Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Kołowrotek z wolnym biegiem czy zwykły?


Nowy95

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i koleżanki potrzebuje infomacji od was jakich klołowrotków używacie. Zaczynam przygodę z karpiem i zastanawiam się na zakupem kołowrotka do wędki karpiowej. Teraz nasuwa się pytanie czy kołowrotek z wolnym biegiem czy bez niego. Jakich wy używacie?

 

Ja znalazłem taki https://wielkaryba.pl/kolowrotki/kolowrotki-karpiowe/p4302-kolowrotek-okuma-dynadrag-daxp-6000-bf-31bb

Co powiecie na jego temat? Czy ktoś używał go? 

Jeżeli chodzi o zwykły kołopwrotek to moja propozycja to coś takiego https://wielkaryba.pl/kolowrotki/kolowrotki-karpiowe/p5905-kolowrotek-prologic-avenger-xd-7000-fd-51bb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Hej. Ja też uważam że z wolnym biegiem. Nie wyobrażam sobie teraz lowienia karpi bez wolnego biegu ale to moje osobie zdanie. Sam używam kolowrotkow okuma bo łowię na odległościach do 70m i mi sprawdzają się super. Wiadomo jeśli chodzi o kolowkotki do wywozki itp to już potrzebna wyższa półka, ale na start okuma z wolnym biegiem będzie ok. Zobacz na okuma tacitbait feeder, karpie do 12kg na spokoju, 👍

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam wrażenie że to jednak uporczywa forma reklamy jednego konkretnego sklepu którą użytkownik Nowy95 zamieszcza w każdym ze swoich postów. Niby gdzieś te nasze sprzęty trzeba kupować i podrzucanie miejsca gdzie to można zrobić nie jest zbrodnią , ale jak byś kolego Nowy pochwalił się co złowiłeś , gdzie, i w końcu na co (tu wrzucasz linka do sklepu gdzie jest taka przynęta) to byłbyś nieco bardziej wiarygodny w tym co robisz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2022 o 11:36, SSDepay napisał:

Do karpia zdecydowanie lepiej nada się kołowrotek z wolnym biegiem.

Zdecydowanie nie. Wolny bieg ma to do siebie, że potrafi się stosunkowo szybko zepsuć. Osobiście polecałbym przedni hamulec, z tych tańszych to bardzo chwalony jest np. Okuma 8K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jony napisał:

Zdecydowanie nie. Wolny bieg ma to do siebie, że potrafi się stosunkowo szybko zepsuć. Osobiście polecałbym przedni hamulec, z tych tańszych to bardzo chwalony jest np. Okuma 8K.

Miałem przez ostatnie 10 lat 5 czy 6 sztuk kołowrotków z wolnym biegiem, od jaxona za 70 zl do okumy za 300 i w żadnym nigdy się nawet nie zaciął wolny bieg. Może w takich totalnych chińczykach plastikach za 40 zł się psują, ale nie wprowadzaj ludzi w błąd przez to co wyczytałeś w "internecie" od pseudo znawców :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2022 o 16:24, Elast93 napisał:

Miałem przez ostatnie 10 lat 5 czy 6 sztuk kołowrotków z wolnym biegiem, od jaxona za 70 zl do okumy za 300 i w żadnym nigdy się nawet nie zaciął wolny bieg. Może w takich totalnych chińczykach plastikach za 40 zł się psują, ale nie wprowadzaj ludzi w błąd przez to co wyczytałeś w "internecie" od pseudo znawców :)  

Szanowny Kolego, przerobiłem już naprawdę wiele kołowrotków karpiowych takich z wolnym biegiem i przednim hamulcem, więc śmiało mogę się na ten temat wypowiedzieć. Może Ty masz doświadczenie w chińskim sprzęcie, ja niestety takowego nie mam. Moja wiedza pochodzi z wielu lat użytkowania sprzętu a tym samym wielu lat doświadczeń zarówno moich jak i moich znajomych z którymi wędkuję. Ciekawi mnie jaki Ty masz doswiadczenie w użytkowaniu sprzętu karpiowego, że uważasz się za znawcę negując doświadczenie innych wędkarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2022 o 13:47, ESSOX napisał:

A ja mam wrażenie że to jednak uporczywa forma reklamy jednego konkretnego sklepu którą użytkownik Nowy95 zamieszcza w każdym ze swoich postów. Niby gdzieś te nasze sprzęty trzeba kupować i podrzucanie miejsca gdzie to można zrobić nie jest zbrodnią , ale jak byś kolego Nowy pochwalił się co złowiłeś , gdzie, i w końcu na co (tu wrzucasz linka do sklepu gdzie jest taka przynęta) to byłbyś nieco bardziej wiarygodny w tym co robisz :) 

Jest dokładnie tak jak piszesz. Taka "reklama" to wg mnie nie zbrodnia i  daje się takie coś wychwycić dosyć szybko. Mimo wszystko nawiązała się ciekawa dyskusja. Jak dla mnie kołowrotek karpiowy (używane przeze mnie również do połowu sandaczy/sumków na martwą rybkę) zawsze z wolnym biegiem. Choćby po to, żeby można było na chwilę od wędek odejść 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jony napisał:

Szanowny Kolego, przerobiłem już naprawdę wiele kołowrotków karpiowych takich z wolnym biegiem i przednim hamulcem, więc śmiało mogę się na ten temat wypowiedzieć. Może Ty masz doświadczenie w chińskim sprzęcie, ja niestety takowego nie mam. Moja wiedza pochodzi z wielu lat użytkowania sprzętu a tym samym wielu lat doświadczeń zarówno moich jak i moich znajomych z którymi wędkuję. Ciekawi mnie jaki Ty masz doswiadczenie w użytkowaniu sprzętu karpiowego, że uważasz się za znawcę negując doświadczenie innych wędkarzy.

