Skocz do zawartości
tokarex pontony

Turystyczny spinning na morze i jeziora


oerlemans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poszukuję spinningu nie dla typowego wędkarza, lecz wędkującego turysty. Sprzęt używany będzie w morzu z brzegu (nie z plaży, raczej skaliste nabrzeża, przystanie, itp.), oraz w jeziorach, również z brzegu.

Według wskazówek Darbocha (w wątku: wędkowanie w Norwegii) ustaliłem, że będą to wędki z zakresem ciężaru wyrzutowego 10-60g i cenie do ok. 300zł, z możliwością "naciągnięcia" kosztów w uzasadnionych przypadkach. Jako że wędek z takim zakresem jest niewiele, wziąłem pod uwagę także te o c.w. zbliżonym do powyższego.

Na początek wybrałem 29 sztuk. Po pierwszej selekcji zostało sztuk 15. Jako że wędka ma być typowo turystyczna (trekking, rower, motocykl), za główne kryterium wyboru uznałem długość transportową, później długość wędki gotowej do łowienia i na końcu masę wędki. Z tych 15 odrzuciłem 4, tak więc zostało 11 sztuk wędzisk. Dalsze selekcjonowanie matematyczne nie ma sensu, pod względem matematycznych wyliczeń wszystko jest jasne, jednak jak to się ma w rzeczywistości postanowiłem zapytać Tutaj.

Oto moje 11 typów w kolejności najlepszej wg. moich kryteriów:

Legenda:

bardzo dobrze

całkiem nieźle

trochę słabo

Wędki 5-cio częściowe:

1. Penn Overseas Pro SW Travel Spin - 396zł link

dł.tr. - 60cm, dł. - 270cm, m. - 272g c.w. - 20-80g

2. Penn Overseas Pro SW Travel Spin - 417zł link

dł.tr. - 62cm, dł. - 300cm, m. - 294g, c.w.- 20-80g

Obie wędki pod względem długości transportowej i długości do łowienia wg. mnie rewelacyjne. Masa do przyjęcia, c.w. - w prawdzie od 20g ale góra za to z zapasem.

Martwi mnie, że kij składa się aż z pięciu części. Cena wykracza poza widełki i są to dwie najdroższe wędki jakie wybrałem, ale w uzasadnionym przypadku mogę tyle wydać.

Warto?

Wędki 4-ro częściowe:

1. Penn Slammer Stick Spin - 207zł link

dł.tr. - 72cm, dł. - 270cm, m. - 261g, c.w. - 20-80g

Kijek nieco dłuższy w transporcie od poprzedników, za to troszeczkę lżejszy i o jeden skład mniej. No i cena prawie o połowę mniejsza. Ciekawe jak jakość?

Wędki teleskopowe:

1. Mikado Taurus Medium - 110,30zł link

dł.tr. - 79cm, dł. - 300cm, m.- 276g, c.w. - 20-60g, 6 - składów

Trochę długi jak na teleskop, ale po rozłożeniu akurat. Waga i ciężar wyrzutu niezłe. Co myśleć o teleskopach?

2. Mikado Combat Telefish - 36,89zł link

dł.tr. - 68cm, dł. - 360cm, m. - 400g, c.w. - 10-60g, 8 - składów

Do transportu dobra, trochę przyciężka i nie wiem czy potrzeba mi aż 360 cm długości, c.w. - idealnie, aż 8 części to dużo, no i cena, jeżeli równa się jakość to chyba odpada. Co myślicie?

Wędki 2-u częściowe:

W zasadzie powinny być na pierwszym miejscu z racji swojej budowy i niewielkiej masy. Jednak pod względem stosunku długość, do długości transportowej wypadają dosyć słabo.

1. Cormoran K-Don Jerk Spin - 224zł link

dł.tr. - 82cm, dł. - 195cm, m. - 145g, c.w. - 20-60g

:idea: Jakim cudem długość transportowa dwuczęściowej wędki o długości 195cm wynosi 82cm :?: Domyślam się, że może być odłączany dolnik, jednak nigdzie nie znalazłem takiej informacji. Poza tym całkiem przyzwoity wydaje mi się ten kijek.

2. Robinson Xenon Jerk - 84,69zł link

dł.tr. - 101cm, dł. - 195cm, m. - 150g, c.w. - 20-60g

To wędzisko mimo swojej długości w transporcie puki co zostaje w rankingu, gdyby dł.tr. Cormorana okazała się nieprawdziwa.

3. Jaxon Inspiral Ultra Spin - 127,61zł link

dł.tr. - 99cm, dł. - 190cm, m. - 175g, c.w. - 10-50g

Podobnie jak wyżej, ale inny c.w. Na razie zostaje.

Wędki 2-u częściowe pod multiplikator:

Ciągle nie wiem co myśleć o tym rozwiązaniu. Jedni uważają że multiplikator jest o wiele lepszy niż tradycyjny kołowrotek, inni że to tylko amerykańska moda. Co Wy o tym myślicie? Jak taki zestaw będzie sprawował się nad morzem i jeziorem, a jak w transporcie?

1. Cormoran K-Don Jerk Baitcast - 197zł link

dł.tr. - 82cm, dł. - 195cm, m. - 160g, c.w. - 20-60g

:idea:Tak jak w przypadku bliźniaczego spinningu, podejrzana długość transportowa :!:

2. Jaxon Grand Virtuoso Jerk Cast - 158,36zł link

dł.tr. - 95cm, dł. - 180cm, m. - 139g, c.w. - 20-80g

Najkrótsza z wybranych i dość długa w transporcie. Za to leciutka i z dobrym zakresem c.w. Nie wiem co o niej myśleć.

3. Dragon Express Jerk Cast - 190zł link

dł.tr. - 95cm, dł. - 183cm, m. - 137g, c.w. - 20-60g

Podobnie j.w.

A którą wędkę Wy byście wybrali z myślą o turystyce??

Większość z tych wędek jest Wam zapewne znana, niektóre na pewno posiadacie. Proszę wiec o jakiekolwiek opisy dotyczące w.w. sprzętu. Jak sprawuje się nad wodą, jaką ma akcję, czy jest wytrzymały, wyważony, itp., itd. Za jakiekolwiek informację będę bardzo wdzięczny. Z resztą może nie tylko mi się to przyda.

Poniżej kije, które odrzuciłem podczas wstępnej selekcji - może niesłusznie.:

2cz. - Robinson Cortez Jerk link, Shimano Vengeance Sea Bass Spinning link, Robinson Diplomat Jerk link, Mikado Black Draft Spin link, cast.2cz. - Konger Impact Cast Pro Jerk link, Robinson Diplomat Troller link, Abu Garcia Fantasista Suisho Pro Cast link, Jaxon Inspiral Casting Pike Spin link, 3cz. - Abu Garcia Vendetta Spin link, Penn Powerstix Pro Bass 10 link, 4cz. - Daiwa Whisker Spinning link, tele. - Robinson Bluebird Spin link, Mikado Two-Hearted River Telefish link, Robinson Santana Tele Strong link, Konger Arcus Travel link.

Pomożecie :?:

Pozdrawiam.

oerlemans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.