Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Okonie 2023 - Liga okoniowa haczyk.pl


jaceen

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

W piątek było nastawienie na okonie. W sklepie pojawiły się w końcu gumki Westin Shad Teez Slim 5 cm w kolorze, który przynosił mi największe okonie. Kupiłem kilka sztuk i pojechałem na kanał Odry. Kolejny raz potwierdziły swoją skuteczność. Okoni nie było dużo. Skupiałem się na dokładnym łowieniu. Gumkę uzbroiłem jigiem 1 g, co dało mi możliwość łowienie wolnym jednostajnym tempem i czasami uatrakcyjniałem lekkim szarpnięciem szczytówką. Największe dwa okonie sfotografowałem. Jeden był blisko trzydziestki, drugiego należało zmierzyć, bo wyraźnie przekraczał znacznik na wędce. 34 cm szczęścia leci do tabeli:)

IMG_20230519_162940.thumb.jpg.732c3bf8acfe326c53d25d69f24948a0.jpg

IMG_20230519_161450_1.thumb.jpg.cc4fae4b425d34b5e6169ade7fc700f1.jpg

  • Lubię to 2
  • Super 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobotni wypad z synem na Wrocławski kanał w celu zachęcenia go do spinningu :) Sporo akcji, bo łowimy na tantę 25 mm oraz czeburaszkę o gramature 0.5g. W drugim rzucie mam ładnego okonia. Może być zdjęciem przedstawiającym wędkarstwo, wędka i tekst

Syn trafia płoć 30 cm :) dużo małych okoni, sporadycznie krąpiki i płotki. Syn miał również szczupaka na wędce, niestety przegryzł fluocarbon, ale przygoda była :)

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na kanale sporo drobnego okonia. Warto było cierpliwe czekać bo na koniec uderzył "ligowy" pasiak (nie jestem pewny czy to dobre określenie tego koleżki). Ryba ewidentnie po przejściach. Keitech + główka 0.6g, prowadzenie jednostajne z jakąś lekką animacją od czasu do czasu. 

 

maj miejski 28.png

  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Celem wyprawy była pierwotnie Biała Głuchołaska nad którą zaprosił mnie kumpel. Pierwsze wejście do wody i widzimy jak z nurtem spływa martwy pstrąg. Po drugim jesteśmy zaniepokojenia a jak w uspokojeniu widzimy kilka już dogorywających ryb to wiemy że to nie jest naturalne. Dzwonimy na numer z zezwolenia i już po kilku minutach jest PZW a później juz kolejne służby. Wyławiamy podbierakiem martwe ryby - głównie są to pstrągi ale też lipienie, fajny kleń i drobnica - kiełbie, strzeble, chyba śliz. Strasznie to wyglądało no i niestety oznacza to, że na lata rzeka będzie jałowa.

2023-06-01at17_11_43.thumb.jpeg.de36d09ae364209ecf29f57c0b5901e9.jpeg

Po dwóch godzinach pomocy w dokumentowaniu zatrucia uznaliśmy, że na nic więcej się nie przydamy.

Ruszyliśmy nad zaporówkę szukać sandaczy. W planie wieczorne i poranne łowy. Sandaczy nie znaleźliśmy więc spróbowaliśmy łowić okonie i tu już trochę lepiej. Naszukaliśmy się, nakombinowaliśmy - każda ryba mocno wypracowana i po każdej wymienialiśmy się spostrzeżeniami. Ja złowiłem 36, 35, 32, 30, 2x 27 i 26. Był dość agresywny opad kopytkiem, dość anemiczne podbijanie jaskółki i klasyczne prowadzenie ripperka z animacją w różnych warstwach wody. Te sposoby dały nam ryby ale były dobre w innych miejscach i porach.

