Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Fiordy - połów z brzegu


orwe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pod koniec lipca wybieram się z grupą znajomych zwiedzać fiordy (na wschód od Stavanger). Ponieważ jestem zapalonym wędkarzem bardziej od zobaczenia Norwegi zależy mi na łowieniu w Norwegi. Przez ostatnie kilka dni przeczytałem sporo poradników jakie przynęty i na co. Problem w tym że każdy blog/post opisuje jak złowić rybę życia z łodzi z ciężarkami od 150gr w górę na głębokości od 70m. Niestety zarówno moje umiejętności (całe życie łowiłem w rzekach i stawach) jak i sprzęt (mam bardzo dobrą wędkę spinning-ową i 3 średnie karpiówki) nie za bardzo nadają się na takie łowienie. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć na co głównie łowić z brzegu aby pomimo moich braków dało sie coś złowić (zarówno spinning jak z dna)? Jeśli ktoś miał by link do konkretnych typów przynęt to bardzo był bym wdzięczny.

Ps: zdaje sobie sprawę że ryby życia przy takim sprzęcie nie złowię ale nie za bardzo stać mnie na wymianę całego sprzętu ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witaj. Ja wczoraj wróciłem ze zwiedzania fiordów. Udało się nawet trochę połowić. Łowiłem z łódki, ale dobijając do portu spotkałem kilku miejscowych łowiących z brzegu. Łowili na typowe, popularne nawet na naszych targowiskach teleskopy. Łowili na zestawy helikopterowe jakieś 15 metrów od brzegu, na głębokości 12 metrów. Łowienie z brzegu karpiówką, z kołowrotkiem karpiowym i żyłką 35 wydaje mi się nawet zbyt dobrym zestawem, jak na to na co tamci łowili. Spotkałem tez moczykijów na mostach, wielokrotnie nawet przystosowanych do połowów(wieszaki, uchwyty itp.), i tu już typowe norweskie łowienie jak z łodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend bylem 2 razy nad oceanem i jakies tam efekty są na gumy dragona 10 i 12cm z opadu na haku 30g. Druga metoda to drop shot z guma dragona 8cm i tez efekty są. Lapie tylko z brzegu na glebokosciach ok 20m. Kij to teleskop 3m do 150g i daje rade juz drugi sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to wątek o sztucznych przynętach ale próbowaliście łowić na naturalne (robale, małże, krewetki i inne) ? Jak tak to na co? Typowy "polski" grunt z większym obciążeniem czy spławik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krewetka jest slaba, malze tez bo łowi sie na to flądry ( lowie w Islandii). A jak chcesz łowić płaskie to nawet kurczaka możesz założyć na hak.

Jak łapie z gruntu to ciezarek minimum 60g żeby tym zucic pare metrow :wink:

Zestaw wygląda jak zestaw do troka, trojnik ciezarek na dluzszej pleciace a hak na krótszej.

Na dorsza jak narazie działa dobrze makrela. Najdłużej na haku utrzymuje sie kawałek flądry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orwe, spławik odpada ze względu na silne prądy. Krewetki są dobre, można je dostać dość tanio w jednym z marketów. Połów na nie polega na ciągłym podciąganiu ze względu na kraby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w Norwegii od 2 miesięcy, łowię z niestromego fiordu. Metoda to grunt, na haku krewetka obwiązana miękkim drutem żeby jej za szybko rybska nie zerżarły - to mój klucz do sukcesu. Łowię na głębokości ok. 40 metrów. Obciążenie to ok. 120 gram, zrobione z dużej śruby i nakrętki. Żyłka 0,50. Brak przyponu. Dużo wargaczy, trochę dorszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli generalnie spławik odpada całkowicie. Jak obserwujecie brania z gruntu? Oglądałem sporo filmików na temat łowienia morskiego ale nigdy nie pokazują samego brania ;/. Normalna bombka (taka jak do łowienia na stawach) nie zda się na wiele przy falach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno by się łowiło na spławik na 40 metrach głębokości. Bombkę miał byś cały czas pod kijem, bardziej by przeszkadzała niż pomagała, branie jest widoczne na szczytówce, to są morskie ryby a nie nasze słodkowodne płotki. Przygotuj się na makrelę, weź ze sobą ołowianki a na miejscu kup sobie pilkery im tańsze tym lepsze 10 koron za sztukę, gramatura 40-80 gram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.