Skocz do zawartości
tokarex pontony

Świder czy pierzchnia ? Odwieczny dylemat......


shadow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym w tym roku zakupić jakieś narzędzie do "przbijania" lodowej zmarzliny. Co polecacie - bo sikierką już mi się machać nie chce:)

Myślałem o firmie Tonar, bo Mora to już trochę kosztuje

Pierzchnia tańsza, świder szybyszy Każdy ma + i - .

Co możcie doradzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Pierzchnia spełnia swoje zadanie tylko na 1 lodzie, powiedzmy do 10cm grubości. Wtedy 1,2 uderzeniami możesz zrobic mały przęrebel i szybciej lokalizowac ryby. Jednak zdecydowanie polecam świder, po pierwsze bardziej uniwersalny, po 2 przy większej rybie nie musisz dodatkowo poszerzac przerębla podczas holu, co niestety często skutkuje spięciem rekordowej sztuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga dla początkujących, której mi zabrakło jak zaczynałem- średnica świdra. Trzeba sobie zdawać sprawę, że im większa tym więcej sił trzeba włożyć w kręcenie.

Ja przesadziłem, choć okazało się wkrótce że większa dziura przyda się na włożenie przetwornika echosondy. Kto nie ma planów na sondowanie- nie ma co szarżować ze średnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świder,podobno jest dość cichy i mniej ma odstraszac rybe.Ja do tej pory pierzchnią( w moich stronach PILŚNIA)kułem dziurki.Mysle jednak o wiertle..sory świdże

na czerwono się nie podkreśliło nic? chyba "świdrze" :razz:

Powtarzam zatem co napisałem - pierwszy lód, zdecydowanie pika. Później, gdy jest bezpiecznie zdecydowanie świder :mrgreen:

No i wg mnie - 13 cm średnicy wystarczy. Na leszcze robimy dwa otwory obok siebie. Przy pewnej wprawie, nie trzeba ich będzie rozkuwać, tylko uda się wywiercić je tak, żeby się stykały i tworzyły jeden owalny otwór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świder,podobno jest dość cichy i mniej ma odstraszac rybe.Ja do tej pory pierzchnią( w moich stronach PILŚNIA)kułem dziurki.Mysle jednak o wiertle..sory świdże

na czerwono się nie podkreśliło nic? chyba "świdrze" :razz:

Powtarzam zatem co napisałem - pierwszy lód, zdecydowanie pika. Później, gdy jest bezpiecznie zdecydowanie świder :mrgreen:

No i wg mnie - 13 cm średnicy wystarczy. Na leszcze robimy dwa otwory obok siebie. Przy pewnej wprawie, nie trzeba ich będzie rozkuwać, tylko uda się wywiercić je tak, żeby się stykały i tworzyły jeden owalny otwór

A wiesz ,że czy przez rz czy ż kresli mi na czerwono :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co możcie doradzić ?
zdecydowanie swider.Dlaczego?przez wiekszy okres sezonu lód ma wiecej niz 15-20 cm a czesto dochodzi do 40cm a w takich warunkach pierzchnia jest słaba.Lepiej raz dopłacic pare zł niz pozniej pluc sobie w brode.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy i na ostatni lód zabieram pierzchnie, tylko ze względów bezpieczeństwa, wolę popukać w lód zanim na niego wejdę.

Mądre słowa! Lepiej mieć w ręku pierzchnie i po drodze pukać w lód. Ja zabieram ze sobą wiertło jak i pierzchnie. Wiertło przydaje się, aby wyrobić nowy przerębel a pierzchnia, aby odkup stare dziury:)

PS.

Albo zainwestuj w piłę spalinową hehe :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierzchna jak najbardziej rządzi na 1 i ostatnim lodzie (choć ja mam świder ), co do chodzenia i pukania to jest to wskazane .Daje świeży przykład.

Dziś ,jeden z wędkarzy szedł i co 2-3 kroki opukiwał lód, w pewnym momencie jedno uderzenie pierzchania przebiła cienka warstwę lodu, stop i dwa kroki w tył ,wiadomo co by mogło być, gdyby nie sprawdził zanim dal te 2 kroki , idąc po lodzie ciężko jest ocenić grubość pokrywy jak leży śnieg dla tego jak najbardziej pierzchania się sprawdza na cienkim lodzie . Później jak tylko pokrywa lodowa zwiększy swoja grubość, to tylko świder .

Ja już zastanawiam się z czego zrobic grot do pierzchni , myślę ze z resora byłby ok a jak nie to kupie grot do pierzchni -tonara ,będzie do kompletu ze świdrem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierzchna jak najbardziej rządzi na 1 i ostatnim lodzie (choć ja mam świder ), co do chodzenia i pukania to jest to wskazane .Daje świeży przykład.

Dziś ,jeden z wędkarzy szedł i co 2-3 kroki opukiwał lód, w pewnym momencie jedno uderzenie pierzchania przebiła cienka warstwę lodu, stop i dwa kroki w tył ,wiadomo co by mogło być, gdyby nie sprawdził zanim dal te 2 kroki , idąc po lodzie ciężko jest ocenić grubość pokrywy jak leży śnieg dla tego jak najbardziej pierzchania się sprawdza na cienkim lodzie . Później jak tylko pokrywa lodowa zwiększy swoja grubość, to tylko świder .

Ja już zastanawiam się z czego zrobic grot do pierzchni , myślę ze z resora byłby ok a jak nie to kupie grot do pierzchni -tonara ,będzie do kompletu ze świdrem .

Dobrze powiedziane :wink:

Ja mam całą pierzchnie własnej produkcji z 2 cześciowej rury a rękojeść ładnie obrobiona przez wujka drewnianymi korkami :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie co dwa czy trzy kroki opukiwał,ale nie krok i puknięcie.w czasie marszu nie należy pukać czymkolwiek o lód,by sprawdzić jego pokrywę,trzeba sie zatrzymać i wtedy diagnozować.

Co masz namyśli z tą diagnostyką? Jak się ma pod Tobą zawalić lód to nie będzie czekał aż się namyślisz, czy ryzykować dalej. Jeśli masz ostrą pierzchnie i widzisz, że wchodzi w lód jak w masełko to od razu wiesz, że wchodzić na lód nie wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc sobie pierzchnie warto pomyśleć aby na końcu trzonka przewiercić otwór i przełożyć ze 3m. sznurka.Ja tak robie a drugi koniec do ręki albo ubrania bo jak pod koniec kucia się wyśliżnie z ręki idzie w wode jak przecinak.Poza tym w raze czego też jest pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.