Skocz do zawartości
tokarex pontony

Kleń 2021


jaceen

Rekomendowane odpowiedzi

1485501275_IMG_20200329_0728142.thumb.jpg.584c0383186d73ffaf3fc9db21070a02.jpg

Cześć.

Chciałbym kolejny raz zaprosić was do fajnej rywalizacji. Naszym celem byłby kleń. A dokładnie trzy największe złowione w okresie 27 lutego do 25 kwietnia z możliwością podmiany na większe. Metoda i łowisko dowolne. Zasada złów i wypuść mile widziana i dla potwierdzenia zdjęcie ryby z miarką. Oczywiście krótka relacja jak i czym też mile widziana. Taka formuła korespondencyjnej i krótkiej rywalizacji jest doskonałą okazją, na poprawienie swoich umiejętności a przy okazji można pomóc mniej doświadczonym wędkarzom poprzez swoje obserwacje, spostrzeżenia i komentarze udzielane w trakcie zawodów. Dla przypomnienia jak było poprzednio, wklejam tabelę z sumą punktów z 2020r. Wśród tych wszystkich kleni było aż 11 w normach medalowych. Więc wyobraźcie sobie, że łatwo nie było i gdy ktoś będzie chciał wziąć udział w tegorocznych zmaganiach, będzie musiał wykazać maksimum swoich umiejętności. Najdłuższą rybą był kleń 56 cm.

Wyniki 2020

1.       RSM                163

2.       Budek             159

3.       Jaceen            158

4.       Michalvcf       140

 Marcin82       140

5.       Marienty        138

6.       Kamil.ruszala 135

7.       Moczykij         133

8.       ESSOX             132

9.       Marex             129

10.   Jamnick            75

11.   Larry_blanca   42

12.   Tadek               34

Gdyby nie sytuacja z wirusem, to prawdopodobnie punktujących byłoby więcej. Sporo czasu uciekło przez obostrzenia i żeby szanse były w miarę wyrównane, zgłoszenia zostały wstrzymane do chwili poluzowania. Pamiętajcie, że rybki te mogą zasilać punktację w GP haczyk.pl

Mamy jeszcze kilkanaście dni. Nie wiadomo kiedy pogoda pozwoli na swobodne poruszanie się po łowiskach, ale dobrze będzie widziana wcześniejsza deklaracja, kto zamierza wziąć udział. Przypominam, że ruszamy od soboty 27.02 a kończymy 25.04 w niedzielę. Mam nadzieję, że poradzimy sobie w jednym wątku z tabelą i zgłoszeniami. Gdyby coś się zmieniło to zmian dokonamy na bieżąco.

1. jaceen

2. ...

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Larry_blanka, jak przestaniemy panować nad wątkiem, to będziemy działać. Oby ryby dopisały:) Myślę, że tabela przyda się od połowy rywalizacji. Wtedy może być już więcej zgłoszeń i usystematyzowanie wyników będzie wskazane. Z góry dziękuję👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym móc się wreszcie przełamać i znaleźć trochę więcej czasu niż "trochę" więc może deklaracja zmobilizuje mnie do powrotu nad wodę... .

1. jaceen

2.kamil.ruszala

3. Jamnick

4. RSM

5. ESSOX

6. Larry_blanka

7. wernicjusz


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wpisać się na listę razem ze zgłoszeniem pierwszego klenia ale uległem pokusie zgarnięcia numeru 9. Mam nadzieję, że będę skuteczny jak Lewy

1. jaceen

2.kamil.ruszala

3. Jamnick

4. RSM

5. ESSOX

6. Larry_blanka

7. wernicjusz

8. Marex

9. Marienty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku to było szaleństwo. Co post, to piękne ryby pokazywano. Ja zacząłem wcześnie bo gruntowe techniki na to pozwalały. Wyniki nawet Budka skusiły do podobnego łowienia :). Ale potem mocne uderzenie technik spinningowych. W tym roku o ile warunki marcowe będą sprzyjać, zapraszam chętnych na wyjście z gruntówką, na wspólny wypad. Chętnie podzielę się i miejscem i moimi patentami, choć robię to na forum, ale w terenie to na pewno inaczej. 

