Skocz do zawartości
tokarex pontony

początkujący spławikowiec


jarzyna

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego, spróbuj metody na chodzonego :) idź brzegiem rzeki i szukaj miejsc gdzie woda zwalnia, kręci się albo stoi (zakręty, zatoczka, fragment wody np. za zwalonym drzewem). Zarzuć jesli nie bedzie brań to kombinuj z gruntem, próbuj na straju spokojniejszej wody i nurtu a jeśli nic się nie będzie działo to szukaj dalej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Czy czerwonego wbijać wzdłuż haczyka czy tak aby był zawodzony tylko w jednym miejscu i "zwisał" na boki?

Robaka lepiej jest zakładać wzdłuż haczyka lub przebijać w kilku miejscach tak żeby nie zwisał bo drobnica będzie łapała za koniec robaczka i za żadne skarby nie jej nie zatniesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek łap na przystawkę. To bardzo wdzięczna metoda. Nie trzeba latać po brzegu i machać wędką co minutę. Szukasz rynny 2, 3 metry głębokości najlepiej na jakiejś cofce za zatopionym drzewem lub główką. Tak aby tam woda zawracała i robiła takie kółko. Ale musi być głębiej niż ogólnie, chociaż nie zawsze. Aby było tanio poszukaj jakiegoś sklepu z karmą dla kur (lub okolicznego hodowcę drobiu) i kup worek zamiast zanęty. Teraz wystarczy bochenek starego chleba który namaczasz i wyciskasz, mieszasz z karmą dla kur i sru to do wody. Pięknie się trzyma dna i smuży. Czyli miejsce i zanętę mamy z głowy.

Teraz zestaw. W zależności od uciągu spławik około 4 do 6 gramów, do tego ciężarek przelotowy cięższy od spławika o jakieś 2 gramy. Schemat przystawki znajdziesz w necie, lub na forum.

Opierasz wędkę na podpórce i łapiesz leszcze, płocie, okonie itd.

A jeszcze. Robala czerwonego owijaj na okrętkę wokół haczyka. Tak aby robak mieścił się cały na haku. Wtedy drobnica nie będzie miała jak go obskubać.

Jak znajdziesz dobre miejsce to kilka patelnianych leszczy i płoci codziennie przyniesiesz.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.

Mój Post jest dość skomplikowany ,więc jeśli nie masz czasu to….. ODPUŚĆ

NIE ZNAM SIĘ KOMPLETNIE

(Początkujący)

Dostałem kiedyś wędkę (nawet nie wiem jaki to rodzaj)

Wiem że teleskopowe to takie , które rozkłada się od największego przęsła do najmniejszego.

Ja mam coś co się składa ( ma 4 części) są oddzielne jak lego , jeśli się nie mylę mówiło się na to kiedyś „składak” .

Każde przęsło ma ok. metr

Mam tą wędkę , mam kołowrotek ,

dalej proszę was o pomoc.

Czyli:

Co dzieje się od momentu przeprowadzenia żyłki przez ostatnie przęsło szczytówki.

(wiem że są różne zestawy) ja chcę łowić karpia na zbiorniku hodowlanym 200m na 100 mającym góra 2 m w powiewach.

Nie obchodzą mnie koszyki, zanęty itp. itd.

Spławik (tu moje pytanie jaka waga na tego typu staw i rybę, firma, nazwa spławika, wiem że są przelotowe itp.)

Obciążenie , czyli jakie ciężarki ? (ilość ,waga ,rozmieszczenie) .

Haczyk , jaka wielkość? ,

Żyłka , jaka grubość?.

NADMIENIĘ. Jestem kompletnie zielony, proszę o instrukcję dla nowicjuszy , czyli opis plus zdjęcia.

(teraz kompletny folklor ,proszę się nie śmiać , pokazuję jak ma to być napisane)

Najpierw robisz przypon.(zabawne słyszałem o tym , a dzisiaj nawet nie wiem co to jest?,

czemu służy? ,jak ? i kiedy się to robi ?)

