Skocz do zawartości
tokarex pontony

Grzyby


P

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku polowałem na ucho bzowe i to z powodzeniem. Znam już miejscówkę, to jak będzie ich na tyle żeby uzbierać na spróbowanie, to zrobię to. Michcio pisze że dobre, to mu wierzę. Kilka fotek z polowania i chyba już wiadomo czemu taka nazwa :smile:

Żółciak siarkowy też jest jadalny. Tego też jeszcze nie próbowałem, wszystko jeszcze przede mną. Pozwolę sobie wkleić bardzo prosty przepis na żółciaki siarkowe.

Ważne aby owocniki były bardzo młode i miękkie. Starsze podsuszone owocniki są łykowate i nie smaczne. Młode owocniki płuczemy pod bieżącą wodą a następnie tniemy w centymetrowe plastry. Wsadzamy do garnka i sparzamy wrzątkiem ( niektórzy twierdzą że czynność ta nie jest niezbędna). Sparzone i odsączone plastry żółciaka wkładamy na rozgrzany olej i smażymy ok 30 minut przewracając co jakiś czas. Pod koniec smażenia solimy i pieprzymy plastry żółciaka do smaku.

http://www.bio-forum.pl/messages/2/230885.html

53e92adf01794eb0m.jpg 499e29512d43fcc9m.jpg 3b8c09a73e6710a6m.jpg e24c08dd4a6ef96cm.jpg

Nie sprawdzałem czy jest temat kulinarny np. jak szybko i smacznie przyżądzić rybę, może ktoś otworzy. Chodzi o takie porady nie spotykane w książkach kucharskich a wypracowane własnym doświadczeniem z garnkami :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

W niedzielę przy okazji obserwacji stanu rzeki Ślęzy trafiły się mi zimówki. Myślę, że dobrze je rozpoznałem. Przytrafiły się mi po raz pierwszy i jeszcze ich nie zbieram póki nie będę ich pewny.

1b39cc8f6472125em.jpg 5469781f6d82998dm.jpg 0b02cbd6e36b5a22m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę przy okazji obserwacji stanu rzeki Ślęzy trafiły się mi zimówki. Myślę, że dobrze je rozpoznałem. Przytrafiły się mi po raz pierwszy i jeszcze ich nie zbieram póki nie będę ich pewny.

Jaceen z całym szacunkiem bardzo lubię Twoje reportarze znad wody i w tym sezonie chciałbym przeczytać jakieś nowe zatem, może poprostu nie zbieraj grzybów w zimie :) he he

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dobrze je rozpoznałem. Przytrafiły się mi po raz pierwszy i jeszcze ich nie zbieram póki nie będę ich pewny.
zaproś teściową na jajecznicę albo pchnij jej ususzone(chociaż nie wiem jak w tej sytuacji zachowają się jakże cenne toksyny), lepszego sposobu nie znam.

osobiście to nie mogę wyjść z podziwu widząc jak zbieracie i jecie te dziwadła, ja się ograniczam do typowych grzybków z "gąbką" + rydz :mrgreen: opieńki przed wcześniejszą konsultacją bym nie zjadł.

choć jest tego w atlasach(mniej lub bardziej wiarygodnych, własnym podniebieniem bym ich nie weryfikował) naprawdę sporo, wliczając różne purchawy, huby i inne oślizłe malutkie dziwadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te grzybki zostały na swoim miejscu. Jak będę pewny na 100% że to zimówki to następnym razem może spróbuję ich walorów smakowych.

Kiedyś sezon wędkarski u mnie ograniczał się do miesięcy wakacyjnych. Teraz zdarza się mi zaczynać już w styczniu i w grudniu kończyć. Z grzybami ostatnio też się tak zaczęło dziać. Dzięki internetowi i znawcom tematu okazało się, że można z lasu coś wydłubać nawet zimą. Zdecydowana większość zostaje uwieczniona tylko na karcie pamięci, bo jak napisał Damian21 preferuję owocniki z gąbką.

Dopóki mój leciwy HP 735 jeszcze śmiga, to jak będzie jakaś okazja, to w temacie jeszcze coś wkleję :)

A to pewnie pniarki, tylko jakie?

973eca7ad36cb945m.jpg cfd006b548be5d72m.jpg 94008ab7f2374e2em.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

28.05.2010r

W oczekiwaniu na lepszą wodę we wrocku wybrałem się do lasu. Było nieźle, obawy miałem, że ten duży borowik ceglastopory będzie z lokatorami. Okazało się odwrotnie, dwa mniejsze i kozaki zostały w lesie a borowik do rondelka.

