Skocz do zawartości
tokarex pontony

Grand Prix haczyk.pl 2023- bieżąca dyskusja


tomek1

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
przynęty na klenia   Dragon

Pojawiały się pytania o osobną rywalizację dla spinningistów. Z wyników, jakie osiągali, wniosek jest taki, że nie ma potrzeby. Mimo to, takie rozróżnienie mogłoby zadziałać mobilizująco na spinningistów i rywalizację między nimi. Dodatkowo ich wyniki mogą przyczynić się do zachęty dla niezdecydowanych. Technicznie chyba nie jest to wielkim utrudnieniem, a dla uczestników byłaby informacja, jak sobie radzą z konkurencyjnymi metodami. Innych, niż spinningowych ryb zgłaszać nie będę, to można mnie odróżnić. Może w ślad za mną pójdą inni? Tu mieliby szansę wykazać się spinningiści specjalizujący się w lekkim spinningu. U nich białoryb nie jest niespodzianką.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomek1 napisał:

przyznać dodatkową nagrodę dla zwycięzcy w grupie "tylko spinning"

To nie tak:) Nie chodzi o nagrody:) Kilka razy spinningiści zajmowali wysokie pozycje. O ile pamiętam hlehle, Budek, moja skromna osoba;) i z tabeli tego nie można wyczytać. Kilku wyniki miało w środku tabeli. Gdyby wyróżnić ich innym kolorem w tabeli, to byśmy widzieli jak sobie radzą pośród łowiących stacjonarnie. Tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że myślę tylko o sobie... ;) Tobie Jacku z tego co pamiętam też się zdarzało wyskoczyć z pickerkiem i pokazać tu ładną płoć czy klenia. Może nie rezygnować z tych dodatkowych punktów deklarując tylko spinning. Może wystarczy dodać dodatkową kolumnę w tabeli wyników i w niej umieszczać punkty za ryby spinningowe. Podając wyniki też można tę samą tabelkę formować dwa razy. Raz segregować wiersze na podstawie kolumny "ogólnej" i drugi raz na podstawie kolumny "spinningowej". W ten sposób za każdym razem można jako wynik wklejać dwie opcje tej samej tabeli. To tylko taka sugestia, może brzmi zagmatwanie, ale dla @Marienty z pewnością byłaby to tylko chwila roboty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, moczykij napisał:

Tobie Jacku z tego co pamiętam też się zdarzało wyskoczyć z pickerkiem i pokazać tu ładną płoć czy klenia.

Tak, nie wyrzekam się takiego łowienia. Mam wielką przyjemność spędzania czasu z winklepickerem. Spinning jest ostatnią "kartą" w mojej historii wędkarstwa. Tak jakoś wyszło:) Wygoda, prostota i nowe wyzwania na to wpłynęły. Na ten sezon kupiłem nawet nowy picker Fiume Parma 300cm/60g. Zapraszam na klenie i te wielkie płocie za miesiąc:)

Nie wiem, czy pomysł chwyci, ale może? Nie jestem za wyodrębnianiem tabel, rubryk i prowadzenia oddzielnego rejestru dla spinningistów. Wystarczy tylko kolorem odróżnić. Punktacja i tak jest dość skomplikowana i całe szczęście, że ktoś się tym zajmuje, bo samemu pilnować, to już zbyt dużo zachodu:) Mogłoby być ciekawie, gdyby wyróżnić kolorami zawodników łowiących jedną metodą, odrębnie spinningistów, odrębnie spławik i grunt, odrębnie łowiących metodami mieszanymi spinning/stacjonarka.

Deklaruję udział, ale tylko z rybami złowionymi metodą spinningową/muchową. Trudno, gdy złowię klenia na stacjonarce, to zostanie tylko do wiadomości dla potomnych:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem oddzielnych rejestrów. Przewietrzyłem głowę, więc spróbuję wyjaśnić.

Załóżmy, że uczestnik "a" zgłasza 3 spławikowe płocie za 400 punktów i spinningowego okonia za 100 punktów. Razem ma 500 punktów, natomiast spinningowych ma 100.

Uczestnik "b" zgłasza 2 spławikowe płocie za 200 punktów i dwa okonki za 200 punktów... reszta j.w.

