Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Żylka na grunt


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

W sklepach jest ogromny wybór żyłek, bardzo często mam dylemat. Koledzy kierują się w wyborze głónie nazwą firmy, ale zazwyczaj są to żyłki dużo droższe niż producentów mniej znanych marek. I jak to jest z t ta średnicą żyłki. Cżesto jest podana taka sama na dwóch różnych opakowaniach a doskonale widać, że żyłki różnią sie średnicą między sobą?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 228
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Przy wyborze żyłek kieruję się ściągawką z gazet o ich zastosowaniu oraz ocenie kumpli..Mam kilka wymagań . Na przykład na okonie lubię żyłki miękkie i rożciągliwe - wiąże się to z kruchością :) pyska okonia , oraz sposobem zasysania paprocha w momencie brania. Zauważylem że najlepiej widoczne są brania na ultra light.ach Sam moment zasysania powoduje brak kontaktu ze szczytówką - wyprostowanie jej.. Zbyt szybka kontra powoduje puste zacięcia lub efekt obcięcia ogonka. Czasami wręcz dajemy czas na zasysanie gumy. I tu właśnie sprawdza się żyłka o której mowa. Na spiningach okoniowych samo uchwycenie tego momentu jest dość trudne..Wolę ciut mniej podkręcony hamulec niż za mocno..Ciekawią mnie doświadczenia innych w tym temacie .....pozdroffki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jak kupuję żyłkę do maczówki to zwracam uwagę na kolor- lubię ciemne - czemu ? nie wiem ! No i musi być tonąca i małorozciągliwa ! Ale to już kryje się pod symbolem Match. na szpuli. No fakt ! żyłki maczowe są droższe od popularnych, ale nad wodą koszty się zwracają w komforcie łowienia. Nic sie nie plącze ! nic się nie skręca ! bajka ! warto dołożyć te kilka złoty żeby mieć frajdę z łowienia przez cały sezon !Pozdroffki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan- firm jest za trzęsienie ! produkujacych żyłki.Ja przyzwyczaiłem się do Water Queen - przeważnie . jeśli chodzi o match . kupuję 0.14 . przy całości sprzętu jaki mam to wystarczy żeby nawet karpika pociągnąć. Ale jak tylko skończą mi się problemy z kompem- napiszę więcej :oops: pozdroffki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Na wydzierzawionym stawie lubie zasiąsc na karasie i wielokrotnie zerwałem żyłke (miałem cięnką) Więc może są jakies specjalne żyłki ?? .. Pytając się okolicznych wędkarzy kązdy ma inne zdanie... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam :oops: poprzedni post potraktowałem z przymrużeniem oka.

Uważam że możesz spróbować żyłki matchowej, powiedzmy 0,18 główna i 0,14 - 0,16 przyponowa, na takie (dla niektórych bardzo grube) żyłki ciągnąłem w poprzednim sezonie 2 kg leszcze i półkilowe płocie i zdały egzamin, a na zwykłą 0,16 wyciągnąłem też kilka sporych rybek.

wydaje mi się, że problem ze zrywaniem żyłki może być związany, raczej, ze źle wyregulowanym hamulcem lub/i nieumiejętnym holem (nie obraź się :wink: ) zaciętej rybki, ewentualnie to że żyłka nie była pierwszej świerzości(to też jest ważne, dobrze mieć znajoego sprzedawcę,który sprzeda nam żyłkę z ostatniej dostawy :wink: , chociarz pewności nigdy nie mam :? ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Z tą świezością żyłki to masz rację ... Kiedys wybrałem się z kolega na staw o którym wcześniej wspominałem (nie tylko na nim wedkuje) Kolega wcześniej wspominał że musi sobie kupić żyłke bo te które posiada już się nienadają . Gdy zmnialiśmy żyłke sprawdziłem jej wytrzymałość to normalnie takie oczy zrobiłem :shock: zyłka przerwała się jak nitka :? Poprostu była stara nienadawała się wogóle.. Sprzedawca mówił że to nowa dostawa. Zapytałem się kolegi czy kupywał tam gdzie zawsze.. odpowiedział że zajzał do innego sklepu nowo otworzonego.. I tyle sie nałapał na nowej żyłce ... Miałem w zapasie swoją i zmienilismy... A tak wogole to bardziej skopilismy sie na rozmowie o tym sklepie .. niż na wedkowaniu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, przeczytałem dwa razy :roll::?:

owszem miałem takie sytuacje, zrywałem nawet 0,25 np. na średniej wielkości linie i 0,20 na sporym karasiu w obydwu przypadkach winę za zaistniałą sytuację ponosiłem ja a raczej moja ówczesna niewiedza - dokręcenie hamulca na maksa i używanie żyłki która miała co najmniej dwa sezony.

