Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Okoń 2022 - liga haczyk.pl


jaceen

Rekomendowane odpowiedzi

661406646_2021_06.16Odrak.Miej(1).thumb.jpg.d0fc2a7ff691f7f012a8cfd208942849.jpg

Cześć.

Nowy sezon, nowe plany i miejmy nadzieję, że nowe rekordowe ryby. Te rekordy, to oczywiście przy okazji naszych wędkarskich wycieczek i czerpania przyjemności spędzania czasu nad ulubioną wodą. Proponuję, żeby tutaj większość naszych komentarzy i relacji dotyczyła okoni. Chcąc nie chcąc wędkarze porównują swoje wyniki do rezultatów kolegów podczas wspólnych wypraw, jak i z łowiącymi na innych wodach. Można to robić podczas jednej wyprawy lub w odniesieniu do dłuższego czasu i poszczególnych miesięcy. Właśnie po to otwieramy ten wątek, by wiadomości i spostrzeżenia były zgromadzone w jednym miejscu. Byśmy mogli porównać, w których miesiącach lepiej nam wychodzi łowienie okoni i jakimi przynętami osiągaliśmy lepsze wyniki. Jeżeli ktoś z was chce większej motywacji, to zapraszam do zawodów „Okoń 2022 – liga haczyk.pl”. Regulamin jest maksymalnie uproszczony i przedstawiony w punktach poniżej. Zapraszam do dzielenia się relacjami wszystkich łowców okoni, nie tylko tych, co będą rywalizowali o punkty. Te zaś będą zliczane w osobnym wątku, by była zachowana przejrzystość.

 

 

ZASADY UDZIAŁU:

 

1. Zgłaszamy 10 okoni złowionych metodą spinningową, muchową lub podlodową.

2. Minimalny wymiar zgłoszenia ustalamy na 22 cm. Proszę mieć na uwadze przepisy, które mogą się różnić w od naszych kryteriów.

3. W trakcie sezonu jest możliwość wymiany na  większe ryby.

4. Uwzględniamy przerwę na tarło od 01.03.2022 do 29.04.2022 w tym czasie okonie nie będą zaliczane do punktacji.

5. Weryfikacja długości ryby będzie się odbywać na podstawie zdjęcia umieszczonego w wątku - zdjęcie z miarą. Długość podajemy z dokładnością do 0,5 cm zawsze w dół, np. 35,7 = 35,5 pkt., okoń 32,2 = 32 pkt.

6.  Będą prowadzone dwa wątki. Jeden ze zdjęciami, pomiarami i komentarzami. Drugi z tabelą i wynikami, który będzie prowadzony przez jednego z uczestników ligi. Jeżeli któryś z okoni ma być wpisany (lub wymieniony) do tabeli, to proszę podawać taką informację w  wątku z tabelą, inaczej wypowiedź i złowione ryby traktujemy tylko jako relację z wyprawy.

7. W dobrym tonie będzie podanie kilku informacji o okolicznościach połowu (rodzaj łowiska, metoda, przynęta, jakim sprzętem itp.).

8. Ryby przeznaczone do tabeli starajmy się zgłaszać na bieżąco.

9. Rywalizacja na zasadach koleżeńskich i z zasadą złów i wypuść.

10. Rozpoczynamy 1 stycznia i kończymy 31 grudnia, uwzględniając przerwę, o której jest mowa w punkcie czwartym.

W razie wątpliwości lub sporu będę podejmował ostateczną decyzję, informując w głównym wątku. Zapraszam do dyskusji, wklejania swoich zdobyczy i zachęcam do uczestnictwa.

 

Dla przypomnienia podaję po trzy najlepsze wyniki z ostatnich lat.

 

2021r

 

Jaceen ------------------366

Jamnick85 -------------329,5

McGregor --------------315

 

 

2020r

 

McGregor--------------- 351

Budek---------------------339

Kepes53-------------------330

                                

2019r

1. Budek ----------------358  

2. RSM   ----------------329 

3. Moczykij ------------323

 

 2018r

1.Budek --------------- 344

2.Michalvcf ----------- 318

  jaceen --------------- 318

3. Jacolan ------------ 314

 

Tradycyjnie walczymy o zwycięzcę pierwszej części (styczeń-luty). Ostatnio MarianoItaliano85 odjechał nam niewyobrażalnie. To kto w tym roku zgarnie tytuł "okoniowego szpeca"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Z tym niewyobrażalnie to bez przesady 🤣 ale fakt, że konsekwentne obławianie jednej przynęty a zmiana kolorów i gramatur zrobiła robotę. W tym roku czasu na ryby będzie tyle co na lekarstwo więc w tabeli marne szanse zebym się pojawił. Ale będę kibicował żeby się 40+ się trafiały 🔥🔥🔥Prędzej przy kleniach mnie zobaczycie chociaż dopiero będę się uczyć jak je podejść 😉 a jeżeli pojawi się jakiś okoń... to nie obrażę się 😉 

Powodzonka 🎣🥇🏆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę poprzednie sezony, można zaobserwować, że początek jest bardzo ważny. Jednocześnie bardzo trudny. Podaję przykłady trzech najlepszych zawodników z wynikami w  styczniu i lutym. Pierwsza liczba to ilość punktów, druga to ilość okoni uzbieranych w swojej tabeli.