okon_36.thumb.jpeg.41688d2629f5c78e3e2c9765f05b2f70.jpeg

okon_35.thumb.jpeg.a2493cb59192142e07e0211e9b771c79.jpeg

okon_32.thumb.jpeg.58595718e6989d4ef8450b45c9cf6353.jpeg

okon_30.thumb.jpeg.402fefeed411d4d62bffff792f932b77.jpeg

okon_27_5.thumb.jpeg.b308d342614b84a9a7b8ae9af356a94a.jpeg

okon_27.thumb.jpeg.41bac7584cd83e97cd6f078c403112f7.jpeg

okon_26.thumb.jpeg.217ee3ec90740e3d3e6d1d18a8f173a6.jpeg

Szukając i wędrując wzdłuż brzegu już w pełnym słońću widywaliśmy wzdręgi. Spróbowaliśmy. Kilka
skusiliśmy ale w większości za małe na fotki. Największa 24 cm.

wzdrega_24.thumb.jpeg.1acb03e598c36a2ccd9ac7f34c43dff8.jpeg

A teraz ciekawa sprawa. Oglądam te fotki ryb. Rzuca się w oczy (co zresztą pamiętam z łowiska) że te dwa największe trochę różnią się od innych typowych dla tego zbiornika okoni. Są ciemniejsze, słabiej wygrzbiecone. Przyjrzałem się fotkom no i ja nie wiem czy to możliwe ale moim zdaniem to ta sama ryba. Niby nie jest to niezwykłe ale jednak jak patrzę na godziny z fotek to jest 4.12 i 5.08. Niecała godzina różnicy. Obie ryby mają ten sam wymiar (widać że przesunęła mi się ta co pokazuje 35 cm i że z przodu wystaje przed zero), takie same szczegóły ubarwienia i co chyba ważne zostały złowione niemal w tym samym miejscu bo było może ze 20 metrów różnicy. 
Jeśli rzeczywiście tak jest to mam znacznie lepszy humor na rybach wiedząc, że złowienie nie jest takie traumatyczne dla ryb wypuszczanych.

No i kwestia formalna. Czy ja złowiłem jedną rybę do tabeli czy dwie? :)

  • Lubię to 1
  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RafalWR napisał:

Czy ja złowiłem jedną rybę do tabeli czy dwie? :)

Sprawa prosta, tą samą rybę dwa razy do tabeli:) Po to wypuszczamy, by ponownie móc je łowić.

W GP ten sam szczupak pojawił się dwa razy, a pojawi się trzeci raz:) i kto wie, może to na tym nie koniec. Skubaniec uparty jest:)

PS

Z Białą Głuchołaską przykra sprawa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie  na razie cienko z ilością i jakością. Luty o marzec w ogóle nad wodą nie byłem. Dodaję jednego okonia z 30 kwietnia, to 25 cm, pozostałe dwa to już letnio typowe łowienie na główkach 2g i gumka 7,5 cm. Pierwszego czerwca 26 cm a dzień później 28 cm. Każdy w innej wodzie szukam kombinuję brania były ok. godziny 19:00. Zobaczymy jak dalej to będzie wyglądać. Postanowiłem rozruszać coś swoją tabelkę więc dodaję coś od siebie :) Każdy rok jest inny sprawdzam najpierw klasyczne schematy jak nie zatrybi to kombinuję.

oks1.thumb.jpg.a4bd6a26461c2170d2a39c2a2eeffd84.jpg

 

oks2.thumb.jpg.f122ac961a315e1045950bdb9f0cd826.jpg

oks3.thumb.jpg.4aad997d68945d4ec9c84c32be92fc44.jpg

  • Lubię to 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to takie trochę przyłowy, a na pewno pierwszy był zaskoczeniem. Pływałem za stadkiem wzdręg przemieszczających się między grążelami, nenufarami... Czasami między nimi trafił się mały szczupaczek lub fajny okoń. Nie podejrzewam, że wszystkie ryby wspólnie żerowały. Raczej wzdręgi wpływały w obszar bytowania innych drapieżników. Wszystkie złowione na małego brązowego twisterka.

