Skocz do zawartości
tokarex pontony

Długość feedera


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym poznać wasze opinie na temat długości feedera. Obecnie zastanawiam się nad wędką JAXON BLACK ARROW, dostępne są różne długości. Osobiście zastanawiam się nad 3,30m i 3,90.

Do tej pory łowiłem na feedery długości 3,30m i wiem tyle, że w porównaniu do 3,90m po złożeniu jest mi lepiej przewozić te pierwsze, natomiast nie mam pojęcia jak to się przekłada bezpośrednio na sygnalizację brań (DS) i hol rybki...

Proszę o jakieś konstruktywne komentarze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

potencjalnie - dłuższy kij to dalsze rzuty, większa kontrola podczas holu, mniejszy odcinek linki w wodzie.

ale tylko potencjalnie bo im dłuższy kij (zwłaszcza z niskiej półki) tym większe prawdopodobieństwo, że akcja będzie kiepska (krowie ogony nie mają predyspozycji rzutowych), fatalne wyważenie (waga wyczuwalna w ręce)....

wiele (a raczej przede wszystkim) zależy też od warunków w jakich łowisz, rozmiarów zbiornika, indywidualnych preferencji...

-na wody stojące do połowu leszków,płoci, linów spokojnie starczają pikerki 2.4 -3m

-na stojącą, karpiki oraz pod typową karpiową komercje - mocniejsze bomb feedery 2.7-3.3m

-mniejszą, wolniejszą rzekę oraz do łowienia w klatce - spokojnie opękasz na pikerkach

-większa rzeka oraz łowienie np w warkoczu wymaga już pionowych ustawień i feedera 360-420cm

-zaporówki i wolniejsze duże rzeki (o ile zamierzamy łowić daleko) - tu przydatne są feedery z cechami rzutowymi..

powyższe nie wyklucza oczywiście stosowania np heavy feedera 200g i 450cm długości na jeziorku i połowu leszczyków czy bomb feedera 3m na rwącej rzece w poszukiwaniu brzany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odpowiedź.

Łowie przeważnie na Odrze, więc rzeka z dużym uciągiem, chociaż tak na dobra sprawę, to przecież łowię w basenach między główkami, wiec tam woda jest troszkę spokojniejsza.

Boję się, że zbyt długie wędzisko wpłynie mi na moc zacięcia (wnioskuję, że kije dłuższe są nieco bardziej miękkie).

Uczę się teraz trochę bardziej finezyjnie holować rybki i byc może długie wędzisko mi w tym pomoże.

Chciałbym jeszcze poznać Wasze zdanie na temat wspomnianego w pierwszym poście wędziska, czy mieliście styczność i jakie wrażenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie tak do końca z tą długością ...po prostu długi kiepski, ciężki i miękki kijek to w obsłudze masakra, a w niskiej półce tak zazwyczaj jest. To już lepiej wtedy kupić ten sam model ale krótszy bo bankowo będzie miał lepsza akcję...

żeby za dużo nie mieszać - jeśli rzeka i pierwszy feeder to kup coś uniwersalnego 3.60-3.90 z cw 150g i będzie dobrze. Połowisz i w klatce i ciepniesz dalej koszyk 100g , jak będzie trzeba to i na jeziorku połowisz. Dobre opinie na Forum mają np golden bay'e mikado

co do black arrow - to nowość na 2013 więc opinii popartych praktyką nie uświadczysz. Jedyne co można powiedzieć to wnioskując po parametrach - przy dł 3,90 waga 445g czyli 2x więcej niż inne = szklak, nic więcej się nie dowiesz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo zależy od indywidualnych preferencji łowiącego. Posiadam feedery 3,9m oraz 4,2m. Dużo lepiej łowi mi się tym krótszym. Miałem kiedyś 3,3m ale chciałem coś dłuższego wtedy kupiłem 3,9m. Wydawało mi się że jeszcze dłuższym będzie mi się łowić jeszcze lepiej, jednak po zakupie 4,2m i łowieniu na niego dwóch sezonów, stwierdziłem że jak dla mnie dużo wygodniej się łowi 3,9m.

Myślę że jednak praktyka i doświadczenie, a zwłaszcza czas spędzony nad wodą weryfikują najlepiej nasze preferencji odnośnie używanego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej pory łowiłem na 3,60m. Mam dwa feedery Konger Corral Feeder, były najtańsze na Allegro, więc stwierdziłem że na pierwsze wędki to starczy. Nie będę ukrywał, że mimo bardzo niskiej ceny, udało mi się wyciągnąć nimi wiele ładnych rybek. Przyzwyczaiłem się do ich pracy, opanowałem siłę zacięcia, jednakże chciałbym teraz zakupić wędki w okolicach 100zł za sztukę.

Ojciec ma bolonkę 5 lub 6 metrów, nie pamiętam.... i na jego bolonce czuć dosłownie każde uderzenie ogona zaciętej rybki i wnioskowałem sobie, że dzieje się tak między innymi dzięki długości tejże wędki, stąd moja zachcianka na 3,90m ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.