałem i ja :) Matamiara zamarznięta na kość przez co trochę pofałdowana. Myślę że 35 oraz 39 to uczciwe wymiary. Prosze dodać do tabeli.

 

Aaa bym zapomniał o opisie. Jezioro dzikie i ściśle tajne w jednym. Ryby wyjechały stosunkowo blisko trzcin na ostrym spadzie, gdzieś 6-7m. Nie mam echo więc łowię trochę w ciemno ale ja wiem że one tam są i kropka ;) Chodziło o odpowiednią dziurę, opuszczałeś i od razu walił przy dnie. Przez 2h, trzy brania, trzy okonie. Trafiały blaszki jak również balansówki, godzina 14:30-16:00. Czegoś się nauczyłem, zmieniam taktykę. Pozdrawiam.

Super rybki :) Zgłaszaj je w temacie "Proszę dodać 39+36 cm"

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględniamy przerwę na tarło od 01.03.2021 do 23.04.2021 w tym czasie okonie nie będą zaliczane do punktacji.

Może przedyskutujemy ten zapis? Luźna dyskusja bez spiny :) I tak większość z nas łapie ( i wypuszcza ) okonie w tym okresie. Może skrócenie okresu ?

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram propozycję Larrego. Tu nie chodzi o to, że ściągamy ryby z gniazd bo najzwyczajniej w świecie okonie i tak nie biorą w okresie tarła. Poza tym kolejna sprawa, okoń nie ma okresu ochronnego a my go wprowadzamy, co dla mnie osobiście jest-delikatnie rzecz ujmując- abstrakcją. Moja propozycja zeby to skrócić max do 2-3tygodni a najlepiej gdyby zostało to calkowicie zlikwidowane. Myślę, że każdy z nas jest myślący i jak nawet zlowi jakiegoś jednego okonia nabitego jak autobus do Lichenia to stwierdzi, że nie ma sensu ich łowić bo są w okresie tarła.

🖐

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym otworzyć swoją tabelę przed końcem lutego, ale cóż, taki rok. Prawdopodobnie pierwsze punktowane będę próbował dodać na początku maja. Przerwa w wiadomym celu. Nie znaczy, że wątek zamykamy na kłódkę. Zawsze można coś ciekawego w nim dodać. Pamiętajmy, ilu wędkarzy, tyle punktów widzenia. Musimy to jakoś pogodzić. Jeżeli własna obserwacja pozwoli na wydłużenie lub skrócenie łowienia, to kto zabroni? Zaglądają tu przychylni nam, jak też tacy, co czekają na potknięcie. Być może przerwa nie jest trafna w stu procentach, ale kto zwróci na nią uwagę, to może się zastanowi, że okoniom też należy się chwila przerwy. Trzeba mieć też na uwadze, że łowiska na np. północnym wschodzie wybudzaniem się z zimowej pory, czy też tarła, różnią się od łowisk z południowego zachodu. I stąd prawie dwumiesięczna przerwa, żeby pogodzić  i wyrównać szanse. Nie możemy patrzeć tylko swoją miarą. Są na forum koledzy, co okoniom dają spokój od początku roku do maja. I z takim postanowieniem dają jakoś radę. Zasad w trakcie nie będziemy zmieniać. Bylibyśmy wtedy mało wiarygodni. Lubię sportową rywalizację. Ogólnie, sport wypełniał znaczną część mojego życia. Każda przerwa i czas oczekiwania na kolejne zawody była dręcząca. Tak będzie i w tym przypadku:)

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kosmetyczne zmiany w naszych zasadach był czas na początku. Było kilka dni na swoje propozycje. Teraz postarajmy się to zaakceptować. Mam krótkie doświadczenia z okoniami, ale wiem, że okonie poleją mlekiem jeszcze na koniec kwietnia. I nie dziwię się, że w niektórych źródłach podaje się (opiniach wędkarzy), że okonie mogą odbywać amory jeszcze w maju. Osobiście nie będę biegał z termometrem i zaglądał pod wodę, już po czy też jeszcze nie:) Żeby było jasne, nikt tu nie ma takiej mocy, żeby zabronić łowić we wspomnianym czasie. Jedna rzecz na którą wyrazili zgodę uczestnicy naszych zawodów, to nie zaliczamy do punktacji. Jeżeli ktoś traktuje okonia jako rybę ulubioną, to wydaje się, że powinien... proszę dokończyć według uznania:)