Uczestnik "c" zgłasza trzy okonie złowione spinningiem za 300 pkt. Razem ma 300pkt i mimo, że wynik ogólny ma najniższy to jednak spinnigowy najwyższy.

Ułóżmy te wartości w kolumnach gdzie kolumna A to nazwa użytkownika, kolumna B to wynik ogólny/całkowity, a kolumna C to punkty spinningowe.

Według sumy wszystkich punktów kolejność będzie a,b,c. Jesli jednak tę samą tabelkę posortujemy używając wartości w kolumnie C to kolejność będzie odwrotna.

Nie trzeba tworzyć nic odrębnego. Całą operację można wykonywać na tej samej tabeli, zmieniając jedynie opcję niestandardowego sortowania :) 

P.S. Operacja taka łącznie ze zrobieniem screenów zajęła mi 43 sekundy, a nie jestem z pokolenia wychowanego na komputerze :D 

Zrzut ekranu 2023-01-15 153734.jpg

Zrzut ekranu 2023-01-15 153817.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, jaceen napisał:

Wystarczy tylko kolorem odróżnić. Punktacja i tak jest dość skomplikowana i całe szczęście, że ktoś się tym zajmuje, bo samemu pilnować, to już zbyt dużo zachodu:) Mogłoby być ciekawie, gdyby wyróżnić kolorami zawodników łowiących jedną metodą, odrębnie spinningistów, odrębnie spławik i grunt, odrębnie łowiących metodami mieszanymi spinning/stacjonarka.

Żaden problem. Bardzo fajny pomysł. Myślę, że wyróżnienie osób łowiących wyłącznie na przynęty sztuczne to fajny pomysł bo będą na koniec ciekawe wnioski. Cieszę się, że dołączyłeś do zabawy. Może namówisz resztę kolegów z rywalizacji okoniowej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Cześć.

Mam takie przemyślenie po kilku miesiącach tegorocznego GP. Otóż regulamin promuje za „otwarcie” nowego gatunku i to mnie się nie podoba. Wystarczy złowić jedną rybę, może to być  przypadek (to takie gdybanie:) i za to można otrzymać premię.

Uważam, że premia powinna być dodawana za konkretne przyłożenie się  i wypełnienie całkowicie limitu danego gatunku. Premia nie za jednego szczupaka, tylko za cztery. Premia nie za jednego leszcza, tylko za siedem, itd. Są wędkarze, co chcą z danego gatunku poprawić jeszcze wyniki, mimo że mają limit. Chcą, żeby ryby były słusznych rozmiarów. Dążą do premii za największą rybę gatunku i w jakimś sensie są za to karani. Oczywiście idea GP zakłada wszechstronność i ilość gatunków w punktacji, ma mieć znaczenie. Jednak w mojej opinii premia powinna być przyznana za komplet ryb danego gatunku.

Można by zostawić te 100 pkt za rozpoczęcie nowego gatunku, ale za wypełnienie limitu powinna być bardziej okazała premia.

Do rozważenia na przyszłość.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem "obecny" przy przerabianiu takich i podobnych wątków dotyczących podobnej rywalizacji na innym forum. Tam uzgodniono, że wszechstronność nie jest najlepszym wyznacznikiem wędkarskiego kunsztu. Przeważały nieco inne argumenty, jak chociażby lokalizacja ( problem ze znalezieniem pstrągów w Centralnej Polsce, czy ryb morskich przez mieszkańca przeciwnego końca kraju), czy... przekonań ( jak ma zapunktować jesiotrem ktoś, kto dla zasady nie jeździ na komercję). Były też argumenty ograniczeń czasowych, finansowych... Stanęło na tym, że nie było limitów gatunkowych. Każdy łowił i zgłaszał to co umiał, miał pod ręką... to, czego łowienie sprawiało mu przyjemność. W konsekwencji rzeczni spinningisci punktowali przez cały rok (zgodnie z RAPR) kleniami, brzanami i boleniami, a zwolennicy zasiadek rybami spokojnego żeru i nigdy nie wiadomo było kto będzie lepszy, bo to zależało przede wszystkim od liczby zgłoszonych ryb, a nie od ich gatunkowej różnorodności. Ryby z lowisk komercyjnych w ogóle nie były brane pod uwagę, a mimo to byli fachowcy, którzy potrafili łowić i pokazać/opisać jak łowią karpie, karasie czy inne "komercyjne" gatunki na wodach PZW.