8cd62213bc7d96e8m.jpg d44398bb8374fbf8m.jpg 38cd938930b1e961m.jpg

61c19539696f3209m.jpg c30d1db05da36a63m.jpg 5f1007b41995b2ffm.jpg

9291adeddfec2fb5m.jpg 44d8cef2d16159a9m.jpg 9db131012091aa6dm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jestem w szoku, przełom maja i czerwca a tu grzyby :shock:

jaceen piękne fotki, jak zawsze z resztą. Choć nie wiem, który to kozak czy borowik - bo ja "w grzybach" to noga jestem :oops: podziwiam za pasję.

A te "pryszcze" na tym pniaku to co to za grzybki? Zapewne niejadalne.

Taki leśny C&R

Z&ZZ&Z - Znajdź, zrób zdjęcie & zostaw :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

artech za ten tekst to powinieneś jakąś statuetkę dostać, wyszło Ci to :mrgreen::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że "pryszcze" to jakieś śluzowce (rulik?). Wyczytałem w Wikipedii, że śluźnia może pełzać za pomocą nibynóżek. Gdy natrafi na kolonię bakterii to tam się kieruje i zatrzymuje do wyczerpania.

Dalej pisze:

- śluzowcom przypisuje się inteligencję - zgodnie z badaniami, w poszukiwaniu pożywienia

potrafią przejść przez labirynt.

Przy okazji wędrówki zauważyłem nienaturalne kształty na liściach, chyba klonu.

4acebd816d777cd1m.jpg 4724c0fb290e8b0em.jpg

Praktycznie na każdym drzewie było tego mnóstwo. Pierwszy raz zwróciłem na to uwagę. Poszperałem i wydaje się mi, że to są galasy mszycy. Chyba nie jest dobrze z lasami, mszyce, kleszcze, kuprówki itp., coraz bardziej trzeba uważać w lesie.

A co do zostawiania grzybów w lesie :smile: jak owocnik dobry, bez lokatorów, to raczej kończy się tak jak na foto poniżej :lol:

W tym przypadku ten jeden w zupełności wystarczył na trzy solidne porcje :smile:

5d42b0906bebd00am.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na liściach, chyba klonu.
No klon to na pewno nie jest :wink: Raczej buk lub coś podobnego :cool:

Masz racje zdjęcia po lewej stronie napewno nie jest liściem klonu, natomiast zdjęcie po prawej stronie to na bank liść grabu.

Jaceen szalejesz z tymi grzybami , uważaj z tymi ceglastoporymi nie zawsze są tylko smaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na liściach, chyba klonu.
No klon to na pewno nie jest :wink: Raczej buk lub coś podobnego :cool:

Masz racje zdjęcia po lewej stronie napewno nie jest liściem klonu, natomiast zdjęcie po prawej stronie to na bank liść grabu.

to nie jest liść grabu. dwa zdjęcia są zdjęciami liści buka zwyczajnego(Fagus silvatica)

4 lata w szkole leśnej jednak na coś się przydały :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej buk lub coś podobnego :cool:
to nie jest liść grabu. dwa zdjęcia są zdjęciami liści buka zwyczajnego(Fagus silvatica)

4 lata w szkole leśnej jednak na coś się przydały :D

W szkole leśnej nie byłem, ale kilka lat w harcerstwie coś tam dało :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej mi rozpoznać jazia od płoci, czy leszcza od krąpia.

Może kiedyś nauczę się rozpoznawać drzewa :grin:

Znalazłem potwierdzenie tego o czym piszecie.

Buk zwyczajny

d80fd6eb163f5308med.jpg

98ad88c8aa8d807am.jpg

Pogrzebałem trochę w tych drzewach i wcale nie jest to takie proste. Jak by ravek72325 trochę się wstrzymał, to ciekawe ile gatunków jeszcze pojawiło by się w temacie :lol: Dla porównania kilka przykładów. Ja jestem o tyle w dobrej sytuacji, że mam je opisane, tylko jak mi zczyści kompa, to ravek72325 będzie musiał je oznaczyć :mrgreen: . Dla mnie mieszczucha to dżungla :smile: Na jednej z tych fotek jest klon, może ktoś spróbuje go oznaczyć :razz:

0a5494e151e7956f1m.jpg 12f3351043cf4aa66m.jpg 2ee1a7eed2d121243m.jpg

3f3ff9f042d7ec95fm.jpg 47f7874fdb6b1f94cm.jpg 59f2042828ad2e143m.jpg 69a619f23586a13b9m.jpg

Żeby w temacie było coś na temat, to fotki z ostatniego leśnego spaceru.

86004cc0efb87670m.jpg 5566578ee0d45ddam.jpg 1cadb08b47fd309bm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.