Dzisiaj mamy ostatni dzień przed przerwą. Zamierzam upolować chociaż jednego do tabeli. Zaraz zbieram swoje klamoty i w drogę!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle nie ma chętnych na podsumowanie;) Chciałbym coś ciekawego dopowiedzieć do sytuacji, a dokładnie do tabeli, ale ze swojej strony nie mam nic, czym mógłbym się podzielić. Jedynie porażką. Od początku roku do końca lutego byłem nad wodą może z dziesięć razy. W tym, o ile się nie pomyliłem, cztery razy na Oławie, ze cztery razy na Ślęzie i dwa na miejskiej Odrze. Pamiętam dokładnie, co złowiłem, bo było tego tyle, że nie sposób nie zapamiętać:) Dokładnie pięć ryb. Okonie nie nadawały się do tabeli. Liczyłem, że pogoda pozwoli złowić jednego lub dwa na dobry początek. Niestety w tym roku było o nie bardzo trudno. Na obecną chwilę tabela wygląda jak poniżej. Gratuluję MarianoItaliano85. Trzy okonie 36, 33 i 33 są już niezłym wynikiem. Pozostałe, po przerwie, z pewnością zostaną wymienione na większe. Dobry zaczyn ma Don Gucak. Ciekawe, czy dociągnie z podobnymi do końca;) Gratuluję wszystkim punktującym w pierwszej części. Też chciałem być w tabelce, ale się nie udało. Zgodnie z ustaleniami okoni złowionych między 01.03-23.04.2021 nie zaliczamy. Teraz zaczynam podchody za kleniami. Żeby się nie skończyło podobnie jak z okoniami;)👊

 
Lp Zawodnik Max 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 SUMA
1 MarianoItaliano85 36 36 29 22 24,5 23 33 33 23     223,5
2 Larry_blanka 36 22 36 26               84
3 Don Gucak 39 35 39                 74
4 Kamil.ruszala 24,5 23,5 24,5                 48
5 Jamnick85 30 30                   30
6 Mirosławrobak 29 29                   29
7 RafalWR 28 28                   28
8 michalvcf 24 24                   24
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jaceen napisał:

Jak zwykle nie ma chętnych na podsumowanie;) Chciałbym coś ciekawego dopowiedzieć do sytuacji, a dokładnie do tabeli, ale ze swojej strony nie mam nic, czym mógłbym się podzielić. Jedynie porażką. Od początku roku do końca lutego byłem nad wodą może z dziesięć razy. W tym, o ile się nie pomyliłem, cztery razy na Oławie, ze cztery razy na Ślęzie i dwa na miejskiej Odrze. Pamiętam dokładnie, co złowiłem, bo było tego tyle, że nie sposób nie zapamiętać:) Dokładnie pięć ryb. Okonie nie nadawały się do tabeli. Liczyłem, że pogoda pozwoli złowić jednego lub dwa na dobry początek. Niestety w tym roku było o nie bardzo trudno. Na obecną chwilę tabela wygląda jak poniżej. Gratuluję MarianoItaliano85. Trzy okonie 36, 33 i 33 są już niezłym wynikiem. Pozostałe, po przerwie, z pewnością zostaną wymienione na większe. Dobry zaczyn ma Don Gucak. Ciekawe, czy dociągnie z podobnymi do końca;) Gratuluję wszystkim punktującym w pierwszej części. Też chciałem być w tabelce, ale się nie udało. Zgodnie z ustaleniami okoni złowionych między 01.03-23.04.2021 nie zaliczamy. Teraz zaczynam podchody za kleniami. Żeby się nie skończyło podobnie jak z okoniami;)👊

 
Lp Zawodnik Max 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 SUMA
1 MarianoItaliano85 36 36 29 22 24,5 23 33 33 23     223,5
2 Larry_blanka 36 22 36 26               84
3 Don Gucak 39 35 39                 74
4 Kamil.ruszala 24,5 23,5 24,5                 48
5 Jamnick85 30 30                   30
6 Mirosławrobak 29 29                   29
7 RafalWR 28 28                   28
8 michalvcf 24 24                   24