Potem: około 15cm niżej umocujesz dwa ciężarki ołowiane XXXg

Następnie XXX cm niżej haczyk wielkości i grubości XXX.

(MILE WIDZANE ZDJĘCIA!)

Zrozumcie , to ma być od szczytówki w dół opis dla kompletnego nowicjusza… wiązanie zestawu na karpia .

Ujmijcie każdą pętelkę w obrazku lub „obrazowo wyjaśnijcie”

Nie piszcie posta typu : kupujesz haczyk , do tego ciężarki o wadze XXX ,potem to mocujesz, zakładasz kukurydzę i masz karpia 15kg.

Proszę obeznaną , poważną osobę o rzetelny artykuł .

Wiem że z nitki robi się jakąś kulkę i tym reguluje grunt (jak? ,gdzie? I ile cm od czego się to robi?, z jakiego materiału? , faktycznie nitka?, jak się to reguluje )

W zbiorniku pływają karpie max 3 kg.

Bardzo proszę o wyjaśnienie. Na pieniądze proszę nie patrzeć , to co będzie mi potrzebne kupię.

Dziękuję.

PS. Chętnie poczytam dołączone linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz, witaj na forum ,prośba moja jest tak ,abyś w wolnej chwili przeczytał też regulamin forum.A co do samego posta ,to ciekawe czy znajdzie się odważny co opisze wszystko .Ale dobrze by było gdybyś napisał co jest napisane na wędce ,jeśli jest ,np .długość i cw [cw-to w skrócie ciężar wyrzutu]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze już patrzę i piszę:

Wędkę dostałem od ojca parę lat temu przy końcu jest tak jak by korkowa , kolor zielony.

Firma: Robinson Camaro (nie wiem czy to dobra firma)

Dalej opis: Hight Grade Carbon 5,00m C/w 12-15g

dalej napis : MATCH

Zestaw czterech oddzielnych części do połączenia całkiem nowy.

Jest bardzo lekka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właściciel to ojciec mojej miłości
Szczęściarz :wink: ,wiec potrzeba ci tak

żyłka matchowa

spławik ,a dlaczego przelotowy lepiej stały .

ciężarki

haczyk z przyponem.

Zaraz poszukamy.Masz jakiś sklep wędkarski w pobliżu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Żyłka ci pływa po powierzchni i ruch wody/wiatr ściąga ci żyłkę.Musisz żyłką odtłuścić wodą z detergentem i po rzucie przytopić żyłkę-wsadź szczytówke w wode i podciągnij/zatop żyłke.
można dodać że zestawy przelotowe lepiej się zatapia, można rzucać sporo dalej na wprost i podciągać z zatopioną szczytówką ale efektywniejsze są poziome, krótkie energicznie szarpnięcia przy samej tafli na napiętej żyłce, efekt natychmiastowy - nawet gdy żyłka nie jest specjalnie tonąca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Jako że jestem nowy, to na początku Witam Was wszystkich bardzo serdecznie.

Po bardzo długiej przerwie ( od beztroskich lat) znów coś mnie tknęło i zabrałem się za wędkarstwo. Zakupiłem trochę sprzętu i juz 3 razy atakowałem rzekę Noteć.

Niestety bez żadnych rezultatów, ani puknięcia nie miałem. Dziś całe południe walczyłem na 2 wędki- spławik, mady oraz czerwone robaki i niestety nic ;(.

Rzeka jest o tyle problematyczna, ze jest płytka max 2 m w najgłebszych miejscach i niestety cała zarośnieta. Próbowałem też spinningować, ale za każdym razem wyciagam jakies zielone zielkos. Tak wiec składniam się ku spławikowaniu i tu kilka pytań:

- Na co wędkować?

- czy warto zastosować jakaś zanentę na rzecze?