Zasady tamtego GP rodziły się w bólach wiele lat temu. Organizatorzy (pewnie podobnie jak tutaj) dlugo szukali złotego środka, to co opisałem wyżej to z grubsza efekt końcowy. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złotego środka i tak się nie znajdzie. W wędkarstwie jest to, niemożliwe.  GP było tworzone dla wędkarzy wszechstronnych. W tamtym czasie bardziej przychylny dla "stacjonarnych", bo więcej udzielali się na forum. Teraz jakby spinningiści przejęli inicjatywę, a szkoda:)

Moja uwaga ma znaczenie kosmetyczne, niewiele ingerujące w całość, już dobrze funkcjonującą. Tylko żeby mnie się tu nikt nie obraził:) Czasami zdarzy się mi wrzucić do tabeli przyłów. Jednak, gdy dostaję za to bonus, za pierwszą przypadkową rybę, to średnio się z tym czuję. Może za drugą? To już lepiej by było. Najlepiej za komplet:)

Godzinę temu, moczykij napisał:

Przeważały nieco inne argumenty, jak chociażby lokalizacja

 

Godzinę temu, moczykij napisał:

Były też argumenty ograniczeń czasowych, finansowych...

I między innymi z tego powodu powstały konkursy dedykowane jednemu gatunkowi np. okoń, oraz krótki konkurs kleniowy. Ryby występujące praktycznie w całym kraju i każdy może coś od siebie dodać.  I bardziej wymagający konkurs sandaczowy. Niestety, gdy ktoś mieszka w rejonie ubogim wędkarsko, to nic nie poradzimy. Trzeba mieć na uwadze, że zbyt dużo takich inicjatyw może spowszednieć i stracić na atrakcyjności.

Godzinę temu, moczykij napisał:

łowił i zgłaszał to co umiał, miał pod ręką... to, czego łowienie sprawiało mu przyjemność.

To by było blisko pomysłu, jak w GP haczyk.pl z 2014 r. Wtedy konkurs był podzielony na trzy tury. Gdyby to zorganizować na cztery, to faktycznie, można by się koncentrować na 2, 3 lub 4 gatunkach ulubionych ryb i cztery razy w roku nimi punktować.

 

  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne wnioski mam jak sobie układam taktykę....

Rozgryzam  duże klenie no i jakoś idzie ale wrzucam na podmiankę 53 zamiast 45 i zyskuję 21 pkt. Jak bym miał puste miejsce w płociach i właśnie bym dorwał 20 tkę to bym zarobił 63 pkt. :)

Analizuję dalej i wyszło mi że muszę leszcze 35 cm złowić. Najłatwiej, najszybciej i przy odrobienie szczęścia 7 wpisów na wyprawie. Nie mogą być większe bo ma być szybko. Lubię łowić i łowię na feeder i odległościówkę ale chyba nie dam rady. :)

Jaceen - zgadzam się. Pojedyncza ryba w gatunku to często przypadkowy przyłów. Pełna tabelka w gatunku to raczej celowe i warte nagrody działanie.

  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2023 o 12:09, jaceen napisał:

Cześć.

Mam takie przemyślenie po kilku miesiącach tegorocznego GP. Otóż regulamin promuje za „otwarcie” nowego gatunku i to mnie się nie podoba. Wystarczy złowić jedną rybę, może to być  przypadek (to takie gdybanie:) i za to można otrzymać premię.

Uważam, że premia powinna być dodawana za konkretne przyłożenie się  i wypełnienie całkowicie limitu danego gatunku. Premia nie za jednego szczupaka, tylko za cztery. Premia nie za jednego leszcza, tylko za siedem, itd. Są wędkarze, co chcą z danego gatunku poprawić jeszcze wyniki, mimo że mają limit. Chcą, żeby ryby były słusznych rozmiarów. Dążą do premii za największą rybę gatunku i w jakimś sensie są za to karani. Oczywiście idea GP zakłada wszechstronność i ilość gatunków w punktacji, ma mieć znaczenie. Jednak w mojej opinii premia powinna być przyznana za komplet ryb danego gatunku.

