Skocz do zawartości
tokarex pontony

Zaneta zawodnicza leszcz?


respect04

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich,

Wiosna zbliża się dość szybko i już niedługo zaczniemy spławikowanie itp. ale również niedługo (no może nie tak niedługo) przyjdzie czas pierwszych tegorocznych zawodów, i tu nadchodzi czas na moje pytanie. W moim zbiorniku (gdzie odbywają się zawody) jest dużo małego leszcza (ok 15cm), chciałbym się dowiedzieć jakich zanęt (przynęty też mile widziane :wink: ) używać żeby go zwabić i przytrzymać w łowisku (chodzi o zanęty i dodatki). Łowię batem 6m, średnia głębokość zbiornika to 1m, dno muliste ciemnego koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Gość wobler129

respect04 z góry powiem tylko tyle, że w leszczową wejdzie płoć i na odwrót itd itp :) Ciężko jest zrobić odpowiednią mieszankę i na każdej wodzie jest całkiem inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam sie z woblerkiem owszem wchodza inne ryby ale to jest przyłów i idzie z powodzieniem zwabic i utrzymać wybrany gatunek ryby ale nie stety to kosztuje i musisz wiedzieć ile chcesz wyżucić kasy do wody.Wtedy cos poradzimy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość opaczo
ile chcesz wyżucić kasy do wody

Dokładnie tak jak kolega pisze musisz powiedzieć ile chcesz przekazać na to forsy .

Podam Ci mieszankę która mi się sprawdza wiosną (bardzo uniwersalna) można ją ukierunkować w odpowiedni sposób. Zanęta Lorpio super płoć . Mieszam ją z gliną rozpraszającą w stosunku 1:1 lub 1:2 . Jeżeli ma być przeznaczona tylko i wyłącznie na leszcza to osobno przecierasz zanęte, osobno glinę i potem jeszcze raz wszystko przecierasz razem (zanęta niebędzie wtedu pracowała , tak jak lubią leszcze ) Do tego radziłbym kupić 0.25 jokersa którego rozproszysz i wymieszasz z gliną do jokersa (np glina specjal gutkiewicza lub ziemia bełchatowska )Spokojnie ulepisz z tego kule . Wczesną wiosną nie dodaje jakiś specjalnych dodatków , jeżeli będziesz miał więcej kaski możesz kupić kolorowe chlebki fluo , ładnie kontrastują na dnie z czarną zanętą .Do zanęty dodasz troszke pinki .Najpierw wrzucasz 4 kule wielkości pomarańczy gliny z jokersem , na to 3-4 kule zanęty .

Napisałem to tak jakbym łapał u siebie w łowisku. Ilośc wrzuconej zanęty musiałbyś już sam ustalić np poprzez trening , jeżeli niebedziesz miał okazji bedziesz startował z marszu .Jeżeli masz jakieś pytania to pisz śmiało :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
Nie zgadzam sie z woblerkiem owszem wchodza inne ryby ale to jest przyłów i idzie z powodzieniem zwabic i utrzymać wybrany gatunek ryby ale nie stety to kosztuje i musisz wiedzieć ile chcesz wyżucić kasy do wody.Wtedy cos poradzimy :wink:

A gdzie napisałem, że danego gatunku nie da sie utrzymać? :roll: Napisałem tylko, że w zanętę oczywiście wejdzie także inna ryba :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory Woblerku widocznie tak to odebrałem

Ciężko jest zrobić odpowiednią mieszankę

jasne że nie jest łatwo i do tego nie tanio ale raz sie żyje :lol: ja osobiscie w łowiskach przełowionych stosuje drogie zanety Marcel,Sensas a agdy łowie na mojej kochanej rzece to nie świruje i starczy Mondial lub Lorpio z odpowiednim dodatkiem :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

respect04 z góry powiem tylko tyle, że w leszczową wejdzie płoć i na odwrót itd itp :) Ciężko jest zrobić odpowiednią mieszankę i na każdej wodzie jest całkiem inaczej...

racja

Nie zgadzam sie z woblerkiem owszem wchodza inne ryby ale to jest przyłów i idzie z powodzieniem zwabic i utrzymać wybrany gatunek ryby ale nie stety to kosztuje i musisz wiedzieć ile chcesz wyżucić kasy do wody.Wtedy cos poradzimy :wink:

