Skocz do zawartości
tokarex pontony

Echosondy z DownScan Imaging


kadziul

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem zainteresowany kupnem echosondy z DownScan Imaging, obecnie posiadam już wiekowy sprzęt, który muszę zaznaczyć nigdy mnie nie zawiódł. Na reklamówkach wszystko ładnie wygląda, ale czego się nie zrobi aby upchnąć towar. Jestem ciekaw waszej opini, może już ktoś użytkuje taki sprzęt od dłuższego czasu. Czy rzeczywiście jest tak duża różnica między zwykłymi echosondami, a te z DI ? Głównie chodzi mi o modele Lowrance : Elite-5 i Mark-5 DSI oraz Humminbird: FishFinder 570x DI. Czekam na wasze opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
przynęty na klenia   Dragon
Gość Echosonda

Wprawdzie temat był poruszany dawno temu ale zapewne budzi zainteresowanie wielu wędkarzy planujących zakup nowej echosondy.

Echosondy wyposażone w Down Imaging (Humminbird) lub DownScan Imaging (Lowrance ) stanowią ogromny postęp w jakości obrazowania podwodnej rzeczywistości i pozwalają na dokładną ocenę tego co w wodzie się znajduje. Technologia ta daje nam pewność, że obserwowany obiekt jest zatopionym drzewem a nie rosnącym na dnie zielskiem. Mało tego jeżeli w tym miejscu znajdują się ławice ryb to wyraźnie widać co jest drzewem/krzakiem/ zielskiem a co ławicą ryb. Na potwierdzenie mógłbym załączyć odpowiednie zrzuty ekranowe z Humminbirda 998c który między innymi jest wyposażony w technologię Down Imaging, ale nie mam pojęcia jak to zrobić :((

Problemem pozostaje zupełnie coś innego, mianowicie technologia ta wykorzystuje do skanowania bardzo wąską wiązkę (ale o sporym rozwarciu) a nie stożek jak w tradycyjnej echosondzie. Trzeba mieć tego świadomość ponieważ inaczej nie będziemy potrafili wykorzystać możliwości jakie oferuje ta technologia. Taki sposób skanowania utworzy na ekranie czytelny obraz ale na początku będzie nam trudniej niż w klasycznej echosondzie zauważyć czy rozpoznać odbicia ryb. Echosondy wyposażone w tryb DSI/DI nie nadają się natomiast zupełnie do wędkowania podlodowego lub z kwokiem ze względu na wąską wiązkę.

Humminbird wybrnął dosyć skutecznie z tej niedogodności, ponieważ wyposażył swoje echosondy także w tryb klasyczny, który na dodatek można uruchomić jednocześnie z trybem DI na jednym ekranie. Umożliwia to skuteczne porównanie odbić ryb w jednym i drugim typie obrazowania. Dodatkową zaletą jest możliwość użytkowania w trybie podlodowym lub z kwokiem.

Reasumując; zakup echosondy wyposażonej w DSI/DI wymaga przede wszystkim zmiany sposobu czytania tego co echosonda rysuje na swoim ekranie.

Gdyby ktoś miał pytania dotyczące zaawansowanych echosond zachęcam do zadawania pytań, ponieważ temat jest bardzo rozległy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Echosonda

Do Dominik Poznań.

To nie jest właściwy wątek. Ten dotyczy echosond wyposażonych w Down i Side Imaging. Poza tym nie wiadomo jakiej echosondy używasz tym samym nie możliwości udzielenia jakiejkolwiek pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw waszej opini, może już ktoś użytkuje taki sprzęt od dłuższego czasu.

z downscanem nie plywalem, ale przerobilem "kilo" logow lowrance'a. albo jestem juz stara pierda, albo faktycznie nowe technologie do mnie nie docieraja ;) przestalem tez czuc roznice miedzy lowieniem z hds-5 a x125. wszystkie potrzebne informacje da sie wyczytac z obu. imo, w celach stricte wedkarskich, zbedny bajer a mozna sie rozczarowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Echosonda

