Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

plecionka


artech

Rekomendowane odpowiedzi

Jaką średnicę strzałówki stosujesz do plecionki 0,14
Powiem ogólnie ,wolę nieco grubiej ze dwa oczka niz stosowanie strzałówek ,w surfach ok nie widzę problemu gorzej w federach ,ale jeśli masz obawy to do 0,14 dowiąż 0,16 jako strzałówkę .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 1,1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gość psulek

Ostatnio sporo osób pytało mnie o P-Line- czy jest rzeczywiście inny niż PP. Poniżej zdjęcie które mówi samo za siebie - P-Line 6,5lb vs Power Pro 5lb - ten jaśniejszy to P-Line - jest o około 30% cieńszy:

PP vs P-Line

Acha - obie mają deklarowaną średnicę 0.10mm . Zdjęcie robione na maksymalnym makro ze statywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P-Line - jest o około 30% cieńszy:
Fajnie a jak z wytrzymałością ?

Ostatnio nabyłem Sufix Performance Braid 10 lb, cieńsza od PP 10 lb o połowę :shock: tylko co z tego, strzela jak nitka na pierwszym lepszym zaczepie :evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość psulek

Wytrzymałość deklarowana jest rzeczywistą - sprawdzaliśmy ostatnio na zrywarce. Różnica w grubości 0,10mm w tym przypadku bierze się stąd, że Spectrex jest okrągły w przekroju, a PP jest płaskia. Spectrex używa też najwyższego gatunku Spectry (Spectra 2000), więc nie jest to chłam.

Artech, jak chcesz, to mogę poświecić szpulkę na twoje testy.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artech, jak chcesz, to mogę poświecić szpulkę na twoje testy.
Jeżeli istnieje taka możliwość to bardzo chętnie. Paweł mam zamiar zakupić jakąś plecionkę 10 lb a trochę później 20 lb. PP niby sprawdzona ale też zauważyłem że to już nie to co kiedyś. Sufixa nigdy więcej nie kupię, zresztą niedługo w dziale "Testy" trochę go zjadę. Dlatego zastanawiam się nad Strenem i nad tą P-Line.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie bo stosunkowo mało opinii widziałem o plecionce SpiderWire czy ktoś tego używał/testował ? Widziałem to w sklepie i nie mogłem poznać, że to plecionka na pierwszy rzut oka wygląda prawie jak żyłka :oops:

Wiadomo coś w tym temacie ? Mogę ją mieć w całkiem przyzwoitej cenie ok. 60-70zł bodajże za ok. 100-137m nie pamiętam ile dokładnie jest na szpulce.

Zadziwiła mnie jednolitość tej plecionki, tak jak mówię na początku myślałem, że sprzedawca się pomylił i dał mi żyłkę :mrgreen:

Pozdrawiam i czekam na jakieś opinie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość psulek

Spiderwire to przyzwoita plecionka. Jej gładkość bierze się z tego, że jest pokrywana teflonem. Jest spora grupa użytkowników tej linki - generalnie ludzie sobie chwalą. Musisz jednak mieć na uwadze, że ta powłoka po jakimś czasie się ściera- więc i tak za jakiś czas wylezie sznurek.

@artech

Adres na priv please. Gdzieś posiałem ten co miałem kiedyś.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość psulek

Nie mam możliwości dokładnego pomiaru, ale mam aparat który ma przyzwoite makro. Tu masz inny przykład który ostatnio robiłem - średnice od lewej (deklarowane)

0.18mm (13lb), 0.23mm (15lb), 0.19mm (15lb)

http://yfrog.com/4epline018023pp019j

Może coś sklecę, ale do takich zdjęć trzeba mieć w miarę przyzwoite, dzienne światło. Generalnie są sytuacje jak tu, że 0.23 ma tą samą grubość co 0.19, a 0.18 jest sporo cieńsze niż 0,01mm od 0.19. Trochę strach się za to brać, bo to strasznie niewdzięczny temat.

Sprawdza się stara zasada - nie patrzyć na średnicę, tylko na lb test.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psulek, mimo marketingowego bełkotu powoli wyłania się kilka konkretnych marek do konkretnych zastosowań, przydadzą się i Twoje testy, zabawa z każdą plecionką po kolei trochę boli kieszeń pojedynczego wędkarza, ale tu na forum wespół w zespół... oddzielimy ziarno od plew :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość psulek

W sumie fotki moge popstrykać. W przyszłym tygodniu będę miał dostawę Sonic Braida, to bedę mógł porobić więcej fotek różnych plecionek. Generalnie plecionki uznanych producentów są OK - występują tylko róznice w grubościach deklarowanych w stosunku do rzeczywistych.