Mowa tu o małym leszczu(ok15cm).Płoć nie jest absolutnie przyłowem. Robiąc zanete na takiego leszcza stosujemy drobne składniki i nie da sie wyeliminować płotki czy innej drobnej ryby. Co innego gdy mowa o dużym leszczu, wiadomo leszcz lubi pojeść i wtedy stosując grubszą zanętę dodają aromaty typowo leszczowe cześciowo wyeliminuje sie drobnice. Obiegając od tematu ciekawy sposób przekazał mi mój znajomy. Łowiąc w rzece dość blisko brzegu można pozbyć sie drobnicy wsypując trochę sypkiej zanęty. Wiadomo drobna ryba pierwsza wchodzi w zanętę i wtedy spłynie z prądem. Nie wiem na ile to jest skuteczne bo rzadko mam okazje łowić na rzekach.

Nie wiem jak u was ale u mnie leszcz ma wymiar 25cm :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa tu o małym leszczu(ok15cm

A kto tu z nas powiedział o jakiego leszcza chodzi?!Powiem tak jak można nastawiac sie z zanętą na 15cm leszcza :evil: to jest chore i nie etyczne,w moim poście radziłem respectowi jak zanęcić i zatrzymać leszcza a nie drobnice i przy takim łowieniu płoć jest przyłowem!Nie chce dalej ciągnąć dalej tego tematu bo co niektórzy naprawde nie mają pojęcia o wędkarstwie.Odpowiem ci na pytanie,jest to stara praktyka stosowana na rzekach i nie wiem czy to zaobserwowałeś czy sie dowiedziałeś ale jest to jedyna mądra i prawdziwa rzecz jaką napisałeś i powiem ci ze jest jeszcze jeden sposób na odciagnięcie uklei z łowiska wystarczy wrzucic suchy chleb za którym podążą ukleje i po sprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto tu z nas powiedział o jakiego leszcza chodzi?!Powiem tak jak można nastawiac sie z zanętą na 15cm leszcza :evil: to jest chore i nie etyczne,w moim poście radziłem respectowi jak zanęcić i zatrzymać leszcza a nie drobnice i przy takim łowieniu płoć jest przyłowem!

respect04 wyraźnie pytał o zanętę na zawody i zaznaczył ze występują leszcze które maja około 15cm i pytał jak utrzymać je w łowisku. Z tego co wiem leszcz nie ma wszędzie wymiaru (chyba ze to sie zmieniło w tym roku bo u mnie ma) i dlatego nie wiem czemu sądzisz że to jest nie etyczne :roll:

Odpowiem ci na pytanie,jest to stara praktyka stosowana na rzekach i nie wiem czy to zaobserwowałeś czy sie dowiedziałeś ale jest to jedyna mądra i prawdziwa rzecz jaką napisałeś i powiem ci ze jest jeszcze jeden sposób na odciagnięcie uklei z łowiska wystarczy wrzucic suchy chleb za którym podążą ukleje i po sprawie

To nie było pytanie. Powiedział mi o tym znajomy co napisałem. Czytaj uważnie. Napisałem o tym bo wczesnie o tym nie słyszałem. Bardzo rzadko łowie w rzece więc nie znałem tego sposobu a sposób z chlebem znam odkąd wędkuje :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piszesz

Nie wiem na ile to jest skuteczne bo rzadko mam okazje łowić na rzekach.
to uznałem to za forme pytania
i dlatego nie wiem czemu sądzisz że to jest nie etyczne

łowiąc 15cm leszcze i nie rozumiesz to jest mi ciebie żal :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damianxtx napisał/a:

Nie wiem na ile to jest skuteczne bo rzadko mam okazje łowić na rzekach.

to uznałem to za forme pytania

Nie wiem na ile to jest skuteczne ponieważ nie próbowałem.O nic nie pytałem

Damianxtx napisał/a:

