Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jaka wielkość Kołowrotków ??


Neyson

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
Chłopaki chcę kupić kołowrotki do żywcówek i gruntówek na suma.. Do żywcówek planuję kupić wielkość 400 a na suma wielkość 500... jak sądzicie czy to dobre rozwiązanie ??

Moim zdaniem należałoby podać jeszcze markę kołowrotka :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAXON Vertus CT :) Chcę przede wszystkim kupić coś taniego i żeby można było pojechać raz na jakiś czas i połowić na żywca czy z gruntu.. bo zazwyczaj łowię na spining.. ktoś zaraz napisze że to plastiki i w ogóle dziadostwo... mam podobne plastiki jaxona i już chyba 6 rok mi służą więc chodzi mi tylko o rozmiar :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się okazuję czasem przy odrobinę szczęścia i "plastyk fantastyk" wystarczy

Jako ciekawostkę napiszę, że pierwszy (oficjalnie zgłoszony oczywiście :lol: ) sum powyżej 100 kg , [z tego co kojarzę :roll: ] był wycholowany za pomocą krecioła Konger Baltica, w prasie wędkarskiej było zdjęcie zgniecionej przez plecionkę aluminiowej szpuli.

Chociaż tutaj piszą że był to jednak Robinson Siluro http://www.ssg.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=442 w wolnej chwili poszukam artykułu, bo to chyba nie ten rekord.

Ale na żywca chyba mogą być 400 ??? będę łowił praktycznie tylko szczupłe więc chyba 400 wystarczy ????

Wystarczy , jak dla mnie to optymalny rozmiar pomiędzy mocą a mobilnością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Witam mam proste pytanie bo ja niezbyt to rozumiem.

Chcę wybrac kołowrotek i wiem że będę używał żyłki o średnicy 0,20 mm, i mam żyłkę 150 m tej średnicy i taka odległość na bank mi starczy ale np podoba mi się ten kołowrote, który w opisie ma że odmiana "100" (bo sa dalej 200, 300 itp) ma pojemnośc szpuli 0,18 mm 180 m. Więc jak to przeliczyć ile zajmie miejsca te moje 0,20 mm ? Czy wypełni w 100%? I ptanie w druga stronę ten sam kołowrotek tylko że chcę łowić na 0,15 mm i 150 m to wiem że nie zapełni całości i co wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyłki 0.20mm zmieści Ci się na tym kołowrotku około 145 metrów. Żeby zapełnić szpulę na maksa żyłką 0.15mm potrzebujesz około 260 metrów tej żyłki. A na przyszłość polecam kalkulator żyłek kalkulator-zylek.pl.tl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca mi o to chodziło..

Skoro na opakowaniu zyłki jest 150 m to jak mam połączyć np 30 dodatkowych metrów ?

Gdybyś miał dwa krótkie kawałki sznurka a potrzebował dłuższego to co byś zrobił? :-)

Zrób to samo z żyłką tylko sobie poczytaj o węzłach i związywaniu żyłki.

Po drugie. Jeśli wchodzi 180 jakiejś żyłki na kołowrotek a ty masz 150 to ja na twoim miejscu nawinąłbym tylko to. Bo zakładam że jesteś poczatkujący.Szpula nie będzie w pełni wypełniona ale nie będzie ci się za to plątać/zsuwać ze szpuli co początkującym się zdarza gdy nawiną na maxa.

Jak ci zacznie preszkadzać, będziesz chciał super daleko rzucać to wtedy możesz przewinać i dowiązać innej żyłki.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tyle to wiem że można dowiązać ale to chyba by się plątało jakby węzełek był. A poza tym załozyłbym 150 m i dowiązał 30 metrów to jakbym rzucał to praktycznie największe zyżucie by było tej 30 metrowej dowiązki. Słyszałem że sa podkłady jakieś ale ja się na tym nie znam.

Niby ok że jak szpula ma 180 a ja mam 150 m to tylko 30 róznicy ale jeśli 0,20 ma 200 m a ja chcę nawinąć 0,15 to już dużo miejsca będzie jeszcze i żyłka wolniej by schodziła. A nie ma mozliwości kupić 300 m żyłki w 1 części?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym załozyłbym 150 m i dowiązał 30 metrów to jakbym rzucał to praktycznie największe zyżucie by było tej 30 metrowej dowiązki.

Kolego, długa droga przed tobą widzę, czytaj czytaj.

Ostatnia podpowiedź - jak już dowiązujesz żyłkę na podkład to te 30m nawijasz jako pierwsze czyli jest to głębiej. A tego 150m to pewnie nigdy nie wyciągniesz...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna długa droga bo ryby łowię od 12 lat więc nie jestem początkującym. Ale nie używam głupot typu krętliki srętliki, stopery i inne pierdoły ani nie walę 10 kg zanęty na 1 łowienie bo uważam że to bez sensu. Nieraz złapałem szczupaka na robaka a nie każdy może się takim wyczynem poszczycić, i nie potrzebuję tak jak niektórzy piszą 10 par gum na 1 łowienie bo trzeba być szalonym żeby takie ilości zuzywać a ja nie jeżdżę codziennie i mam rybkę 2 lata albo dłużej w dobrym stanie.

Ale nieważne nie o to mi chodziło. Myślę że sa inne sposoby na rozwiązanie problemu który opisałem. Nie wiem po co komu 240 m żyłki 0,17 np na szpuli bo nikt tego nie używa nawet. Ja się pytam prosto skoro na kołowrotku napisali 200 m żyłki 0,20 to co zrobić jeśli chcę nawinąć np 0,17 - wiadaomo że będzie trzeba więcej niz 200 m żeby całość zapełnić skoro to mniejsza średnica jest. Ale żyłki w opakowaniach sa po 150m więc się pytam czy są np 300 m że 2 naraz nawiązane na 2 szpule czy np 300 m szpule są. Bo w podkłady jakieś i inne głupoty nie chcę się bawić. MNie muszę mieć w 100% zapełnionej szpuli ale tez nie chcę żeby mi brakowało 50 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMG :mrgreen: , dałeś czadu.

Bierzesz kołowrotek i nową żyłkę, wystarczy te 150m, nawijasz ją całą na jedną szpulę, jak się skończy i jeszcze dużo brakuje to dowiązujesz byle jaką starą, dopełniasz szpulę tak żeby ze 2 mm brakowało do krawędzi.

Potem zakładasz drugą szpulę na kołowrotek i nawijasz z powrotem, dzięki temu stara żyłka zostaje na dole zwoju a u góry będzie ta nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.