IMG-20230608-1642.jpg

IMG-20230608-1930.jpg

IMG-20230608-1938.jpg

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypad na jeden z wrocławskich kanałów, godziny przedpołudniowe. Łowiłem wyłącznie na 0.3-05g +plus 2 cm tanta. Duzo brań, ale w większości drobne, i około 20 cm okonie i krąpiki. Jedno branie (zassanie przynęty) zaskutkowało walecznym okoniem 33 cm :)

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

  • Lubię to 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem że przyłów, bo choć zestaw szczupakowy to jednak w tej konkretnej miejscówce od dwóch lat liczę na okonia 40+, bo już dwukrotnie takie okonie tam widywałem - wygrzewające się na płytkiej, prześwietlonej wodzie. Ten skusił sie na jerka Yorka 7cm malowanego na okonia.

okoń 34 11-06-2023.jpg

  • Lubię to 1
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wróciłem z urlopu i udało wyskoczyć się za okoniami w swoich rodzinnych stronach. Łowiłem na starorzeczu Bugu, wszystkie okonie złowione na srebrną obrotówkę. Okonie w przedziale od 24 do 26 cm, trafiłem na słabą pogodę ale wypad i tak uznaję za udany.🙂

20230629_080443.JPG

20230629_081001.JPG

20230629_082101.JPG

20230629_082122.JPG

20230629_082155.JPG

20230629_082139.JPG

Edytowane przez Płatek88
  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Trochę zastój się zrobił, co?:) Myślę, że przyjdzie znowu moment na motywację po kilku wakacyjnych zgłoszeniach. Płatek88 👍 Dawajcie panowie, trochę odwagi w poszukiwaniu okoni. Niekoniecznie tych monstrualnych, ale łowienie systematyczne takich +/- 30cm też jest wyzwaniem. Uwierzcie, rekordy trafiają się tylko raz, a biorą się one właśnie z determinacji. Trochę porażek, trochę sukcesów, jak to bywa na rybach;) Jak tylko postawią mnie na nogi, to wracam z pełną mocą do okoni. Chciałbym zdążyć na letnie powierzchniowe łowienie. Uwielbiam takie łowienie. Wam też polecam. Niejednokrotnie, może do znudzenia staram się was do takiego łowienia przekonać. Ale cóż, kto mnie poznał, to pewnie wie, że do złego nie namawiam:) Okoniarze to klawe chłopaki. Może macie jakieś podsumowania i postrzeżenia dotyczące pierwszego półrocza?👊🎣🇵🇱

  • Dzięki! 1
  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działo się. Odkryliśmy nieznane miejsce, tajemnicze, 11 km jazdy w las gdzie nie spotkaliśmy przez kilka dni nikogo. Tylko ryby. O ile dobrze pamiętam trzy okonie przekroczyły 40 tkę. Chyba nie złowiłem mniejszego niż 25 cm ale żeby połowić nakombinowaliśmy się. Trzeba było znaleźć miejsce i sposób.

2023-06-29at15_49_18.thumb.jpeg.127f6534b4e396c41f66569ff85479c5.jpeg

Dziwiliśmy się, że głęboka rynna przechodząca w płań była niezamieszkana. Wszystkie brania na okolicznych płyciznach. Aż po którymś rzucie się wyjaśniło. Dół zamieszkiwała bestia  - szczupak 115 cm.

115.thumb.jpg.bfb04e86b887bb28c784bcd505fee4b3.jpg

Był też i sandacz ale zaskoczył mnie. Nie spodziewałem się go więc zamiast "dać mu w zęby" porządnym zacięciem zrobiłem to łagodnie i niezbyt mocno. Było to kilka metrów ode mnie i zobaczyłem go. Zanim dotarło do mnie, że trzeba poprawić zacięcie było za późno. Fajny był.

Znaleźliśmy też lipienie. Brały na muchę ale i na spinning. Mój największy 44 cm ale kumpel który kocha muchówkę i łowi na nią (widziałem) nawet flądry w Bałtyku miał większe 48,47 cm.

