Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Zestaw spinningowy dla nowicjusza na szczupaki z jeziora.


marcinek2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym w tym roku zacząć przygodę ze spinningiem, planuję zakup zestawu. Chciałbym przeznaczyć +/-300 zł na wędzisko z kołowrotkiem. 

Jeśli chodzi o specyfikę to z tego co czytałem i przeglądałem troche fora: długość 2,70, cw. do 30g. zdaje sobie sprawę, że nie ma uniwersalnych kijków ale nie zamierzam na początek łowić szczupaki Chciałbym spróbować 'pobawić' się tym pierwszym kijem i poznać trochę tę metodę, gdyż dotychczas łapałem tylko na spławik. Co możecie polecić na początek. Jeśli chodzi o przynęty to tak naprawdę chciałbym spróbować gum.

Nie mam preferencji co do kija, kołowrotek jaki wstępnie chciałbym kupić to

Kołowrotek: z przednim hamulcem 

DAIWA Crossfire 3000 X 

Robinson quartz 3010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Łowię na jeziorach i to od wielu lat, jak dla mnie wędka do łowienia z brzegu powinna mieć przynajmniej 2,70-3,00m jeśli to dla ciebie początek spiningu to z konkretnych modeli np. Robinson Tritium Pike Spin cw 10-30g Co do kołowrotków przy forsie którą dysponujesz będzie ciężko kupić coś dobrego, jeśli będziesz łowił często to tani kołowrotek ,,wykończysz,, szybko. Z tańszych polecam Admira 307. A z tych dwóch co wybrałeś lepszy jest robinson. Przy tej daiwie co chwila siadała sprężynka, i w końcu po 1,5 roku siadł całkowicie. Z wędek mam jeszcze HD Pike ale on przekracza Twój budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o młynki to czytałem o tym Quartzie dużo dobrego, właściwie dużo ludzi w realu zachwala.

Wydaje mi się, że lepiej jest na początek kupić nieco tańszego kija kosztem lepszego młynka. Także kołowrotek w granicach powiedzmy do 200 zł. 

Jeśli chodzi o długość to 2,70 wzwyż jeśli chodzi o brzeg będzie najlepsze, chodź znajdą się i zwolennicy 2,40 na brzeg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet,którym dysponujesz pozwoli na zakup wędziska Dragon HD Pike 10-35gr lub Dragon HD Super Fast 5-25 gr w komplecie z kołowrotkiem Spro Passion 730 fd (front drag czyli przedni hamulec). Łowiąc z brzegu proponuje wersję o długości 270 cm. Pierwszy kij jest dość mocarny i preferowany raczej do walki z większym zwierzem, Super Fast natomiast jest subtelniejszy i w moim odczuciu bardziej uniwersalny co pozwoli na obsłużenie większej palety rodzaju i gramatury przynęt. Sam posiadam taki kijek wraz ze wspomnianym kołowrotkiem i szczerze taki komplet polecam. Proponuje jednak spacer do wędkarskiego i porównanie obu kijków - każdy ma inne preferencje.

PS. Poszukaj w sieci (alledrogo etc.), a zmieścisz się w budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy, jeśli tak mogę się do Was zwrócić, w takim razie uważacie, że wędka Robinson Tritium pike spin 2,70 do 30g i Dragon HD Pike będzie dla mnie dobrym rozwiązaniem? 

Serdecznie dziękuje za dotychczasowe zaangażowanie i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj tej Daiwy. Ładnie wygląda, ale to straszna tandeta! Miałem taki sam kołowrotek, najpierw pękła sprężyna a po dwóch miesiącach spinningowania nadawał się na śmietnik Daiwa/Cormoran w tym przedziale cenowym to dziadostwo. Lepiej kup coś o kilka złotych droższego, np. Quartz Pro Spin od Robinsona . Mam taki kołowrotek w rozmiarze 4000 i kręcę nim przy spinningu już dwa lata i nadal działa poprawnie, łowię często w jeziorach na 12cm gumy na 15g główkach i wahadłówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na kije do spinningu dłuższe niż 2,70 , to z kolei moje zdanie.2,40 to minimum wg. mnie nie można przesadzać. Sugerowałbym Ci abyś na kołowrotek przeznaczył minimum 200 zł a reszte na wędkę. Spinning na szczupaki za +/- 100 zł będzię ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinek2, wędka najl;epsza do takiej zabawy jak dla Ciebie na początek to Mikado Inazuma a kołowrotek Ryobi Zauber 3000.

Wydaje mi się, że ten zestaw znacząco przekracza budżet naszego kolegi :) Zestaw wędka Robinson tritium plus quartz albo okuma będzie w sam raz. Zresztą uważam, że na początek każdy z proponowanych kołowrotków czy wędek mieszczących się w zakresie budżetu będzie dobra.

Arrow ja mam 3 m spin jaxona i nie wyobrażam sobie wyjścia nad rzekę bez niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, niestety nie mam nieograniczonych funduszy, poza tym tak jak pisałem wcześniej mimo chęci nie jestem w stanie jeździć na ryby częściej niż 3-4 razy w miesiącu. Wiec raczej zdecyduje sie na wędkę Robinson Tritium a co do kołowrotka to muszę jeszcze pomyśleć, ale zauber przekroczy mój budżet. Wiec będzie to prawdopodobnie quartz albo inny kołowrotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, przy tego typu przynętach bierz Tritium'a. Nie ma sensu zabierać sobie wyczucia zbyt mocnym kijem. Mój pierwszy spin to był Tritium Pike spin i muszę powiedzieć, że jak za te pieniądze to wędka wyśmienita. Jakość wykonania nie pozostawia nic do życzenia. Czucie świetne. Brać i łowić.

Kołowrotek przy Twojej częstotliwości użytkowania czyli raz na tydzień to niewiele. Ja również wędkuję często na jeziorze. Tylko trochę częściej niż Ty :) Przy wędce mam kołowrotek robinson quartz 3010. Spokojnie sobie radzi w takich warunkach. Prawdę mówiąc jest mnóstwo dobrych kołowrotków, które zaspokoją Twoje potrzeby. Jak wspomniał kolega gucek ilu wędkarzy tyle opinni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiało mogę polecić zestaw Shimano Catana 270cxm 10-30g + Shimano Catana 2500RB, nawijasz na to plecione za 40zł i mieścisz się w cenie i masz jeszcze kasę na główki i gumki/blachy/woblery ;) a zestaw potrafi wytrzymać bardzo wiele... łowienie kilka godzin w deszczu, chodzenie po krzakach, upadki, potknięcia na skarpach. Szczupaczki w przedziale 30cm-100cm ciągnie się przecudnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 m spin jaxona i nie wyobrażam sobie wyjścia nad rzekę bez niego.
Zawsze łowiłem na wędki 2,70 okoniówkę miałem 2,80 i zastanawiałem się nad spinem 3m :mrgreen: ale jak zacząłem łowić z kajaka i kupiłem pod kajak 2 wędki 2,10 to teraz łowiąc z brzegu też biorę te wędeczki :idea: po prostu w dłuższych spiningach zaczął przeszkadzać mi dłuższy dolnik , choć wcześniej jakoś było ok. teraz też w planach jest kupno spina 2,40 do łowienia z brzegu , nie chcę już dłuższych wędek :idea:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.