Tak naprawdę, to to na co mało kto zwraca uwagę to trwałość produktu- bo nie da się tego sprawdzić przy ladzie. Plecionki z natury się odbarwiają - - niektóre nawet robią to dosyć intensywnie, szczególnie na początku - taki ich urok (nie są barwione w masie, tylko barwnik jest w splocie włókien) . Jednak jest wyraźna różnica jeżeli chodzi o spadek wytrzymałości w procesie użytkowania. Szczególnie widać to przy cienkich linkach, gdzie czasami po dwóch-trzech wypadach nad wodę plecionka strzela jak nitka. Jest to związane bezpośredni z jakością stosowanego włókna. Większość plecionek na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, ale w przypadku niektórych wyrobów szybko wychodzi szydło z worka. Swego czasu jak burza przewinęły się posty o plecionce firmy J.... fajnie wyglądającej ale nic poza tym. Koszt w sklepie - 39PLN za 100m - czyli 40gr za metr, podczas gdy firmowa plecionka kosztuje około 65 PLN za 135m - czyli 46-47 gr za metr.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł plecionka przed chwilą dotarła, dzięki. Pierwsze wrażenia: cieńsza niż PP tej samej wytrzymałości, trochę sztywniejsza, bardziej gładka/śliska, przekrój zbliżony do okrągłego.

Teraz czas na testy nad wodą :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość psulek

Fajnie, pewnie zmięknie jak jej się powłoka spierze - nowa PP też jest trochę sztywnanwa. Acha - pamiętaj żeby nie używać węzła klinczowego - może się samoczynnie rozwiązywać.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Mam kilka pytań odnośnie żyłek i plecionek.

1. Jeżeli żyłka główna ma 0.2 mm to jakiej średnicy powinna być żyłka przyponowa ? jezeli żyłka ma 0.25mm to też jakiej średnicy powinna być żyłka przyponowa ? no i 0.3mm ?

2. Czy łowiąc na grunt (sprężyna/koszyczek) można stosować żyłkę główną i na przypon dać plecionkę ? jeśli tak to jakie proporcje na przykładzie tego co wyżej, czyli żyłka głowna 0.2mm , 0.25mm i 0.3mm a przypon z plecionki jakich średnic ?

3. Czemu nie stosuje się przyponów o takiej samej średnicy co żyłka główna np. przyponów zrobionych właśnie z żyłki która jest założona na wędzisko ?

4. Czy plecionką tak samo się wiąże haczyki z łopatką jak żyłką, czy może przy plecionce stosuje się inne wiązania/węzły?

5. Który zestaw teoretycznie się mniej plącze : a)żyłka główna+przypon z żyłki. B) żyłka główna+przypon z plecionki.

6. Czy na przypony stosuje się jakieś specjalne żyłki przyponowe czy robi się je ze zwykłych żyłek? to samo pytanie kieruję do plecionek.

dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypon zawsze cieńszy o 0,02mm od głównej żyłki że jak będziesz miał zaczep, to zerwie się na przyponie i żyłkę główną odzyskasz nienaruszoną. Przypon z plecionki dajesz o takiej wytrzymałości (kg) ile ma żyłka główna, najważniejsze aby przynęta się dobrze prezentowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypon zawsze cieńszy o 0,02mm od głównej żyłki że jak będziesz miał zaczep, to zerwie się na przyponie i żyłkę główną odzyskasz nienaruszoną.
Gdyby to było prawdą to każdy spinningista by zakładał cię-niszy przypon Robal, widziałeś kiedyś spinningistę z cienkimi przyponami :mrgreen: wręcz stosują nawet na odwrót grubsze lub drut :wink::mrgreen: .

Trochę zamieszam ,ale zaznaczam to tylko moje zdanie i nikogo nie zmuszam do powielania .

1. Jeżeli żyłka główna ma 0.2 mm to jakiej średnicy powinna być żyłka przyponowa ? jezeli żyłka ma 0.25mm to też jakiej średnicy powinna być żyłka przyponowa ? no i 0.3mm ?
To zależy od tego na co sie nastawiasz ,jeśli mała czy średnia rybka to stara szkolą nakazuje używania przyponów o dwa - trzy oczka w dól i tak G-0,20+P 0,18 /G-0,25+ P 0,22-0,23 / i tak dalej .Przy dużych rybach ,ta stara szkolą sie nie sprawdza ,bo skazujesz sie na samym początku na porażkę ,wolisz urwać przypon niz wyholować okaz .A argument że urwie się tylko przypon to kit ,bo jeszcze nie wymyślili 100% węzła .
Czy łowiąc na grunt (sprężyna/koszyczek) można stosować żyłkę główną i na przypon dać plecionkę ? jeśli tak to jakie proporcje na przykładzie tego co wyżej, czyli żyłka głowna 0.2mm , 0.25mm i 0.3mm a przypon z plecionki jakich średnic ?
Tak można ,sam od wielu lat stosuje i nie ma żadnych proporcji ,jest tylko twoja wyobraźnia ,i warunki terenowe np ,dywan z małży . większość takie miejsca omija łukiem a tam fajne rybki biorą . :cool: Wybór plecionek przypon owych jest ogromny i nie sa to strasznie drogie .
. Czemu nie stosuje się przyponów o takiej samej średnicy co żyłka główna np. przyponów zrobionych właśnie z żyłki która jest założona na wędzisko ?

