Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Zestaw i Wędka MATCHowa - dyskusja ogólna


Marc_28

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 140
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Chciałbym was zapytać jakich odległościówek używacie. Marka model, długość , cw.

Jak się zachowują w trakcie wędkowanie, jakie zestawy do nich stosujecie. Jeśli macie kilka możecie porównać jedną z druga. Napisać jaki wpływ na zarzucanie, zacinanie ma długość, cw szczególnie przy łowieniu na dłuższych odległościach. Jaką się charakteryzują akcją itp. Sam posiadam 2 odległościówki z czego jedną typową Matchówke. Jest to Byron Corse Team x48 Match. 390cm cw 5-20g.

Wędka sprawuje się bardzo dobrze jest lekka i w miarę mocna jak na to cw. Jest dość szybka ma dobrą głównie szczytową akcję, przy większych obciążeniach ugina się lekko półparabolicznie. Na nie duże odległośc/głębokości i średniej wielkości ryby nadaje się idealnie.

Obecnie przymierzam się do dłuższej odległościówki 4,2-4,5 o cw do 25-30g. Chciałbym jej używać typowo odległościowo lub na większych głębokościach ok 8-10m. Przez co zależy mi aby miała troszkę więcej mocy na zarzucanie cięższymi wagglerami oraz pozwalała na skuteczne zacięcie ryb z większej głębokości i ich hol.

Chętnie posłużył bym się waszymi opiniami i doświadczeniami przy wyborze kolejnej odległościówki.

Jeśli komuś znane są lub posiada odległościówki Fiume Inter byłbym wdzięczny za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madmax

w rozm 2500:

harier : przeł 5.1 : 1 nawój 69

super jet : przeł 5.1:1 nawój 73 cm

nadal wychodzi na to, że cormoran ma szerszą szpulę

jeśli chodzi o ogólne gabaryty i masę - jak najbardziej harier jest większy i cięższy

Najpierw fotki - przepraszam za jakość ale zapomniałem że rozsypał mi się aparat i zdjęcia zostały zrobione telefonem.

Odnośnie kołowrotków to różnice w wielkości widać w zasadzie gołym okiem

99493340.jpg

szpula z lewej do Daiwy (jeszcze pozostało nawinięte trochę żyłki z zeszłego sezonu) z prawej od Cormorana

cb551a8a.jpg

Jeśli chodzi szpule, to ich średnica w miejscu gdzie się zaczyna nawijać żyłkę oraz średnica zewnętrzna są identyczne - mierzyłem suwmiarką, oczywiście bez nawiniętych żyłek - jedyna różnica jest w długości miejsca nawijania żyłki, wynosi ona 2mm na korzyść Daiwy - chodzi mi odległość od rantu (tej przy hamulcu) do rantu gdzie dalej się żyłki nie nawija - (posłużyłem się do wyjaśnienia szpulka od Cormorana) mam nadzieję że dobrze to wam wytłumaczyłem - poza tym według tego co jest napisane na szpulkach, żyłki 0,20mm na D. nawiniemy 100m a na C. odpowiednio 90m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madmax różnica jest faktycznie w wielkości. szpulki mają prawie identyczny rant spływu żyłki ale chyba cormoran ma ciut większą średnicę.

Zbynek- mam parę matchy i mimo, że używam tyko 3 które najbardziej mi leża - jakoś z sentymentu (a może właśnie dla tego że nie używam tych droższych, klasowo lepszych -które kupowałem po chwilowym uniesieniu i zachwycie - ciekawe prawda:))jakoś żal mi się pozbyć. Właśnie dlatego zawsze polecam organoleptyczne macanko ponad doświadczenia innych.

