Skocz do zawartości
tokarex pontony

Uniwersalna gruntówka


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Jestem nowym użytkownikiem forum. Trochę poczytałem, ale mam już mały mentlik w głowie.

Wędkuję czysto amatorsko i nie do końca wiem co kupić. Do tej pory łowiłem głównie na spławik.

Poszukuję wędziska 3,90m (w okolicach 200zł) i kołowrotka (ok. 200zł) do łowienia głównie na grunt (leszcz, karp, lin) z koszyczkiem zanętowym metodą "na bombkę", czyli wędka w poziomie na podpórkach z sygnalizatorem. Zatem szukam wersji bez wymiennych szczytówek. Będę łowił na jeziorkach (dalekie rzuty), rzekach o średnim nurcie, a czasem pewnie na stawie, gdzie trafiają się karpie i amury ok. 5kg. Dodam, że nie chciałbym, żeby był to sztywny drąg, ale żeby i mniejsze rybki było czuć na wędce podczas holu :) To ważne. Bo słyszałem, że np typowe karpiówki (3lbs) bywają w większości sztywne. Z drugiej strony nie może być za delikatna, bo czasem będę używał wędki do połowu szczupaka na żywca.

Nigdy wcześniej nie łowiłem na grunt. Mam podstawowe, może trochę głupie pytanie:

jeśli będę używał koszyczków zanętowych 40-80 g o wymiarach ok. 8x3x3xm, to ile może ważyć sama zanęta? Chodzi o dobranie ciężaru wyrzutu wędziska.

Co sądzicie o Jaxon Inspiral 3,90 do 80g?

Jaki kołowrotek?

Nie zależy mi specjalnie na oszałamiającej ilości łożysk. Interesuje mnie po prostu naprawdę solidny kołowrotek, który nie rozsypie się po kilku wyciągniętych parokilowych karpiach.

Jaki radzicie mi rozmiar? Czym różnią się kołowrotki 2500 i 4000? Tylko rozmiarem i pojemnością szpuli? Czy te 4000 są jakieś mocniejsze?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

No to, pleban140, rzeczywiście potrzebujesz uniwersalnej wędki..... Mam Jaxona Oriona (feeder) 360/90 i nie odważył bym się rzucać daleko koszykiem większym niż 40-50g. Moim zdaniem rzecz do przemyślenia...Co do kołowrotków, propozycja dobra dla Ciebie i w Twoim budżecie - do 200zł. Mam okumy, akurat nie te, ale poniższe bazują pewnie na tych samych rozwiązaniach i mają dobra opinię. Podaję rozmiary i pojemność szpuli oraz wagę ... I tu widać różnicę. Generalnie czym większa waga tym mocniejszy młynek ( oczywiście w przypadku tego samego modelu ). Firmy generalnie produkują np. trzy rozmiary i w każdym z nich może być kilka rozmiarów szpul albo jakaś opcja dodatkowa (np. wersja match). Oto moja konkretna propozycja dla Ciebie z sugestią p.2 lub uwzględniając karpie p.3 :

1. Travertine Baitfeeder 30 0.20/220, 0.22/190, 0.25/150 [mm/m] 1:5.0 280 g

2. Travertine Baitfeeder 40 0.25/250, 0.30/170, 0.33/150 [mm/m] 1:5.0 320 g

3. Travertine Baitfeeder 45 0.25/310, 0.30/220, 0.33/180 [mm/m] 1:4.5 410 g

4. Travertine Baitfeeder 55 0.25/500, 0.30/350, 0.35/260 [mm/m] 1:4.5 420 g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam na Forum

- w podany koszyk wejdzie zanęty na około 30gram , jeśli to rzeczna i lekko przemoczona to 40g

- kijek ma być w składzie czy teleskop ? jaxony inspiral w teleskopie odradzam (kumpel połamał), składówki spoko

- pogodzenie wymaganych predyspozycji rzutowych z wymaganym "czuciem rybki podczas holu" może być trudne. Generalnie najlepiej rzucają (w górnym zakresie cw) kije pałowate o akcji szczytowej z kolei najwięcej frajdy z holu dają miekkie kluseczki - te jednak miotają (zwłaszcza w ich górnym cw) stosunkowo blisko i wyjątkowo niecelnie.

- Kołowrotek - jeśli ma być z wolnym biegiem to zgadzam sie z Kol. @Feederalny okuma;

jeśli bez sugeruję- spro passion rozm 4000

PS - łapanie na średnim uciągu na bombkę nie należy do najłatwiejszych metod (nie twierdze, że się nie da ale nie jest łatwe uzyskanie odpowiedniego balansu pomiędzy dociążeniem bombki (by zrównoważyć napór nurtu- zwłaszcza zmienny) a jednoczesnym zachowaniu satysfakcjonującącej czułości zestawu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.