Stosuje się ,tu bezpiecznikiem jest węzeł .

4. Czy plecionką tak samo się wiąże haczyki z łopatką jak żyłką, czy może przy plecionce stosuje się inne wiązania/węzły?
Stosuje takie same węzły co do żyłki ale przy śliskich plecionkach ,stosuje albo kropelkę klej lub najczęściej przypalanie końcówki plecionki ,jest to takie zabezpieczenie przed rozsupłaniem ,ale nie zdarzyło mi sie aby haczyk kiedykolwiek mi się rozwiązał.
5. Który zestaw teoretycznie się mniej plącze : a)żyłka główna+przypon z żyłki. B) żyłka główna+przypon z plecionki.

Nie ma znaczenia jak zestaw jest zle zrobiony to każdy się popląta po za tym technika rzutu

6. Czy na przypony stosuje się jakieś specjalne żyłki przyponowe czy robi się je ze zwykłych żyłek? to samo pytanie kieruję do plecionek
W zasadzie kieruje się tylko przy wyborze przyponów jednym ,dobra jakość i rozsadek dotyczy to zarówno żyłek i plecionek .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o i to panowie nazywa się właśnie odpowiedź :], ale nie był bym sobą gdybym dalej nie pytał. Tak o to też czynię.

Nie mam jakiegoś swojego ustalonego miejsca na rybki i jak jeżdżę to praktycznie nad jeziora, raz na jedno , raz na drugie, trzecie , potem wracam na pierwsze itp. wiadomo jak to w jeziorach jest-ryba jest różna. Zawsze też łapię na grunt, czyli sprężyna\koszyczek i jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło złowić coś większego niż 1 kg, no ale wiadomo że prędzej czy póżniej coś "trafię" i tu potrzebuję porady bo sprawa ma sie tak: Posiadam dwie wędki na jednej mam żyłkę 0.25. Czy to mi wystarczy czy może powinienem jakąś grubszą kupić ? jeśli starczy to czy ktoś (a może ty maniek) mógłby mi powiedzieć jaką kupić (firma, rozmiar, ciężar itp) plecionkę na przypony? a jeśli chodzi o drugą wędke to na niej muszę zmienić całą żyłkę gdyż ma juz ze 3 lata i zrobiła się mocno osłabiona i jakbym właśnie wymieniał tą żyłkę to wtedy miał bym też przypony z plecionki od tej pierwszej wędki które może mi właśnie polecicie :] no ale to się właśnie też wiąże z odpowiedzią na pierwsze pytanie czy 0.25 starczy na żyłkę główną. i jeśli możecie to doradźcie też jaką właśnie kupić żyłkę (firma itp.). niemam doświadczenia gdyż pomimo tego że łapię juz kilka lat robię to żadko , a wolę zawsze się poradzić niż kupować w ciemno a potem żałować. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zakupiłem plecionkę PP i chce dać pod nią podkład w postaci żyłki. Tylko jak się do tego zabrać? Jakim węzłem najlepiej połączyć plecionkę z podkładem? I jakiego węzła użyć do stalowego przyponu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zakupiłem plecionkę PP i chce dać pod nią podkład w postaci żyłki. Tylko jak się do tego zabrać? Jakim węzłem najlepiej połączyć plecionkę z podkładem? I jakiego węzła użyć do stalowego przyponu?

również mam ten sam problem jak zawiązać aby węzeł nie przeszkadzał naprzyklad przy zarzucaniu ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p0g, Żyłka 0,25 z gruntu na jeziorze ci wystarczy jak masz świeżą to nawet 0,22 wystarczy ,radze ci kupić -wymienić na nowa i tak mając dwa kołowrotki kupujesz szpulkę 0,25 i szpulkę 0,22 -0,23 a mając zapasowe szpule do tych kołowrotków kupujesz jeszcze 0,20 i 0,18 i tak ustawiając średnice żyłek masz również przypony,pytasz o firmę co kupić ,jest z tym problem taki jak napisze ci np.kup Trabbuko a sprzedawca sprzeda ci stara zleżała to będziesz na mnie wściekły :cry: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.