Dziekuje za gratulacje. Jednak wszystko ma swoje plusy i minusy....Z jednej strony cieszę się, że jestem na szczycie tabeli(chociaz przez chwilę 🤣) a z drugiej strony wszyscy zastanawiamy się co porobiło się  okoniami od przeszlo miesiąca. Wiadomo, że człowiek chciałby łowić same 30+ ale przychodzi taki moment, w którym samo branie dałoby dużo radości. Cel na ten sezon mam jasny, tj. 10ryb 35+ i jeden bonus w postaci okonia min 40cm. 

Podsumowując ten pierwszy etap, dużo kombinacji z przynętami, totalnie inne prowadzenie albo jego brak(momentami czułem się jak feederowiec😆). Daleko nie szukać- kleń 43cm z końca grudnia zebral z dna raczka, który leżał na dnie dobre 10-15sek bo w tym czasie odpalalem papierosa 😄. Co do przynęt to oczywiście drobnica i wszelkiego rodzaju robakopodobne(chociaz imitacja ochotki z Berkleya nie działała). Na te najwieksze garbusy zamówiłem coś nowego, cos czego tutejsze okonie nie widziały ale poczekam dobre 4tygodnie na to(nie są to gumy z Alli). Trochę boli mnie cena tych przynęt ale tj pisałem- tylko łamanie stereotypów pozwoli nam łowić. Juz ryby maja dosyć kajtkow(jaki szał byl parę lat temu) czy tez larwa ważki, która potrafiła obdarować okoniami w ilościach mocno hurtowych. 

Kolejna sprawa to kwestia miejscówek. Kończę już ze spinnigowaniem w miejscach gdzie w danej godzinie stoi kilkanaście osób. Fajnie spotkać się z wędkarską bracią, ale przy takiej presji nie bądźmy zdziwieni, że Ryba nie bierze, że biorą same małe egzemplarze... Pewnie, że wypad w 2-3 osoby jest wskazany ale nie w miejsca gdzie presja wędkarska jest większa niż na torebki skórzane w jednym z Marketów.

Oczywiście, jeśli ktoś na terenie Wrocławia będzie miał ochotę dołączyć do wspólnego wędkowania to w miarę możliwości zapraszam  :)

Teraz będę chodził trochę za kleniem, chociaz priorytet na ten sezon to choćby jeden jaź  :) i zapewne jak zrobić się cieplej to będzie można mnie spotkać siedzącego z batem za wiosennymi płociami na jednym z wrocławskich kanałów lub zimowiska barek. 

serdecznie pozdrawiam wszystkich!

  • Lubię to 2
  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jaceen napisał:

Dobry zaczyn ma Don Gucak. Ciekawe, czy dociągnie z podobnymi do końca;)

 

To chyba jedyne ryby podlodowe (moge się mylić). Szkoda że na lodzie byłem raptem może z 5 razy no ale dobre i to. Dużo będę łowił z łodzi bo złożyłem się z kumplem na dosyć fajną jednostkę. Stricte na okonia polował będę rzadko ale... sandacz okoń - to jest mój cel. Czyli 7-12cm gumy w asyście fluorocarbonu, czasem stalki bo małych szczupaków na Górnym Śląsku jest obrzydliwa ilość. Mam to szczęście, że będę brał udział w serii zawodów na jeziorze Dzierżno Duże, największym w Polsce zbiorniku No Kill. Wypadałoby wydłubać jakieś życiówki - nastawienie jest bojowe. Pozdrawiam.