2023-06-29at16_16_48.thumb.jpeg.089fbbbc0ce54cb9407deea762efd066.jpeg

Jakby kto pytał gdzie takie historie się działy to uprzedzam 32 godziny jazdy autem w jedną stronę. Północna Szwecja. Laponia. Jak sobie na spokojnie na laptopie w googlu oglądam na jakim pustkowiu byliśmy to lekki niepokój mam. :)

  • Lubię to 2
  • Super 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Nie mogłem znaleźć wątku! Co z Wami jest? Nikt nie łowi okoni? Coś trzeba z tym zrobić. Otóż plan jest taki. W nadchodzącą niedzielę 09-07-2023r zamierzam odwiedzić k.Miejski Odry. Ten równoległy do Odry od strony sklepu Leclerc przy ul. Trzebnickiej. Nad wodę planuję przyjechać na godz. +/-16-17:00. Miejsce docelowe między m.Warszswskim a pierwszą śluzą w stronę "Starej Odry". Nie wiem czy będę łowił. Nie mam jeszcze mocy. Ale chyba popykać chwilę popperkiem dam radę. Ale ale, najważniejsze, że pozyskałem wiedzę, jak łowić obecnie całkiem ładne okonie na Odrze w centrum. I tym, co przybędą jestem wstanie to przekazać. Nic odkrywczego, ale czasami jakaś przynęta, sposób prowadzenia w danym okresie sezonu jest bardziej skuteczne od innych. I to może być ten moment, że trafimy swoje PB+40cm. Oby:) Łowienie przeważnie w godz. przedwieczornych 18:00-21:00. Dajcie znać, czy ktoś będzie, bo może przytargam trochę sprzętu do oddania za śmieszne pieniądze. A może ktoś z Was też weźmie trochę swoich klamotów? Byłaby okazja pogrzebać, wymienić, pohandlować. Podajcie wiadomość dalej. Niech zasięg będzie większy. Może wrzuci to ktoś na FB na grupę Wrocławski Spinning Club? Do zobaczenia nad wodą. Monitorujemy pogodę. Gdyby nie pozwoliła, to przeniesiemy spotkanie pod m.Warszawskie lub na przyszły termin.

👊🎣🇵🇱🇵🇱🇵🇱:)

PS

Piszcie kto będzie.

1. Jaceen - Radek i jego siostra;)

2. 

  • Lubię to 3
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, co do niedzieli to zobaczę (czy będzie czas). Wczoraj patrolowałem k. Miejski od mostów Trzebnickich do Osobowickiego, bardzo dużo okonków - ale nie złowiłem żadnego wymiarowego. Pochlapałem trochę bez rezultatu. Wszystkie okonie łowione na małe gumowe przynęty na micro obciążeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie jak u Larrego. Dużo gówniaków pod osobowickim. Nawet zmiana gumki na 7cm nie pomogła i brały same 15-20. Trafił się pierwszy oks na popka ale rozmiarowo się nie wyróżnił na tle pozostałych.

@jaceen - zacna inicjatywa, postaram się pojawić w niedzielę.  

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wasyl1968 napisał:

Gdzie i o której zebranie ?

Czytać pany i jeszcze raz czytać:)

Powtórzę, planuję w nadchodzącą niedzielę 09-07-2023 posiedzieć trochę nad wodą. Od ponad miesiąca nie miałem w ręku wędki. Chcę się przyjrzeć, pogadać, i coś podpowiedzieć w sprawie okoni.  Coś tam się dowiedziałem i może okoniarzom się przyda;)

Przy okazji wezmę trochę szpargałów. Może ktoś będzie na to chętny za niewielkie piniądze albo na zasadzie wymiany, jeżeli ktoś jeszcze dołączy i też swoje klejnoty przyniesie. Pełen relaks. Bez gonitwy za króliczkiem. Ale króliczek jednak będzie. To taka młoda dziewczyna, która garnie się do wędkarstwa. Może jakiś młody zwolni mnie z tej przyjemności i pomoże opanować podstawy wędkarstwa?;) Planujemy przyjechać w trójkę, ja, Radek i Ela. Czy ktoś dołączy, czy nie to nie jest takie ważne. My i tak spędzimy czas na bajerce nad wodą. Planuję być w godz. 17:00-21:00 gdzieś w pobliżu m.Warszawskiego na k. Miejskim w stronę śluzy. Tylko tyle👊🇵🇱🎣

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2023 o 23:27, jaceen napisał:

Jak byś chciał pozbyć się popperka Lovec Rapy, to chętnie przytulę:)

Chyba mam dwa ale jednego nie jestem pewien czy to Lovec Rapa. Są już Twoje. :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.