-pierwszy i najczęściej używany to bardzo stary byron classic match 390 - typowa klucha, głębokie ugięcie (czyli dokładnie coś, co obecne trędy w matchu uznają za totalne dno). Jego największy plus to nisko osadzony chwyt kolowrotka - dzięki czemu wędzisko jest poręczne, dolnik nie przeszkadza podczas pracy z żyłką nie wystając znacznie poza łokieć (da się spokojnie operować nawet z między nóg siedząc na koszu). Dodatkowo dzięki temu zachowuje się jak kij 420. Świetnie ładuje niskie gramatury i dzięki swojej miękkości mocno ogranicza spady mniejszych rybek. Do minusów muszę zaliczyć jedynie przelotki - daleko im do dzisiejszych ultra lekkich perełek fuji jednak swoja rolę spełniają dobrze czuć jedynie, że blank na lżejszych obudowach by znacznie przyspieszył.

-drugi to jaxon pro futura 420 - także stara konstrukcja - to taka laga do obsługiwania wszystkiego co mam w tubach. Sztywny i szybki, ładujący dopiero od 8 gram blank którego używam jako uniwersału.

-trzeci to Mikado top match 450 - stary, bardzo stary kijek, taka tęga pała o grubym blanki do zadań specjalnych, trochę zbyt długa jak dla mnie ale za to mocna jak cho*era i bardzo dobrze ładująca wysokie gramatury. Nie boje się na tym posyłać spławiki na 50m, a nawet wieszać wagglery po 35g gdy mocno wieje.

kiedyś marzyłem o borwningu agresorze, starych DF ... ale to co mam leży mi świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madmax różnica jest faktycznie w wielkości. szpulki mają prawie identyczny rant spływu żyłki ale chyba cormoran ma ciut większą średnicę.

Niestety ale średnice są takie same ( trochę zdjęcie jest źle zrobione bo jest na wprost szpuli od C. a szpula od D. jest odrobinę z boku - niestety ze względu na światło tak musiałem zrobić) i może dlatego się wydaje ze jest większy, jedyna różnica to wspomniane w wcześniej 2mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szybciej by było podać konkretne wymiary np.

średnica rantu spływu 50mm

wysokość nawoju 21mm

i następny krecioł analogicznie ...wymiary

Pewnie i można by było... tylko trzeba najpierw jeszcze znać fachowe określenia żeby podawać jakie co ma wymiary - jak mi to wytłumaczysz to nie widzę problemu żeby podać... tylko po co skoro jedyna różnica jest podana powyżej w moim poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i można by było... tylko trzeba najpierw jeszcze znać fachowe określenia żeby podawać jakie co ma wymiary - jak mi to wytłumaczysz ...

sam sobie to tłumacze jakoś tak :wink:

Legenda do fotki poglądowej

A wysokość nawoju

B średnica rantu spływu

http://img269.imageshack.us/img269/8922/wymiaryszpuli1.jpg

tylko po co skoro jedyna różnica jest podana powyżej w moim poście.
Ja też nie wiem po co :mrgreen: tylko widzę, że bardzo zawile sobie coś tam tłumaczycie, czytam ale tak do końca, (załóżmy jako laik) mogę nie mieć wyobrażenia jak duża jest szpula a dokładnie "miejsce nawoju" żyłki.

Chociaż prawda jest taka..., że podałeś w cm nawój na jeden obrót korbki oraz przełożenie,

a z tego spokojnie mogę sobie policzyć średnicę czyli ile w przybliżeniu wynosi B,

natomiast na temat A wiadomo tylko tyle że jest ono większe w jednym z kreciołów o 2 mm.

