Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jak złowić Brzane ??


Grzela

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Brzana to ryba rzeczna, uwielbia kamieniste dno i szybki nurt. Ja najlepsze efekty mam zawsze w lecie, kiedy moja rzeka występuje z brzegów, woda przysłowiowe kakao, czasami zdarzało sie ze w 2-3 godziny łowilem po 10-15 sztuk powyzej 50 cm , przynętą gruba rosówka, brania brzany są energiczne i niesamowicie mocne, wg mnie najbardziej waleczna ryba w polskich wodach, pierwsze uderzenie przeczekuję, zacinam za drugim, jak spóźnisz drugie bądź pewny że haczyk pusty :) Koledzy łowili tez brzany na groch, i kukurydzę ale to trzeba by nęcić. Tu masz foto z zeszłych wakacji na rosówke jedna z wielu ( wtedy złowiłem chyba z 20 szt) ma zdjęciu widzisz jaka woda była...

20100817245.jpg

Jeżeli wędkarstwo muchowe Ci nie obce, proponuję spróbowac na nimfę, kilka wiekszych okazów udało mi się złowic... ale znaczna wiekszosć mi się spieła...z racji delikatnego sprzętu... Nimfa imitacja zielonego robaka spod kamieni takie cóś nimfa03.jpg

ale na nimfę efekty najlepsze jesienią.

Dobra jest też taka sama tylko ze złota główką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację na muchę nie łowiłem nigdy więc spróbuje na grunt jak byś mógł to napisz jaki zestaw stosujesz :)

Zestaw bardzo prosty, ciężarek, około 20g do tego przypon 15 cm i haczyk nr 10 z bocznymi zadziorami, rosówke nawlekam na haczyk tak aby dłuższa cześć rosówki była nawleczona na żyłkę ;) to utrudnia rybie ściągniecie przynęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Mam zamiar kupić lekki spining i łowić na małe przynęty. Chciałbym połowić klenie , jazie jak i brzany , czy da się pogodzić to na jednej żyłce ? Do klenia żyłka 0.14 a brzana z taką łatwo sobie poradzi. Jak założę grubszą to nie ma szans na klenia. Proszę o poradę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plecionkę 0,16 do małych woblerków...na pewno nie będzie problemu z kleniami i brzanami..LOL :grin:

Edit:

Żeby nie było, że spamuję...łowię na średniej nizinnej rzece klenie, używam żyłki 0,16, czasami trafia się jakaś brzana jako przyłów. Jeśli nastawiałbym się brzanę i klenia jako przyłów założyłbym 0,18/0,20, jeśli koniecznie musi być plecionka to wybrałbym jakąś max 6 funtów wytrzymałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

witam kolegów!

Mam pytanko,czy ktoś łapał albo słyszał że ktoś łapie brzanę w zachodniopomorskiem na przykład? Może Odra? Ciepły kanał w Gryfinie lub Warta?

Za informację i rady na co je łapać z góry dziękuję!!!

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

to jest cos ciekawego co znalazłem na temat brzan jakiś czas temu tak mnie zaciekawiła wypowiedz jednego z wedkarzy że aż ja skopiowałem co o tymmyslicie..ogolnie według mnie sposob troche wariacki ale nic co napisał nie mija sie z prawda i chyba mogłby byc skuteczny..... Żółty ser , brzany to uwielbiają . Nęcisz też nim można a mianowicie nad wodą szukamy kamieni , płaskie, szorstki otoczki 0,3,5 kg kazdy , tak około 10 sztuk następnie kładziemy na nich 1-2 plsaterki sera i zapiekamy w piekarniku tak aby ser mocno przywarł do kamieni. Na stanowisku kamienie do wody do tego trochę zanęty ( neutralnej ) z rozmoczonym psim żarciem , trochę cipsów serowych , coco belge i aparat fotograficzn bo się przyda .

i co sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafa to nie moj post :) kiedys mnie zaciekawiło to i odkopałem specjalnie do celów forum , tez uwazam to za wariacje nosic kamienie do domu i smażyc na nich ser :D ale rybostan rzek jest tak słaby a brzan tez niewiele...a ze to jeden z niewielu gatunkow ktorych nie złowiłęm jeszcze to nawet moge suflet upiec byle bym miał pewnosc ze ja złowie :D a poza tym co za cudó juz nie widziałem nad wodą..dzis czytałem post ze gosc wyrzucił nietoperza na zywca w nocy i złowil na niego szczupaka 82 cm :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Oglądałem fajny filmik o brzanach, swego czasu można je było obserwować live kamerką podwodną w necie. Brzana znajduje miejscówkę za jakąś lekką przeszkodą ( niski kamień wystarczy ) i stoi tam wyłapując przepływające kąski. Potrafi tak stać w miejscu tygodniami, następnie zmienia miejscówkę i stoi dalej. Tak więc nie pływa po zbiorniku. Podstawą więc jest to, że to Ty musisz ją znaleźć. Bardzo ciężko ściągnąć barzny w miejsce gdzie naturalnie nie żerują, możesz wrzucać nawet pizzę z pieczarkami na kamieniu :P. Jednak po zlokalizowaniu miejscówki brzany złowienie jej nie jest już wcale takie trudne, tylko weź ją znajdź....

barbel3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.