a jeżeli chodzi Ci o to czy zdażyło mi się kupić starą, zleżałą żyłkę to na szczęście jeszcze nie, ale zdażyło mi się dostać taką w prezęcie razem z czasopismem, które prenumeruje, 0,19 była tak wytrzymała jak 0,06 :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

JA kieruje się tym do jakiej metody połowu ma byc ta żyłka i jakie ryby mam zamiar łowić i na jakiej wodzie.Głównie łowie metodą odległościową,na tyczkę i drgającą szczytówkę.Odległościówka-jeżeli mam zamiar łowić średnie leszcze i płocie dosyć blisko(20,25m) i przy pogodzie bezwietrznej lub lekkim wiatrem(czyli użyje neizbyt ciężkiego spławika(3-5 gr lub nawet wiecej, w zależności od gł. łowiska) to zastosuje żyłke o śr. 0,14-0,16mm;jeżeli dalej i większe ryby(spodziewane karpie ..itp.) lub tak samo lecz silny wiatr(to oczywiście wiążę się z tym że cięższy spławik) to nawet do 0,18mm.Żykła oczywiście tonąca,najlepiej ciemna(można zaznaczyć na niej białym markerem odległość),nierozciągliwa(ponieważ się łowi na dużych odległosciach,co wplywa na zacięcie ryby);polecam żyłkę Marcel van den Eynde(ma właśnie takie parametry),dlugosezonowa i się nie skręca.(dodam że łowiłęm nawet na 0,12mm tectan premium,z przyponem 0,07 cenitan i haczyk 16 browningai wyciągłem bez problemu karpia ok. 5 kg:) ale hol troche potrwał).

TYCZKA-mimo używania gumy stosowałem żyłkę rozciągliwą(ponieważ tą metodą połowu wykonuje się najbardziej precyzyjne zacięcie,wiadomo...),nie zwracam za bardzo uwagi na kolor,grubość od (0,08-0,12mm-wody stojące,kanały;płynące to 0,12-0,16mm.Polecam żyłki firm Cenitan-Browning,quantum-zebco,stroft.

PICKER,FEEDER-co do kolorów nie zwracam uwagi ,lecz jestem zdania jak którys przedmówca że im brudniejsza,ciemniejsz woda to ciemna zyłka.co do rozciągliwości to tu zdania mogą być podzielone.Grubość 0,16-0,22mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do cen to nie ma co oszczędzać ,dużo tanich żyłek nie wytrzymuje połowy sezonu,są przegrubiane(a człowiek się potem dziwi czemu ta żyłka ma taką wytrzymałość ).moim zdaniem taka żyłka za 7 zł to nie żyłka,użyje się jej 2,3 razy i do wyrzucenia,skręca się jak cholera(nie kupiłbym zyłek takich firm jak robinson,mikado lecz nie wszystkie modele oczywiście.. i można tu jesczze wymieniac)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Hello - muszę zmienć żyłkę do połowu gruntowego. Używam zazwyczaj koszyczka 20g. Zastanawiałem się jakiej firmy i jakiej grubości żyłkę nabyć. Myślełem o 0,22 - 0,24 ale ponieważ jestem początkujący i czasem przy zarzucaniu zestawu słabo się spisuję to może powinienem założyć 0,28 albo 0,30 żeby nie tracić aż tylu koszyczków :?

Co do firmy to wszem i wokoło słyszę że najlepszy jest stroft - co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomaszek na żyłkach nie ma niestety daty produkcij , jedyną radą jest kupowanie nowości ale tu też można się naciąć na bubel , dobrze mieć dobrego sprzedawce w sklepie wędkarskim ale z tym też jest rużnie , nieraz wciskają kit . Co do grubości

to zalerzy gdzie łowisz ,rzeka to grubszą 0,25-0,28 , jezioro to może być ciensza ,

co do marki to zależy od kasy ile chcesz wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie :shock: czyli tak naprawdę musze zaufać "panu w sklepie" skoro nie ma możliwości sprawdzić czy to świarza żyłka.

Nie chcę żeby to głupio zabrzmiało, ale cena nie gra roli. Wolę kupić najlepszą żyłkę żeby mieć pewność że jak coś strzeli to nie będzie to wina żyłki. Planuję kupić Stroft GTM albo Stroft ABR grubości 0,28 - tak na początek ;)

No ale w tej chwili chyba najważniejsze jest kupić świerzą żyłkę - :shock: - hmm - jak to zrobić. Oczywiście jak polecasz coś innego daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.