Nigdzie nie napisałem że uważam się za znawcę tylko wyraziłem swoje zdaniem oparte na własnym oraz moich znajomych z którymi łowię doświadczeniach.. Nie wiem jak bardzo trzeba niedbać o sprzęt lub co z nim robić albo na jaki badziew trafiać żeby mieć tak odmienne doświadczenia.. Jak widać tobie i twoim znajomym się psują a zdecydowanej większości jednak nie więc wnioski pozostawiam do wyciągnięcia autorowi postu. Pozdro ;) 

 

PS. Co by nie było offtop'u jeśli już celujesz w kołowrotki ok 300zł to rozważ model Okuma LS-8k jest to nieco mniejsza wersja wspomnianej wyżej okumy która oprócz przedniego hamulca typu QD ma również wolny bieg. Używałem, używam i polecam jak najbardziej :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2022 o 16:24, Elast93 napisał:

Miałem przez ostatnie 10 lat 5 czy 6 sztuk kołowrotków z wolnym biegiem, od jaxona za 70 zl do okumy za 300 i w żadnym nigdy się nawet nie zaciął wolny bieg. Może w takich totalnych chińczykach plastikach za 40 zł się psują, ale nie wprowadzaj ludzi w błąd przez to co wyczytałeś w "internecie" od pseudo znawców :)  

W takim razie powiedzmi, dlaczego tak często zmieniałeś swoje kołowrotki. Czyżby po 2 latach byłeś już nimi znudzony i kupowałeś nowe, a stare szły do utylizacji. Niestety, ale np. mnie nie stać na kupowanie co 2-3 lata taniego sprzętu, dlatego też zawsze staram się kupować rzeczy, które będą mi służyć przez wiele lat. Wracając jednak do tematu przewagi jednych kołowrotków nad drugimi należy stwierdzić, że w tych z przednim hamulcem po prostu nie ma się co psuć. W swojej długoletniej pogoni za karpiami przerobiłem już te z wolnym biegiem, jak też te z przednim hamulcem i muszę stwierdzić, że jeżeli będę zmieniał sprzęt to tylko na hamulec QD. Być może przy połowach mniejszych ryb wolny hamulec funkcjonuje przez długie lata i nic złego się z nim nie dzieje, jednak przy holu większych ryb różnica bedzie dosyć szybko widoczna.

 

ps. Porozmawiaj sobie z osobami, które zajmują się "zawodowo" renowacją, konserwacją i naprawami kołowrotków, a dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, które zapewne zmienią Twoje poglądy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jony napisał:

W takim razie powiedzmi, dlaczego tak często zmieniałeś swoje kołowrotki. Czyżby po 2 latach byłeś już nimi znudzony i kupowałeś nowe, a stare szły do utylizacji. Niestety, ale np. mnie nie stać na kupowanie co 2-3 lata taniego sprzętu, dlatego też zawsze staram się kupować rzeczy, które będą mi służyć przez wiele lat. Wracając jednak do tematu przewagi jednych kołowrotków nad drugimi należy stwierdzić, że w tych z przednim hamulcem po prostu nie ma się co psuć. W swojej długoletniej pogoni za karpiami przerobiłem już te z wolnym biegiem, jak też te z przednim hamulcem i muszę stwierdzić, że jeżeli będę zmieniał sprzęt to tylko na hamulec QD. Być może przy połowach mniejszych ryb wolny hamulec funkcjonuje przez długie lata i nic złego się z nim nie dzieje, jednak przy holu większych ryb różnica bedzie dosyć szybko widoczna.

 

ps. Porozmawiaj sobie z osobami, które zajmują się "zawodowo" renowacją, konserwacją i naprawami kołowrotków, a dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, które zapewne zmienią Twoje poglądy.

 

Te tańsze wytrzymywały 3-4 sezony, ale nie dlatego że przestał w nich działać wolny bieg tylko po prostu się rozlatywały, przestawały kręcić nie wytrzymywały obciążeń ( zajechana przekładnia ) itd itp.

Obecnie mam dwie okumy z wolnym biegiem które kręcą już 5 sezon a kto mnie zna ten wie że wędkuję baaaaaaaaaardzo dużo a sprzęt jest mocno eksploatowany  :) 

Jestem w stanie się zgodzić że przedni hamulec jest trwalszy, ale nigdy bym nie napisał że wolny bieg jest mega felerny i się psuje jakoś niesamowicie często. 

Kołowrotki które mają już tzw QD to cenowo zaczynają się dopiero od ponad 300zł, więc w dalszym ciągu twierdzę że w przedziale cenowym poniżej tej kwoty lepiej wybrać coś z wolnym biegiem. Jeśli ktoś chce żeby sprzęt służył mu kilka lat to jedynie nie polecałbym kupować najtańszych chińczyków.

W sierpniu mam zamiar dokupić jeszcze dwie okumy LS-8K które mają zarówno QD jak i wolny bieg ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.