2018

Budek   231/8

Sylwekt  82/3

Jacolan   55/2

 

2019

Budek   332/10

Gu_miś  56/2

Jaceen   52/2

 

Ciekawy początek był w 2020

Budek          294/10

EsoxHunter 284/10

Michalvcf    275/10

Jaceen         274/10

 

2021

MarianoItaliano 223,5/8

Larry_blanka         84/3

Don Gucak             74/2

Wygląda, że trzeba by się przyklejać do Budka, bo osiągał najlepsze wyniki. Takie podejście daje możliwość na spokojne rzeźbienie wyniku w pozostałej części roku. Później zaczyna się sezon szczupaków, boleni, sumów i sandaczy. Okonie zostają tylko w kręgu zainteresowań wędkarzy typowo lżejszego spinningowania. Wyjątkowym rokiem był 2020, bo czterech z nas uzbierało całą dziesiątkę i średnia dawała niezły zaczyn na dalszą część zawodów.

W środę byłem na jednej z płytszych wrocławskich zatok. Skończyło się na jednym niewielkim przyłowie. Patrząc na prognozy i rzeczywiste warunki, to dla mnie szykuje się dłuższa przerwa.

 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chowajcie złowionych rybek tylko dla siebie. Nawet gdy są skromne na swoje możliwości. W tej całej zabawie nie chodzi tylko o największe okazy. Bardziej o systematyczne łowienie i co jeszcze bardzo ważne, każdy wpis daje motywację innym, by ruszyć nad wodę. Biorąc pod uwagę czas zimowych miesięcy, wartość łowionych ryb ma większe znaczenie, niż w innej porze roku. Przecież nie ma musu równocześnie deklarować o wpis do tabeli. Żeby siebie dodatkowo motywować, bez oglądania się na innych i ich wyniki, zakładam sobie do osiągnięcia minimum 5 okoni do tabeli. Ciekawe, czy sprostam wyzwaniu? A może ktoś z was też zabawi się w podobną deklarację?

Piątek był moją trzecią próbą. Bobry mają instynkt i przeczuwają zamieszanie w pogodzie.  Wykorzystują silne wiatry w swej bobrzej robocie perfekcyjnie. Wiało tak, że jigi latały wszędzie, tylko nie tam, gdzie chciałem:)

IMG_20220114_134244_1.thumb.jpg.85333f28e8c9753a1cd4e200f00fbdb1.jpg

Na letnie łowienie robię delikatne przygotowania. Rewolucji nie będzie. Skoncentruję się na popperach i woblerach wtd, a przy okazji sprawdzę skuteczność spinnerbaitów. Znalazłem takie, które mnie zainteresowały. Niewielkie i o małej masie +/- 5 g.  

IMG_20220112_130115.thumb.jpg.9c89c480a908e98442f8b2f07e275ba9.jpg

Zbliża się weekend. Dla mało przekonanych, co robić w wolne dni proponują kawę i dwa odcinki PerchPro8/4 i 5. Czwarty oglądałem, a do piątego odcinka zaraz zasiadam.

 

👊

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpocząłem wątek do stworzenia tabeli. Jeżeli ktoś się zdecyduje, by swoje okonie dodać do punktacji, to tam dajemy informację, ile sztuk i jakie wymiary. Larry_blanka stworzy listę zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Na liście znajdziemy się z chwilą pierwszego zgłoszenia. 

Suchi, może będziesz miał szczęśliwą rękę i rozwiążesz worek z okoniami?👍 bo wrocławski światek okoniowy jest, że tak powiem w czarnej d...:))) Nie ma ryb:)

 

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jaceen niestety wolne się kończy. Za dwa tygodnie dopiero wyskoczę nad tą rzeczkę a dostałem informację że okoń 39 i 40 plus wpadł więc motywacja rośnie. A okonie wpadają prawie podczas każdego wypadu nad tą lubelską rzeczkę. 

