
Byłem trochę w rozdrożu. Miałem ochotę pojechać na Ślęzę, ale nie dawały mi spokoju te duże odrzańskie klenie. Animacja z satelity wskazywała na deszcz…
Czytaj więcej:Od kilku sezonów uczę się łowić sandacze. Nie będę pisał o łowieniu na woblery, czy silikonowe przynęty. O tym można zapełnić cały dysk komputera.
Czytaj więcej:Wiosna to dla spławikowca czas płoci, jazi i kleni. Choć zmienna pogoda wpływa na zmienny apetyt ryb to i tak właśnie teraz jest szczególna szansa na…
Czytaj więcej:Kilka czerwcowych dni spędzonych nad wodą i coś się udało ugrać. Spora przeplatanka aktywności. Był dzień, że praktycznie każdego woblera…
Czytaj więcej:Zimna noc dała nam w kość, ale daliśmy radę. Żadnego brania. O poranku śniadaniem była gorąca grochówka, żeby odzyskać energii i…
Czytaj więcej:Tomasz Winiarski- autor artykułów i filmów wędkarskich zabiera nas na zimową wyprawę na ulubione ryby- klenie. W filmie zobaczycie wiele…
Czytaj więcej:Redaktor haczyk.pl- Jaceen jest doskonałym spinningistą i zapalonym fotografem. Z połączenia tych dwóch pasji powstał świetny film z pełnym…
Czytaj więcej:W pierwszej części mojego poradnika podpowiedziałem Ci gdzie szukać kleni oraz podałem ważne z wędkarskiego punktu widzenia przykłady…
Czytaj więcej:Dobiegła końca rywalizacja w I Turze Ligi Ślęzy. Ta unikatowa, koleżeńska rywalizacja przyciągnęła 33 uczestników, którzy przez kilka…
Czytaj więcej:Po powrocie z urlopu postanowiliśmy w piękną słoneczną niedzielę posiedzieć przy sygnalizatorach na komercji. Wybór padł na Rogów Legnicki.
Czytaj więcej:Brak chęci do żerowania u drapieżników skłonił mnie do zapolowania na "grubą białą rybę". Szczęście uśmiechnęło się do mnie podczas…
Czytaj więcej:To jest ryba, którą jestem przekonany- miałem wczoraj na kiju dwa razy. Pierwsze branie po zmroku i po zacięciu wiem, że to nie jest ani sandacz…
Czytaj więcej:Feeder to najbardziej prymitywna metoda wędkarska. Po prostu zarzucasz zestaw i czekasz. Tak przynajmniej wydaje się niektórym wędkarzom. Ci,
Czytaj więcej:Moje osobiste wojaże z tyczką nabierają tempa. Powszechnie uważana metoda za wyczynową, góruje podczas moich rekreacyjnych wyjazdów na ryby.
Czytaj więcej:Sięgając pamięcią do początków mojej przygody z wędkarstwem przypominam sobie moje pierwsze wyprawy ze spławikówką... Było to parę
Czytaj więcej:Co za dużo to niezdrowo, mówi stare porzekadło. Odnoszę się do niego ponieważ kwiecień i mijający miesiąc maj spędziłem nad kilkunastoma…
Czytaj więcej:Marzec tego roku odwzorował stare pogodowe porzekadło "w marcu jak w garncu". Wiosna wdarła się impetem i rozgościła za dnia, aczkolwiek nocą,
Czytaj więcej:”Warto spróbować wędkowania nocnego. Możemy wtedy trafić na bardzo intensywne żerowanie ryb”. Jest to cytat z książki Adama Sikory pod…
Czytaj więcej:Od kilku sezonów uczę się łowić sandacze. Nie będę pisał o łowieniu na woblery, czy silikonowe przynęty. O tym można zapełnić cały dysk…
Czytaj więcej:Z lodem nie ma żartów, piszę to jako nie wędkarz a strażak PSP, który zimą ma do czynienia z akcjami ratunkowymi wędkarzy pod którymi…
Czytaj więcej:Niedziela, sklepy zamknięte nudaa... Syna lenistwo ogarnia nigdzie tyłka nie chce mu się ruszyć tylko granie mu w głowie... Wyciągam imadło i…
Czytaj więcej:Pod koniec listopada wraz z Jackiem gościliśmy grupę wędkarzy, było dwóch z Polski (świeżo upieczony Mistrz świata Grzegorz Zarębski i…