Porównywanie tych dwóch technologii, jest nieco nierozważne... To tak jakby próbować porównywać Wigry 3 produkcji Rometu z nieco lepszym MTB na podzespołach np. Shimano. Też można się rozczarować bo jednak nadal trzeba pedałować. Szczególnie rozczarowani są ci którzy nie spróbowali. Chciałbym wrzucić trochę logów Side Imaging ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak to zrobić ( nie zamierzam umieszczać zdjęć na niezależnych serwerach). Dopiero porównanie tego samego obiektu na jednym ekranie uzmysławia jaka przepaść dzieli te dwie technologie. A żeby uniknąć rozczarowania trzeba niestety poznać swoją echosondę i jej możliwości.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie tych dwóch technologii, jest nieco nierozważne... To tak jakby próbować porównywać Wigry 3 produkcji Rometu z nieco lepszym MTB na podzespołach np. Shimano. Też można się rozczarować bo jednak nadal trzeba pedałować. Szczególnie rozczarowani są ci którzy nie spróbowali. Chciałbym wrzucić trochę logów Side Imaging ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak to zrobić ( nie zamierzam umieszczać zdjęć na niezależnych serwerach). Dopiero porównanie tego samego obiektu na jednym ekranie uzmysławia jaka przepaść dzieli te dwie technologie. A żeby uniknąć rozczarowania trzeba niestety poznać swoją echosondę i jej możliwości.

Pozdrawiam

porownanie jest wg mnie nie trafione. wg mnie to ferrari kontra np nowy golf z zaznaczeniem- do jazdy po miescie. jezeli kogos bardzo interesuje co sie znajduje na dnie, to downscan/sidescan jest niezastapiony, jesli ktos chce wykorzystywac echo do lowienia ryb- to nigdy nie korzystajac z echa juz po pierwszym roku bedzie potrafil odczytac wszystkie przydatne informacje ze standardowej sondy. dodatkowo otrzymuje sie lepsze dane, jesli ktos sie lubi bawic w mapy batymetryczne. twardosc...

sa jeszcze inne aspekty. jezeli nie mamy zamiaru montowac echa na stale na lodzi i podpinac pod ladowany z silnika aku to wg mnie najlepszym wyborem sa echa monochromatyczne, z duzym ekranem. ze standardowym akumulatorem 7Ah mozna plywac naprawde dlugo (kilka wypadow na ryby z echem wlaczonym non stop), z takim samym aku HDS5 wytrzymuje 6-8 godzin, elite dsi lowrance'a troche wiecej, ale nie 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Echosonda

Zawsze "dobijają" mnie specjaliści, którzy podejmują się oceny czegoś czego nie mieli w rękach i nie widzieli w praktycznym działaniu. Kontynuacja tej polemiki dalej jest absolutnie bezcelowa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze "dobijają" mnie specjaliści, którzy podejmują się oceny czegoś czego nie mieli w rękach i nie widzieli w praktycznym działaniu. Kontynuacja tej polemiki dalej jest absolutnie bezcelowa....

moze argumentow brakuje? widzisz kolego, trafiles na forum dla wedkarzy a nie amatorow podwodnych krajobrazow.

Elite-5dsi w cenie hds-5? dziekuje, postoje. w wolnej chwili zadzwon do Czarka Karpińskiego i porozmawiaj o serii Elite. nie wspomne juz o chorobach wieku dzieciecego:

http://www.drdepth.se/rdfour.php?l=gb

co jest potrzebne wedkarzom doskonale widac po wyposazeniu lodek w USA (Tracker, G3, Lowe, Lund i masa innych). jak wszystkie rozumy zjadles to pewnie znasz na wylot ich oferty.

czas pracy na 7Ah aku tez Ci sie nie zgadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Echosonda

Tak jak myślałem, ta dyskusja nie ma żadnego sensu. A z Czarkiem Karpińskim współpracuję od wielu lat więc buzi sobie nim nie wycieraj... Jak kiedyś sobie kupisz i poużywasz jakieś przyzwoite urządzenie to wyrazisz opinię opartą na faktach a nie przypuszczeniach, bo argument 7Ah jest powalający.... I proszę nie oczekiwać odpowiedzi nawet jak się spienisz jak woda na falochronie. No a poza tym życzę sukcesów w nowym sezonie i serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem, ta dyskusja nie ma żadnego sensu. A z Czarkiem Karpińskim współpracuję od wielu lat więc buzi sobie nim nie wycieraj... Jak kiedyś sobie kupisz i poużywasz jakieś przyzwoite urządzenie to wyrazisz opinię opartą na faktach a nie przypuszczeniach, bo argument 7Ah jest powalający.... I proszę nie oczekiwać odpowiedzi nawet jak się spienisz jak woda na falochronie. No a poza tym życzę sukcesów w nowym sezonie i serdecznie pozdrawiam.