Lubelski światek daje rade i łowi ładne okonie. Chyba 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tego okonia to powinienem dostać 1000 pkt. 🤣🤣 tyle godzin i miejscówek (pewniaków) odwiedzonych i wszędzie lipa, bryndza i padaka 😭 dzisiaj dałem sobie jeszcze jedną szansę nad jednym z wrocławskich kanałów, jedno branie jedna ryba. Białej ryby bardzo dużo na odcinku 50m, nawet aktywność drapieżnika można było zauważyć przed zmierzchem. Okoń złowiony przed południem, ale na drugiej sesji w tym samym miejscu wyjechało juz więcej rybek, lecz nie w moim rozmiarze 😋 rządził fiolet.

33cm

large.20220119_114230.jpg.f40e7a8677db386f31787cbed9421e6d.jpg

 

  • Super 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2022 o 18:03, Budek napisał:

Za tego okonia to powinienem dostać 1000 pkt. 🤣🤣 tyle godzin i miejscówek (pewniaków) odwiedzonych i wszędzie lipa, bryndza i padaka

Zastanawiam się, jak zdyskwalifikować tego okonia, a tu marzy się jeszcze 1000 pkt.:))) Bo jak można łowić z brzegu na odległość z przerębla? No, pytam się!😅 Czy to dozwolone?:))) Oczywiście żartuję, ale prawie tak to wyglądało;)

W środę u mnie było też delikatne przełamanie, bo złowiłem dwa okonki:) Teraz, po nocnych przymrozkach i bardzo wietrznej pogodzie nie bardzo mam pomysł z czym wybrać się na ryby. Może w sobotę z drgającą szczytówką za kleniem?

A teraz siadam przed monitor. Za godzinę będzie wiadomo kto wygrał Perch Pro8👊

 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Myślę, że wszystkim nam obecnie jest trudno pogodzić obowiązki z naszym hobby i jednocześnie ganiać od testu do testu. Dopełnieniem jest niestabilna pogoda. Sam nie mogę się odważyć w tą "psią" pogodę na wędkarski zryw. Weekendy ostatnimi czasy szczególnie nas obdarzają niesprzyjającymi warunkami. Dawajcie chociaż krótkie relacje, info z wody, nawet te w formie wędkarskiego spaceru. To w obecnej sytuacji z pewnością doda pozytywnej energii. A może jednak wbrew prognozy warto szarpnąć wędkę z kąta i spróbować?👊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 tygodniach kwarantanny postanowiłem że nie zależnie od pogody gdzieś muszę się wybrać. Nad wodą byłem po 7 i tu miłe zaskoczenie wiatru nie ma prawie wcale i nie pada. Najpierw próba łapania kleni na chleb ale przez godzinę nawet brania więc zmieniam taktykę kaitech na 2 gramowej główce i szukam Okoni. Po godzinie trafiam na miejsce w którym w kilka minut łapie 2 okonie i klenia i później znowu nic. Przed 9 zaczyna padać deszcz że śniegiem i robi się zimno a że jeszcze po wirusie nie doszedłem do siebie odpuszczam i wracam do domu. 

IMG_20220129_143309.jpg

IMG_20220129_145911.jpg

  • Lubię to 1
  • Super 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jamnick85 napisał:

Dzisiaj ponad 4h machania od 12 do zmierzchu.

Nie miałeś lepiej ode mnie:) Od 13:00 do zmierzchu przeszedłem kanał żeglugowy od Kromera do Monopolowej. Fajny spacer był:))) Dzisiaj miałem rozpocząć sezon trociowy, ale jakoś odechciało się i zostawię to na lepsze warunki dla mnie. W planie zostaje opcja złowienia do końca lutego choćby jednego okonia do tabeli:)))

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasłyszane ale źródło pewne-biorą naprawdę piękne garby(35+) na wrocławskich kanałach ale... w nocy. I to nie są pojedyncze ryby. 

Taka mała podpowiedź dla wędrujących za okoniami 😉 

Ja nadal zbroję się na jazio/klenie 😉 

Kij jest, kołowrotek zakupiony, pletka gotowa, stado woblerów od lokalnych Hendmejdowców i nie tylko również...

Jeszcze tylko pudełka na wobki, wsuwki do wobków i cierpliwie czekam na marzec 😉

  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, MarianoItaliano85 napisał:

na wrocławskich kanałach ale... w nocy. I to nie są pojedyncze ryby. 

Myślałem, że piątek mam już pozamiatany, a tu takie rozwiązanie jeszcze w grę wchodzi:)))

Teoretycznie na każdą inną rybę byłbym w stanie się nastawić . O okoniach nawet nie myślałem o tej porze. W lecie trudno o nocnego okonia, a w zimie, to chyba wędkarze z największą wiedzą są w stanie łowić skutecznie w nocy. 