Czytaj więcej:Jezioro Skulska Wieś położone jest na terenie gminy Skulsk w powiecie konińskim. Teren ten wchodzi w skład Pojezierza Wielkopolsko-Kujawskiego i…
Czytaj więcej:Nadszedł wreszcie dzień wyjazdu, na który zawsze czekam z utęsknieniem (pewnie nie tylko ja). Spotykamy się wszyscy jak co roku u kolegi Wojtka,
Czytaj więcej:Jest to akwen dzierżawiony przez PZW okręgu Toruńskiego, położony w wsi Warpalice w gminie Osiek. Powierzchnia to 7,1 ha jeziorko typu…
Czytaj więcej:Potrzebne nam będą następujące rzeczy: *szczytówka (najlepiej z przelotkami) obowiązkowo z dobrego włókna szklanego *wiertarka *papier…
Czytaj więcej:Na wstępie kilka słów wprowadzenia, od ok. 10 lat zajmuje się serwisowaniem i naprawą kołowrotków wędkarskich w różnych odmianach i…
Czytaj więcej:Na polski rynek wkracza nowa firma specjalizująca się w wędkarstwie karpiowym. INFINITY FISHING jest producentem wysokiej jakości produktów…
Czytaj więcej:Kolejne spotkanie z kołowrotkami Firmy Grauvell , tym razem na stół trafiły młynki z serii ZENITH X. Zgodnie z informacjami uzyskanymi do właściciela sprzętu kołowrotki używane bardzo intensywnie przez 3 sezony i kolejne 3 sezony z mniejszym natężeniem , daje to 6 lat pracy w warunkach plażowych .
Po otwarciu kołowrotka standardowe rozbieranie i mycie wszystkich podzespołów , następnie oględziny poszczególnych elementów. Korpus kołowrotka wykonany z dobrego kompozytu , wszystkie gniazda w dobrej kondycji bez ponadnormatywnego luzu.
Łożyska oporowe OWC zastosowanie w tym modelu to bardzo trwała konstrukcja stosowana u innych wiodących producentów kołowrotków . Stan łożysk OWC pozwoli spokojnie pracować tym kołowrotka jeszcze kilka ładnych lat.
Wszystkie rozebrane kołowrotki miały przekładnie w bardzo dobrym sanie jak na 6 lat pracy – wykazują nieznaczne ślady zużycia odpowiadające przebiegowi . Materiały z jakich wykonano przekładnie są dobrej jakości – łożyska podpierające przekładnie po myciu i smarowaniu mogły zostać zabudowane z powrotem – łożyska bez luzów i śladów korozji .
Oś główna oraz mechanizm posuwu szpuli Wormschaft w bardzo dobrym stanie bez odkształceń , mechanizm wykonany w bardzo solidny sposób podparty na łożyskach pozwala na bardzo płynne i precyzyjne układanie żyłki na szpuli .
Kabłąk i zespół rolki prowadzącej żyłkę w stanie odpowiadającym przebiegowi, niestety wszystkie rolki wykazywały ślady zużycia , wytarcia rolek w różnym stopniu wskazywały na wcześniejsze problemy ze smarowaniem, ten element kołowrotka wymagaspecjalnej troski, ale o tym później.
Szpula razem z tarczami hamulca posiada standardowe tarcze metalowe i filcowe po myciu i smarowaniu będzie nadal działał bez zarzutu .
Podsumowując całość przeprowadzonego przeglądu kołowrotków można stwierdzić że Model ZENITH X to bardzo udana konstrukcja a zastosowane komponenty i ich jakość pozwolą na długą eksploatację kołowrotków pod warunkiem przeprowadzania okresowej konserwacji .
Wracając do tematu związanego z uszkodzeniami rolek prowadzących żyłkę , jest to dosyć często spotykana przypadłość we wszystkich kołowrotkach różnych marek.
W tym miejscu należy nadmienić że Firma Grauvell stanęła na wysokości zadania i dostarczyła nieodpłatnie w ramach przeglądu pogwarancyjnego nowe rolki w celu wstawienia ich do kołowrotków. Tego typu zachowanie powinno być stawiane za wzór dla innych firm, które generalnie odmawiają sprzedaży części do kołowrotków nie mówiąc już o ich darmowym udostępnieniu !!!!
Wielkie brawa dla FIRMY i przedstawiciela handlowego na Polskę.
Piotr Wieczorek