  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj żeby muszka miała szanse ze spinningiem i gruntówkami to wiosna musiałaby być szybko ale może będzie ... a ja musiałbym umieć dwa razy tyle co umiem ...  i bywać nad wodą trzy razy tyle co Jaceen no ale zobaczymy ;)

1. jaceen

2.kamil.ruszala

3. Jamnick

4. RSM

5. ESSOX

6. Larry_blanka

7. wernicjusz

8. Marex

9. Marienty

10. McGregor

11. oldBolo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, RSM napisał:

W zeszłym roku to było szaleństwo. Co post, to piękne ryby pokazywano. Ja zacząłem wcześnie bo gruntowe techniki na to pozwalały. Wyniki nawet Budka skusiły do podobnego łowienia :). Ale potem mocne uderzenie technik spinningowych. W tym roku o ile warunki marcowe będą sprzyjać, zapraszam chętnych na wyjście z gruntówką, na wspólny wypad. Chętnie podzielę się i miejscem i moimi patentami, choć robię to na forum, ale w terenie to na pewno inaczej. 

Jestem chętny na wspólny wypad :) Wszystko mam oprócz wiedzy ... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Od kilku dni spaceruję za kleniem. Różne pory dnia, różne lokalizacje. Niestety wysokie ciśnienie, spore dobowe amplitudy temperatur, zmiany uciągu jakoś zniechęciły klenie do aktywności. Pojedyncze skubnięcia lub kompletny bezruch. Trochę kleniowych miejsc:

large.IMG_20210302_164537.jpg.46fb81d8dafedb8323c7a8ab126704c8.jpg

large.IMG_20210302_164527.jpg.d6b3305a3ecb838a1ec3dd97e25264b7.jpg

large.IMG_20210302_163232.jpg.70624d6021ee2d25e5a47f33ca1831c5.jpg

large.IMG_20210302_065931.jpg.f07c9f88f72cf139333d4528929a6417.jpg

Dzisiaj wreszcie, wraz ze spadkiem ciśnienia, coś drgnęło. Kilka szarpnięć i jeden wcięty kleń, na serek, blisko brzegu, 40cm:

large.IMG_20210303_063811_1.jpg.ea5a44f338b0caa2d407e95d1a2b8dbd.jpg

Mały, ale to się dopiero zacznie. 

1.jaceen

2.kamil.ruszala

3. Jamnick

4. RSM.    40+0+0=40

5. ESSOX

6. Larry_blanka

7. wernicjusz

8. Marex

9. Marienty

10. McGregor

11. oldBolo

12.Płatek88

13. Carloss83

  • Super 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kleniem tak jak z każdą rybą - trzeba trafić w żerowanie. Byłem z feederami 21.02 na miejskim odcinku, 08:00-11:00. Na jednej wędce wątróbka drobiowa na kotwiczce a na drugiej kostka salcesonu na haku nr2. Brań przez 3h miałem 9. 3 na wątróbkę i reszta na salceson. Zaczęło się 30s po zarzuceniu. Kiedy robiłem drugi zestaw kątem oka widzę jak mi kija wciąga 😃. Tego dnia zaliczyłem 3 spady. W przypadku dwóch ryb hol kończył się po dłuższej walce. Były to piękne sztuki. Stałem jak wryty z podbierakiem w ręku. Dobrze, że nikogo w okół nie było więc mogłem kląć do woli 🤬

 