i dlatego nie wiem czemu sądzisz że to jest nie etyczne

łowiąc 15cm leszcze i nie rozumiesz to jest mi ciebie żal

Nie wiem do czego zmierzasz jeżeli jest to zgodne z regulaminem to nie wiem o co Ci chodzi. Równie dobrze mogę powiedzieć że złowienie np uklei lub małego karasia np na żywca jest nie etyczne, mimo że to jest nie etyczne jest dozwolone ,a mogę również powiedzieć że złowienie 10 kg karpia tez jest nie etyczne ponieważ podczas holu cierpiał.O ile pozwala na to regulamin leszcza można wykorzystać jako żywca chodź nie będzie tak atrakcyjną przynętą. Ja np uważam za nie etyczne łowienie ryb na zawodach ale to nie temat żeby pisać o etyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez nie wiem o co chodzi uzytkownikowi angler-73... skoro tam gdzie maja byc zawody nie ma wymiaru ochronnego na leszcza to w czym problem? ... moze to po prostu zal do malych ryb :roll: nie wiem, ja np trzymam sie regulaminu, nie etycznosci, jesli np szczupak mialby wymiar ochronny 30 cm to takie szczupaki bez wachania bym bral (TO TYLKO PRZYKLAD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Gdybym pamiętał te wykłady znajomego na temat dodatków :cry:

W swojej mieszance pamiętaj na pewno o prażonych konopiach! Są po prostu świetne - głównie na płoć, ale leszcz też nimi nie gardzi :mrgreen:

I tak jak pisał opaczo - nie zapomnij o ochotce zanętowej. Nie dodawaj jej do zanęty, bo po prostu zdycha w parę minut :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko, jaki kolor zanety na leszcza, na ta pore (dno lekko muliste ciemne)? czy zaneta w kolorze dna czy moze jakas jasna?? i tak samo prosilbym o kolor na wiosne i lato

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźnie powiedziałem że chodzi mi o zanętę na zawody, czyli wszystkie ryby będą wypuszczane. U mnie leszcz nie ma wymiaru. I wszyscy piszą że na pewno podpłynie płoć i inna drobnica, a gdzie ja powiedziałem że tego nie chce? Chodzi mi o zanętę zawodniczą w na drobnice w którą na pewno wejdzie leszcz (także ten większy) a to że też inne ryby mogą, a raczej muszą podejść to chyba oczywiste. Więc chciałbym ponowić pytanie, i chciałbym poznać kilka składników ewentualnie jakiś receptur zanęt (choć raczej nikt swojej tzw. "tajnej broni" nie zdradzi), abym do czasu zawodów czyli do maja mógł sobie spokojnie przetestować jakie dodatki zanętowe będą najlepiej działać na moim łowisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płoć

1kg Roach Robinson

200g konopie prażone Lorpio lub Traper

atraktor płociowy

1kg. Roach Black Robinson

200g konopie prażone Lorpio lub Traper

atraktor wanilia

1kg Traper Gold Series Magic

200g konopie prażone z Trapera

100g. słonecznik prażony

odrobina mączki piernikowej i copry-melasa.

_________________

Znęty zawodnicze na leszcza:

1kg Traper Gold Series Expert

0,5kg. Traper Gold Series Grand Prix

200g copra-melasa

200g mączka piernikowa

1kg. Robinson Bream

0,5kg Traper Gold Series Expert

100g konopie prazone mielone

100g copra-melasa

200g biszkopt żółty

Rzeka:

1kg Robinson River

1kg Robinson Bream

2kg glina rozpraszająca

2kg glina wiążąca

500g konopie prażone mielone

1kg Traper Rzeka

1kg Traper Gold Series Expert

0,5kg Traper Jaź-kleń Speial

100g mączki piernikowej

200g Pieczywo Fluo Pomarańczowe

1kg glina rozpraszająca

2kg glina wiążąca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1kg M.V.D.E. Special

1kg M.V.D.E. Secret

1kg Traper G.S. Grand Prix

copra-melasa

konopie prażone

słoneczni prażony

bułka żółto-czerwona

coco belge

atraktor kolendra

sam leszcz, w niego tez duże płocie wchodzą .

1kg Leszcz Special Lorenca (Lorpio)

1kg Karp Special Lorenca (Lorpio)

1kg Dragon Leszcz Magnum

copra-melasa

biszkopt

Pinka i białe robaki w zanęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że używam tych przepisów cały rok z tym że na wiosenne wody stouje zanety czarne lub ciemne z mniejszą iloscią dodatków zapachowych i tuczacych rybe jak biszkopt czy pieczywo kolorowe,słonecznik za to konopi nie żałuje i czeba pamiętać o tym żeby wiosenna zanęta była drobna co w jednym z przepisów jest podany Dragon Magnum i jego nie dodaje,za to wczesnym latem szaleje i nie żałuje oczywiście z umiarem :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.