Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Stare kołowrotki


artech

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu w moje, niezgrabne łapy wpadł taki oto kołowrotek

486ddb10429d92ae.jpg

W sumie to uratowałem go przed unicestwieniem :wink: Wyłuskałem go z masy nieużytecznego złomu, który miał trafić na śmietnik

73cc68f7579704c5.jpg

d265fa43a2cffb79.jpg

Po wyglądzie i pierwszym ruchu korbką, stwierdziłem, że jest w opłakanym stanie, dlatego też do jego rozebrania i czyszczenia nie mogłem się zabrać :roll:

Poszperałem trochę w necie, ale zbyt wielu informacji nie znalazłem, dowiedziałem się jednak, że to konstrukcja z lat 60. Jakież było moje zaskoczenie gdy się za niego wziąłem. Stwierdziłem, że prawie nie ma luzów, zatem łożyska są w dobrym stanie............ a tu niespodzianka kołowrotek nie ma ani jednego łożyska, same mosiężne tulejki w idealnym stanie :shock:

2f7739e8510f1633.jpg

Jak widać budowa bardzo prosta i nie bardzo ma się co popsuć. A o jakości użytych materiałów niech świadczy to "kółeczko" z około 50 letnim przebiegiem :wink:

8a032d181a105369.jpg

Niestety nie wszystkie części są oryginalne. Brakuje mi oryginalnej korby i śruby kabłąka :sad:

Może też macie takie perełki w swoich zbiorach i zechcecie ja pokazać ? :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Jakiś czas temu w moje, niezgrabne łapy wpadł taki oto kołowrotek
Jest piękny
a tu niespodzianka kołowrotek nie ma ani jednego łożyska, same mosiężne tulejki w idealnym stanie
Żadna to dla mnie niespodzianka, przyzwyczaiłem się już do tego, ze ludzie łożyskiem, nazywają tylko ł. toczne :wink:

a czy przypadkiem któraś z tych tulejek nie była podobna do czegoś z tych obrazków --> ł. ślizgowe :?:

A o jakości użytych materiałów niech świadczy to "kółeczko" z około 50 letnim przebiegiem

Raczej przeleżem niż przebiegiem :lol: nie mniej faktem jest ,że dawne konstrukcje to nie to co dziś - masóweczki, wytłoczki z gównolitu
Niestety nie wszystkie części są oryginalne. Brakuje mi oryginalnej korby i śruby kabłąka
a rolka prowadząca żyłkę jest oryginalna ?.
Może też macie takie perełki w swoich zbiorach i zechcecie ja pokazać ?
Jak bede w chacie na wsi to zrobię fotkę mojemu jeszcze radzieckiemu Orionowi, ale przy Twoim to żadna perełka :???: tylko niespełna dwudziestoletni krecioł który kupiłem jako nowiutki od pierwszych ruskich którzy przyjeżdżali na handel.

Ps. Czasami mam wrażenie że, niektórzy z Nas pracują dla konkurencji :mrgreen:

tyle się gada o krótkotrwałości hostingu fotek wystawionych na fotosik.pl, i czasem proponuje co innego choćby imageshack (póki nie mamy własnego serwera fotek)...ale NIE - nadal są tacy którzy najsmaczniejsze kąski ładują, na fotosik.pl mając gdzieś potomnych :???: no offence :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy przypadkiem któraś z tych tulejek nie była podobna do czegoś z tych obrazków
być może, nie znam się na tym :oops:
Raczej przeleżem niż przebiegiem :lol:
Zdziwiłbyś się :wink: Z tego co mi wiadomo, to jeszcze nie dawno był w użyciu :razz:
a rolka prowadząca żyłkę jest oryginalna ?.

Jak najbardziej
zrobię fotkę mojemu jeszcze radzieckiemu Orionowi
Też mam takowego, dokładnie model 102, jedyna wada to sprężyna kabłąka, mam gdzieś jeszcze węgierskiego Neptuna, niestety bez szpuli i coś polskiego ale nie pamiętam nazwy...

A co do fotosika......., to mi nic nie znika :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam takowego, dokładnie model 102,

mój to też chyba 102 :lol: jak go dopadnę to go dokładnie obfoce, wygląda tak jak coś na ostatnim zdjeciu Gujoja, tylko tyle ,że szpula chrom :cool:

OT

A co do fotosika......., to mi nic nie znika :twisted:
Jak by tylko Tobie miało znikać jakoś bym to przebolał :wink:

spójrz choćby na te posty http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=9542&postdays=0&postorder=asc&start=15 gdybym w odpowiedzi nie zaznaczył coś na oryginalnym zdjeciu i nie zamieścił na innym serwerze..dziś tych fotek by już nie było tak jak nie ma już pierwotnego zdjęcia Damiana,...to tylko przykład, na upartego znalazł bym więcej takich martwych fotek wstawianych z fotosika i to młodszych :cry: ale najbardziej mnie skręca jak przeglądam jakieś obszerniejsze tematy choćby (podparte właśnie fotosikem ) kultowe już foto poradniki mańka t.zn. ziarna, kulki itd.. w których po fotkach zostały tylko puste miejsca. Stąd też się biorą moje apele i póki co propozycje alternatywne, ...łącznie z docelowym 'manifestem' o haczykowy serwer foto - niezależnego chomika dokumentacji multimedialnej załączanej na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

No to masz takie rozwiązania:

1. Naciąć cienkim(!) brzeszczotem resztki śruby razem z częścią obudowy, tak żeby wykręcić ją płaskim śrubokrętem.

2. Przewiercić śrubę i nagwintować powstały otwór, operacja trudna bez obycia z narzędziami i bez odpowiednich narzędzi.

3. Dospawać kawałek pręta do urwanej śruby i odkręcić. Uwagi jak w punkcie wyżej.

Jeżeli brak Ci doświadczenia mechanicznego poszukaj jakiegoś warsztatu ślusarko-tokarskiego za takie coś pewnie nie dasz więcej jak 5-10 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.