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea takiego konkursu to nie tylko rywalizacja, ale także dzielenie się informacjami. Zazwyczaj nie mamy problemów opisać swoje spostrzeżenia, techniki już trochę trudniej, gdyż wiele rzeczy wychodzi na "na wyczucie" czasem fartem. Najtrudniej podzielić się informacją o miejscu połowu i wielu uznaje że zdradzenie miejsca skutkuje jego zniszczenie i co najwyżej dopuszcza opis charakteru łowiska. Ja też nie zdradzę odkrytych odludnych lokacji lub łowisk o których otrzymałem informację od znajomych. Jednak ogólnodostępne, znane - czemu nie? Szczególnie, że jak ktoś zechce odwiedzić miejsce wskazane poniżej i powielić podane rozwiązania, może się zdziwić jakie to bywa trudne. Może mieć też taki dzień jak ja i wtedy mam nadzieję, że po udanej zabawie kleniom zwróci wolność. Miłe okazały się dzisiaj reakcje przechodniów na widok holu, procedury podjęcia ryby z odpowiednim "szacunkiem" a następnie wypuszczenia. Życzę wszystkim tego uczucia, bo to co innego jak we własnym gronie klepiemy się po ramieniu, a co innego jak robimy wrażenie na obcych, na laikach. 

Ale zaczynajmy:

1. Zestawy. 

Cenię prostotę i mobilność. Podchodząc klenia z gruntówkami, często zmieniam miejsca, a nawet w obszarze jednego łowiska mam upatrzonych kilka punktów do położenia zestawu. Dlatego odrzucam opcje nęcenia a tym samym koszyków i podajników. Ciężarek, krętlik, przypon i haczyk to wszystko czego potrzebuję. Jednak po kilku latach takiego łowienia, zaczynam doceniać pewne detale, o których wspomnę po zaprezentowani dzisiejszego zestawu nr 1:

large.IMG_20210304_071830.jpg.b5a19178b609c868e9c7611e7cba8d5e.jpg

Ciężko o ładną fotografię, gdy robię na betonie. Ale tu jest ten pierwszy ważny szczegół - słabo widać żyłki. Dbam o kamuflaż i czuję, że jest to ważniejsze niż pocienianie zestawu (oczywiście tylko o kleniach mówię). Żyła główna 0,33 Prologic Mimicry, przypon 0,30 Fox Illusion. Zabrzmiało karpiowo? Zgadza sie, tym zestawem i nawet tymi wędkami chodzę też za karpiem. Czy to przesada? Nie w mojej opinii. Duże ciężarki, duże dystanse, walka często w nurcie, turlanie po kamieniach, wchodzenie w zaczepy i podstawowy - walka z kleniem 50+. Wędki Korum barbel 13ft, 2, 5 lbs. Niby pod brzany, dobre pod karpie i wyśmienite na klenie z dalekich dystansów. 

Co ciekawego na zdjęciu można jeszcze zauważyć? Krętlik osłonięty jest silikonową nasadką, co jest niezwykle istotne, gdyż węzły są bardzo narażone na otarcia o kamienie i nadwątlone mogą stać się przyczyną nieudanego holu. Tu używam Korum running rig, który daje mi opcję decydowania czy chcę układ przelotowy, czy stopowany. A dodatkowo ciężarek podwieszony jest na łączniku prowadzącym o dużym, gładkim oczku. Dodatkowa agrafka jest tylko dla wygody przy wymianie obciążenia. 

Na końcu kotwica - zazwyczaj 6 lub 8. Takie rozwiązanie ułatwia osadzenie miękkich przynęt - ser, ciast, chleb, wątróbka, salceson. Wystawiamy jedno ostrze, pozostałe kotwią przynętę. Co więcej, nie zwiększam rozmiaru kotwicy gdy decyduję, się na uformowanie większej kulki. Zawsze skutkowało to trudnościami przy zacinaniu. Należy wyraźnie zaznaczyć jedno - kotwica w okresie zimowym nie przysparza problemów i wydaje się poprawnym rozwiązaniem, gdyż ryba zacina się w okolicach wargi. Jednak na przedwiośniu, wraz ze wzrostem temperatur, ataki zaczynają stawać się coraz bardziej agresywne i łapczywe. Kotwica, która trafi do gardła to rzeź. Osobiście stosuję jeszcze do serka, natomiast już w marcu stwierdzam, że zmienię, tak jak w zestawie nr 2:

large.IMG_20210304_064138.jpg.20d4009112cfdf15f42bec1ba03e2b4a.jpg

Haczyk 8, włos z wkrętem, wiązanie "węzeł bez węzła". Tym razem na włos wkręciłem kawałek suchego, twardego, mocno przyprawionego, dojrzewającego schabu wieprzowego. I rzeczywiście serek był tylko cmoknięty, a ten smakołyk lądował głęboko. 