Masz dziwne podejscie do dyskusji, to drugi z kolei post w ktorym zamiast podac jakies konkretne argumenty probujesz mnie obrazic. Z jednym sie zgodze, dyskusja nie ma sensu.

mialem Elite-5, sprzedalem, mam HDSa, zastanawialem sie nad LSS ale odpuscilem po doswiadczeniach znajomego z HDS8 z LSSem (wole doktorka niz krajobrazy, stad stwierdzenie o "lepszych" danych ktore dodatkowo mozna zapisac w logu czego elite nie potrafi). plywam tez z X-125 i czasem "pirania". Po moich przygodach z Elitem i wymiana "paru" maili z Perem Pellinem bylem w temacie, Per jasno sie w nich wyrazil o podejsciu Lowrance'a do klientow tej serii (moglyby zapisywac logi, ale tego robic nie beda, zaden upgrade firmware'u nie jest w planach) w tym samym czasie Czarek odradzal zakup Elitow dwom moim znajomym twierdzac, ze to "zabawki". czym i kim sobie w takim razie gebe wycieram?

Rowniez pozdrawiam i zycze samych sukcesow w 2012, dla mnie EOT "mistrzu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Echosonda

Przestań leczyć kompleksy znanymi nazwiskami i zapytaj się Karpińskiego dlaczego zaczął odradzać produkty Lowrance dopiero wtedy, kiedy przestał być dystrybutorem marki Lowrance w Polsce ? Wcześniej na każdych targach i w wiadomościach wędkarskich robił to namiętnie. A kompleksy wyleczysz dopiero jak kupisz porządne urządzenie (polecam Humminbirda 998 lub 1198) i trochę przyłożysz się do jego praktycznej obsługi " mistrzu wszystkich mistrzów". Bo jak na razie to jedziesz na opinii innych; znajomych i nie znajomych którzy mieli, widzieli lub nawet używali (sic!). Przekaż pozdrowienia dla Pera ode mnie (albo lepiej nie, sam mu wyślę bo znowu coś pokręcisz), ale na boga już się nie męcz na tym forum bo niczego nie wnosisz do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Echosonda

Na szczęście dla tego forum mamy takich wszystko wiedzących jak ty. Zacznij doradzać w sprawie budowy elektrowni atomowych bo na tym pewnie też się znasz najlepiej i to z głębokiej praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Nie jestem super znawcą tematu ale mogę polecić starsze rozwiązania. Kupiłem w zeszłym roku Lowrance LMS - 527 z możliwością zapisu logów na kartę. Chciałem wziąć Elite 5 ale nie da się na nich zapisać informacji na karty pamięci tylko trzeba to robić przez kabel w czasie rzeczywistym. Założeniem było tworzenie map batymetrycznych. Co przeważyło - cena.

Moim nieosiągalnym marzeniem na chwilę obecną jest Humminbird 798 lub HDS-5 2GEN z LLS.

Fajną sprawą są również tablety na systemie Android lub mniejsze telefony. Można ściągnąć aplikację za 16zł DrDepth i mieć np mapkę w kolorze z GPS. Myślę o tym intensywnie - na ekranie np telefonu mieć mapkę twardości dna a na ekranie echa ukształtowanie dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 10 months later...
  • 4 weeks later...

Koledzy zamiast się kłócić to pomóżcie wybrać Humminbird 597ci HD Combo, czy Lowrance Elite-5 DSI

Planuję zakup ekonomicznej sondy na morze i chciałbym prosić o pomoc przy wyborze. Na stronie Lowrance piszą, że "Zazwyczaj wszystkie echosondy będą czytały głębiej w słodkiej niż w słonej wodzie. Rzeczywista zdolność penetracji zależy od: 1) instalacji przetwornika, 2)obecności planktonu, 3) zasolenia. W słonej wodzie, pęcherzyki powietrza i zooplankton są dwoma najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wydajność echosondy i mogą zmienić się z dnia na dzień" Głównym zadaniem sondy będzie szukanie dorszy i nie wiem czy nowa technologia DSI, DI się tu sprawdzi? Według specyfikacji obu echosond głębokość działania w trybie DSI i DI to około 70m i teoretycznie powinno wystarczyć na Polskie łowiska, ale czy na pewno? Na stronie piszą, że w słonej wodzie głębokość penetracji może być ograniczona. Jak w rzeczywistości wygląda podgląd w DSI, lub DI na dużych głębokościach? Humminbird 597ci HD Combo posiada również tryb klasyczny gdzie według specyfikacji głębokość penetracji wynosi 300 m i to powinno załatwić sprawę, ale mam wątpliwości, czy tak jak w Lowrance można cofać się w czasie i zapisać minięty punkt, na mapie? Czy w zestawie są jakieś mapy, a jak nie to skąd mogę wziąć mapy morskie na te urządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.