  • Lubię to 1
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny wypad za mną ale ale! Są ryby 😄 zaczęło się od gruźlika podpiętego za ogon. Szybki hol(stream heart ma naprawdę zapas mocy i bez stresu można jechac z tematem 😉) po godzinie jeszcze mocniejszy wiatr i jedna myśl- wracam do domu. Nagle pojawia się kolega po kiju i mówi:" zostań, może kleń się ruszy". Myślę sobie "No poyebany, balon się robi i jak tu ewentualnie wciąć rybę". Kolejnych kilka leszczy w tym jeden pieknie zassał gumę 2.5" po samą kule(od czeburaszki rzecz jasna 😜) na chwilę spokój z wiatrem(nie robiły się białe garby tylko byla duza fala 🤣)  rzut i z pierwszego opadu strzał. Myślę, kolejny leszcz, ale nie, czuć że ryba trzepie łbem, będzie dobra ryba. Wyjechał klenio ok 38cm. Pozniej krąp 35-40cm też zassał pięknie całą gumę i na koniec po zmianie gumy kleń ok 32cm. Bran było po prostu mnóstwo, wiele nie wciętych(guma wisiała juz na kolanku). Chce się rzec NARESZCIE  😉 Wypad mega udany i mam nadzieję, że nie zakończy się to dla mnie żadną chorobą bo rzucało mną z zimna jak psem po kaszance. 

Pozdro 🖐

  • Lubię to 1
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie wierzę 🤣 jest i on szalony 20stak  😆 pierwszy okoń od...prawie 2 miesięcy. Poszedłem w miejsce gdzie w niedzielę zlowilem 2 klenie. Ogólnie martwa woda, w ostatnich 10minutach 3brania z czego tylko jedno wcięte. Co do gum to z racji tego, że nastawiony byłem na klenie, to gumy oscylowały w rozmiarach 2-2.75" w mocno stonowanych kolorach bez brokatowych wstawek.

Pozdro 🖐

20210309_140431.jpg

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MarianoItaliano85 napisał:

Szczerze nie wierzę 🤣 jest i on szalony 20stak  😆 pierwszy okoń od...prawie 2 miesięcy. Poszedłem w miejsce gdzie w niedzielę zlowilem 2 klenie. Ogólnie martwa woda, w ostatnich 10minutach 3brania z czego tylko jedno wcięte. Co do gum to z racji tego, że nastawiony byłem na klenie, to gumy oscylowały w rozmiarach 2-2.75" w mocno stonowanych kolorach bez brokatowych wstawek.

Pozdro 🖐

20210309_140431.jpg

Brawo, to zdjęcie chyba popularne stało się na fb ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Krótka relacja z nad wody. Wczorajszy wypad z nastawieniem na klenie ze spokojnej stojącej wody skończył się... okoniami  :) nowa przynęta(nie planowałem jej kupić ale ale...jak zwykle to bywa w naszym hobby... 🤣) okazała się strzałem w 10, chociaż zdziwienie kolegi przy wyborze przeze mnie koloru było niemałe. Brania były dosłownie przez godzinę. Byloby co dodać do tabeli bo najwiekszy 34cm, 5x 25cm i jeden patrolowiec 18cm. Wyjazd mega udany. Piątka znajomych zeszła niestety o kiju także tylko mi się pofarciło( glupi ma zawsze szczęście) dodaję foto tego największego 34cm. 

received_5270916226313839.jpeg

  • Super 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć. Przypominam, że piątek jest ostatnim dniem ustalonej przerwy w zgłaszaniu okoni do punktacji. Dzisiaj byłem sprawdzić, jak się mają pasiaki. Po tej dość długiej przerwie od okoniowego spinningu wypadło to u mnie bardzo słabo. Nie miałem żadnego pstryknięcia. Zastanawiam się, czy jest sens już za nimi się rozglądać, czy lepiej poczekać do maja? Macie jakieś spostrzeżenia?

Prawdopodobnie zabrakło mi w pudełku Monkey Vibe;) 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowita cisza w okoniach. Wszystkie, które łowię już wytarte ale, prawdopodobnie, z powodu zimnej wody nie wykazują praktycznie żadnej aktywności.  Łowione przypadkowe drobne w ciepłych miejscach aczkolwiek typowe, płytkie i ciepłe łowiska potrafią być zupełnie ciche, bez dotknięcia. W tym roku ani razu  nie założyłem bocznego troka, który w poprzednim był jedynym sposobem na okoniową aktywność a w zasadzie podobną nieaktywność. W miejscach katowanych, bez efektu, główkami, łowiłem piękne sztuki. Przed tarłem i po tarle. Założenie główki zmieniało łowiska w pustynię.

Pozdrówki ;)

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.