Skocz do zawartości
tokarex pontony

Kotwica na Wisłę


kadziul

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę do bardziej doświadczonych kolegów. Ostatnio pierwszy raz spinningowałem na Wiśle z łodzi. Niestety w paru miejscach z większym nurtem znosiło nas. Ciężarek jaki dysponowałem to jakaś samoróbka - płaski,ciężki z przyspawanym uchwytem na linkę. Łódź mam długości 3,9m, waga łodzi, silnika, sprzętu i 2 wędkarzy około 300kg .Mam zamiar na dniach zakupić osprzęt kotwiczny (linka + kotwica, bądź ciężarek), ale za bardzo nie wiem co by się najlepiej sprawdziło. Napiszcie proszę, jaki wy używacie osprzęt kotwiczny. Z góry serdeczne dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Pływam po Wiśle bardzo podobną łódka. Waga łódki około 80 kg + koło 20 kg silnik plus pasażerowie i toboły. Stosujemy kotwice 9 kg. Nawet kilka razy byłem w Czarnowie a to już blisko pewnie miejsc gdzie pływasz :cool:

Wygląda to mniej więcej tak

https://www.google.pl/search?q=kotwica+gumowa+9kg&biw=1280&bih=902&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=eN9UVb2gJIWXsAH9mYHwBA&ved=0CCwQsAQ#imgrc=u8qp-wrZCBAR-M%253A%3BT_sMeihXTiYk8M%3Bhttp%253A%252F%252Fkajaki.biz.pl%252Fphotos%252Fkotwica-gumowana-9-kg-ciezarek-lodka-warszawa-2206325088.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fkajaki.biz.pl%252Fgaleria%252F%253Fwiosla-plastikowe-ponton-lodka-2x120cm%3B300%3B292

Mam nadzieję, że link się wyświetli :)

Cały pic w naszym wypadku polega nie na wadze kotwicy a na długości linki. Na jeziorze lub między główkami linka może "wchodzić" w wodę praktycznie pionowo. Ale w nurcie Wisły wystarczy wypuścić 2-3 metry linki i jest ok. Kiedyś mieliśmy raptem 10 metrów linki i bywało ciężko w rynnach gdzie czasami przy sporej głębokości był nurt. Obecnie przy 20 metrach linki nie zdarzają się żadne problemy a i nie przypominam sobie abyśmy kiedyś zbliżali się do końca linki :)

Tak więc moim zdaniem 9 kg wam wystarczy. Przyda się za to zapas linki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak Ci się to sprawdza. 30 m to dużo ale zawsze będziesz miał zapas. Po jakimś czasie sam po zarzuceniu kotwicy będziesz czuł ile luzu dać aby łódka stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , zapas linki zapasem , ale warto przywiązać do linki jaskrawy pojemnik po napoju lub coś podobnego , nigdy nie wiadomo co weźmie , odczepiasz linkę pływasz za rybą a po wszystkim wracasz w to samo miejsce , druga sprawa to w zeszłym roku na Wiśle w jakiś dziwny sposób odwiązała mi się linka i niestety obowiązkowy spływ , linkę z obciążeniem odzyskałem tydzień później , także warto o tym pomyśleć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Troszkę późno się odzywam, ale od ostatniego postu w tym temacie byłem tylko dwukrotnie na Wiśle, więc trochę mało tych testów. Przez te dwa dni spinningowania ani razu nie zniosło nas nawet na centymetr przy tym samym ciężarku. Dodam też, że oprócz wypuszczania linki, zeszłem ze średnicą linki do 10mn, co również uważam przekłada na utrzymanie łodzi w nurcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.