2. Miejsce (kanały miejskie) 

large.411972348_IMG_20210304_0626532.jpg.6a0c52d0bbcf5729d12591578d483ea7.jpg

Centrum miasta, betonowy bulwar i sporej szerokości woda. Na zdjęciu zaznaczyłem miejsca gdzie kładę zestawy i każde wymaga wzmianki. 

Pozycja 1 to początek kamienistej opaski usypanej wzdłuż, nieznacznie wciętego w wodę muru nabrzeża. Powstaje próg, spowolnienie i "śmieciowy" kącik. Zestaw kładę tam na samym początku zabawy, jeszcze przed świtem, kiedy jest cisza i brak spacerowiczów. Najczęściej tam odpoczywają klenie i niemrawo budzą się do żerowania. Miejsce jest niewielkie, więc nie jest to przystanek stada. Ale dla szukającego ustronnego zaułka dużego klenia idealne. Często odczepiam ciężarek i posyłam tam samą przynętę, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo spłoszenia. Gdy zepsujemy branie, lub narobimy hałasu, to ponowne wstawienie zestawu to już tylko wiara i niepoprawny optymizm. 

Dzisiaj, na serek, właśnie z tej lokalizacji, wystartował przepiękny, okrągły, podtuczony kleń:

large.IMG_20210304_061741.jpg.44d2699a87e11edcbf8462c78777437b.jpg

Stanowisko nr 2 to opaska, z przegłębieniami w okolicach słupów ale też z licznymi zaczepami w pobliżu. Jest to miejsce kolejnego wyboru, jeszcze wczesnym rankiem, gdy na bulwarze nie ma ludzi. Im więcej szumu miasta, tym mocniej należy skoncentrować się na miejscach 3 i 4. Dzisiaj na dwójce miałem jedno, bardzo wyraziste branie na mięsko. Niestety, układałem w tym czasie sprzęt i całkowicie spóźniłem zacięcie. Klenie trzeba łowić z ręką nad wędką i wykazać się mieszanką refleksu i opanowania, żeby uderzyć w odpowiedniej sekundzie. Na szczęście klenie bardzo często powtarzają atak, więc po przegapieniu, warto zwiększyć koncentrację i odczekać chwilę, wierząc w założenie, że przynęta nie spadła.

Na stanowisku 2 jeżeli trafimy przy zacięciu, ale nie ukłuliśmy ryby, jest znacznie większa szansa, że dalej stado żeruje. Jeżeli ryba się spięła, to kolejne branie zostaje odłożone w czasie do powrotu spłoszonego stada. Gdy słabo żerują to może już nie nastąpić tego dnia. Przy dobrym żerowaniu, opanowują się po około 15 minutach. 

Szeroki kanał rozgałęzia się na 2 węższe opływające wyspę. Przed wyspą tworzy się trójkątne podwodne wypłycenie. Stanowisko 3 to nic innego jak podwodna opaska na krawędzi wspomnianego wypłycenia, czyli przeciwny brzeg kanału w którym wytypowałem miejsce nr 2. Gdy szum miasta wzrasta, bardzo często stado przenosi się tam, nie przestając żerować. Wielu z was widziało ten efekt w małych rzekach, gdy stojące przy burcie stado kleni lub jazi zaniepokojone waszą obecnością nie ucieka w panice, a jedynie zmienia brzeg. Zestaw sprawdzający ten fragment wody, w dniu dzisiejszym nawet nie drgnął. 