Kiedyś na Bystrzycy fajnie klenie brały i kilka razy zostawałem na nocne spinningowanie. Pamiętam jak dziś, było to 13 lutego. Kleń 50 cm złowiony na łamańca. Był to mój najwcześniej złowiony pięćdziesiątak rozpoczynając nowy sezon i pierwszy spinningowo-nocny w zimie. Wcześniej miałem też brania i to mnie motywowało do prób. W końcu udało się. Gdyby noce były znośne, to kto wie, może coś pomyślę?;)

399263562_2018_02.13Bystrzyca(1).thumb.jpg.dba56223e0ea12dd8323d983b20a432f.jpg

781668571_2018_02.13Bystrzycaa.thumb.jpg.3ee3202d04463b981185ed344ad2de94.jpg

Rok 2018 był cały fajny. Okonie od początku stycznia nawet w Ślęzie brały.

795785064_2018_01.05lza(3).thumb.jpg.b05110c9bc29f992e1b1377ec62c9aeb.jpg

I nie zapomnę tych prawie nocnych okoni łowionych na streamery. To była jazda. Czasami brały 30 minut, innym razem 15 a bywało, że 10. Zaczynało się, gdy robiła się szarówka. Widok sunących grzbietów, prujących wodę grzbietów, w pamięci na zawsze;)

493102455_2018_07.12Odra(21).thumb.jpg.0c9bfeb8e43659dce194c466f50cb8d4.jpg

810932616_2018_07.12Odra(3).thumb.jpg.82cbe3d28bde7ee8ee8a87ec898f49e8.jpg

932550591_2018_07.12Odra(4).thumb.jpg.be71ff019451aad0c3c5000ed05df23f.jpg

 

Ale ten, to był z pewnością nocny rozbójnik. Wschód słońca wtedy był o 4:51 a ja złowiłem go o 4:11:)

1507619261_2018_07.12Odra(1).thumb.JPG.832610edd3ba01730dc7c99adf269519.JPG

  • Super 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło poczytać ostatnie posty kolegów z Wrocławia, by wiedzieć gdzie (mniej więcej) warto zajrzeć. Posty innych pokazały co (mniej więcej) warto na agrafce zawiesić.

Tyle wystarczyło, by niezupełnie w ciemno zacząć sezon. Pierwszy w sezonie rzut, opad, delikatne podpicie, dwa powolne ruchy korbą i od nowa. Gdy zrobiłem delikatne podbicie po raz trzeci poczułem leciutkie przytrzymanie. Trochę chyba stremowany, a wręcz zawstydzony faktem, że to już - lekko zaciąłem i od razu poczułem spokojny, ale stanowczy ciężar na drugim końcu. Ryba była spokojna, czasami trzepnęła łbem, ale bez letniej werwy. Po około 30 sekundach dała się podprowadzić pod powierzchnię, gdzie przewaliła się leniwie, pokazując biały brzuch. Potem znowu dała spokojnego nura i poczułem luz. Gumka nietknięta, żyłeczka nietknięta. Jakieś 10 minut później mam niemal identyczne przytrzymanie, ale bliżej brzegu. Tym razem zabawa trwała może 5 sekund. W obu przypadkach podejrzewam ryby z rodziny okoniowatych, ale nie okonie :)

Do kolejnych wskazówek też się dopasowałem i łowiłem jakieś 4 godziny. Niestety nic więcej się nie wydarzyło.

Łowiłem miękkim kijem, w dodatku na kołowrotku żyłeczka od której już trochę odwykłem, stąd pewnie problemy z zacięciem. Ale jak na to spojrzeć z innej strony to dobrze, że zacięcia nie były skuteczne. Smakowitym kąskiem okazał się dziś Keitech w kolorze Cosmos.

P.S. Do domu przywiozłem pierwszego w tym roku kleszcza. Warto więc zacząć się zabezpieczać przed nimi.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, moczykij napisał:

Wystarczyło poczytać ostatnie posty kolegów z Wrocławia, by wiedzieć gdzie (mniej więcej) warto zajrzeć. Posty innych pokazały co (mniej więcej) warto na agrafce zawiesić.

No i tu szacun, że przyznajesz się do tego, że czytasz co ludzie piszą  :) po to w końcu są te fora  :) teraz trzeba uważać na sandacze, które na gniazdach będą biły we wszystko co się zbliży w rejon gniazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2022 o 20:52, moczykij napisał:

 Do domu przywiozłem pierwszego w tym roku kleszcza. Warto więc zacząć się zabezpieczać przed nimi.

W lutym ? Co za czasy :(

Jacek ja tez kiedyś byłem piękny i młody nie wspominamy co było liczy się tu i teraz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jaceen napisał:

Kamil odjeżdża nam w przedwiosennej tabeli👍 Dotrzyma ktoś kroku?

Chyba złowił dwa ostatnie okonie we Wro...A tak poważnie to latam w tygodniu, w weekendy, za dnia, po zmroku w róznych miejscach, które dawały ryby i nic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.