Można by zostawić te 100 pkt za rozpoczęcie nowego gatunku, ale za wypełnienie limitu powinna być bardziej okazała premia.

Do rozważenia na przyszłość.

Ja jestem tego zdania że premię za ryby "ogólnodostępne" jak płocie, okonie klenie czy szczupaki itp powinny zostać.

 Jedynie przy rybach do których dostęp ma nieliczne grono w pewnych regionach kraju bym obniżył np o połowę lub całkowicie zlikwidował ( mowa o gatunkach jak troć czy belona, dorsz , jesiotr.. ).

W niektórych okręgach naprawdę ciężko już złowić nawet głupiego szczupaka 60 cm czy bolenia.. Więc premia powinna zostać według mnie. 

Np ja sam poświęciłem już w tym roku kilkanaście wypadów boleniom i szczupakom a złowiłem aż trzy ryby 60+.. Więc mowy o fartownych rybach tu niema tylko raczej ciężko wypracowanych ;) 

Ale to tylko moje zdanie..

  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Elast93 napisał:

 Jedynie przy rybach do których dostęp ma nieliczne grono w pewnych regionach kraju bym obniżył np o połowę lub całkowicie zlikwidował ( mowa o gatunkach jak troć czy belona, dorsz , jesiotr.. ).

Gdybym mieszkał nad morzem, to bym się nie zgodził😅

Aż się prosi, by nagrodzić za wypełnienie limitu. Za otwarcie zostawić premię, za wypełnienie, przynajmniej podwójny bonus.

Tak że ten tego, jeżeli ktoś pojedzie na urlop nad morze, to będzie musiał dobrze się sprężyć, by belony i dorszy nałowić, bo na bonus będzie szansa dopiero na przyszły sezon🤣

  • Lubię to 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2023 o 09:36, RafalWR napisał:

Dziwne wnioski mam jak sobie układam taktykę....

Rozgryzam  duże klenie no i jakoś idzie ale wrzucam na podmiankę 53 zamiast 45 i zyskuję 21 pkt. Jak bym miał puste miejsce w płociach i właśnie bym dorwał 20 tkę to bym zarobił 63 pkt. :)

Miałem identyczne wnioski rok temu, dlatego uznałem, że bardziej opłaci się "odfajkować" kolejny gatunek, niż polować na większe ryby z wypełnionych limitów.

28 minut temu, Elast93 napisał:

W niektórych okręgach naprawdę ciężko już złowić nawet głupiego szczupaka 60 cm czy bolenia.. Więc premia powinna zostać według mnie. 

W moim przypadku może nie tyle ciężko, co nie wiadomo gdzie. Mieszkam na Dolnym Śląsku jakieś 15 lat i w tym czasie wyjąłem z wody jednego lina - gumą za szelki... z Odry. Chciałbym je połowić, bo kiedyś nawet lubiłem na kilka dni zaszyć się z wędką w trzcinach i patrzeć tylko na spławik, ale nie mam pojęcia gdzie ich szukać, a na komercyjne łowiska nie jeżdżę, więc szybciej byłoby mi chyba przejechać się te 600km na drugi koniec Polski i spróbować je przechytrzyć w znanej wodzie, na znanej miejscówce, niż kręcić się na miejscu i strzelać w ciemno. Podobnie z karasiem.... Pozostaje kwestia urlopu i wyboru między urlopem z rodziną, a urlopem z linami, bo obu tych tematów na pewno nie połączę (już próbowałem).