Wszystkie warunki sprzyjały. Ciśnienie spadło, uciąg niewielki, brak nadmiaru płynących materii, ciepło. Pierwsza ryba i kolejne skubnięcia i branie, potwierdzały aktywność kleni. Co powodowało, że miejsca 2 i 3 zamilkły? Wtedy zwróciłem uwagę na lokalizację nr 4. :

large.1088967783_IMG_20210304_0738262.jpg.4a549383a864b366a406b28edaba3395.jpg

 Bardzo daleko od mojego brzegu, praktycznie koryto drugiego kanału, mijającego wyspę od północy. Zaobserwowałem spławy ryb a także buszującego na tym dystansie kormorana. 

Środek kanału to miejsce gdzie na przedwiośniu często o wiele łatwiej spostrzec aktywność ryb niż gdzieś przy brzegach. Zaczynają grupować się tam liczne gatunki i najzwyczajniej rośnie częstotliwość aktywności powierzchniowej. Obiecujące miejsce może rozczarować, gdyż stołówka, w wielu moich obserwacjach, raczej zlokalizowana była w toni i gruntowy zestaw pozostawał ignorowany. Jednak nie tym razem. Odnotowałem liczne skubnięcia i podszarpywania zaraz po wstawieniu zestawu. Prawdopodobnie krąpie a przy odpowiednim nęceniu nie zdziwiłyby mnie płocie i leszcze. Czekałem cierpliwie na głębsze przygięcie szczytówki, wymieniając co kilka minut rozszarpane przez krąpie mięsko. I rzeczywiście, stado przemieszczało się korytem i znalazło kilkanaście minut dla mnie, wytypowało takich dwóch przedstawicieli na sesję fotograficzną :)

large.IMG_20210304_085005.jpg.0681927d3ea1bda47b38f1e19dd7a995.jpg

large.IMG_20210304_091453.jpg.25672063e97f60399aacd86b04e9a67d.jpg

Post-artykuł ode mnie gotowy, to czas:

3. Tabela:

Dodaję klenie 50, 45 i 41cm zastępując osobnika 40cm.

1.jaceen

2.kamil.ruszala

3. Jamnick

4. RSM.    50+45+41=136

5. ESSOX

6. Larry_blanka

7. wernicjusz

8. Marex

9. Marienty

10. McGregor

11. oldBolo

12.Płatek88

13. Carloss83

 

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki! 4
  • Super 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pierwszy w tym roku.

 Odra, krótki wypad po pracy, woblerek od majfriendów, branie w pierwszym rzucie, długie przetrzymanie (zapinałem kurtkę), jeden ruch korbką i boom.

image.thumb.png.18ac0900bb0492a1f07a3c946b7f1978.png

Dodaję 42.

1.jaceen

2.kamil.ruszala

3. Jamnick  42 

4. RSM.    50+45+41=136

5. ESSOX

6. Larry_blanka

7. wernicjusz

8. Marex

9. Marienty

10. McGregor

11. oldBolo

12.Płatek88

13. Carloss83

  • Super 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam odra na chlebek kleń  45cm wczorajszy delikatne branie 20210310_182044.thumb.jpg.5cce87aefa7ae75d302a030681a5a8e4.jpg   

1.jaceen

2.kamil.ruszala

3. Jamnick  42 

4. RSM.    50+45+41=136

5. ESSOX

6. Larry_blanka

7. wernicjusz

8. Marex

9. Marienty

10. McGregor

11. oldBolo

12.Płatek88

                                                        13. Carloss83                                                        14.Lukasz121687

  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli rywalizacja nabiera rumieńców. Próbowałem wystartować z kleniem ze Ślęzy, ale niestety nie chciały brać:) Jak front pogodowy minie, to biorę się do roboty;)

Poprawiłem tabelę. Będzie czytelniejsza.

1.jaceen

2.kamil.ruszala

3. Jamnick --- 42 

4. RSM. ---      50+45+41=136

5. ESSOX

6. Larry_blanka

7. wernicjusz

8. Marex

9. Marienty

10. McGregor

11. oldBolo

12.Płatek88

 13. Carloss83                                                     

 14.Lukasz121687 ----- 45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.