Jak dla mnie optymalnie jest gdy średnica szpul do match'a ( średnica mierzona na rancie/krawędzi spływu zyłki) zawiera się gdzieś pomiędzy 50 -55mm, chociaż 45 też obleci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe a ja myślę ze za daleko zabrneliśmy - zwłaszcza, że to dział wędek ;)

resumując: różnica w nawoju i średnicy to sprawa marginalna w tych kręciołach w rozm 2500.

proponuję trochę pogdybać...

napiszcie jaki kijek przy nieograniczonym budżecie chcielibyście mieć ....

kiedyś bardzo się jarałem speedmasterem .... zwłaszcza możliwością skrócenia dolnika ... w sklepie byłem w niebiowzięty .. w końcu kupiłem 390 najlżejszy ... zajęło mi to bodajże 5 godzin nad wodą, żeby przekonać się że to nie moja bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

resumując: różnica w nawoju i średnicy to sprawa marginalna w tych kręciołach w rozm 2500.
Tak, też wyznaje taka filozofię od dawna http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?p=68691, ale warto mieć to na uwadze, by nie przeholować w żadną ze stron.
hehe a ja myślę ze za daleko zabrneliśmy - zwłaszcza, że to dział wędek
Mam to cały czas na uwadzę, na spokojnie porozdzielam i poprzenosze.
proponuję trochę pogdybać...

napiszcie jaki kijek przy nieograniczonym budżecie chcielibyście mieć ....

Szczerze, to na tą chwile nie potrzebuje nic, mam dwa patyki i na moje obecne łowiska wystarczy, im więcej kij tym stają się one bardziej anonimowe, obce.

Wolałbym np. wyjechać na jakiś 2-3 tygodniowy obóz treningowy na wyspy i przeszlifować technikę zaczynając od zera pod czujnym okiem najlepszych :cool:, choć dobrze wiem, że wbrew pozorą match na pewnym poziomie to ciężka żmudna praca..ale pomijając już nawet złe nawyki, wiek czy też wrodzone predyspozycje myślę, że po kilkunastu dniach i tak wyniósł bym więcej niż tutaj po latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Szczyper3
Wolałbym np. wyjechać na jakiś 2-3 tygodniowy obóz treningowy na wyspy

Wyspiarze są tacy mocni w match ? Jest coś takiego jak Mistrzostwa Świata, Europy ? Jak my się plasujemy w takich zawodach?

Znowu trochę nie na temat ale sam Unises zacząłeś :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym np. wyjechać na jakiś 2-3 tygodniowy obóz treningowy na wyspy

Wyspiarze są tacy mocni w match ? Jest coś takiego jak Mistrzostwa Świata, Europy ? Jak my się plasujemy w takich zawodach?

Znowu trochę nie na temat ale sam Unises zacząłeś :razz:

wyspiarze wymyślili tą metodę

No wszystkie zawody spławikowe w tym mistrzostwa europy/swiata- dopuszczają dowolność stosowanych metod w ramach regulaminu CIPS i FIPS - czyli najogólniej uklejówka/bat/tyczka/match/bolonka.

Polska w spławiku ogólnie stoi wysoko (potęgą jesteśmy podlodową) ale w matchu nie błyszczymy z uwagi na fakt, że nie organizujemy zawodów wymuszających stosowanie matcha czy bolonki, króluje uklejówka i tyczka czasem bat. Parę lat temu Lorenc dał popis matchem deklasując tyczkarzy matchem ciągnąc spore łopaty.

Unisses - oj tak to by było coś. Tylko coś mi się wydaje ze nawyków ciężko się pozbyć żeby podejść do nauki jak tabula rasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam sobie to tłumacze jakoś tak :wink:

Legenda do fotki poglądowej

A wysokość nawoju

B średnica rantu spływu

http://img269.imageshack.us/img269/8922/wymiaryszpuli1.jpg

W obydwu kręciołkach A = 47mm

Natomiast B wynosi = D - 17mm; C - 15mm

Jeśli chodzi o MATCH do zdecydowanie najlepsze są wędki angielskich firm - gdzieś na forum czytałem test takiego wędziska i powiem szczerze że zrobił na mnie olbrzymie wrażenie, wrażenie zrobiła też cena kija... 300 jewro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam po weekendzie