To raczej kwestia wyboru i podejścia do tematu. Traktować ligę zdroworozsądkowo jako zabawę, czy jednak jako cel nadrzędny, by udowodnić sobie i innym na co mnie naprawdę stać i ile jestem w stanie poświęcić, by odfajkować jak najwięcej. Zostaję przy pierwszej opcji, choć te liny chodzą mi po głowie od majówki :) 

  • Lubię to 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzie ciekawe spostrzeżenia. Dziękuję, że się wypowiadacie. Też jestem zdania, że trudniej jest wypełnić tabelę w danym gatunku niż wrzucić pierwszą rybę, która może być czystym przyłowem. Jestem za tym, żeby zostawić premie za otwarcie gatunku (+100 pkt) a podwoić za zamknięcie (200pkt). Jeśli nie będzie sprzeciwu albo lepszego pomysłu to nową punktację wdrożę od kolejnej edycji GP.

Jestem też za tym, że zmiany w GP wprowadzać stopniowo a nie przez rewolucje ;-)

3 godziny temu, Elast93 napisał:

Ja jestem tego zdania że premię za ryby "ogólnodostępne" jak płocie, okonie klenie czy szczupaki itp powinny zostać.

Jestem jednak zdania, że premię za otwarcie powinien mieć każdy gatunek. Ten co ma blisko do morza i belon niekoniecznie będzie miał łatwo o bolenia czy sandacza. Na YT widzę, że połowy belon są bardzo popularne a ludzie potrafią jechać cały dzień pociągiem, żeby je połowić.

 

2 godziny temu, moczykij napisał:

 nie mam pojęcia gdzie ich szukać

Jest jeszcze sporo miejsc na Dolnym Śląsku, gdzie o lina jest ciut łatwiej. Nie będzie to zdradzeniem wielkiej tajemnicy jeśli napisze choćby o Łagiewnikach czy rzece Oławie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć. Przydałoby się jakieś skrócone podsumowanie mojego udziału w GP. Obiecałem, że jeszcze wystartuję w tym sezonie dla zachęty głównie spinningistów. Otóż postanowiłem zgłaszać do swojej tabeli ryby złowione wyłącznie metodą spinningową. To w ramach porównania, jakie szanse ma spinningista wobec wędkarzy wszechstronnie łowiących. Wystarczy zajrzeć do tabeli i wnioski same się nasuwają. Nie ma strachu:) Niestety ostatni miesiąc pierwszej części rywalizacji musiałem odpuścić. Liczyłem jeszcze na szczupaki i komplet sandaczy. Trudno. Zdrowie ważniejsze. Nie wiem, czy drugą turę odpuszczę, czy nie. Z pewnością nie będę cisnął na wynik. Jak w ogóle pozwoli zdrowie. Miałem przyjemny moment ze wzdręgami. Reszta rutynowo. Mógłbym dodać jeszcze leszcze, ale były tak ohydnie chropowate, że nie nadawały się do publikacji. Szybko wypuszczałem. Gratuluję wszystkim biorącym udział i dziękuję za fajną rywalizację. Kilka punktów mógłbym nadrobić wstawiając wcześniej złowione większe ryby np. klenie i okonie, ale upłynęło trochę czasu i chciałem być w porządku do regulaminu. 

Obyśmy spotkali się w drugiej części.

pzdr👊🇵🇱🎣

  • Dzięki! 3
  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
W dniu 26.07.2023 o 15:14, tomek1 napisał:

Po pierwszej turze, chyba jeszcze nie byłem tak wysoko. Nie pozostaje nic innego jak powalczyć o podium w tym roku.🤩

No to walczymy💪 Jeszcze kilkaset punktów chciałbym dorzucić w tym roku.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre wyniki masz Tomku, u mnie jest generalnie bryndza nędza ostatnio. Jak co roku jesienią próbuję głównie z okoniami sandaczami i szczupakami, ale średnio mi to wychodzi. Będę zadowolony jak złowię chociaż ze dwa sensowne szczupaki i jakiegoś okonia 35+ do końca sezonu.

Generalnie to planuję od przyszłego roku trochę ograniczyć wędkarstwo i wydatki z tym związane. Naturalnie w GP dalej powalczę, ale po prostu za dużo tego u mnie w ostatnich latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2023 o 17:57, Elast93 napisał:

Generalnie to planuję od przyszłego roku trochę ograniczyć wędkarstwo

Dobra dobra. Nie wierzę 😉

U mnie wręcz odwrotnie. Zamierzam w przyszłym roku trochę więcej wędkować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.