- inne wszelkie porady na początkującego wędkarza

Co do Rzeki Noteć, to atakuję w okolicach Nakła nad Notecią. Są w niej ryby, gdyż sporo osób tam wędkuje, a moj znajomy wyciągnął tam naprawdę przyzwoite ryby ( obecnie jest za granicą, wiec nie mogę sie go poradzić jak to robi).

Jeżlei nie trafiłem z działem, to proszę Admina o przeniesienie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Na co wędkować?

Zależy na jaką rybę się nastawiasz, nielicząc spinningu polecam DS. Przyjemna metoda i naprawdę fajne rybki mogą się trafić. Jako przynęta białe robaki, czerwone, kuku i co tam jeszcze dusza zapragnie.

- czy warto zastosować jakaś zanentę na rzecze?

jak najbardziej :mrgreen: Polecam zanęty Dragona, cena przystępna i po lekkim wzbogaceniu tym na co będziesz łowił powinna być ok.

- inne wszelkie porady na początkującego wędkarza

Poszukaj "Oczek" w roślinności lub sam takie stwórz i tam podawaj przynętę. Jeżeli między taflą wody a roślinnością jest jakaś przestrzeń (a na 99% jest) to możesz próbować łowić lekkimi obrotówkami lub tzw. popperami.

Późną jesienią roślinność powinna chociaż częściowo lub nawet całościowo :wink: zniknąć (wiem że tak bywa na jeziorach, jeśli na rzece jest inaczej proszę mnie poprawić) i wtedy będziesz mógł sobie spokojnie łowić dowolną metodą :mrgreen: Jednak póki co skup się na jednej metodzie żeby nie tracić zbytnio pieniędzy na 10 wędek, a czy to będzie grunt, spinning czy spławik to już indywidualny wybór.

Myślę że bardziej doświadczeni wyjadacze "sprzedadzą" Ci kilka swoich patentów na zarośnięte zbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam DS

Możesz to rozwinąć? pierwsze słyszę " DS"

a czy to będzie grunt,

Nigdy nie łowiłem z gruntu, fajnie jak by ktoś wytłumaczył.

Polecam zanęty Dragona

Kiedy zastawić zanętę? Może np. dziś wieczorem, a rano wcześnie rano udać sie na łowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drgająca szczytówka, metoda gruntowa w której sygnalizatorem brań jest szczytówka ;) jest o tym cale mnóstwo info na forum.

OK, przeglądne forum- użyje szukajki. Nie gniewajcie sie proszę- jestem zielony, nie wiem czego szukać na forum, jakich fraz ;)

A co do mojej Noteci, to jakich ryb moge sie tam spodziewać, co tam sobie żyje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamska, warto dodać do zanęty sypkiej kukurydzy i ziaren gotowanych lub choćby z puszki, zanęta powinna być mocno sklejona(klej do zanęt, melasy i inne takie tam słodkie lepkie, płatki owsiane trochę kleją, mocno ściskać kule) ze względu na uciąg, można dodać żwiru, nęć zawsze nieco wyżej bo zanęta spływa - to jest trochę trudniejsze niż na stojącej wodzie więc radze poszukać i poczytać o tym szerzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podepne sie pod temat bo tez jestem amatorem.

Jest to/wlasciwie byl moj pierwszy sezon, a ja juz szykuje sie do nastepnego kompletujac sprzet. Kupilem heavy feeder 3,90 m cw 150g na Wisle, spinning w drodze i mam stary telepicker 300 cw 40 oba do metody DS.

Pytanie czy jesli bede chcial polowic na splawik. Czy to na przeplywanke, czy na stawie/jeziorze czy na zywca na bombke etc... to wypadaloby kupic inny sprzet ?Czy wymienione wyzej kije (oprocz spinningu) nadaja sie do lowienia na splawik i wystarczy odpowiednio zawiazac caly zestaw i drgajaca szczytowka temu nie przeszkadza? Czy splawikowe koloworotki roznia sie jakos od tych w metodzie gruntowej?

Dziex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.