W obydwu kręciołkach A = 47mm

to w takim razie (przy tym samym przełożeniu) powinny mieć prawie identyczną ilość

nawiniętej żyłki na jeden obrót korbki :wink:

wyspiarze wymyślili tą metodę

To co dla nas jest sufitem dla nich jest tylko podłogą :lol:

tylko coś mi się wydaje że nawyków ciężko się pozbyć żeby podejść do nauki jak tabula rasa.
świadome regularne treningi trzeba zacząć w wieku 11-12 lat najpóźniej, podobnie jak np. w tenisie.
Jeśli chodzi o MATCH do zdecydowanie najlepsze są wędki angielskich firm - gdzieś na forum czytałem test takiego wędziska i powiem szczerze że zrobił na mnie olbrzymie wrażenie, wrażenie zrobiła też cena kija... 300 jewro

to i tak drobniaki w porównaniu np. z tyczką.

Co do samych patyków to; maty węglowe, następnie blanki, przelotki oraz inne komponenty i tak wytwarzane są na wschodzie, dużo zależy od samego projektu i uwag testerów.

Jednym z grzechów głównych jest, bezmyślne reagowanie na potrzeby(popyt) rynku bez ponownych konsultacji z wyżej wymienionymi.(czas a więc koszty)

Co mam na myśli?, widzę np. kij 13ft , który pięknie pracuję, blank nie jest przeciążony przelotkami, opad jest niewielki, po wymachu szczytówka nie kręci, tylko pracuje w jednej płaszczyźnie po czym ładnie gaśnie, a po zamontowaniu kołowrotka standardowej wielkości okazuje się też, że jest całkiem nieźle wyważony, itd.. całość przekłada się na przyjemną pracę. Ogólnie widać, że ktoś kto się na tym zna sumiennie się przyłożył podczas projektu i produkcji, już po pierwszym sezonie wędkarz lubi ten sprzęt i zaczyna nawet myśleć, że patyk ma własną duszę. :mrgreen:

Po jakimś czasie potrzeby wędkarza nieco się zmieniają a więc wybiera się do sklepu prawie w ciemno i bierze do ręki ten sam model ale w długości 14ft i..przeżywa jedno wielkie rozczarowanie, jakiś idiota po prostu przeskalował rozmieszczanie przelotek wg zwykłych proporcji i pozostawił jednocześnie rękojeść wraz z punktem mocowania uchwytu kołowrotka z mniejszej wersji, a na skutek dużego popytu i ciecia kosztów założył odrobinę tańsze przelotki, niby pierścień podobnej klasy ale w innych cięższych ramkach. Ostatecznie okazuje się, że producent pod presją sprzedawców wypuścił totalnego gniota, ..który siła rozpędu (wcześniej wypracowana renoma) sprzedaje się całkiem nieźle.

Już nad wodą niektórzy nawet nie dopuszczają do siebie myśli, że z kijem jest coś nie tak, prędzej obniżą ocenę własnych umiejętności, bo przecież czytali same pochwały i od ponad roku są przekonani, że to najlepszy wybór w tej klasie...pierwsza myśl :roll: "muszę się chyba trochę przestawić na łapanie TAKIM kijem" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obydwu kręciołkach A = 47mm

to w takim razie (przy tym samym przełożeniu) powinny mieć prawie identyczną ilość

nawiniętej żyłki na jeden obrót korbki :wink:

No i różnica w tym wypadku jest niewielka - tylko zastanawiam się czy też nie ma tu wpływ odległość na jaką wysuwa się szpula

Jeśli chodzi o MATCH do zdecydowanie najlepsze są wędki angielskich firm - gdzieś na forum czytałem test takiego wędziska i powiem szczerze że zrobił na mnie olbrzymie wrażenie, wrażenie zrobiła też cena kija... 300 jewro

to i tak drobniaki w porównaniu np. z tyczką.

Domyślam się bo matchówki też widziałem i za 2000pln

No niestety są modele które są od dawien dawna chwalone a są też takie które są jeszcze poprawiane a poprawki wychodzą bokiem, zresztą nie tylko w wędkarstwie jest to zauważane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.